ДМТ искуство и ефектите врз мозокот и перцепцијата

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.104
Поени од реакции
16.005
Интересно е што летечиот тањир е претставен како жива материја :)
Све "оживува" на халуциногени, почнува да вибрира и дисторзира, менува форми, чувството е дека се е едно, споено, живо, во еден ист ритам како да танцува, земјата и се во природата почнуваат "како да дишат" и слично . Можам да претпоставам што се случува на ДМТ, се надевам дека ќе имам можност да доживеам искуство.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Све "оживува" на халуциногени, почнува да вибрира и дисторзира, менува форми, чувството е дека се е едно, споено, живо, во еден ист ритам како да танцува, земјата и се во природата почнуваат "како да дишат" и слично . Можам да претпоставам што се случува на ДМТ, се надевам дека ќе имам можност да доживеам искуство.
Ќе правиме една тура Ј. Америка .... осеќам дека ми е уште рано некако.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.104
Поени од реакции
16.005
Ќе правиме една тура Ј. Америка .... осеќам дека ми е уште рано некако.
Зошто би се влечкал до Јужна Америка? Се согласувам со еден погорен пост, дека тие шаман ритуали курци палци се непотребни. Сакам да кажам, ја не би се осеќал сигурно и убаво да правам Ајахуаска во Перу или кај и да е, ќе ми индуцира лошо искуство, ма да и такво е добредојдено на крај краева. Верувам со малце труд и мака може и тука да се најде ДМТ.
Имаш и други начини, кои мислам дека прво тие треба да ги доживееш пред да одиш со ДМТ.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Све "оживува" на халуциногени, почнува да вибрира и дисторзира, менува форми, чувството е дека се е едно, споено, живо, во еден ист ритам како да танцува, земјата и се во природата почнуваат "како да дишат" и слично . Можам да претпоставам што се случува на ДМТ, се надевам дека ќе имам можност да доживеам искуство.
Неспоредливо е ДМТ со други психоделици од аспект на искуство. Скроз друг муабет е.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Зошто би се влечкал до Јужна Америка? Се согласувам со еден погорен пост, дека тие шаман ритуали курци палци се непотребни. Сакам да кажам, ја не би се осеќал сигурно и убаво да правам Ајахуаска во Перу или кај и да е, ќе ми индуцира лошо искуство, ма да и такво е добредојдено на крај краева. Верувам со малце труд и мака може и тука да се најде ДМТ.
Имаш и други начини, кои мислам дека прво тие треба да ги доживееш пред да одиш со ДМТ.
Сакам пред да умрам да стапнам во Амазон.
Пред да пробам Ајахуаска планирам да се прочистам физички и спиритуално, и да влезам таму со поклонета глава. Максимално подготвен за тој чекор, без его никакво....без сите задни врати. Во мементот кога ќе ја пробам фактички да не ми ни треба. Сакам тоа да биде круната во животов овде....нормално пред смртта, која е ултимативното искуство.
Сакам шаманот кога ќе ме види да ми се поклони :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.335
Поени од реакции
79.097
па и не мораш до Амазон да идеш за аја
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Не мешајте аујаска со дмт, во аујаската ставаат и други течности кои те тераат да 'се прочистиш' односно предизвикуваат диареа и гадење. Ставаат други тревки за да му оневозможат на организмот да го уништи ДМТ-то.

Инаку чист N-диметилтриптамин се зима преку инхалирање или пушење и затоа дејсвото трае 10-15 минути.

Тука не би пробал никогаш, пошто нема да знам што ми даваат, инаку значителни дози на ДМТ имало во канари трската ваљда вака се вика тоа растение кај нас. Би требало да вирее во овие региони, англискиот термин е Reed Canary Grass (Phalaris arundinace) али екстракцијата може да е тешка, инаку јас никогаш не би се нафатил да пробам да ја изведам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
Mimosa Hostilis root bark powder, мислам дека и може легално да се купи на нет.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Го има во тоа дефинитивно, само што не верувам дека кај нас ќе ти стигне или мислиш дека е како прашок па би ти стигнало преку пошта, да си во Германија и Америка ќе ти стигне без проблем, кај нас има царини, пошти, глупости и такви работи? Јас зборев за растание кое вирее на овие простори а тоа не вирее тука.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
163
Поени од реакции
164
Го има во тоа дефинитивно, само што не верувам дека кај нас ќе ти стигне или мислиш дека е како прашок па би ти стигнало преку пошта, да си во Германија и Америка ќе ти стигне без проблем, кај нас има царини, пошти, глупости и такви работи? Јас зборев за растание кое вирее на овие простори а тоа не вирее тука.
Има продавачи со добар стелт, не е толку проблем да се најде во денешно време, проблем е да се биде спремен за да се проба, зошто ретко кој знае во што се впушта пред да проба
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.090
Точно така. Сите трауми и потиснати спомени/мемории ќе испливаат и ќе се претворат во искуство кое може да те тероризира, но се додека учиш од трипот и ги сфќаш пораките кои ти се пратени не би било попусто. Треба да бидеш спремен за својата смрт, егото и личноста ќе ти бидат збришани, доста од луѓето кои имале поинтензивни искуства ги опишуваат како одење на сопствениот погреб. Не се препорачуваат вакви психоделици кај луѓе кои имаат фамилијарна историја на ментални болести, вакво искуство може да биде тригер за психотични епизоди отпосле па и развивање на параноидна шизофренија ако ги имаш генетските предиспозиции.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Точно така. Сите трауми и потиснати спомени/мемории ќе испливаат и ќе се претворат во искуство кое може да те тероризира, но се додека учиш од трипот и ги сфќаш пораките кои ти се пратени не би било попусто. Треба да бидеш спремен за својата смрт, егото и личноста ќе ти бидат збришани, доста од луѓето кои имале поинтензивни искуства ги опишуваат како одење на сопствениот погреб. Не се препорачуваат вакви психоделици кај луѓе кои имаат фамилијарна историја на ментални болести, вакво искуство може да биде тригер за психотични епизоди отпосле па и развивање на параноидна шизофренија ако ги имаш генетските предиспозиции.
Ова со параноидната шизофренија е муабет за кој нема доволно научни докази. Се' уште нема добро воспоставен научен модел кој покажува дека/како користењето психоделици може да предизвика симптоми на шизофренија кај луѓе со генетски предиспозиции за шизофренија.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Има случаи каде психоделиците се употребуваат успешно во психијатријата поготово за лечење депресија а ДМТ-то најчесто им го даваат како терапија на луѓе болни од терминална болест. Има добар документарец на Нетфликс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom