Група B (CZE, MKD, AUT, UKR) - Виена

Кои две репрезентации ќе продолжат во наредниот круг?


  • Вкупно гласачи
    99
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
Какво очајно водење од клупа имавме, чудо едно. Еден куп нелогични потези, ненавремени тајм аути, никакви акции во напад, очај. Мислев дека конечно одбраната е средена после утакмицата со Украина и Чешка освен оние 10минути од второ, некако ок изгледаа назад.
Голема вина има Брестовац и мислам дека треба да лапа отказ.
Ок пробаа од федерација со наш, млад и надежен стратег кој работел во странство ама една работа никако не ми е јасна.
Истиот Брестовац е селектор на сите репрезентации од сениори па надолу. Јас сум убеден дека оној Матлиевски има поголем капацитет од Брестовац и требаше него да го постават да ги води младите.
Нека си барат селектор од страна додека може Кире, нека ги научи малку на модерен ракомет пошо серка да го фати човек од нашата игра, обична полуконтра не знаат да изиграат.
Ова што го играа Талески и Кузмановски јас сум убеден дека Кире ке го изигра и на 49години.
Вчера не успеав да ја гледам добро утакмицата ама во првите две мислам дека нашиот лев и среден бек немаа ниту една асистенција до пивот, повеќе и нема што да се каже.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
ни тренери,ни ракометари имаме другари,сега следува крах,вакум од едно 20 години,ко со женската репрезентација шти се деси.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Какво очајно водење од клупа имавме, чудо едно. Еден куп нелогични потези, ненавремени тајм аути, никакви акции во напад, очај. Мислев дека конечно одбраната е средена после утакмицата со Украина и Чешка освен оние 10минути од второ, некако ок изгледаа назад.
Голема вина има Брестовац и мислам дека треба да лапа отказ.
Ок пробаа од федерација со наш, млад и надежен стратег кој работел во странство ама една работа никако не ми е јасна.
Истиот Брестовац е селектор на сите репрезентации од сениори па надолу. Јас сум убеден дека оној Матлиевски има поголем капацитет од Брестовац и требаше него да го постават да ги води младите.
Нека си барат селектор од страна додека може Кире, нека ги научи малку на модерен ракомет пошо серка да го фати човек од нашата игра, обична полуконтра не знаат да изиграат.
Ова што го играа Талески и Кузмановски јас сум убеден дека Кире ке го изигра и на 49години.
Вчера не успеав да ја гледам добро утакмицата ама во првите две мислам дека нашиот лев и среден бек немаа ниту една асистенција до пивот, повеќе и нема што да се каже.
и јас мислам дека 80% е причината лошо водење. Пак ќе повторам, зошто не се проба со Писонеро, кога во Вардар го ставија помошник, РФМ да го ангажираше за селектор ?? Брестовац ќе останеше помошник, па и самиот ќе избереше поширок список на играчи. Проблемот со нашите мк тренери е што не знаат да ја проучат играта на ПРОТИВНИКОТ , а да не зборувм што ни случајно не се осмелуват во тек на утакмицата да сменат нешто НАВРЕМЕ... кога ќе биде 7-8 разлика ДОЦНА е...
Затоа ПРВАТА утакмица ја играме најдобро а после не читаат како отворен буквар.. сега првата утакмица да беше со Чешка може и ќе ја добиевме..
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
265
Поени од реакции
349
ни тренери,ни ракометари имаме другари,сега следува крах,вакум од едно 20 години,ко со женската репрезентација шти се деси.
Женската беше со 10 од 14 натурализирани репрезентативки

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Женската беше со 10 од 14 натурализирани репрезентативки

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
епа тоа беше мубетот,додека они играа беше ок,престанаа они да играат,и толку повеќе не слушнавме за женска ракометна репрезентација.

btw.Прибак можеше да го викне
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
епа тоа беше мубетот,додека они играа беше ок,престанаа они да играат,и толку повеќе не слушнавме за женска ракометна репрезентација.

btw.Прибак можеше да го викне
Не се сложувам за Прибак мислам дека е испукан и он више.

Реално според мене ова е и најдпбрпто сценарио on the long run. Зашто ако се провлечевме у втора фаза, ке беше целта е остварена не игравме лошо првенство тоа ни се силите и слично и пак главните проблеми ке се затапкаа под тепих. И ние ке верувавме дека сме некој фактор во ракометот.

Време е да расчистиме со нештата и да се почне со комплетен ремонт.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
77
и јас мислам дека 80% е причината лошо водење. Пак ќе повторам, зошто не се проба со Писонеро, кога во Вардар го ставија помошник, РФМ да го ангажираше за селектор ?? Брестовац ќе останеше помошник, па и самиот ќе избереше поширок список на играчи. Проблемот со нашите мк тренери е што не знаат да ја проучат играта на ПРОТИВНИКОТ , а да не зборувм што ни случајно не се осмелуват во тек на утакмицата да сменат нешто НАВРЕМЕ... кога ќе биде 7-8 разлика ДОЦНА е...
Затоа ПРВАТА утакмица ја играме најдобро а после не читаат како отворен буквар.. сега првата утакмица да беше со Чешка може и ќе ја добиевме..
Jas tebe bi te stavil za selektor. Ne samo na rakometnata tuku i na fudbalskata reprezentacija. Istovremeno.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Подобро ќе си навивам за Норвешка отколку за натурализирана наша репрезентација.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не се сложувам за Прибак мислам дека е испукан и он више.

Реално според мене ова е и најдпбрпто сценарио on the long run. Зашто ако се провлечевме у втора фаза, ке беше целта е остварена не игравме лошо првенство тоа ни се силите и слично и пак главните проблеми ке се затапкаа под тепих. И ние ке верувавме дека сме некој фактор во ракометот.

Време е да расчистиме со нештата и да се почне со комплетен ремонт.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Абе било кој ќе изиграше боље од Кузмановски и Талевски,дури и Вугринец на 50 години,па и Науме...
Нема бе,не сме ние спортска нација,кај и да погледнеш дупка..кошарка,фудбал,ракомет. Се е сивило без иднина со моментални повремени блесоци.
Читав интервју на Растворцев кој работи у Вардар,со младинскиве школи,за руски сајт. Вика нема,нема никакви потенцијали,кој би можеле да играат на врвно ниво.Нејќат да се трудат,немаат менталитет.
Дупка бе секаде.не само у спорт
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Абе било кој ќе изиграше боље од Кузмановски и Талевски,дури и Вугринец на 50 години,па и Науме...
Нема бе,не сме ние спортска нација,кај и да погледнеш дупка..кошарка,фудбал,ракомет. Се е сивило без иднина со моментални повремени блесоци.
Читав интервју на Растворцев кој работи у Вардар,со младинскиве школи,за руски сајт. Вика нема,нема никакви потенцијали,кој би можеле да играат на врвно ниво.Нејќат да се трудат,немаат менталитет.
Дупка бе секаде.не само у спорт
Да ги имаш сите можни услови за тренинг и да неќњш ни да се трудиш е тоа е веќе срање, зашто ги чуваат исфрли ги, зимај нови макар и од страна деца носи. За глумење мангупи по инста не се потребни

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Да ги имаш сите можни услови за тренинг и да неќњш ни да се трудиш е тоа е веќе срање, зашто ги чуваат исфрли ги, зимај нови макар и од страна деца носи. За глумење мангупи по инста не се потребни

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Се трудат,до одреден степен,ќе им тргне малце,и одма ѕвезда фаќаат...па имаш, искачања,диско,пички..и толку е.
ко што @Stefan-kobe го опиша Кузмановски
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Абе било кој..Читав интервју на Растворцев кој работи у Вардар,со младинскиве школи,за руски сајт. Вика нема,нема никакви потенцијали,кој би можеле да играат на врвно ниво.Нејќат да се трудат,немаат менталитет.
Дупка бе секаде.не само у спорт
ама и Русија и Полска, големи држави и со долга ракометна традиција, сега се приземјени :eek:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
ама и Русија и Полска, големи држави и со долга ракометна традиција, сега се приземјени :eek:
Не збори он за талентите у Русија дека се подобри негп дека нашите се срање.

Мислам време е еднаш за секогаш да расчистиме со споредувања што прават другите. Битно е што ние правиме а не дали се а Русија и Полска се приземјени или не се приземјени.

Ако идеме со споредби фактот е дека ние не само што сме приземјени него сме у тежок канал влезени од 2012 наваму.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.701
Поени од реакции
5.620
Еве откако заврши Европсково за нас и си ги спакувавме куферите редно е и мала анализа да направам за целиот прстап кон едно големо натпреварување.
Откако го избркавме Раул и добивме селектор што ќе се посвети само на репрезентацијата очекувањата рипннаа,плус "група по мерка".

Па еве некој збор за нашиот "Посветен селектор"
Прво би го прашал Брестовац:Зошто одигравме толку пријателски натпревари?
Прво со Грузија 2 пријателски,после со репрезентации од рангот на факинг Кувајт,па Трофеј Карпати 2 натпревари за на крај да завршиме со Словенија и Црна Гора.
На сите овие натпревари Брестовац играше со "млади играчи":Томовски,Серафимов,Велковски,Крстевски,Димитриевки,Димитриоски,Маџовски,Костески итн,за после кога дојде првенството никој од нив да не добие 5 минути шанса,па по генијален потег-здравје!:facepalm:
Второ 2020 дојде ние уште брз центар неможе да одиграме,никаква транзиција,уште играме антички ракомет од 1988 пробувааме некои дефанзивци да правиме од Мишевски и Марковски...
Во напад целата игра ни се сведуваше на шутеви на Кире од 9 метри и спуштање топка на пикер,после 20 пријателски натпревари срамота е ова да ти бидат единствените акции.
Незнаеме со играч повеќе да направиме вишок...:tapp:
Во одбраната се гледаше дека е работено нешто 5-1 функционираше солидно на моменти,ама со Столе и Марковски неможеш да очекуваш да го задржиш Билик,плус како што спомнав погоре никаква полу контра не пробувавме да направиме.

За играчите само Кире,Митревски,Столе па и до негде Манасков би им дал преодна оценка,другово беше дојдено на зимување до Виена се прошетаа го видоа градот погедаа малку ракомет и ај назад.
Борко незнам ликов што праи уште во репрезентација,37 години натепал ние уште го форсираме,2 топки не одбрани на првенствово една голема НУЛА.
Пешевски за мене е најголемото разочарување на првенствово,очекував дека може сосема добри партии да пружи,на крај искочи дека е тотално неспремен,за разлика од претходните неколку првенства сега е за 2 класи подоле.
Георгиевски откако се распадна Металург се распадна и он со се него,секое првенство е се полош,мислам дека нема потреба да биде викан во репрезентација,јас би ги земал браќата Костески на оваа позиција,едниот млад надежен игра во Загреб,другиов е меѓу првите стрелци во Австиска лига и мислам дека заслужи барем на поширок список да биде.
Талески изиграа нешто ама далеку од тоа што ние го очекуваме,сепак мислам дека и очекувањата спрема него се преголеми,далеку е од новиот лидер на репкава,може да користи како втора-трета виолина во некоја екипа,игра во 2 правци,во напад да дава по 3-4 гола и тоа е тоа од него,толку му се можностите.
Кузмановски од друга страна очаен,се прашувам само каде е она 19 годишно дете што го избуши Омејер,даде 4 гола на Хрватска итн,после 4 години ликот е тотално пропаднат нема ни скок шут ни ништо,единствено додавач до Лазаров беше на првенствово,ако продолжи вака да "напредува' сериозно треба да се размисли дали да го викаат за репрезентација.
Танкоски покажа жалба и храброст на моменти ама да бидеме реални далеку е од некое озбилно играње,кога се кршеше резултатот на сите 3 натпревари он ја изгуби главата,цело време влегува во пробивање и лоши додавања,реално не беше ништо посебно на првенството,се плашам дека ако остане во Металург нема воопшто да напредува,во најдобра ситуација мислам дека може само 50% да биде од тоа што беше Мојсо на времето,ништо повеќе.
Мишевски покажа нешто во одбрана ама и не доби некоја голема минутажа,така да...Може да се надеваме дека во иднина ќе биде столб на одбраната.
Другите и не добија некоја шанса,а искрено и не гледам ни кој ја заслужи.

Да бидам искрен воопшто не ми се допаѓа како функционира федерацијата и репрезентацијата,веќе 4 години се збори некоја "смена на генерации" и на секое првенство одиме не подготвени чекајќи Талески и Кузмановски да 'блеснат".
Сега и форматот на квалификациите го промениле така што најверојатно на следното светско нема да се кавалификуваме,а тогаш ќе се пензионира и Кире што значи дека во наредните 3-4 години нема потреба да се надеваме за големо натпреварување,а може и подолго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom