Груевски: Нема напредок во преговорите за името

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
хахахахах брат ја очекував оваа реакција ју мејк мај деј јеби га не го менувам ставот а тоа кој му го брише газот на царот ке покаже времето....

“I am a citizen, not of Athens or Greece, but of the world”

Socrates
Kога ќе го научите ова ќе прајме муабет.....сега сигурно не треба да ви го кажувам значењето се надевам возрасни луѓе сме.....последно напишано од мене на оваа тема....поздрав
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да ама очигледно не си го разбрал Сократ као што треба, сократ сакал да каже дека е еднаков не само со атинњаните туку со сите останати луѓе на светот.

Е сега тебе ти се поставува прашањето, ќе бидеш ли еднаков со сите останати во светот кои имаат бескомпромисно право на самоидентификување додека тебе некој те условува да се одкажеш од твоето право за самоидентификување и ти наметнива да биде во компромис со желбите на некој друг?

Одговорот е не нема веќе да бидеш еднаков туку ќе бидеш подреден и ќе останеш како што стои во цитатот на сократ само „граѓанин на Атина“ а не граѓанин на целиот свет.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
хахахахах брат ја очекував оваа реакција ју мејк мај деј јеби га не го менувам ставот а тоа кој му го брише газот на царот ке покаже времето....

“I am a citizen, not of Athens or Greece, but of the world”

Socrates
Kога ќе го научите ова ќе прајме муабет.....сега сигурно не треба да ви го кажувам значењето се надевам возрасни луѓе сме.....последно напишано од мене на оваа тема....поздрав

Уживај, ни требаат вакви како тебе.

Сé додека една нација не ја усоврши својата структура, своето внатрешно единство, сé додека нејзиното постоење или нејзината независност се изложени на закана, сé додека нејзините соседи се однесуваат како противници, токму национализмот, славењето на патриотското чувство го претставува најчистиот израз на граѓанска должност“!
- Robert Schuman еден од основачите на ЕУ во книгата „За Европа“.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.766
Поени од реакции
12.117
Да ама очигледно не си го разбрал сократ као што треба, сократ сакал да каже дека е еднаков не само со атинњаните туку со сите останати луѓе на светот. Е сега тебе ти се поставува прашањето, ќе бидеш ли еднаков со сите останати во светот кои имаат бескомпромисно право на самоидентификување додека тебе некој те условува да се одкажеш од твоето право за самоидентификување и ти наметнива да биде во компромис со желбите на некој друг?
Одговорот е не нема веќе да бидеш еднаков туку ќе бидеш подреден и ќе останеш како што стои во цитатот на сократ само „граѓанин на атина“ а не граѓанин на целиот свет.
Човече и мене не ми е сеедно со се што се случува, не ебат во здрав мозок, верувај ми и јас си ја сакам македонија и спремен сум да умрам за неа во секое време....само мислам дека ако се продолжи вака само ќе тапкаме во круг мора да се превземи нешто а опциите не се многу или ќе попуштиме или ќе продолжиме како до сега, веќе преку глава ми е и име и све, притискаат од сите страни, насите им е јасна нашата историја само се прават на мутави....а ние сме ееееептен во заебана шах мат ситуација...а тоа со сократ, важи не само за нас него и за грција и за сите....евебаш сакам да чујам некое паметно решение....искрено......нема да коментирам(по желба на некои погоре) само ќе ја следам темава...поздрав....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Човече и мене не ми е сеедно со се што се случува, не ебат во здрав мозок, верувај ми и јас си ја сакам македонија и спремен сум да умрам за неа во секое време....


Гркот за својата земја ќе ти рече - спремен сум да убијам за неа во секое време!

Така да го знаеме конечниот резултат во твојот случај.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Нормално дека нема напредок кога Гејците не отстапуваат ни милиметар од своите фашистички барања.:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
За решвање на проблемот и не тапкање во место треба да се согледа проблемот од повеќе аспекти и треба да се разбере дека некои стратегии се подолготрајни и бараат трпение и истрајност, а не нетрпеливост, и преку глава ми е веќе, бидејќи на тој што му е преку глава во игра на тактизирања тоа е тој што изгубил, дали ти сакаш да бидеш губитник? Мора да разбереш дека овој проблем неможе да се реши само со чисто учество на Македонија и Грција, бидејќи моментално начинот на културно постоење на едните односно на другите е взаемногу исклучлив. Така да тактиката на едните односно на другите е иницирање на одредени внатрешни поместувања во едната односно на другата страна за да може да се коегзистира, тоа значи или ќе се сузбие национал/романтизмот во грција дека се што во антиката било облежано како дел од хелениситичката култура не и припаѓа ексклузивно нејзе, или кај нас ќе сузбие самоспшознавањето како Македонци, очигледно грчката тактика кај тебе успева и си еден од тие кои се добиена битка за грција.

Инаку за овие промени каок што кажав не е само помешу двете држави, бидејќи едната ја црпи својата сила од друга структура, треба ние истовремено тактички да иницираме промени во таа друга структура за да неможе грција да црпи толку сила, со други зборови треба на некој начин да допринесеме за реформите во ЕУ со што ќе се изгуби консензусот како ултуимативен принцип. Подетално нејќам да одам, сега на писмено бидејќи овие работи веќе неколкупати сум ги разглавбал на форумов.

Разбери дека сме во војна и неможе да има реми, или едните или другите ќе попуштат, ти си еден од тие што попуштаат или како што ги викаат во во конвенционална војна, дезертери.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Треба паметно да се игра овде. Ние губиме и ако го смениме името и да не го смениме, незнам што се залажуваат сите институции, премиери, претседатели. На никого не му е јасно дека решение на овој спор никогаш нема да се најде. Ние мора да истраеме ѓоа сме во преговори, но истовремено да бараме начин да испаднеме како жртви од Грција. Па сега мислам дека за влез во ЕУ според Лисабонскиот договор не важи ветото. НАТО и така не ни е потребно.

1. Никако не смееме да го сменеме името, тоа ќе има огромни последици во државата. Ќе биде предмед на потсмев на целиот свет. Губиме идентитет, национализмот е тоа што ја држело Македонија на нозе низ историјата, тој ја држи и сега. Тоа не смее да се изгуби никако.

2. Преговорите не смееме да ги прекинеме зошто ќе има внатрешни немири, може да доведе до предвремени избори во државава, протести и други настани кои не ни одат од прилог.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Грциве да не се, ние самите ќе си се отпишевме.

Маестрално одиграно, првпат после долго време задоволен сум од начинот како се игра околу проблемот со името.
Поготово она што ни беше испорачано на последната средва со Нимиц, каде опозицијата, хммм дали е опозиција, повеќе е позиција на Грција, како до 7 декември готово, мора да си го решиме проблемот, ветувале нешто.
И средбите со Папандреу, само смешкај се, стискај раце, баци го, тапшај го и на крај начукај му го до зовривање.

Браво за Груевски.
Ме плашеше дека ќе прави пазар.
 
?

..........

Гостин
Само наивен човек може да очекува попуштање од гејска страна ....
и горд сум на Македонија што за првпат и тоа на гејска територија им кажавме :bip:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Ми се чини дека ќе има компромис после визната либерализација,првин граганите ќе патуваат слободно без визи во ЕУ,со ова ќе се намали напнатоста во Македонија,па после во март месец очекувам да имаме компромис,тогаш на виделина ќе излезат предавниците на ВМРО..:tapp:
 
П

Паспарту

Гостин
Добро бе бескичмењаци едни (оние што сакате да се смени името) сте се запрашале ли што добива Македонија од сето тоа!? Разбирам да ни е понудено влез во ЕУ во замена за промена на името, па да имате вие бездушници и поддржувачи на таа пропаганда што да поддржувате, но смена на името за почеток на преговори!? Кој ти гарантира дека преговорите нема да траат 10,20,100 или 200 години, кој гарантира дека утре бугарите нема да бараат нешто, унгарците, луксембуржаните или клингонците!?

Наместо да плачете по форуми дека нема работа во државава и пари, седнете и испотите го чмарчето малку, пробајте да најдете работа, работа со која верувајте дека ќе имате многу добар живот во Македонија, а не како 90% од невработените во државава бараат работа, а молат Бога да не најдат...

Доколку дремете по штабови и пренесувате "лоповски" мислења нема нигде да стигнете, доколку дремете цел ден на кајгана и други форуми исто така нема штркот на 1ви да ви ја донесете платата, треба работа ајвани, РАБОТА!!!

Во ЕУ парите така ги даваат, лежи дома и месечно имаш 2000 евра, а ако лежиш и пишуваш на форум имаш бонус од +1000евра.

Проклети да се душманите што сакаат да се промени името!!!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Поголемата риба ја јаде помалата тоа е вистината, ние можеме како Србите да се удираме во гради и да глумиме патриотизам додека економијата оди во бестрага, цел свет не притиска за тоа името и по се изгледа дека нас името ни е поважно од напредокот(влез во нато и европска унија), не е време за покажување на на тоа кој колку ја сака државата, сите ја сакаме. Што се случи со србија и нивниот патриотизам, ништо, ја бомбардираа и плус го изгуби косово, правда нема тоа е факт и единствено важно во моментов е државава да застани на здрави нозе па и по цена да се смени името и тоа треба да се случи сто е можно побрзо...не сум партиски обоен ова е мое лично мислење.....
Другарче.. колку годинки имаш??? не е финтата за името.. ако беше за имато народот ке прифатеше... има многу шарена позатина зад ИМЕТО.. нација идентитет и ред други работи... и ке те кажат северн македонец... утре ден македонско девојче, мајко македонијо, една мисла имаме и др песи кои содржат Македонија ке ти рече уствари нема ни да ти рече ке ти забрани да ги пееш... тогаш ке викаш северно македонско девојче... значи ова ти го кажувам како најглуп пример шо можеш да го сватиш... поедноставно од ова нема... малку информирај се каква позадима има тоа ИМЕТО
 
M

marsovka

Гостин
За решвање на проблемот и не тапкање во место треба да се согледа проблемот од повеќе аспекти и треба да се разбере дека некои стратегии се подолготрајни и бараат трпение и истрајност, а не нетрпеливост, и преку глава ми е веќе, бидејќи на тој што му е преку глава во игра на тактизирања тоа е тој што изгубил, дали ти сакаш да бидеш губитник? Мора да разбереш дека овој проблем неможе да се реши само со чисто учество на Македонија и Грција, бидејќи моментално начинот на културно постоење на едните односно на другите е взаемногу исклучлив. Така да тактиката на едните односно на другите е иницирање на одредени внатрешни поместувања во едната односно на другата страна за да може да се коегзистира, тоа значи или ќе се сузбие национал/романтизмот во грција дека се што во антиката било облежано како дел од хелениситичката култура не и припаѓа ексклузивно нејзе, или кај нас ќе сузбие самоспшознавањето како Македонци, очигледно грчката тактика кај тебе успева и си еден од тие кои се добиена битка за грција.
Инаку за овие промени каок што кажав не е само помешу двете држави, бидејќи едната ја црпи својата сила од друга структура, треба ние истовремено тактички да иницираме промени во таа друга структура за да неможе грција да црпи толку сила, со други зборови треба на некој начин да допринесеме за реформите во ЕУ со што ќе се изгуби консензусот како ултуимативен принцип. Подетално нејќам да одам, сега на писмено бидејќи овие работи веќе неколкупати сум ги разглавбал на форумов.
Разбери дека сме во војна и неможе да има реми, или едните или другите ќе попуштат, ти си еден од тие што попуштаат или како што ги викаат во во конвенционална војна, дезертери.
-дефинирај македонец ?
-македонската култура?
-објасни што ге загубиме освен што ќе ни биде рането нашето его?
-објасни тоа што значи за обичниот човек ?

-дали знаеш зошто воопшто забрзаа со визна либерализација?
-дали си свесен дека етничкиот состав менува на оваа држава ?
-дали си свесен дека иако можеме да играме на време ќе не чини многу повеќе ко држава?
-и колку често консумираш македонски јадења и дали носиш традиционална македонска носија ?:pipi:
-дали редовно се молиш на бога ?
- и што бара политчка тема у свет и случувања ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom