Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.774
Поени од реакции
11.833
Кој чека, ќе дочека ;)
Пасивно чекање или чекање во смисла на источните учења, дејствување преку недејствување (karma yoga) како што е дадено во „Бхагавад Гита“? :)
Бидејќи да чекаш, а си болен, со надеж и верување дека ќе дојде лекот туку така и да оздравиш - нема смисла, нели?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.201
Поени од реакции
9.806
Пасивно чекање или чекање во смисла на источните учења, дејствување преку недејствување (karma yoga) како што е дадено во „Бхагавад Гита“? :)
Бидејќи да чекаш, а си болен, со надеж и верување дека ќе дојде лекот туку така и да оздравиш - нема смисла, нели?
Некој верува дека Исус е одамна дојден, дека е тука меѓу луѓето....а мене ако ме прашуваш, смисла не најдов во ништо.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.774
Поени од реакции
11.833
Некој верува дека Исус е одамна дојден, дека е тука меѓу луѓето....а мене ако ме прашуваш, смисла не најдов во ништо.
Некој верува во сешто, дури верува и во работи кои не се запишани во новиот завет, а велат дека се христијани Македонци! :)

Може да побараш доаѓањето на Исус „повторно“ (ако веруваме дека доаѓал еднаш веќе, бидејќи за евреите месијата уште не е дојден) како е опишано во новиот завет и да споделиш тука?
За да ти биде појасно и да не паѓате на вакви муабети од нет или јутјуб видеа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom