Дали Исус Христос ќе дојде по втор пат?

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
За оние кои читаат површински, и намерно или не намерно извртуваат должен сум да повторам.
Библијата како книга на Црквата не е научна елаборација на минатото, тоа е Живиот збор на Вечноживиот Бог во дијалог со човекот, како начин на постоење од Историјата на создавањето за Вечноста, кое преку Литургиското искуство Христијаните го сведочиме уште овде и сега, а во полнота кога Христос повторно ќе дојде по Своето ветување во кое не' увери со Жртвената Љубов(спасително, егзистенцијално дело) на Крстот.
Оттука, обидот научно да се спекулира врз база на Библијата е измачувачко од "обете страни", иако има консултативен, научен опсег за времето кое го опишува како реален контекст и извор на податоци, повторувам, Господ не дојде како научник(тој потенцијал му го дал на човекот за вечно да се надградува....), туку да му обезбеди вечно постоење, егзистенција на човекот и созданието.
Епа ако не дошол како научник, од каде им позадина на писателите да забрануваат свинско?
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Брус Вејн никогаш не убива, за разлика од бонд кој е животно и машина за убивање, е вакви идоли имаат значи чесните верници како @filip007 . Можам да замислам тој што би правел во слична ситуација на моќ. Сигурно кога ќе го изврши делото ќе оди во црква да запали свеќа и да се помоли за нивните души, и ќе остави 2 денари за нивните фамилии.
Некогаш злото мора да се убие, и Брус Вејн мораше да го убие Рас Ал Гул, свеќа не пали оти тој е вистински витез.
Автоматски споено мислење:

Епа ако не дошол како научник, од каде им позадина на писателите да забрануваат свинско?
Увиделе дека на тие температури е тешко да се јаде мрсното свинско... причина и последица.
Автоматски споено мислење:

Брус Вејн никогаш не убива, за разлика од бонд кој е животно и машина за убивање, е вакви идоли имаат значи чесните верници како @filip007 . Можам да замислам тој што би правел во слична ситуација на моќ. Сигурно кога ќе го изврши делото ќе оди во црква да запали свеќа и да се помоли за нивните души, и ќе остави 2 денари за нивните фамилии. И кило зејтин и едно кафе за секоја вдовица.
А да, и супермен мораше да го убие Зод, а виде како се жртвуваше во Бетмен врсес Супермен? Истата жртва ја имаше и Нео во Матрикс, има и момент кога е као на крст...

lfgUA.png
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Епа ако не дошол како научник, од каде им позадина на писателите да забрануваат свинско?
Тоа се закони од Пентатеухот, со педагошки карактер за развивање на свеста на човекот за својот Создател, да гради и креира личносна релација, научниот аспект во случајов е маргинален, небитен. :)
Автоматски споено мислење:

..немав намера да коментирам повеќе на оваа тема но твојата духовна "поткованост" не останува незабележана
...Исус влегол во Ерусалем на магаре,а неговите денешни следбеници возат BMW од 70000 евра
...Декадентноста,Неморалот,Манипулациите со пари треба прво да ги бараш во редовите на Свештенството кое со сите сили и по секоја цена го браниш...или и тие аномалии се вдахновени од Светиот Дух!??
...се прашувам само кој им го дал тоа право да толкуваат нешто што не е за толкување.Светиот Дух сигурно не!
...и за крај,Исус рекол: Јас сум Патот,Вистината и Животот...а не рекол:Јас им давам право на Свештенството да ме толкува за Народот да разбере:)
Погрешен обид со идеализирање да се прави апологија на субјективен, во случајов површен, неук став, тоа го потврдува и понатамошниот пример што го даваш при што сам се дисквалификуваш за сериозна дискусија. Искрено ми е жал, можеш да провериш и самиот, се работи за Христолошка и Еклисиолошка различна премиса....
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Тоа се закони од Пенатеухот, со педагошки карактер за развивање на свеста на човекот за својот Создател, да гради и креира личносна релација, научниот аспект во случајов е маргинален, небитен.
Значи забрана колку да се забрани нешто?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Некогаш злото мора да се убие, и Брус Вејн мораше да го убие Рас Ал Гул, свеќа не пали оти тој е вистински витез.
и ти како и филипче следите погрешни ролмодели, нечесници и грешници кои тргнале по лошиот пат а не кон патот кон бога. Се знае каде ќе завршите, во адот.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Во принцип секоја книга што ми
диктира заканувачки наратив ја спалувам.

Кој е нараторот на Откровението?
Дали е Исус(десно од Отецот)
или
Отецот,
или Духот на 7те цркви
или печурките на Јован Богослов?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Значи забрана колку да се забрани нешто?
Забрана како алатка, педагошки метод со суштинска цел, сама по себе неважна (сети се со примерот со апостол Петар и видението, како одеднаш Бог ја релативизира...). :)
Автоматски споено мислење:

Значи забрана колку да се забрани нешто?
Забрана како алатка, педагошки метод со суштинска цел, сама по себе неважна (сети се со примерот со апостол Петар и видението, како одеднаш Бог ја релативизира...). :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Тоа се закони од Пентатеухот, со педагошки карактер за развивање на свеста на човекот за својот Создател, да гради и креира личносна релација, научниот аспект во случајов е маргинален, небитен. :)
Автоматски споено мислење:


Погрешен обид со идеализирање да се прави апологија на субјективен, во случајов површен, неук став, тоа го потврдува и понатамошниот пример што го даваш при што сам се дисквалификуваш за сериозна дискусија. Искрено ми е жал, можеш да провериш и самиот, се работи за Христолошка и Еклисиолошка различна премиса....
...па добро,јас сум начисто со тоа дека сум неук кога читам коментари кои не сакам да допираат до моето ниво на интелект,логика и реалност
...за жал,тие неуките и ги финансираат небулозните и неморални пориви на свештенството
...а ти,дали си ти начисто со фактите потив кои ниедна реторична "попара" не помага
...напротив,ги одбива и одалечува луѓето од Религијата
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
членот @filip007 ми рече дека ќе одам во пеколот зошто сум неверник, а он што носи никнејм и аватар по ладнокрвен убиец за англиската тајна служба што води развратен живот и спие со милион жени ќе оди у рајот.
Ne sum ti rekol takvo nesto. Vsusnost i ne veruvam vo pekol .Avatar si e avatar, vprocem mora da imas nekoj nick name. I ne e James Bond, tuku Filip007.A ovoj na slikava e glumecot Shon Koneri koj ima igrano i vo religiozni filmovi.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
и ти како и филипче следите погрешни ролмодели, нечесници и грешници кои тргнале по лошиот пат а не кон патот кон бога. Се знае каде ќе завршите, во адот.
Адот е нареден левел Рон, ги користиш силите на пеколот за борба против злото... тројца ми идат на ум...
1. Spawn
2. Ghost Rider
3. @Hyperion VI
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
...па добро,јас сум начисто со тоа дека сум неук кога читам коментари кои не сакам да допираат до моето ниво на интелект,логика и реалност
...за жал,тие неуките и ги финансираат небулозните и неморални пориви на свештенството
...а ти,дали си ти начисто со фактите потив кои ниедна реторична "попара" не помага
...напротив,ги одбива и одалечува луѓето од Религијата
Апсолутно, престани да идеализираш и ќе добиеш чист "диоптер" за натамошно разбирање, проучување, да направиш позитивни промени...
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Убава перцепција, како си го објаснуваш тој порив во себе, како случаен?
Еве Сатанистички бе пасторе ;)
Автоматски споено мислење:

Адот е нареден левел Рон, ги користиш силите на пеколот за борба против злото... тројца ми идат на ум...
1. Spawn
2. Ghost Rider
3. @Hyperion VI
Све за Господ,
јас нарекнав дека он јест змијата!
Луцифер нашиот господ избавител.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Еве Сатанистички бе пасторе ;)
Автоматски споено мислење:


Све за Господ,
јас нарекнав дека он јест змијата!
Луцифер нашиот господ избавител.
У моментов од тебе се исплашија Билбо Бегинс и остали хобити од Мидл Еарт!

Гледаш ни @Ron Burgundy како делува еден Дарк Најт?
 
H

Hyperion VI

Гостин
У моментов од тебе се исплашија Билбо Бегинс и остали хобити од Мидл Еарт!

Гледаш ни @Ron Burgundy како делува еден Дарк Најт?
In the meantime си љокав црно винце со равноземјаши во Парк
и позитивниот поглед кон Семитизам,беше дискутабилен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom