ДМТ искуство и ефектите врз мозокот и перцепцијата

Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
ДИСКЛАЈМЕР: Употребата на оваа дрога кај нас и во поголемиот дел од светот е строго забранета и регулирана со закон. Оваа тема не е наменета за да натера некој да ја проба нити пак на некој да му ја обезбеди истата. Целта на оваа тема е едукација и дебата за истата...

Побарав низ форумов ама не најдов ништо за ДМТ. Во глобала не знам многу за оваа дрога која е забранета скоро секаде во свет, но од видеата што ги гледав можам да го констатирам следново:

- Дрогата како дрога не создава зависност, не се користи како дрога за стимулација и забава и нејзиното дејство трае околу 10 минути. Искуството е толку силно што во тие моменти треба да седите на сигурно место и во пријатна атмосфера.

- Додека се конзумира преку вејпер, најчесто треба да се земе 3 длабоки дима за да навлезете во новиот свет кој скоро сите што пробале го нарекуваат друга димензија.

Има разлика помеѓу Аујаска и ДМТ. Во кратки црти ДМТ и Аујаската имаат сличен ефект меѓутоа ефектот на Aујаската која е шамански чај трае многу подолго но затоа ефектите се страшни повраќање и пролив додека ДМТ има многу појако дејство кое трае само 10 минути и не би требало да создаде некои поголеми проблеми како повраќање.

Интересни тврдења: Скоро сите што пробале се убедени дека тоа не е само некој трип туку дека се што гледаат е реално и постои, дека комуницираат со вонземски битија (богови, вонземјани, елфови). Дрогата им го отвара третото око односно 'the pineal gland' и луѓето стануваат способни да ја перцепираат таа дуга димензија.

Сите искуства се горе доле слични односно битијата и фигурите што ги гледаат ги опишуваат слично, иако сите тврдат дека такво нешто не се опишува со зборови (во глобала сите се воодушевени од тоа искуство).

Она што е карактеристично за тоа искуство е дека потополно се губи човечкото ЕГО како најголема кочнинца во реалниот свет, потполно се губи секое чувство на физичко тело, вие немате свое јас и едноставно не постоите како личноста која сите ја познаваат. Најчесто се губи осетот за време и мислите дека сте подолго во таа друга димензија отколку во реалниот свет.

Многу луѓе откако ќе го искусат тоа лично едноставно немаат потреба повторно да ја пробаат дрогата па дури и да го имале најпозитивното искуство. Тврдат дека се 'просветлени' и дека животот и перцепцијата им е тотално сменета.

Сега повторно да се вратиме на ДМТ односно тоа е N, N-диметилтриптамин (N,N-Dimethyltryptamine), кој е природна хемикалија која се наоѓа во човекот, растенијата и животните, односно нашиот мозок ја создава таа хемикалија во помали количини. Научниците приметиле дека мозокот повеќе ја лачи таа хемикалија за време на раѓање и умирање па од таму се тие искуства на луѓето кои доживеале клиничка смрт.

Многу луѓе веруваат дека таму оди нашата 'душа' oткако ќе умреме, односно мозокот ја катапулитра во таа друга димензија. Некои веруваат дека следната фаза на човеката еволуција е токму таа односно развивање на 'the pineal gland' прецепирање на сите можни димензии каде материјалното повеќе нема да биде толку вредно како денес. Доколку би постоеле поразвиени цивилзации од нас, не сме во можност да комуницираме со нив баш поради тоа што не можеме да ја прецепираме таа димензија.

Се смета дека оваа дрога е користина во сите антички цивилазиции а најмногу во Египет и кај Маите поготово а време на ритуалите, формите што ги гледаат луѓето се многу слични со нивните цртежи.

Видеата кои ги гледам се најечто од подкастот на Joe Rogan и ги има многу, еве неколку од нив:
https://www.youtube.com/watch?v=UzXPLVW4wHw&t
https://www.youtube.com/watch?v=DEsCPOdPTM4
https://www.youtube.com/watch?v=EmJsTf6hCRM

Доволно е да гледате неколку видеа и после YouTube recоmedned ќе си ја заврши својата работа и ќе ве преплави со такви видеа :D

Јас немам пробано ДМТ дали има некој тука кој може да го сподели своето искуство?

Позитивно, негативно, против, за секој што сака да каже нека си каже само без тролање. Ако е забрането вакви теми на форумов се извинувам и слободно нека оди во канта!
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Плаќаат 600 денари за да халуцинацираат едно 5-10 минути. Луѓе се шизо и халуцинацираат со денови...Друга димензија, трече око, чакри, мантри, астрални...:LOL:
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Плаќаат 600 денари за да халуцинацираат едно 5-10 минути. Луѓе се шизо и халуцинацираат со денови...Друга димензија, трече око, чакри, мантри, астрални...:LOL:
Шизофреничари ги немаат истите прокеции како под ДМТ
 
K

kicodarker

Гостин
Шизофреничари ги немаат истите прокеции како под ДМТ
Шизофреничарите пред се, се широк поим и само лично искуство може да ти објасни што значи да си шизофреничар.А манифестациите на шизофренијата се многу.Едно од нив е параноја,исто како под некоја сатива кога ќе се испаничи некој почетник.Ако се едуцираат,сфаќаат дека за нив е обратно - индиката. До автоот на темава:

- Дали мислиш дека со одредена хемикалија се стигнува до повисоко ниво на свет и совршенство?
Јас ќе ти предложам одговор - доколку го имаш клучот од некоја врата, што е потребо?

И второ прашање:
- Дали мислиш во Македонија,земја во која и кроасана 7days е фалшива а ги поминува сите легални закони и се продава како легална, ќе најдеш ти квалитетни супстанци и ќе го имаат посакуваниот ефект?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Шизофреничарите пред се, се широк поим и само лично искуство може да ти објасни што значи да си шизофреничар.А манифестациите на шизофренијата се многу.Едно од нив е параноја,исто како под некоја сатива кога ќе се испаничи некој почетник.Ако се едуцираат,сфаќаат дека за нив е обратно - индиката. До автоот на темава:

- Дали мислиш дека со одредена хемикалија се стигнува до повисоко ниво на свет и совршенство?
Јас ќе ти предложам одговор - доколку го имаш клучот од некоја врата, што е потребо?

И второ прашање:
- Дали мислиш во Македонија,земја во која и кроасана 7days е фалшива а ги поминува сите легални закони и се продава како легална, ќе најдеш ти квалитетни супстанци и ќе го имаат посакуваниот ефект?
Vo Makedonija od prodavnica da kupam pa ne bi veruval a ne pa od crniot market. Koga prasav dali nekoj imal iskustvo mislev na setani kajgandzii koi mozebi probale vo stranstvo. Kako odgovor na prvoto prasanje pretpostavuvam deka toj element/hemikalija ti go trga prevezot koj ti poprecuva da ne gi gledas drugite dimenzii, isto kako da nemas nos pa ne mozes da osetis miris.
 
B

Bafra

Гостин
Според Тао учењата, ти се активира хормонот на смрт, па тоа што ти го кажуваш е резултатот на негово дејство и не е препорачливо.

https://youtu.be/N0Szqxcbk-8
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
18.009
Vo Makedonija od prodavnica da kupam pa ne bi veruval a ne pa od crniot market. Koga prasav dali nekoj imal iskustvo mislev na setani kajgandzii koi mozebi probale vo stranstvo. Kako odgovor na prvoto prasanje pretpostavuvam deka toj element/hemikalija ti go trga prevezot koj ti poprecuva da ne gi gledas drugite dimenzii, isto kako da nemas nos pa ne mozes da osetis miris.
Ти треба Ченга (гуд лак вит дет). Не ти е парти драг пријатељу, и не мора да значи дека трипот нема да ти биде застрашувачки (доживуваш метафизичка смрт), се препорачува да работиш на себе пред да го правиш трипот, под тоа мислам медитација, пошто е животомењачко искуство (не зборам од мое искуство) .
 
K

kicodarker

Гостин
Vo Makedonija od prodavnica da kupam pa ne bi veruval a ne pa od crniot market. Koga prasav dali nekoj imal iskustvo mislev na setani kajgandzii koi mozebi probale vo stranstvo. Kako odgovor na prvoto prasanje pretpostavuvam deka toj element/hemikalija ti go trga prevezot koj ti poprecuva da ne gi gledas drugite dimenzii, isto kako da nemas nos pa ne mozes da osetis miris.
Македонија и балканот воопшто не е избор на земја за експериментирање со психоделични супстанци. Не му го препуштај твоето ментално и физичко здравје на невиден лаборант во х фабрика која којзнае што комбинира и произведува, а од друга страна ќе си имаш законски проблеми. Сето тоа го убива уживањето.Вистинското уживање, преродувањето се прави настрана, во земја каде не би имал легални проблеми, со водич кој може да те насочи и нема да ти го уништи трипот ништо. Со самото тоа што во Македонија не е легална на пример марихуаната, автоматски квалитетот на истото е срање, додека ако појдиш до амстердам ќе видиш дека има доста квалитет.Зошто? Легално произведена без брзање да ја наберат и препакуваат со сите потребни услови.Ако е на црно, ќе извадат некоја лоша трева форсирана што побрзо да порасни и да ја соберат. Никаков стандард ни во одгледување ни во чување.Е тоа е за стока,не за луѓе.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.730
Поени од реакции
24.327
Ти треба Ченга (гуд лак вит дет). Не ти е парти драг пријатељу, и не мора да значи дека трипот нема да ти биде застрашувачки (доживуваш метафизичка смрт), се препорачува да работиш на себе пред да го правиш трипот, под тоа мислам медитација, пошто е животомењачко искуство (не зборам од мое искуство) .
Мене ми кажа на комшиката зет од сестра дека пред да земеш чанга, не само медитација, него недела-две претходно(можеби и повеќе) да си на здрава исхрана(ова доколку не практикуваш некој здрав живот, нели), без алкохол, без телевизии и социјални мрежи, значи тотално прочистување на организмот и умот. Е после чанга...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Мене ми кажа на комшиката зет од сестра дека пред да земеш чанга, не само медитација, него недела-две претходно(можеби и повеќе) да си на здрава исхрана(ова доколку не практикуваш некој здрав живот, нели), без алкохол, без телевизии и социјални мрежи, значи тотално прочистување на организмот и умот. Е после чанга...
Мора така инаку Чи ќе ти се заглави во мандалата...па 2000 години лоша карма па ќе се реинкарнираш во Буба Шваба:X3:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.592
Поени од реакции
18.009
Мене ми кажа на комшиката зет од сестра дека пред да земеш чанга, не само медитација, него недела-две претходно(можеби и повеќе) да си на здрава исхрана(ова доколку не практикуваш некој здрав живот, нели), без алкохол, без телевизии и социјални мрежи, значи тотално прочистување на организмот и умот. Е после чанга...
Да, веројатно е точно, и трипситер со искуство кој добро го познаваш е плус за време на трипот. Исто искуства со други психоделици (ЛСД, печурки, помали дози на ДМТ), темпирање на формата пред heroic dose е сугестија.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Мене ми кажа на комшиката зет од сестра дека пред да земеш чанга, не само медитација, него недела-две претходно(можеби и повеќе) да си на здрава исхрана(ова доколку не практикуваш некој здрав живот, нели), без алкохол, без телевизии и социјални мрежи, значи тотално прочистување на организмот и умот. Е после чанга...
Ова го имам читано за Аујаската а и Кили го збореше во 1 на 1 со Жаре. Во Еквадор бил кај шаман во некој предел во Џунглата каде што претходно се чисти односно е на тежок пост, може и ништо не јаде, ова е најверојатно затоа што тие работи предизвикуваат повраќање и пролив како несакани ефекти.
Ти треба Ченга (гуд лак вит дет). Не ти е парти драг пријатељу, и не мора да значи дека трипот нема да ти биде застрашувачки (доживуваш метафизичка смрт), се препорачува да работиш на себе пред да го правиш трипот, под тоа мислам медитација, пошто е животомењачко искуство (не зборам од мое искуство) .
Чангата e многу слична на аујаската се прави од слични состојки и има скоро исти ефекти, дејството на чангата и аујаската може да трае многу долго за разлика од чисто ДМТ. За почеток ако би пробувал би било само ДМТ пошто искуството е 10 минути а исто така е доста потентно.

Еве еден пример за ДМТ како се зима, девојкава е од Холандија и знаат точно што прават, ако го гледате видеото стиснете си за превод на Англиски...

Македонија и балканот воопшто не е избор на земја за експериментирање со психоделични супстанци. Не му го препуштај твоето ментално и физичко здравје на невиден лаборант во х фабрика која којзнае што комбинира и произведува, а од друга страна ќе си имаш законски проблеми. Сето тоа го убива уживањето.Вистинското уживање, преродувањето се прави настрана, во земја каде не би имал легални проблеми, со водич кој може да те насочи и нема да ти го уништи трипот ништо. Со самото тоа што во Македонија не е легална на пример марихуаната, автоматски квалитетот на истото е срање, додека ако појдиш до амстердам ќе видиш дека има доста квалитет.Зошто? Легално произведена без брзање да ја наберат и препакуваат со сите потребни услови.Ако е на црно, ќе извадат некоја лоша трева форсирана што побрзо да порасни и да ја соберат. Никаков стандард ни во одгледување ни во чување.Е тоа е за стока,не за луѓе.
Ни на крај памет не ми доѓа тука или на Балканот да барам такво нешто, нормално во иднина доколку би бил во некоја земја каде што е легално и по можност со стручни лица би пробал.[DOUBLEPOST=1551561334][/DOUBLEPOST]@Ron Burgundy @Knoppix не ми смета да пишете мислење за темата за или против или некое искуство, ама не знам зашто тролате. Има доста теми по форумов кај што можете да си ставате доскочици и разни други финти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom