ДНК тест за татковство

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Добро злато, не напињај.

На твојот пост
Абе јас ако сакам да правам тест за татковство, ич не ја прашуваам мајката на детето...

Земам ДНА приметоци, и одма идам у ману или нешто слично...немора да добивам шамари...

Но, не сфачам зошто за женските барањето за тест на татковство претставува причина за намалување на довербата?
Јас мислам обратно, тоа може да ја зајакне довербата, или да ја отстрани лажната доверба:
Еве еден пример:
Некој маж на жена му и бара тест за татковство...
Таа прифача. Резултатите се баш како што таа кажала.
Ете, зголемување на довербата...
Или доколку резултатите не се како што таа кажала, довербата се губи-ете отстранување на лажната доверба...

Инаку, јас сум против „слепото верување“...
И не сакам никој да верува во мене на овој начин, ниту јас да верувам во нешто или некој на овој начин....
Каде што уствари кажуваш дека би се земал со некоја во која немаш доверба, јас ти го пишав ова:

Ај жити се не лупетај!
Кој би бил толкав морон и да се земе со некоја во која нема целосна доверба и мисли дека ќе му подметне туѓо дете?!
На што следуваше твојот пост каде што сам се врза во чвор и не добив конкретен одговор на моето прашање “како може да бидеш во брак со некоја ако не и веруваш?“


Или одговори како што треба или не пишувај безврска.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
како може да бидеш во брак со некоја ако не и веруваш?


Или одговори како што треба или не пишувај безврска.
Taka, убаво.
Зошто да не може?
Врската/бракот подобро ќе опстане со верување само во вистината, одколку слепо верување.
Јас не верувам во некого, зошто би верувал во неа?
..а тоа ако сакаш дна тест за татковство, не значи дека се сомневаш во неа, туку дека се сомневаш во себе дека не ја знаеш вистината.
Тој тест, не ја изменува реалноста, туку само ја потврдува.
Зошто некој би се навредил поради тоа што друг сакал да ја потврди реалноста?
Хмм..како што треба.... а како треба да одговорам?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Иако сеуште не се согласувам со тоа дека не можеш да си со некој на кој не му веруваш ( барем јас не би можела ), мило ми е што се разбравме на крај.:)
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И мене ми е мило...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Прво, никогаш не би побарал ДНК анализа. Ако јас сум со некоја со која планирам брак и семејство, сигурно нема тоа да биде некоја која секоја вечер е со различен што би довело до сомнеж дали е мое детето.
Второ, никогаш не би побарал од неа потврда за нешто кое го имаме одлучено двајцата. Не може јас да сакам дете, а кога ќе го направам да барам потврда дали е мое. Тоа е многу себично и одвратно...
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
сто ако има инцест ? детето е од дедото таткото на мажот , какви ке се днк?
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
сто ако има инцест ? детето е од дедото таткото на мажот , какви ке се днк?
Обично, кога таткото е навистина татко на детето, во проценти тоа е над 98%.
Е ако дедото е биолошкоит татко, валда ке биде 50-50% ( или е тој таткото, или не е :vozbud: мала шала :kesa: )

Не знам како би било, но се чудам што ако детето е од братот на "таткото" и по можност да се идентични близнаци??? како сега во Русија што се зеле два пара идентични близнаци, кои ни мајките не ги разликувале убаво???:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Тестот не го докажува татковството 100%
Овој тест може само со сигурност да докаже дека некој не е татко на детето, и само да посочи дека некој е можен татко, е сега со овој тест, со малку психолошки притисок, тврдења дека некој со некого во одреден период бил интимно близок може да се изнуди признание за татковството.
sto ako tvojot '' sin'' e na tvojot tatko? kakva ke bide dnk analizata?

Обично, кога таткото е навистина татко на детето, во проценти тоа е над 98%.
Е ако дедото е биолошкоит татко, валда ке биде 50-50% ( или е тој таткото, или не е :vozbud: мала шала :kesa: )

Не знам како би било, но се чудам што ако детето е од братот на "таткото" и по можност да се идентични близнаци??? како сега во Русија што се зеле два пара идентични близнаци, кои ни мајките не ги разликувале убаво???:pos2::pos2::pos2:
ako tatkoto i sinot imat ista dnk?
togas nemat li i sinot i dedoto ista dnk?
kako se vrsi ispituvanje ne mi e jasno?
od edno pokolenie site li imat ista dnk?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во кои случаи? Па во случај кога ќе затрудни девојка ми/жена ми.

Кога друг пат?

Се нема верба во никого пријатели...колку сака нека е плод на љубов, јас идам да си се осигурам...
И како иде :)
Барањето на тест во врска е исто како да ме исплука и израмни со курва.Фино лепо ќе го направам тестот и ќе му го залепам на чело.Тоа, познавајќи се себе си ќе биде последниот контакт со него,а детето ќе си биде само мое.Потоа он нека се тестира за Бардовци :)
Да,ова го знае и идниот татко :icon_lol:
 
P

Princ

Гостин
Барањето на тест во врска е исто како да ме исплука и израмни со курва.Фино лепо ќе го направам тестот и ќе му го залепам на чело.Тоа, познавајќи се себе си ќе биде последниот контакт со него,а детето ќе си биде само мое.Потоа он нека се тестира за Бардовци :)
Да,ова го знае и идниот татко :icon_lol:
Во замислена ситуација, камен си дрогирана, ништо не те буди 24 часа... Во врска си патем. Се будиш после 24 часа, трудна. Нема да направиш ДНК тест, да видиш чие дете имаш и ќе растеш?
Ај ова може и не беше којзнае каков пример... бидејќи тоа дете е сепак делумно и твое. Она што ти ќе го направиш со комшијата/колегата ич не е мое :)
Муабетот ми е дека не сакате да сте ни во кожа, и не би требало до толку хардкор лошо да го сваќате тоа што партнерот/сопругот го бара тоа од вас. Посебно ако сте верни и чесни, тогаш ич немате никакво гајле, рака под рака одете на тест. Ама ако имате мува под капа... и испадне дека сепак негово е детето... но хард филингс, ама и јас тогаш така би изреагирал. Ќе ми дојде ко кец на десетка. ТИ РЕКОВ ЛИ БЕ ВОЛ!?!?! МРШ, САКАМ РАЗВОД!!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во замислена ситуација, камен си дрогирана, ништо не те буди 24 часа... Во врска си патем. Се будиш после 24 часа, трудна. Нема да направиш ДНК тест, да видиш чие дете имаш и ќе растеш?
Ај ова може и не беше којзнае каков пример... бидејќи тоа дете е сепак делумно и твое. Она што ти ќе го направиш со комшијата/колегата ич не е мое :)
Муабетот ми е дека не сакате да сте ни во кожа, и не би требало до толку хардкор лошо да го сваќате тоа што партнерот/сопругот го бара тоа од вас. Посебно ако сте верни и чесни, тогаш ич немате никакво гајле, рака под рака одете на тест. Ама ако имате мува под капа... и испадне дека сепак негово е детето... но хард филингс, ама и јас тогаш така би изреагирал. Ќе ми дојде ко кец на десетка. ТИ РЕКОВ ЛИ БЕ ВОЛ!?!?! МРШ, САКАМ РАЗВОД!!
Примеров е немогуче :)
Ако си ја имам мувата на капата и јас би сакала да се осигурам на кого е,ама ако знам со кого легнувам толку години и он на крај ме понижи со тест,нема милост.Неможам поинаку да го сфатам тоа барање со кое директно ме гази мене како личност.Нели љубовта е доверба,што ќе ми е таков суртук до мене цел живот.
Баш така:Ти реков ли бе волу еден,очи да не ти видам!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Ако ми побара да направам тест значи у моментот покажува каков кретен е,па со тестот веднаш како награда ќе добие и развод :smir:
 
P

Princ

Гостин
Без разлика колку ја љубам неа, мислам дека секој родител повеќе го боли неговото дете отколку другиот партнер. Ако веќе може да се измери и да се направи некоја паралела.
Е сега, замисли да растеш дете 18 години и после во сосема други околности, сосем случајно, да дознаеш дека всушност не е твое. Мислам дека тоа би било единствен случај кога во Дневник, во црна хроника делот, би прочитале нешто у стилу "Лицето А.Б. (50) направил салата од жена му и после седнал и ја изел. Лицето беше уапсено додека седеше на шоља по голема нужда". Тоа не да те убива... Проблемот со вас жените е што човек не може да ви докаже всушност колку е болно тоа, бидејќи секое дете што ти ќе го родиш 100% е твое. Кој го направил мање-више е битно.

На крај краишта, она со љубовта и довербата ич не пали во овој случај. Се работи за гаранција, јас те љубам, палам и гасам за тебе (сијалица, кога ќе легнеме), ама за мој личен мир би сакал да се осигурам. Е сега, кога таа љубов и разбирање, и доверба и триста стапови други би биле обострани, очекувам од неа во тој исклучителен случај да ми го направи кејфот. Не дека не и верувам до толку и ја сметам за курва, ко за така и купувам најубав кафез со најубав привезок за околу врат. Ама ете, за мир во светот и во мојата душа.

Едит: и не ми смета единствено бидејќи сум го побарал тоа од нејзе, она да посака развод. Со двете раце потпишувам одма. Мислев љубовта, разбирањето, довербата... треба да бидат обострани. Ако она чека од мене само љубов, доверба и разбирање, 100% не ни ми е жена.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас мислам дека американските филмови,а особено шпанските серии влијаат врз ваков чекор на барање тест.
Принц јас те разбирам целосно и ја разбирам машката страна,но ти неможеш да разбереш колку понижувачки звучи тоа.Јас разбирам да се побара тест за врска од две недели,месец,три,пет,ама за години тест за татковство?Разбирам ако бил изневерен,ако имале чести кавги во врска,ако немале секс со месеци,ако бил на пат,ако има вистинска причина за сомнеж.Ама ако му текне на к**от и само да си го задоволи сопственото его со понижување на девојката,абе веднаш клоца во газ и нека оди кај мајка му да бара тест :smir:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
И како иде :)
Барањето на тест во врска е исто како да ме исплука и израмни со курва.Фино лепо ќе го направам тестот и ќе му го залепам на чело.Тоа, познавајќи се себе си ќе биде последниот контакт со него,а детето ќе си биде само мое.Потоа он нека се тестира за Бардовци :)
Да,ова го знае и идниот татко :icon_lol:


Е сега и ти неможиш да речиш така,зависи од ситуацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom