Група Б(MKD,CRO,ESP,JPN,BAH) - Минхен

Кои репрезентации ќе ја поминат групата?


  • Вкупно гласачи
    131

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Да не игравме 7 на 6 немаше да створиме ни една третина од шансите што ги створивме.

Со никакви играчи САМО ЗАРАДИ ТАКТИКАТА имавме милиони шасни направени, но ги изнапромашивме сите зицери.

Колку треба да си морон или искомплексиран самобедисан квазипатриот да јадеш гомна само кога имаме странски тренери кои се 719 пати подобри од домашните ала Шундо?
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
Раул често игра 7 на 6 и во Псж. Страшно му функционира таа игра таму.
Две утакмици гледав и до перфекција му беше доведен нападот со Хансен , Сагосен и Ремили.
Хансен последната со Нант имаше над 10гола и тоа какви бомби маваше,страшна работа.
Не знам зошто воопшто не проба со Кузмановски на среден во 7 на 6, има колку толку осет за асистенција и барем знае да шутне од место, скок шут, под блок.
Просечно десно крило да имавме ќе се изнадаваше голови покрај Киро.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Член од
17 април 2018
Мислења
26
Поени од реакции
42
[QUOTE = "Tomasino, post: 8582143, član: 28504"] Nismo to učinili iz jednog razloga, nemamo tu bazu igrača s Hrvatima.
Od Červara, do Goluža, Babića i Červara, imaju posadu igrača koji igraju u velikim timovima, igraju važnu ulogu u njima, imaju kontinuitet i stalno pronalaze novu djecu i unapređuju kvalitetnu bazu.
I bez obzira na to kako se igraju visokokvalitetni igrači, još 2 rapa se moraju spojiti.
Vidite samo Mandića i Shipika, koji igraju ulogu, pogotovo Mandić, zaboravili su Glitter Glider na klupi.
Shipik je došao u ovaj SP ispred Kontrateze, Sušnje i tvrtke.
Kod nas i mentorskog tima najboljih trenera za montažu, ovaj skromni tim će imati previše problema da nešto dobije.
To je baza s klubom koji prisiljava makedonske igrače da ne stvaraju jake igrače.
U pravu ste po mom mišljenju da nam treba selektor koji će imati samo jedan posao - biti selektor.
Da bi mu dao mandat kao selektor Austrije, taj Islandac, Johannesson, koji već ima 7,8 godina.
Postoji neograničena sloboda čovjeka i on je Austrijancima učinio solidnu repu iz rukometne anonimnosti.
To ne mora biti poznato ime (tako teško dolazi do nas), postoji hrpa ozbiljnih trenera, mladih i perspektivnih trenera diljem Balkana koji su vrijedni rizika.
Ali strategija je prije svega potrebna.
I raditi u klubovima, više hrabrosti, i sve više i više ulaganja, dati našoj djeci priliku, pa tako 95% naših timova nema nikakve europske ambicije, igraju sezonu, bore se u igri i na kraju padaju u Challenge Cup s ekipom kao što su Chocolad Boys iz Belgije ili RC Konjuh INSERT iz Bosne (slučajevi s Springom i Pelisterom tijekom godina) i odigrat će oba domaća meča kako bi izgubili 100 bodova.
Ukupni nedostatak u rukometu u klubu, osjeća se u reketu, vakuum i nedostatak naših igrača na kvalitetnim mačevima rezultiraju takvim napretkom i onih malih talentiranih igrača koje imamo.
Vrijeme kada je zlatno doba Metalurga 2010-2014 bilo, ostali igrači su Veljko, kvrga, nije ostarilo kada je igralo visokokvalitetne mačeve drugačije od igrača njegove druge motivacije, tu je još jedan pristup igri.
Drugi veliki problem je u tome što naša djeca spavaju na klupi u srcu nekog s vanzemaljcima (kupili YouTube IBS).
Dok sve to ne promijenimo, bit ćemo na tom putu. [/ QUOTE]


Mandić i Šipić iz izgubljene generacije igrača 1996.-1997. Treneri su rekli da će tesko biti igrač ove generacije za seniorsku momčad.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
По прочитаново, фала богу што бев на работа и не ги гледав.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.611
Да не игравме 7 на 6 немаше да створиме ни една третина од шансите што ги створивме.

Со никакви играчи САМО ЗАРАДИ ТАКТИКАТА имавме милиони шасни направени, но ги изнапромашивме сите зицери.

Колку треба да си морон или искомплексиран самобедисан квазипатриот да јадеш гомна само кога имаме странски тренери кои се 719 пати подобри од домашните ала Шундо?
Ова баш со брат ми и татко ми го зборевме при крајот на утакмицата, кога почнавме да играме 6 на 6. Се угушивме тотално, немавме идеја затоа што од 6 играчи само ЕДЕН е потенцијална опасност, ок и Манасков еве нека биде тука, значи 2ца од 6 играчи... Нормално дека ќе не затворат и угушат и нема да имаме идеја, така да критикувањето на Раул за 7 вс 6 играта е неосновано затоа што добивме максимум кој не го искористивме ради слабиот индивидуален квалитет. Да беше Темелков на местото на Гоце, Миркуловски на местото на Филип Лазаров, Наумче место Талески, одма ќе се видеше епилогот од ваквата игра. И имам голема замерка за Столе и Жаре, се убија од промашување последниве 2-3 натпревари, Јапонија и Бахреин не ги рачунам воопшто, небитни се. Епа кога нема да искористиш зицери од секоја ебана позиција тогаш што сакаме, кој ни е крив? Раул е најмалце крив дај не серете безвезе.

Друга работа, Талески во ситуацијана на 10 метри кога чекаше фаул да му досудат а судиите му ја земаа топката. :vozbud::vozbud: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: :pos::pos::pos::pos::pos::pos: Добро бе луѓе мои, свесен е што направи? :LOL: Значи онака од чиста мира застана еј, стоеше како статуа, како Александар Македонски и чекаше фаул да му свирнат, МАЈКО МИЛА :facepalm::facepalm: За ова би му ебал пичурник мајчин на тренинг, 3 саати ќе го терам скали да трча додека не почне наместо пот крв да му искача од кожата. Семејство нежно ти ебам ја на тебе, од такт ме извади со потегов. :yid:

Пред да ми се нафрли некој, ЗНАМ дека не ни се криви судиите ама имаше неколку ситуации каде не ОДРАА со одлуките. Ќе ми објасни некој како не беше црвен она на голманон над Гоце? Па уште и пенал не досудија ни фаул ништо, напад за Исланд. :pos: Исто и овој Поповски кога отиде во контра беше одгурнат и тука имаше чисти 2 минути за играчот на Исланд кои не беа досудени а на пример Манасков за иста ситуација си попи лагани 2 минути во прво.

Сеедно, се на се собрано не заслуживме да поминеме, едно немавме доволно квалитет, а друго очајно изигравме нарочито во клучните моменти од мечевите. Малце ми е криво што немавме барем малце поасален тим, реално оваа Шпанија и овој Исланд се баш никакви екипи моментално со оглед на нивното реноме низ историјата. Да бевме со екипата од 2010 година со Наумче, Миркул, Алушевски, Темелков, Ванчо, Јоноски, имаше да ги убиеме и ќе бевме во најмала рака втори. Али што е тука е, играчите се тие, квалитетот е тој, нека си стават прст на глава луѓето во федерација што понатака, што после Кире?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Друга работа, Талески во ситуацијана на 10 метри кога чекаше фаул да му досудат а судиите му ја земаа топката. :vozbud::vozbud: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: :pos::pos::pos::pos::pos::pos: Добро бе луѓе мои, свесен е што направи? :LOL: Значи онака од чиста мира застана еј, стоеше како статуа, како Александар Македонски и чекаше фаул да му свирнат, МАЈКО МИЛА :facepalm::facepalm: За ова би му ебал пичурник мајчин на тренинг, 3 саати ќе го терам скали да трча додека не почне наместо пот крв да му искача од кожата. Семејство нежно ти ебам ја на тебе, од такт ме извади со потегов. :yid:
Ова.
Дали да се згазиш од смеење, дали да умираш или да фатиш пешки до Германија да го претепаш?
Најаматерски момент во цело првенство.:cautious:
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Toa e toa momci, pomina ushte eden Januar so nashive reprezentativni heroi. Ve chitam i se soglasuvam so se' shto pishuvate, ama da bideme realni, ni Islangjanec, ni Danec, ni Germanec ke dojde kaj nas da vodi reprezentacija. Ke zemat nekoj random Srbin ili Hrvat, ushte polosho nekoj nash ekspert, i poleka ke staneme chist prosek, reprezentacija shto mislam deka podolgo vreme nema da uspee da se plasira na nekoe Svetsko ili Evropsko. Ovaa nova generacija se vodat kako talenti samo vo nasha drzhava, da bea Francuzi ili Germanci ni blisku do reprezentacija ne bi bile da zaigraat. Vo toa ke se uverime narednite godini, otkako ke se penzionira Kire.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
[QUOTE = "Tomasino, post: 8582143, član: 28504"] Nismo to učinili iz jednog razloga, nemamo tu bazu igrača s Hrvatima.
Od Červara, do Goluža, Babića i Červara, imaju posadu igrača koji igraju u velikim timovima, igraju važnu ulogu u njima, imaju kontinuitet i stalno pronalaze novu djecu i unapređuju kvalitetnu bazu.
I bez obzira na to kako se igraju visokokvalitetni igrači, još 2 rapa se moraju spojiti.
Vidite samo Mandića i Shipika, koji igraju ulogu, pogotovo Mandić, zaboravili su Glitter Glider na klupi.
Shipik je došao u ovaj SP ispred Kontrateze, Sušnje i tvrtke.
Kod nas i mentorskog tima najboljih trenera za montažu, ovaj skromni tim će imati previše problema da nešto dobije.
To je baza s klubom koji prisiljava makedonske igrače da ne stvaraju jake igrače.
U pravu ste po mom mišljenju da nam treba selektor koji će imati samo jedan posao - biti selektor.
Da bi mu dao mandat kao selektor Austrije, taj Islandac, Johannesson, koji već ima 7,8 godina.
Postoji neograničena sloboda čovjeka i on je Austrijancima učinio solidnu repu iz rukometne anonimnosti.
To ne mora biti poznato ime (tako teško dolazi do nas), postoji hrpa ozbiljnih trenera, mladih i perspektivnih trenera diljem Balkana koji su vrijedni rizika.
Ali strategija je prije svega potrebna.
I raditi u klubovima, više hrabrosti, i sve više i više ulaganja, dati našoj djeci priliku, pa tako 95% naših timova nema nikakve europske ambicije, igraju sezonu, bore se u igri i na kraju padaju u Challenge Cup s ekipom kao što su Chocolad Boys iz Belgije ili RC Konjuh INSERT iz Bosne (slučajevi s Springom i Pelisterom tijekom godina) i odigrat će oba domaća meča kako bi izgubili 100 bodova.
Ukupni nedostatak u rukometu u klubu, osjeća se u reketu, vakuum i nedostatak naših igrača na kvalitetnim mačevima rezultiraju takvim napretkom i onih malih talentiranih igrača koje imamo.
Vrijeme kada je zlatno doba Metalurga 2010-2014 bilo, ostali igrači su Veljko, kvrga, nije ostarilo kada je igralo visokokvalitetne mačeve drugačije od igrača njegove druge motivacije, tu je još jedan pristup igri.
Drugi veliki problem je u tome što naša djeca spavaju na klupi u srcu nekog s vanzemaljcima (kupili YouTube IBS).
Dok sve to ne promijenimo, bit ćemo na tom putu. [/ QUOTE]


Mandić i Šipić iz izgubljene generacije igrača 1996.-1997. Treneri su rekli da će tesko biti igrač ove generacije za seniorsku momčad.
Зошто коментаров ми е познат, само ко да го имам читано на македонски јазик?!
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
За првпат откога гледам ракомет нашата репрезентација игра со тактика, тоа што имаме играчи во репрезентација којшто не можат да погодат празен гол или зицер не е кривица на Раул. Второ, Кире има 39 години, не може да ја влече репрезентацијата на свој грб како порано. Оваа репрезентација иако го има најдобриот селектор што некогаш не водел на имиња го има најслабиот играчки кадар откога пратам ракомет. Вистинска штета е што кога во нашата репрезентација играа играчи како Мојсовски, Миркуловски, Јоноски, Алушевски, Темелков, Кире во прајм тајм, тогаш за тренер го имавме Шундо ала "клавајте голови". Раул со тој тим ќе направеше голем успех, а со овие играчи кој и да е тренер нема да има никаков успех, всушност немаше ни да се пласираме на светсково.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nro
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Ете Кире кажа се што му лежеше на душа и што го чуваше во себе цело првенство. Него му пречи Раул и младите што играат на првенството. Кире би го избркал од репрезентација со ваквото однесување. Го ценам како играч, ама како човек не. Гнаса невидена. Јоноски да се врател бараше. Па и Серафимов не го бивало туку тој младиот Марковски. Бил многу подобар. Алооо не си тренер, играч си.
Ти не си тој што ќе кажува како да се игра.

Раул му сметал, а освои ЛШ со Вардар. Раул е еден од најдобрите 5 тренери во светот.
Нека се тргнат старудииве Борко, Кире, Фиќо, В. Маркоски, а посебен акцент да се стави на помаранџестата штака, Талески и Декибој. Со Шпанија најмногу грешки направија тие тројца, а и со Исланд пак тие правеа грешки и го промашија голот неколку пати.
Леле леле леле. Како бе може вака да ги резонирате работите и да ги вадите од контекст. Каде тоа на Кире му пречи Раул и младите. Дај изјава каде тоа го кажал. Рече детска градинка да, но не во негативен контекст, и многу побитни се зборовите кој ги употреби за младите одма после таа реченица.
Рече дека фалеле доста играчи од минатото Европско, во контекст дека не може да се очекува многу од оваа подмладена репрезентација. Го спомна Велковски од помладите, кој заради повреда не е на првенството а има веќе две првенства позади него, во смисла на искуство, а не дека Серафимов не го бивало.

Еве поточно што кажа за Раул и младите, иако тука не е во целост се цитирано.

https://ekipa.mk/kapitenot-vo-odbrana-na-raul-dosta-go-kritikuvaat-go-imame-eden-od-najdobrite-trojtsa-treneri-vo-svetot/

https://ekipa.mk/kire-lazarov-dojdovme-tuka-so-detska-gradinka-no-seto-ova-ne-treba-da-ne-obeshrabri/
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Инаку, Кирцата како што сте го слушале и кажал ќе игра додека може, гледаме сите што му е најголема болка и за што потсвесно зборува (и го копка) цело време, а тоа е Олимпијадата, нешто каде што нема настапувано, а реално заслужил како играч. И затоа и го напомена Европското како шанса за да играме квалификации за Олимписките. Кире, по сите негови изјави и муабети ќе игра "додека го држи здравјето и формата", би прогнозирал до некоја си негова 42-43та година (заради упортноста негова, спортскиот дух и ентузијазмот што го има кон овој спорт). Така да ќе го гледаме уште некои 3-4 години.

Тале нека почнат малку да го прават битанга во Германија, еден добар нитруционист нека му одредат и нека го појачаат за едно 50тина кила, да си биде спремен за техничар за одбрана, а во меѓувреме да се собери Борозан да си го натурализираме и тоа е тоа што може за таа позиција лев бек да се спреми.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ова баш со брат ми и татко ми го зборевме при крајот на утакмицата, кога почнавме да играме 6 на 6. Се угушивме тотално, немавме идеја затоа што од 6 играчи само ЕДЕН е потенцијална опасност, ок и Манасков еве нека биде тука, значи 2ца од 6 играчи... Нормално дека ќе не затворат и угушат и нема да имаме идеја, така да критикувањето на Раул за 7 вс 6 играта е неосновано затоа што добивме максимум кој не го искористивме ради слабиот индивидуален квалитет. Да беше Темелков на местото на Гоце, Миркуловски на местото на Филип Лазаров, Наумче место Талески, одма ќе се видеше епилогот од ваквата игра. И имам голема замерка за Столе и Жаре, се убија од промашување последниве 2-3 натпревари, Јапонија и Бахреин не ги рачунам воопшто, небитни се. Епа кога нема да искористиш зицери од секоја ебана позиција тогаш што сакаме, кој ни е крив? Раул е најмалце крив дај не серете безвезе.

Друга работа, Талески во ситуацијана на 10 метри кога чекаше фаул да му досудат а судиите му ја земаа топката. :vozbud::vozbud: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: :pos::pos::pos::pos::pos::pos: Добро бе луѓе мои, свесен е што направи? :LOL: Значи онака од чиста мира застана еј, стоеше како статуа, како Александар Македонски и чекаше фаул да му свирнат, МАЈКО МИЛА :facepalm::facepalm: За ова би му ебал пичурник мајчин на тренинг, 3 саати ќе го терам скали да трча додека не почне наместо пот крв да му искача од кожата. Семејство нежно ти ебам ја на тебе, од такт ме извади со потегов. :yid:

Пред да ми се нафрли некој, ЗНАМ дека не ни се криви судиите ама имаше неколку ситуации каде не ОДРАА со одлуките. Ќе ми објасни некој како не беше црвен она на голманон над Гоце? Па уште и пенал не досудија ни фаул ништо, напад за Исланд. :pos: Исто и овој Поповски кога отиде во контра беше одгурнат и тука имаше чисти 2 минути за играчот на Исланд кои не беа досудени а на пример Манасков за иста ситуација си попи лагани 2 минути во прво.

Сеедно, се на се собрано не заслуживме да поминеме, едно немавме доволно квалитет, а друго очајно изигравме нарочито во клучните моменти од мечевите. Малце ми е криво што немавме барем малце поасален тим, реално оваа Шпанија и овој Исланд се баш никакви екипи моментално со оглед на нивното реноме низ историјата. Да бевме со екипата од 2010 година со Наумче, Миркул, Алушевски, Темелков, Ванчо, Јоноски, имаше да ги убиеме и ќе бевме во најмала рака втори. Али што е тука е, играчите се тие, квалитетот е тој, нека си стават прст на глава луѓето во федерација што понатака, што после Кире?
Последните неколку минути изгледаше ко судииите да им се наклонети, али ајде. Битно не знам како не досудија нешто, било што, за моментот колено-лице, кое мене ми изгледаше намерно, али и да не било ете, голман онака не смее да скока ко мајмун. И режијава сто пати го даде моментот, не знам како нашиве не се побунија ич.

Бтв, она детето што ни е ко замена на позиција на Кире, како и да се презива, што играше второ со Шпанците, како уопште некому му текнало дека тоа дете има физичка предиспозиција за таа позиција? Искрено, дотолку ли нема левичари, па идат со вакви фаци?
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Добро бе, Талески застана ли да се одмори тогаш? Врзуваше патики? Чекаше фаул , и мислеше дека го доби, но судиите не досудија. А имаше! Правите како да застанал од чиста мира. Играј дур не свирне судијата паѓа у вода, кога тоа се дешава и на фудбал при фаул, при игра со рака или при офсајд. Па не гледам некој да е аматер.

Се на се, прелошо првенство за Талески 2/10, 3/10 максимум. Ама па тука беше Кузмановски кој играше за чиста 10ка според кајгана експертизата :)

Под очекувањата изиграа ТАЛЕСКИ, Кузмановски, Столе, МОРКОВОТ, и младите. Од Филип Лазаров не очекувам веќе ни да знае водење на топка.

Борко треба да биде аут од репрезентацијава, не може за секој примен гол да се дере ко нездрав и да му се криви други. А најлогично е да се дере на Кузмановски, Талески, Манасков. Кретен невиден.

Толку од оваа репрезентација, можно е едвај пласман на следното ЕП, па малце подолга пауза дур не се формира солидна екипа.

7 на 6 треба да се укине (и ваљда ќе се укине, само не знам кога)

И не, не сме јаки, нити сме биле толку за да се пуваме. Ниеднаш немаме решено утакмица 10 минути пред крај со екипа силна колку нашата или класа погоре. Се е тесно и гол одлучува.
На играње до 60:00 минута , немаш сила за ништо. Ги пуштија младите со Шпанија, ко да се собрале маалска екипа, се такмичат кој е полош.

Побрзо да се заборави брукањево, или да се намалат очекувањата и да играме без притисок, со однапред изгубен меч, барем знаеш дека ќе има атрактивни голови и интересни акции ;) Да си бидеме како Ангола, Чиле, Јапонија најдобро :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom