Група Ц (MKD, GER, SLO, MNT) - Загреб

Која екипа нема да се пласира понатаму?

  • Германија

    Гласови: 9 6,2%
  • Словенија

    Гласови: 14 9,7%
  • Македонија

    Гласови: 14 9,7%
  • Црна Гора

    Гласови: 108 74,5%

  • Вкупно гласачи
    145
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 април 2015
Мислења
517
Поени од реакции
5.062
Незнам како некој може да помисли дека Талески играл добро. Во одбраната безброј гола примивме поради него. Словенците во одреден период целеа да поминат само покрај него, и успеваа. Во нападот, статичен, нема игра без топка. Не знае сам да си отвори простор. Оди кон тоа само да се ослободи од топката. За игра еден на еден, што да се каже, нема таква игра. Ќе започне да трча малку, ќе го пресечат, и толку, стои мирен. Само еден момент имаше кога покажа некоја храброст, и тогаш како мува без глава шутна силно. А не може никој да каже, млад е, талент е, иден предводник, да се величи. Тотално незаслужено е сето тоа. За споредба Џери Толбринг од Шведска. Дечкото има 22 години, а еден од предводниците на репрезентацијата. Погледнете само како игра и ќе ви биде јасно.
Да бидеш предводник, тоа треба да се заслужи, а не да се здобиеш со тоа преку не разумното величење од медиумите.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.053
Поени од реакции
7.820
Вака досега не знам дали го натепал Столе, браво дечко свака част :D буквално тројца играчи во секој момент да те лупат и да извадиш две три екстра асистенции и неколку голови, маестрално.
Факт е дека немавме некоја комбинаторика во напад, некако загушено ми беше, тоа делумно е од прегрубата игра на Словенците ама пак ќе речам не делувавме многу идејно во нападот, на пример вујо во која екипа и да е му носи повеќе проток во играта, не знам како можи тоа да му успева секаде. За тоа и се плашев дека некаде 45та минута би паднале меѓутоа сепак стари волци се веќе нашите и знаат имаат премногу утакмици во нозете веќе. Исто така и влијаеше не толку големиот екстра квалитет на Словенците кои како да немаат некој лидер во екипата, како сите да се просечни.
Браво за Манасков дрскост пак си покажува после 4 промашени зицери пак да имаш онаква храброст то покажува карактер на тврдоглаво магаре :D друг да беше ќе се сјебеше скрос психички немаше да мрдни во второ полувреме.
Филип орката дете не знам шо се мачиш, една и единствена светла точка беше голот во последната секунда од прво полувреме, друго апсолутно ништо не изигра, колку сакаме можиме да хејтаме ама Филипче >>>>> Филип орката. Јас да би бил повеќе би го форсирал фитиљо сигурен сум попотенцијален е од овој.
Борис на голот повторно во серија на големи такмичења ништо не покажува, шо му се дешава на човекот не знам, само една или две класични добри интервенции, сета среќа шо овај Николче е во добра форма и покажва дека можи ќе си напрај некое траснферче во немачка ако продолжи со ова темпо на првенството.
Раул си има филозофија негова и има одлична направена атмосфера во екипата и секако има огромни заслуги ама не толку многу колку што се претерува, во тие клучни моменти некои други фактори според мене решаваат, на пример неспособноста да издржат притисок Словенците, 3 технички грешки во последните три напади, огромното искуство на нашите.
Мора било како на сила да се добир Црна Гора а после ни следуваат 4 убиствени утакмици, Немачка, Шпанија, Данска и Маџарска, шо да се очекува од нив не знам, пеколни ќе бидат сите три. Спортски поздрав.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.115
Поени од реакции
5.868
Мило ми е ептен што ги тепавме Словенците вчера. Го обожавам Вујо и како личност и како тренер, ама слатко е чуството кога ќе победиш екипа која ја води он. Ја гледав у кафана утакмицата и не можам многу детална анализа да направам али сакам да се осврнам на неколку работи.

Не може да се гледа придонесот на играч во ракомет само преку неговата игра во напад. Зборувам за Талески. Искинаа со Јоноски на 3 и 4 у одбрана, исто како и на утакмицата со Србија минатата недела. Подели и неколку добри топки во полуконтра. Плус, не треба воопшто да се занемари дека не е заебанција на 20-21 година да играш вакви мечеви каде една топка решава се и каде противничката екипа касапи како луда. Дали придонесот во напад му е сеуште слаб? - Нема збор! Дали и понатаму сметам дека е теле и дека црно ни се пишува ако он ни е најголемиот талент на лев бек? - Да, но апсолутно солидни 50 минути во два правци одигра вчера и не потклекна под притисокот.

Столе. Што вика Томасино шеф на катедра е дечкото :cuc: до земја! Изгина вчера, Благотиншек и Жабиќ здравјето му го земаа на линија. Може секакви муабети да се прават околу тоа дека не бил професионалец, искачал и што ти ја знам друго, али за мене е еден од неколкуте спортисти кои ја имаат обележано оваа наша независна скромна македонска спортска историја. Со години веќе член на Вардар во кој ги достигна најголемите успеси што може да се достигнат во светот на ракомет и со години неизоставен член на репка не се достигнувања за заебанција. Јас лично сметам дека треба да го ставаме на истиот пиедестал на кој што ги ставаме и Лазаров, Антиќ, Пандев итн.

За Митревски веќе сите кажаа, клучен во моментите кога се враќавме во игра. Лазаров џуниор ме изненади, доста дрзок во второ полувреме не сум навикнат да го гледам во такво издание. Можда ќе ја повтори играта од утакмицата на Вардар со Хамбург од пред три сезони на првенствово :D. Се надевам дека доста сериозно ќе се влезе на мечот утре со Црна Гора и дека Раул ќе ротира повеќе за да одморат првотимците.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Мислите дека играчиве не сакаат да победат со 10 разлика, дека сакаат да промашуваат зицери?
Најглупавото оправдување во историјата на човештвото. Готово ај, нема критики пошто они не сакале да промашат 100 зицери.
На фудбал некој откоа ќе промаши зицер и ќе ми рече добро бе брат мислиш ја нејќев да даам гол, ми се крева коса на глава и ми иде на пречка да го обесам.
Кое е бе ова правдање, мислиш Манасков нејќел да тепа 10 разлика. МЕ ЗАБОЛЕ КУРОФФФ ПРОФЕСИОНАЛЕН РАКОМЕТАР Е, ИМА ИГРАНО ЗА ТОП 3 ТИМОВИ У СВЕТ, МЕ ЗАБОЛЕ СТАПОВ ДАЛИ ОН САКАЛ ИЛИ НЕЈЌЕЛ ДА ПОГОДО, ДОЕКА ПРОМАШУВА ЗИЦЕРИ И ПРАИ ЕГЗИБИЦИИ ЌЕ СИ ТРПИ КРИТИКИ, СВЕ ЛИ ДА НЕ МУ ЕБАМ.
---------------------------------------------------------------------------------------------

За нашиве сте кажале горе доле све што треба. Словенциве бе многу крш, ја одговорно тврдам дека имаат подобра екипа од нас и на 5 утакмици ќе победат на 4. Вујо трипајлата мислеше ние сами ќе се победиме, немаше ни тактика ни ништо, нека тепа тоа баграта у одбрана - среќа Габер го немаат иначе ќе имаше и крв, а у напад барај го Благотиншек или Зарабец ако се протне ок, евентуално контра преку Маргуч.
Ја не го разбирам човеков најсериозно, го имаш на располагање топ 3 централен бек у свет - Дејан Бомбач а ти не го зимаш у состав, скаран си поради од кај кур знам кои причини со топ 3 десни крила у свет Драган Гајиќ, тебе не ти игра у екипа на сметка на принудно десно крило и тоа уште едно непостоечко. Кое им е бе друго крило освен Јанц?
Очајно им фали Доленец, Кавтичник ти е играч за ротација да му ебам тоа Гораст Цветковски фацата а Млакар е Млакар баш, почна добро па се изгуби.
И тој па Мачковшек толкава стока а као пичка игра ми се чини.
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
Незнам зошто ама уште пред утакмица убеден бев дека ќе ги добиеме Словенците. Време беше да го спуштиме и Вујо малку на земја, омилен лик ми беше човекот а сега ептен почна на живци да ми оди :mad:. Се занесе малку Вујо после успесите со Словенија што донекаде е и оправдано ама кога ќе се погледне малку пореално составот на Словенија на ова првенство не е ништо посебно односно еден куп просеци има во тимот.
Околу нашите, пишал некој овде не му се допаднала нашата игра :).
Нема шанси да развиеш некоја игра против екипа на Вујо, едноставно ќе те отепаат киклопите назад, да му се згади на човек. Тешки, никакви се овие утакмици само што до вчера секогаш ги губевме овие натпревари.
Со Црна Гора едноставно мора да тепаме. Тие сигурно ќе пружат отпор , нема да биде лесно ама со таква екипа од 15 полуиграчи ако изгубиме нема што да бараме на превенството.
За да изгубиме од овие нашите голмани треба да имаат 2 одбрани само( ништо чудно) , напред да промашиме 15 зицери и да се повампират Црногорците.
Мојот човек Филип Лазаров, мрзо белосветска играчиште можеше да бидеш и ти :bravobe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не се секирајте за Столе што помодрел и ќотек што изел, се освен браќата Карабатиќ е подносливо :icon_mrgr: Знаеше дека ќе јаде ќотек, Вујо него го направи играч, знаеше цел табор наш таму дека ќе му одат по тројца.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Незнам како некој може да помисли дека Талески играл добро. Во одбраната безброј гола примивме поради него. Словенците во одреден период целеа да поминат само покрај него, и успеваа. Во нападот, статичен, нема игра без топка. Не знае сам да си отвори простор. Оди кон тоа само да се ослободи од топката. За игра еден на еден, што да се каже, нема таква игра. Ќе започне да трча малку, ќе го пресечат, и толку, стои мирен. Само еден момент имаше кога покажа некоја храброст, и тогаш како мува без глава шутна силно. А не може никој да каже, млад е, талент е, иден предводник, да се величи. Тотално незаслужено е сето тоа. За споредба Џери Толбринг од Шведска. Дечкото има 22 години, а еден од предводниците на репрезентацијата. Погледнете само како игра и ќе ви биде јасно.
Да бидеш предводник, тоа треба да се заслужи, а не да се здобиеш со тоа преку не разумното величење од медиумите.
Реално тој е квалитетот на Талески,неможи од секој бек што ќе излези да бараме да е на нивото на Лазаров..еднаш во 100 години се годи Лазаров и толку..нас критериумите за ракомет ни се изместени и бараме нешто нереално од играчите..Талески си игра во рамките на можностите,секако дека има простор за напредок ама таа е силата,не е брз ниту подвижен со оглед на неговата физичка конструкција,нема ракометна интелегенција а и реално нема слобода во играта и веднаш се познава дека игра со грч кога топката е во него..Талески има матријал да игра во одбрана и веројатно во иднина ќе се форсира претежно на тој дел.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Напротив, воопшто не беше во ритам Митревски во моментот на замената. Скроз правилна измена, и Борко продолжи лошо но пота фати 2 клучни зицера во клучни моменти со што сепак ја оправда замената.
Лове Стефановски-Цревото.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.615
Поени од реакции
7.231
Ako ovom Stoilovu jednog dana bude dosadio rukomet, može slobodno da se prijavi za Strongmena – da vuče kamione iz mesta sa sajlom preko leđa i trči sa traktorskim gumama“, bila je prva poruka koju sam primio posle meča u Zagrebu od jednog prijatelja – koji se ne razume u rukomet, ali je ostao dirnut posle svega što je video u duelu Makedonaca i Slovenca
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.508
Поени од реакции
42.999
sve ok toa so zicerite za manaskov i tie sto go pravdaat, ali na 15-11, prazen gol, ovoj go promasuva za pola metro, a toa se tie momenti vo sportot, posle toj moment, namesto 16-11, ovie ni davaat gol i se desava havarija, 3ca igraci ni isklucija i za sekunda ni ja stopija prednosta i se vratija vo igra i rezultatski, i psihickiot tovar ni go natovarija nas povtorno a do toj moment neznaea kade se naogaat race im se tresea. Ama za razlika od porano koga imavme klovnovi ko cervar rakot i shundo za treneri ( do dusa tuka poise lazarov bese trener ), a i onoj drugiot 'rvat, sea go imame raul. So bilo koj trener od minatoto ja gubevme ovaa utakmica, a so raul samo neboto e granica toa vise site znaeme, covekov e definicija za roden shampion.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Океј Деки изигра горе долу солидна утакмица, ама дај не дупете дека не треба да се критикува и дека неговата малоумност можеше да не кошта победа. На страна тоа што се изнапромашува зицери, на празен гол со отворен терен пред него место да се залета во гол, тој шутира од 20 метри и промашува. Столе man of the match дефинитивно. Лавовски се избори и на толку ќотек успеа да изигра супер утакмица. Друго, едноставно мораше да се игра повеќе на креација во нападот. Не можеш на толкави говеда да форсираш шут од 9 метри или игра преку пикер што му се качуваат тројца. Мораше да се вкрстува со крила, ете на почеток се одеше на таа игра и ќе вродеше со плод да не се повампиреше Скок. Друга замерка немам, со повеќе сериозност можеше да изиграме многу подобра утакмица, но тоа е што е. Бодовите што ги зедовме се големи како планина и премногу ќе ни бидат битни за понатаму.
А да.. И очекувам Кузманоски да добие повеќе минути со Црна Гора. Мислам дека дечкото има многу што да покаже.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Најглупавото оправдување во историјата на човештвото. Готово ај, нема критики пошто они не сакале да промашат 100 зицери.
На фудбал некој откоа ќе промаши зицер и ќе ми рече добро бе брат мислиш ја нејќев да даам гол, ми се крева коса на глава и ми иде на пречка да го обесам.
Кое е бе ова правдање, мислиш Манасков нејќел да тепа 10 разлика. МЕ ЗАБОЛЕ КУРОФФФ ПРОФЕСИОНАЛЕН РАКОМЕТАР Е, ИМА ИГРАНО ЗА ТОП 3 ТИМОВИ У СВЕТ, МЕ ЗАБОЛЕ СТАПОВ ДАЛИ ОН САКАЛ ИЛИ НЕЈЌЕЛ ДА ПОГОДО, ДОЕКА ПРОМАШУВА ЗИЦЕРИ И ПРАИ ЕГЗИБИЦИИ ЌЕ СИ ТРПИ КРИТИКИ, :ROFLMAO:СВЕ ЛИ ДА НЕ МУ ЕБАМ.:ROFLMAO:
---------------------------------------------------------------------------------------------

Кавтичник ти е играч за ротација да му ебам тоа Гораст Цветковски фацата а Млакар е Млакар баш, почна добро па се изгуби.
И тој па Мачковшек толкава стока а као пичка игра ми се чини.
Кој лик си ти:pos::zver::kruna:.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Ееее сеа и ти, што пишуваш вакви непопуларни мислења?
Па се знае како оди тоа, секоја победа е поради Кире, Раул и Столе, секој пораз поради министерот и Деки Бој.
Ама Пеџа брате, кое ти е ова насила правење глуп ала партиски бот?

Ај Старвро го имал + Деки па логично, ама ти?

Па тоа се кај нас двајцата најисхајпани играчи кои најчесто не коштале победи.

Црепот имаше учинок 0 од 4 од зицери. Што сакаш да кажеш за таков идиот освен дека е труп? После на шанса за +5 он промашува чист гол. Токмакот во секоја ситуација иде да влезе у гол (како што имаше и на утакмицава кога буквално влезе у голот) сеа наместо да потрча уште 3-4 чекори и да шутне од поблиску, промашува цел гол...

Секому се случува лош ден, ама на неписмениов ова му се дешава секое првенство бар по еднаш.

Даде гол за нерешено против Србија кој не однесе у натамошна фаза прошлото, бил некад и со 100% учинок и тогаш сме го фалеле, ама факт е дека момчето е склон на вакви дно перформанси.

Он ти е македонскиот ракометен Карим Бензема. Играчот со најголем плафон (после Кире и Столе) кој не успеа да стане првокласно крило само и само ради немање мозок. Со еден збор - цреп.

Тоа што го изигра во првото полувреме беше за сите да му закачат по три клоци на паузата, што може и се десило.

За министерот па да не почнуваме, муфљузот има 1 просечен меч на секои 5, а се прчи ко да е Волф.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom