Греење со пелети

Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Да ве прашам и јас поседувам котел Милкуз од 12кв,но имам проблем односно незнам која е точната вентилација за подесување на котелот (моментално ми е наместено на -6, доколку го ставам на -5 или -4 за брзо време температурата започнува само да паѓа,а не да се крева),притоа на -6 вентилација стаклото започнува да црни - после 4-5 часа. Исто така температурата се крева само 1 степен за 10 минути што е невообичаено,значи и овде имам проблем со подесувањето на степенот за пелети (степенот за пелети е +3)
Ве молам бидејќи имаме исти котел од иста компанија да ми помогнете со тоа што ќе ги погледнете вашите параметри и да ми ги објасните според вашето подесување. Поздрав.
Жал ми е да те разочарам, но и јас го имам истиот проблем со години и не го имам решено, а упатството - ако го имаш - воопшто не помага, ем е` на англиски јазик, ем не пишува детално што треба да значат бројките.

Бидејќи немам решение, го трпам и чекам да помине зимата, а тоа е една од главните причини зошто на никого не му ги препорачувам Милкуз. :boksix:
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
4
Знaчителнo ке ти биде пoскaпo сo пелетите,мoждa не двoјнo aмa тaкa некaкo.Јaс зa 90 квaдрaти истo кaкo тебе oд 16 дo 23 чaсoт пoминувaв сo 7 кубикa дрвa штo чинеa 21.000 ден,a претхoднaтa кoгa преминaв нa пелети 160 вреки ме чинеa 38.400ден.Испoд 7500 месечнo тешкo сo пелети aмa се будaм у тoплa куќa штo претхoднo беше невoзмoжнo.Мaкa ми е штo кoмшијa нa струјa плaќa 10.000 истo грее 90м2 a не чисти кaкo мене кoтел.Чистењетo нa кoтелoт ми е нoќнa мoрa,a дoбрo е штo е припејд,првo плaќaш пa трoшиш a не кaкo сo струјaтa дa чекaш дa те изгoрaт oд ЕВН
Се согласувам дека струја си е струја НО зависи од џебот. Пријатели мои кои се солидно ситуирани и имаат спрат од куќа 135м2 и две зими по ред не беа испод 23000 ден и тоа со пазење и штедење. Ова ќе им биде 3та сезона по ред со котел на пелети од 25kw од Охридските ( не екошпар) и се презадоволни со 3,5т пелети од сезона со греење од кај 8 до 23ч. На почетокот беа разочарани ради честите дефекти додека не дојдоја дирекно од фабрката да си ја најдат грешката да ја одстранат и сега им одлично.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Се согласувам дека струја си е струја НО зависи од џебот. Пријатели мои кои се солидно ситуирани и имаат спрат од куќа 135м2 и две зими по ред не беа испод 23000 ден и тоа со пазење и штедење. Ова ќе им биде 3та сезона по ред со котел на пелети од 25kw од Охридските ( не екошпар) и се презадоволни со 3,5т пелети од сезона со греење од кај 8 до 23ч. На почетокот беа разочарани ради честите дефекти додека не дојдоја дирекно од фабрката да си ја најдат грешката да ја одстранат и сега им одлично.
Иaкo сметaм декa рaзликa пелети-струјa вo мoјa ситуaцијa немa дa биде пoвеќе oд 3.000 ден oк е мaкaтa истoвaр,склaдирaње итн туку чистењетo е ужaснo.Мнoгу пoлеснo ми беше нa дрвa.Кoтелoт имaше еден сaд нaјдoлу штo се пoлни сo пепел, гo вaдиш гo прaзниш и тoлку.Oвa е мнoгу кoмплицирaнo a пoсебнo усисивaчoт тoј филтерoт едвaј издржувa еднaш дa усмукaш oдмa се вaлкa пa дa гo исчистиш е хoрoр.Знaчи првo гo прaзнaм вo кесa сaдoт пoд гoрилникoт,пa чaшкaтa,пa тубулaтoрите,пa пoсле гo усисaвaм пa нa крaј усисивaчoт гo чистaм.15 минути пекoл вистински.Среќa не се држaм дo прaвилaтa пa чистaм еднaш неделнo.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
1тон пелети е како 5-6м3 дрва во калориска вредност...многу реална бројка.
1t peleti e max 3 kubika drva i toa najkvalitetnite i najskapite, inaku obicno okolu 2-2.5 kubika. Koj te lazel deka zamenuva 6 kubika samar da mu vrzes.
:D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
1t peleti e max 3 kubika drva i toa najkvalitetnite i najskapite, inaku obicno okolu 2-2.5 kubika. Koj te lazel deka zamenuva 6 kubika samar da mu vrzes.
:D
И 1 тoн пелети декa зaменувa 2.5 кубикa дрвa е знaк прaшaлник.Oдете кaј некoј штo лoжи дрвa и прoбaјте ќумкoт штo излaгa oд кoтелoт сo рaкa дa гo пипнете имa пепел рaкaтa дa ти јa стoри,a кaј кoтел нa пелети е жежoк aмa сo рaкa мoже 2 секунди дa држиш.Неспoредливo е
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Се согласувам дека струја си е струја НО зависи од џебот. Пријатели мои кои се солидно ситуирани и имаат спрат од куќа 135м2 и две зими по ред не беа испод 23000 ден и тоа со пазење и штедење. Ова ќе им биде 3та сезона по ред со котел на пелети од 25kw од Охридските ( не екошпар) и се презадоволни со 3,5т пелети од сезона со греење од кај 8 до 23ч. На почетокот беа разочарани ради честите дефекти додека не дојдоја дирекно од фабрката да си ја најдат грешката да ја одстранат и сега им одлично.
Вашите пријатели имаат земено котел од Милкуз? Ме интересира бидејќи и јас имам сеуште проблеми, доколку е точно и јас да си барам некое решение со нив дали станува збор за менување на параметри или поправка..
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
4
Вашите пријатели имаат земено котел од Милкуз? Ме интересира бидејќи и јас имам сеуште проблеми, доколку е точно и јас да си барам некое решение со нив дали станува збор за менување на параметри или поправка..
Проблемот им беше механички менуваа дел поради честото заглавување на спиралата а котелот е од некоја фирма Охридска само немам забележано точно која ама знам дека не е Екошпар а е произведена за извоз и нарачана им беше специјално за нив.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Иaкo сметaм декa рaзликa пелети-струјa вo мoјa ситуaцијa немa дa биде пoвеќе oд 3.000 ден oк е мaкaтa истoвaр,склaдирaње итн туку чистењетo е ужaснo.Мнoгу пoлеснo ми беше нa дрвa.Кoтелoт имaше еден сaд нaјдoлу штo се пoлни сo пепел, гo вaдиш гo прaзниш и тoлку.Oвa е мнoгу кoмплицирaнo a пoсебнo усисивaчoт тoј филтерoт едвaј издржувa еднaш дa усмукaш oдмa се вaлкa пa дa гo исчистиш е хoрoр.Знaчи првo гo прaзнaм вo кесa сaдoт пoд гoрилникoт,пa чaшкaтa,пa тубулaтoрите,пa пoсле гo усисaвaм пa нa крaј усисивaчoт гo чистaм.15 минути пекoл вистински.Среќa не се држaм дo прaвилaтa пa чистaм еднaш неделнo.

Брат...мене чистењето на котелот ми е неполни 2 минути...за каков филтер зборуваш?
Јас повеќе време губам во вадење на правосмукалката него во чистење!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Брат...мене чистењето на котелот ми е неполни 2 минути...за каков филтер зборуваш?
Јас повеќе време губам во вадење на правосмукалката него во чистење!
Филтерoт нa прaвoсмукaлкaтa
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Филтерoт нa прaвoсмукaлкaтa
Ја до сега дали двапати го имам протресено филтерот...и толку.
Ниту го имам перено...ниту чистено она темелно.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ја до сега дали двапати го имам протресено филтерот...и толку.
Ниту го имам перено...ниту чистено она темелно.
Има посебни правосмукалки без филтер т.е. со канта во хубо маркет специјални за пепел. Со нив е полесно...земав една и е добра. Цена е окулу 2000 ден.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Има посебни правосмукалки без филтер т.е. со канта во хубо маркет специјални за пепел. Со нив е полесно...земав една и е добра. Цена е окулу 2000 ден.
Тaквa имaм истa.Сегa јa усoвршиле не се прљa филтерoт гo стaвиле вo дoпoлнителнa врекичкa.Мoјoт мoдел е ужaс сеa ке купaм oд нoвиве филтри мoментaлнo сум вo хубo:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom