ДНК тест за татковство

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Не знам дали кај нас може да се направи ДНК тест за потврдување на сродност, ама во светот се практикува 'се почесто.


Мажи: дали и во кои ситуации би побарале тест за татковство од вашата девојка?

Жени: како би реагирале ако таткото на идното дете ви побара вакво нешто?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ако детето не личи на мене или на неа ,пр.ако е црно или жолто :vozbud: ,а девојката/жената си има историја на “шетање„ по мажи .
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мажи: дали и во кои ситуации би побарале тест за татковство?
Во кои случаи? Па во случај кога ќе затрудни девојка ми/жена ми.

Кога друг пат?

Се нема верба во никого пријатели...колку сака нека е плод на љубов, јас идам да си се осигурам...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Би била малце шокирана, но бидејќи знам чиво е детето и немам сомнежи ќе го напрaвам заради него. Сепак ќе му кажам дека тоа ме повредило.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Со оглед на тоа што не планирам да правам било какви ујдурми кога станува збор за бракот, семејството и сл, ќе му дадам само до знаење дека крајно ме навредило тоа што не ми верува и ќе го направам тој тест за да не мора да се грижи и да може мирно да спие, без страв дека детето кое расте покрај него не е негова крв.
И искрено, би очекувала грижа на совеста од негова страна бидејќи воопшто помислил дека детето не е негово и се посомневал во мојата верност, а се покажало спротивното.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Само ако има причина за сомнеж, дури тогаш би презел таков чекор.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Ќе се навредам и те како ако ми побара тест за татковство.Па не сум јас некоја со секој втор шо оди наоколу.Е сега ако некоја е позната по то дека многу му мрда г*зот е тогаш до негде е оправдано да се бара тест.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Не знам дали кај нас може да се направи ДНК тест за потврдување на сродност, ама во светот се практикува 'се почесто.
Во МАНУ имаат современа опрема за испитување ДНК и слично.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Пффффф...прво знам дека нема да ми се деси таква глупост да треба да местам некој да биде татко на моето дете,така да и да побара нека повели,ама после ќе му стегнам еден шамар,чисто да го освестам,а потоа сите среќни и весели ќе си живееме до крајот на животот како семејство.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Да ми побара тест да правам? Ќе го лупнам со најтешкиот предмет што ќе ми дојде при рака и ќе го отерам! На што личи таква недоверба?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.293
Поени од реакции
45.813
А ако има основано сомнение??основано во смислол на девојка со голема плескачка историја??или да не кажам што и “мрда опашката’’sd

Нееее богами да заглавам со дете што не е мое е тоа у друг филм,ако треба ке истрпам “тежок премет’’ и малце ке ме јаде црвот за недоверба итн со време ке се испегла тоа ама нема да чувам туѓо дете
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
А синко, ти така нормално завршуваш со девојки за кои сметаш дека се плескаат настрана??? За да после треба да размислуваш за дете, нели... А после и во бракот ќе ја проверуваш што праи? Направа за следење во шупак ќе и бутнеш? За втората бременост пак тест ќе прави? А за третата?
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Ако ми побара да направам тест ќе прифатам зошто сигурно ќе биде негово ама за тоа ќе добие наплата дупла понатаму.Така на пример кога ќе ги добие резултатите ќе го натерам да си ги пикне таму кај што нетреба:pipi:.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Во МАНУ имаат современа опрема за испитување ДНК и слично.
Може било кој да плати и да го прави, или го штедат за исклучиво "научни цели"? Претпоставувам дека Фонд за здравство не го покрива трошокот :)

Знае ли некој отприлика колку пари би чинел ваков тест кај нас? Во Америка е од 400 до 2000 долари, во зависност од институцијата кај што се прави (некои се поверодостојни од другите).
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Тестот не го докажува татковството 100%
Овој тест може само со сигурност да докаже дека некој не е татко на детето, и само да посочи дека некој е можен татко, е сега со овој тест, со малку психолошки притисок, тврдења дека некој со некого во одреден период бил интимно близок може да се изнуди признание за татковството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom