Грчките пари прозбореа во Македонија!

G

grande-juve

Гостин
Мајка и татко ми, немаа работа, ама одеа навечер да берат полжави, Мајка ми и татко ми кој атранзицијата ги остави без работа, одеа да копаат на нива 25 км, и пак назад. Мајка ми татко ми ..чекаа 8 март за да купат цвеке и да го препродадат за 2 денари, мајка ми и татко ми..везеа таписерии, за да ме школуваат, мајка ми и татко ми плетеа капи и шалови за да ме пратат на школување. Не барав од татко ми и мајка ми , да ми купат скии нити копачки, само топка која можам да ја шутирам и бос. Ми фали тоа што верувам имав талент за спорт, а никогаш не сум тренирал, затоа што после школо ме земаа за да одам да работам на нива, ама едно не ми фали, да знам дека парите не се значањи за да поцувствуваш срека, и и љубов, затоа и бескомпромисно ги љубам. Затоа што мене, нам Македонците, тоа не спојува тоа не одржува. Никој не може да ми го одземе лувстото на припадност. Сакам љубов без пари. Некогашната блудница вавилонска, сега сака повторно да ни протне курвалак, плати клати..
Јас читам темава, и некако не можам да поверувам дека ова може да е вистина, дури ги читам извадоците од киро, пак неможам да верувам дека е вистина.. ама еден па мора да лаже..и во тоа неможам да поверувам....
Ми останува само да верувам во Македонија, во подобро утре...Да ја сакам и ценам со најголем пиетет. Толку сиромашна а толку богата.
Треба да се гризиме за тоа до каде мириса на македонско , ама треба да чуеме пто се случува и во дворот кај соседите.
Добро да прашам името Македонија..не го сваќате лично? како дел од себе? И не ме интересираат античките македонци..нит словените.. ЈАс сум Македонец.. овде и сега.. Така ми кажал татко ми, него татко му.. итн.. Истото не го продавам, него ни давам.. И јас ке берам полжави, и ке копам, бидејки иамам мало парче земја Македонска која е моја, која ако не оваа година до година ке роди.
:aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Мајка и татко ми, немаа работа, ама одеа навечер да берат полжави, Мајка ми и татко ми кој атранзицијата ги остави без работа, одеа да копаат на нива 25 км, и пак назад. Мајка ми татко ми ..чекаа 8 март за да купат цвеке и да го препродадат за 2 денари, мајка ми и татко ми..везеа таписерии, за да ме школуваат, мајка ми и татко ми плетеа капи и шалови за да ме пратат на школување. Не барав од татко ми и мајка ми , да ми купат скии нити копачки, само топка која можам да ја шутирам и бос. Ми фали тоа што верувам имав талент за спорт, а никогаш не сум тренирал, затоа што после школо ме земаа за да одам да работам на нива, ама едно не ми фали, да знам дека парите не се значањи за да поцувствуваш срека, и и љубов, затоа и бескомпромисно ги љубам. Затоа што мене, нам Македонците, тоа не спојува тоа не одржува. Никој не може да ми го одземе лувстото на припадност. Сакам љубов без пари. Некогашната блудница вавилонска, сега сака повторно да ни протне курвалак, плати клати..
Јас читам темава, и некако не можам да поверувам дека ова може да е вистина, дури ги читам извадоците од киро, пак неможам да верувам дека е вистина.. ама еден па мора да лаже..и во тоа неможам да поверувам....
Ми останува само да верувам во Македонија, во подобро утре...Да ја сакам и ценам со најголем пиетет. Толку сиромашна а толку богата.
Треба да се гризиме за тоа до каде мириса на македонско , ама треба да чуеме пто се случува и во дворот кај соседите.
Добро да прашам името Македонија..не го сваќате лично? како дел од себе? И не ме интересираат античките македонци..нит словените.. ЈАс сум Македонец.. овде и сега.. Така ми кажал татко ми, него татко му.. итн.. Истото не го продавам, него ни давам.. И јас ке берам полжави, и ке копам, бидејки иамам мало парче земја Македонска која е моја, која ако не оваа година до година ке роди.
:aplauz::aplauz::aplauz:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Makedonija.....se e kazano, receno i doreceno, stavena e tockata!
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
75
Поени од реакции
3
Ако ова се Македонци искрено се сомневам дека предци ни се Големиот Александар и Свети Кирил и Методиј.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
153
Поени од реакции
10
Топла грчка врзка на Лубцо

Топла грчка врзка на Лубцо:
 
H

HITCH

Гостин
Skopje: «Archaistiki» propaganda
NAFTEMPORIKI Thursday, 5 February 2009 07:00

Listen to the
Eikosiefta NGOs from Macedonia, protested the recent decision of the government of the country to name the part of the European Road 10 Corridor, which crosses the FYROM in «Alexander the Macedonian».

Non-governmental organizations, which operate under the common name «Citizens Initiative» objected to «archaistiki», as called out by the propaganda of the FYROM government and asked the same to stop using «half truths» and take decisions detrimental to the European future of the country.
Еве како тоа си го толкуваат педериве овде
 

Kloshar

Kloshar
Член од
23 јануари 2009
Мислења
115
Поени од реакции
8
Croatia and Island maybe in 2011..Macedonia and the rest of the Balcan maybe between 2015-2020...кој грчки пари кој бугарски пари кој бакрачи...има референдум пред било каков избор ? Има ..кој ќе гласа за промена на име ...кој ќе гласа за влез во Нато или Еу ? Ние..МАКЕДОНЦИТЕ...дотогаш уживајте :wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А да не е Премиеро на нечиј платен сисок случајно, толку нелогични потези логично води кон она првото!!!!

Ајде да ја тестираме твојата “логика“, читај внимателно, логиката сама по себе се наметнува:



1.

19 мај 2005

ЉУБОМИР ФРЧКОСКИ: ЗА ИМЕТО НЕМА МЕСТО ЗА КОМПРОМИС!

За името нема место за компромис. Проблемот околу името е што немаме што да дадеме, тоа ни е. Едно име имаме. Нимиц не разбира дека тоа не е прашање за име, туку за идентитет.

Проблем е што во Министерството нема кој да направи стратегија за името, изјави вчера професорот по меѓунардно право Љубомир Фрчкоски, на предавањето на членовите на Демократско-републиканската партија на Македонија.

Циркусот околу името, како што го нарекува Фрчкоски, започнал пред точно 14 години. Се провлекувал во Европската унија и Обединетите нации, кои на два пати направиле вистински преседан во меѓународното право преку поставување дополнителни услови за признавање на државата.

Како да се реши проблемот? - Разговорите во Њујорк се привремени. Ние немаме обврска да постигнеме спогодба, туку само да учествуваме во разговорите. Значи ние само треба да кажеме дека нема резултат од нив, и да го симнеме прашањето на техничко ниво.
Да се нотифицира генералниот секретар на ОН дека нашето уставно име е Република Македонија и ако се нафатиме и да предложиме Резолуција во Советот за безбедност. Политички, потоа, треба да извршиме притисок за признавање на уставното име во Советот на Европа и во Европската унија, - е идејата на Фрчкоски.

Тој смета дека проблем во Македонија е што земјава е "премногу толерантна со луѓето, кои работат за туѓи интереси”.

http://www.smk-wmc.org/index.asp?content=vest&id=877&vlang=mk

2.

понеделник, 16 октомври 2006


Ексминистерот вели дека двојната формула е последен предлог за Нимиц
Македонија не смее да ги толерира квислинзите за името, смета Фрчкоски

Ексминистерот за надворешни работи, Љубомир Фрчкоски, Ј порача вчера на Владата дека ќе биде среќен ако таа му каже на Метју Нимиц дека двојната формула е последен предлог од Македонија и дека е време преговорите во Њујорк да завршат.

Според негови оцени, Македонија е премногу толерантна спрема своите внатрешни квислинзи, кои отворено работат за грчки интереси, па и не го кријат тоа.

http://217.16.70.245/?pBroj=1780&stID=36302&pR=2






3. 18 декември 2007

Постои ли дилема дали Македонија реално е соочена со изборот името или НАТО.

„Таа дилема е грчки производ“, вели екс-министерката за надворешни работи Илинка Митрева. „Прво, затоа што промената на името на нашата држава ќе значи еднаш и засекогаш прифаќање на една погубна филозофија што во континуитет ја следи судбината на Македонците - негирање на македонската нација, на македонскиот јазик, на македонската историја, а оттаму и негирање на македонската држава. И не само од страна на нашиот јужен сосед. Уставното име на Република Македонија не е фирма. Тоа име сме сите ние, тоа е нашето постоење - вчера, денес и утре. Прифаќањето на промената на уставното име Република Македонија значи откажување од нашето постоење.


Времето, секако, работи за нас“, вели Фрчковски на прашањето дали стратегијата „времето работи за нас“ се покажа како погрешна или не. „Дали мислите дека 120 земји-членки што не' признале под уставното име е неуспех, дали вреди преку тоа да плукнеме? Ние сме платиле голема цена за таа стратегија и не смееме сега да плукаме на тоа плаќање на цена само затоа што на власт е некој што не ни е симпатичен“.

Според него, „не смееме да се делиме внатре по основа дали можеби можеме да расправаме за промена на името. Нека се изложат директно во јавност луѓето што мислат дека треба тоа да се направи. Нема разумни аргументи, тоа е едноставно веднење глава по 15 години борба кога сега дојдовме до моментот да ја издржиме последната игра. Тоа не смее да ни се случи. Ние играта ќе ја одиграме до крај“.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DF38B16C32AABB498F2CDF36181FC636


4.
23.10.2004

Македонија ќе ја прифати дипломатската игра на Грците, но освен тоа што во Њујорк ќе ги повториме нашите аргументи, шансите да прифатиме друга опција, освен двојната формула, се многу мали.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=38671


5.

10.04.2005

Грчкиот претседател Каролјос Папуљас со порака до македонските власти дека наводниот предлог на Метју Нимиц Република Македонија Скопје е добра можност која Македонија треба да ја искористи и со тоа да го поддржи мирот и безбедноста на балканот.

Изјавата на Папуљас за името дојде само неколку часа откако македонскиот претседател Црвенковски најави дека доколку овој предлог навистина дојде од Нимиц истиот ќе биде одбиен.„Нашата опција е единствена, тоа е уставното име или во тој дел презентираниот предлог за нас е неприфатлив“, вели Бранко Црвенковски.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=45203



 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи и Фрчко не бил за фрлање.:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
klas 2002 americki koledz solun
izjava

``TRAJCE ZAEV “…I am doing very well in my business and my private life. Still not married but hope to be so in the next 2 years. I have had a serious relationship with a girl for 4 months now and I hope she will be the right one. At the moment, I am a general manager of a clay brick producing company, AD IGM "Elenica", where I own 99.5% of the shares and hope to be among the 200 most successful companies in FYROM for 2006. My other company, “Trgoprodukt”, which is managed by my first cousin was among the top 200 most successful companies in the whole country for three years in a row. I also have a savings bank, “Peon”, which celebrates 11 years of its existence this year. My final strategy for the bank is to open representative offices in Skopje and some other cities. I have also invested in the stock exchange in five companies and have earned 30% in the last year alone. In 2007, I will enter the construction business. I am working on a project for a 5000m2 building with apartments and 1000m2 of shops I hope to make good profit and, thanks to my knowledge from ACT, I hope to go international very soon!”


осудата на струмичани која му ја изрекоа во струмичката чаршија во 2001 година кога г-нот Заев наместо да одговори на повикот за негова мобилизација во АРМ, дезертирал во Грција, каде до крајот на „воениот конфликт“ по грчките плажи и во станот на чичко му во Солун „се криел“ од македонската власт. (Да не се разбереме погрешно, денес не го обвинувам г-нот Зоран Заев за дезертерство од АРМ, тој ако дезертирал од АРМ во 2001 г. после потпишувањето на Рамковниот е амнестиран – што ќе рече веќе невин е.) http://papata1962.blog.bg/viewpost.php?id=208142
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Ајде да ја тестираме твојата “логика“, читај внимателно, логиката сама по себе се наметнува:
ЉУБОМИР ФРЧКОСКИ: ЗА ИМЕТО НЕМА МЕСТО ЗА КОМПРОМИС!
A koja e mojata vrska so FRCKOVSKI???????
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И сега да ги споредиме нивните “ставови“ пред 3-4 години, со овие денеска.

360' пресврт, па сега згора на се', се дрзнуваат да го обвинуваат Груевски за национализам, кога меѓу неговиот став и погорните нивни ставови... нема разлика.


И како е можен таков тотален пресврт во ставовите, особено во однос на вакви круцијални прашања како идентитетот, не верувам дека треба многу думање за какви луѓе станува збор.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ни срам ни перде за предавничкото однесување, а го обвинуваат Грујо. Ма у крајна линија кој им ебе матер бе, од авион се гледа кој е платен и кој работи за гејлада. Само не знам кога народецов ќе ги натера да ја платат цената зошто станаа мој мој преку мој.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
И сега да ги споредиме нивните “ставови“ пред 3-4 години, со овие денеска.

360' пресврт, па сега згора на се', се дрзнуваат да го обвинуваат Груевски за национализам, кога меѓу неговиот став и погорните нивни ставови... нема разлика.


И како е можен таков тотален пресврт во ставовите, особено во однос на вакви круцијални прашања како идентитетот, не верувам дека треба многу думање за какви луѓе станува збор.
Od materijalizacijata- PARI, SAATCHINJA, FOTELJI - zavisat stavovite kaj crvenite kmeri.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom