ДМТ искуство и ефектите врз мозокот и перцепцијата

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.019
Ова со параноидната шизофренија е муабет за кој нема доволно научни докази. Се' уште нема добро воспоставен научен модел кој покажува дека/како користењето психоделици може да предизвика симптоми на шизофренија кај луѓе со генетски предиспозиции за шизофренија.
Точно, иако од неколку документарци кои што ги имам гледано во врска со некои сериозни центри кои прават ајахуаска сесии кои траат до неколку недели и коштаат илјадници долари, каде имаш разговор со психолог пред да учествуваш во групен ритуал со шамани не прифаќаат луѓе со историја на ментални болести во семејството/односно цврсто те советуваат да не употребуваш ајахуаска заради здравствени последици. Исто има и доста сведоштва по редит за луѓе кои развиле психоза поради често користење на ДМТ

https://www.reddit.com/r/DMT/comments/a5w3rs/dmt_induced_psychosis_or_just_enlightened/

Она што е многу интересно е што постојат студии каде е утврдено дека во скоро 50% од испитаниците шизофреничари е потврдено присуство на диметилтриптамин во урината. (тоа не значи дека биле корисници на ДМТ и тоа е причината за присуството)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1070024

Надвор од границите на науката, она што е уште поинтересно е што кај племињата од амазон луѓето со симптоми на шизофренија односно оние кои што слушале гласови ги сметале за благословени односно сметале дека можат да комуницираат со духовите и божествата и ги ставале за селски врачови/шамани. Некои мистици ко Теренс Меккена не ја сметаат шизофренијата за болест (тој сам тврди дека е шизофреник), и дека луѓето со симптоми на шизофренија поради современиот начин на живот се во комуникација само со негативните духови, поради тоа слушаат гласови кои им велат да се самоубијат или сакаат да им наштетат на некој начин (пораката е човекот да се врати во природата и кон корените за да биде пак во допир со добрите духови). Хаха знам дека е смешно и глупо, али од она што го имам читано за Баба Ванѓа таа слушала гласови кои и ја кажувале судбината на тие што доаѓале кај неа, мене Баба Ванѓа ми делува како особа која имала шизофренија, а на некој начин успеала болеста да ја претвори во некаков бенефит. (Ова се само хипотези и претпоставки, нема врска со наука :D)
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ова знаеш ли како изгледа на ДМТ?
Ќе го видиш Алах по гаќи! :D
Aj штом спомна, опиши го искуството на кратко или ако си го направил тоа дај линк....tnx :love:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Нетфликс избација нов документарец 'Have a Good Trip', преку група на познати личности и нивните искуства со ЛСД и пречурки, малку се спомнува и ДМТ...

Ставија и многу мал акцент на моќта на психоделиците во медицината и справувањето со депресиja, штета што во најдобрите години психоделиците беа забранети за изучување што ради хипиците што ради овие познати личности... Многу не правилно се употребувани.

Интересна е состојбата на умот кога имаш лош трип и на што се заснова тоа... Eве и кога три лица ќе земат од иста марихуана и само еден има лош трип, сите ќе се сложат дека нешто не е во ред со марихуаната или ќе кажат ова е срање, прсканица а нема да размислат во каква состојба е умот на тој што имал лош трип.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Aj штом спомна, опиши го искуството на кратко или ако си го направил тоа дај линк....tnx :love:
Този искуства се ван лимитациите на јазикот. :D

Ако сакаш, може да ти пратам еден мој труд за овие работи и нивните благопријатни ефекти. :D
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Този искуства се ван лимитациите на јазикот. :D

Ако сакаш, може да ти пратам еден мој труд за овие работи и нивните благопријатни дејанија. :D
Претпоставувам дека е така, јас да треба да го објаснам би бил ептен лош во тоа....и онака многу малку мисли во форма на јазични конструкции ми се вртат низ глава. Прати линк, зошто да не :)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Претпоставувам дека е така, јас да треба да го објаснам би бил ептен лош во тоа....и онака многу малку мисли во форма на јазични конструкции ми се вртат низ глава. Прати линк, зошто да не :)
Ја сум доста вербален лик (ко што можеш да приметиш xD), знам дека многу луѓе имаат проблем со вербално експресирање мисли и афекции. Ја генерално неам проблем со вербално експресирање афекции и мисли. Али ова не иде така, ова е сосема друг муабет. Во принцип, психоделичните искуства имаат многу богати емоционални, визуелни и други ефекти, освен вербалните, кои не може да се опишат. Ни фалат зборови у јазикот, а и да ги имаме, самата квалија е скроз друго од зборот што треба да ја претставува. Кога сме кај вербалните мисловни конструкции, ова е интересен муабет (го открив пред некое време). Али, од перспектива на некој што вербализира све ко мене, вие спиритуалните фаци што ги тргате вербалните конструкции и циљате кон некоја нирвана, заслужувате посебно место во староеонскиот пекол! (се зезам) :D

Инаку, ќе го атачнам овде, па да прочита кој и да го интересира.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ја сум доста вербален лик (ко што можеш да приметиш xD), знам дека многу луѓе имаат проблем со вербално експресирање мисли и афекции. Ја генерално неам проблем со вербално експресирање афекции и мисли. Али ова не иде така, ова е сосема друг муабет. Во принцип, психоделичните искуства имаат многу богати емоционални, визуелни и други ефекти, освен вербалните, кои не може да се опишат. Ни фалат зборови у јазикот, а и да ги имаме, самата квалија е скроз друго од зборот што треба да ја претставува. Кога сме кај вербалните мисловни конструкции, ова е интересен муабет (го открив пред некое време). Али, од перспектива на некој што вербализира све ко мене, вие спиритуалните фаци што ги тргате вербалните конструкции и циљате кон некоја нирвана, заслужувате посебно место во староеонскиот пекол! (се зезам) :D

Инаку, ќе го атачнам овде, па да прочита кој и да го интересира.
Не сум бил ваков отсекогаш...барем не до толку, и сега кога ќе ми се погоди некогаш ми излегуваат зборовите сами како поезија и сум доста прецизен во пренесување на мојата перцепција, не би можел д кажам мисли. Затоа што мислите ги изедначувам со вербални конструкции во мозокот(умот најверојатно). Ова е некое разбирање ама не ми се врти низ глава како реченици(глас)...незнам како да кажам. Затоа ти спомнав во една тема што ја отвори пред два три месеци.
Ова е вака за апстрактни ствари и лични доживувања, инаку ако треба да опишам како работи бензин мотор на пример до детал ќе го опишам 100% тоа што го знам.

Иначе не циљам кон нирвана....само ми се десило нешто такво, најверојатно една ноќ кога не можев да заспијам. Кога пробував да стопрам мисли, и кога разбрав дека самата интенција е уствари мисла. Ми се случи некои 10 секунди отприлика да нема мисли, го осетив тоа и ме промени некако тој момент.
Многу просто, дури неверојатно.....а сум имал нецели 20 год. тогаш. Години подоцна во барање на цел и сврха по нет само најдов потврда за моето искуство и разбрав уствари што ми се случило.
Ми се случува од време на време да не заспијам одма.....неколку пати во год. од мисли во главата, и ми е чудно. И додека возам насабајле знае да ми се вртат до негде неконтролирани мисли, иначе сум прилично раат. У принцип не пуштам телевизор никогаш, и знам со саати да лежам без да ми се сврти мисла, негде помеѓу сон и јаве.
Да не го тупам со офтопик....фала за материјалот, гледам си се потрудил (y)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Ја сум доста вербален лик (ко што можеш да приметиш xD), знам дека многу луѓе имаат проблем со вербално експресирање мисли и афекции. Ја генерално неам проблем со вербално експресирање афекции и мисли. Али ова не иде така, ова е сосема друг муабет. Во принцип, психоделичните искуства имаат многу богати емоционални, визуелни и други ефекти, освен вербалните, кои не може да се опишат. Ни фалат зборови у јазикот, а и да ги имаме, самата квалија е скроз друго од зборот што треба да ја претставува. Кога сме кај вербалните мисловни конструкции, ова е интересен муабет (го открив пред некое време). Али, од перспектива на некој што вербализира све ко мене, вие спиритуалните фаци што ги тргате вербалните конструкции и циљате кон некоја нирвана, заслужувате посебно место во староеонскиот пекол! (се зезам) :D

Инаку, ќе го атачнам овде, па да прочита кој и да го интересира.
Чекај сега ова со 'интересниот муабет', сака да каже дека некои луѓе кога мислат во себе тоа не го изразуваат во реченици туку само во мисловни слики? Во стил ти се јаде и во себе си 'викаш сега ќе одам да јадам во Бургер Кинг' (реченица искажана во твојата глава пропратена со мисловна слика ама може и без слика), е сега некои луѓе немаат никакви реченици во глава туку само мисловни слики?

И ако е така тогаш се прашувам кој е процентот, мислам дека 98% од луѓето мислат со реченици, ти во која група спаѓаш? Интересна тема, отвори ја на форумов...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Некој искуство со 200 микрограми ЛСД? Дали е ту мач доза за втор пат? Целта е прилично интензивно искуство.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Некој искуство со 200 микрограми ЛСД? Дали е ту мач доза за втор пат? Целта е прилично интензивно искуство.
Според Џо Роган, ќе ти се отвори портата кон третата димензија, така он го опишуеше трипот кога трипал низ третата димензија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.929
Според Џо Роган, ќе ти се отвори портата кон третата димензија, така он го опишуеше трипот кога трипал низ третата димензија.
Џо Роган е нуб. Мене ми се имаат отворено порти кон 4. димензија и ми има процветано 8. чакра и водев љубов со Универзумот и сите Богови, и тоа на мала доза киселина, а тој нубот ДМТ користи. На ДМТ станувам Бог на оваа "реалност", или маја што ја викаме во наши кругови и ви ја пуштам Кали ( таа е моето божество) да ви ја дере кожата дур води љубов со вас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom