Графички карти

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
354
Поени од реакции
458
Mожеби сака да праи огномет затоа го оптеретува комот
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
Многу сте негативно настроени према 8600GT/9500GT доста солидни картички на времето (па и денеска). Секако за одредени резолуции и одредени игри. Пред да купам Sapphire 6870 имав прилика да користам 8600GT (со пасивен ладилниk Asus EN8600GT Silent/HTDP/512M) и 8800GT(којашто ја најдов за релативно пристојна цена со гаранција т.е. ја купив и моментално се наоѓа во старата машина :) ). Можам да кажам дека тој модел (Asus EN8600GT Silent/HTDP/512M) беше сосема доволен за да ги играм сите игри кои ги играм моментално (HoN, LoL и Warcraft III/DOTA) на резолуција од 1280x1024 на max (не сум сигурен за AA и АF на колку ги имав наместено во HoN т.е. не беа на max ама сеедно немам некоја поголема замерка во однос на игривоста т.е. минималниот framerate беше над 60FPS. Така да реално моментално и немам некоја поголема потреба од 6870кава која ја имам, понекогаш ќе симнам некое demo на некоја игра за да видам дали има нешто што вреди да купам ќе го поиграм demo-то неколку часа и тоа е тоа, графичкава во глобала ми е неискористена најчесто (дури и сум во двоумење да ја продадам 6870кава и да ја оставам 8800GT во овој компјутер кој моментално го користам.). Секако зависно од потребите 8600GT во никој случај не би ја препорачал на некој којшто игра FPS пуцачини, но за такви user-и како што сум јас работа би му завршила и 8600GT, секако кај мене донесувањето на одлуките се повеќе да се испроба продуктот :) да се направат комплет bench-ови да се види колкава е моќта на продуктот и во најчест случај продуктот останува неискористен :) "ќејфот" на користење на графичката е при тестирањето :) инаку немам време како некогаш да играм со часови некое добро solo игриче да го пројдам крајот :) сега строго МОВА игри зависно од тоа кога ќе ме побараат за игра доколку сум слободен ќе одвојам некој час на HoN/LoL/DOTA и тоа е тоа. Инаку морам да посочам дека тој модел на 8600GT кој го наведов погоре не е за да се чува во затворено куќиште т.е. препорачувам да се mount-ува 1/2-fan-а на самата графичка, јас ја користев некој период во HAF932 и немаш потреба од додатно ладење (вадеше солидни резултати и температури), но во случај да имаше потреба од OC никако без додатен fan.

Инаку да имам малку повеќе време на располагање ќе гледам да направам review на компонентите кои ги поседувам еден по еден, да напишам по некоја линија текст која би била информативна на оние кои го посетуваат форумов и да пласирам по некој bench.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Сега најде и ти за кои игри да збориш. :pos2:

Warcraft III на GMA1300 на максимум ќе играм.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Имам графичка ATI RADEON X - 1950 Pro. На времето кога ја земав пред 4 години беше меѓу најаките што ги имаше, ама сеа проблемот е што имам Windows 7 а нема драјвери за него и користи за Виста или некои такви за замена.

Е сеа у задно време ме зеза нешто пц - то, особено кога пуштам видеа, стриминзи, а и многу од игрите ме зезаат. Можно ли е да е до некомпатибилноста на графичката со 7цава?
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
Сега најде и ти за кои игри да збориш. :pos2:

Warcraft III на GMA1300 на максимум ќе играм.
Па и тоа е игра :) е сега нема побарувања кои би претеле на денешните графички картички но ја напоменав да кажам што играм. Убаво наведов за HoN како "позахтевна" неможе да се из-max-а AA и AF ама може да се добијат солидни резултати со намалени сетинзи на AA и AF кај 8600GT и е сосема довлна за да се играат истите, а реално доколку не ги искористуваш ресурсите на компонентот за којшто имаш одвоено средства e waste of money (во случајов 6870кава ми е комплетно неискористено). Така да 8600GT би била сосема доволна за тоа што ми е потребно и можам да кажам дека таа графичка од тој сегмент ги задоволува моите барања. Инаку и јас имав свои времиња кога играв се и сешто и навистина имав потребна од малку позахтевен хардвер, сега времето ми дозволува толку :) тоа е, она што сакав да истакнам е дека не секому му е потребна најака графичка или најјак процесор или пак голема количина на рам, или пак инвестиција во матична којашто има наџиџано се и сешто на неа, а реално се сомневам и тие што купуваат таков хардвер на форумов дека (посебно важи за матичните), искористуваат половина од тие futures кои ги нуди.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Па и тоа е игра :) е сега нема побарувања кои би претеле на денешните графички картички но ја напоменав да кажам што играм. Убаво наведов за HoN како "позахтевна" неможе да се из-max-а AA и AF ама може да се добијат солидни резултати со намалени сетинзи на AA и AF кај 8600GT и е сосема довлна за да се играат истите, а реално доколку не ги искористуваш ресурсите на компонентот за којшто имаш одвоено средства e waste of money (во случајов 6870кава ми е комплетно неискористено). Така да 8600GT би била сосема доволна за тоа што ми е потребно и можам да кажам дека таа графичка од тој сегмент ги задоволува моите барања. Инаку и јас имав свои времиња кога играв се и сешто и навистина имав потребна од малку позахтевен хардвер, сега времето ми дозволува толку :) тоа е, она што сакав да истакнам е дека не секому му е потребна најака графичка или најјак процесор или пак голема количина на рам, или пак инвестиција во матична којашто има наџиџано се и сешто на неа, а реално се сомневам и тие што купуваат таков хардвер на форумов дека (посебно важи за матичните), искористуваат половина од тие futures кои ги нуди.
Епа еве јас на пример сум хардкор стриктно fps гејмер, сум играл и на HD 4650 и почувствував огромна разлика во фрејмажа од HD 4850. Едноставно кога играм онлајн нејќам да ми паѓаат фрејмовите под 50. Стратегии се веќе друга работа тука можеш да имаш и 30 fps. Ако се префрлувам на поголем монитор би ја мењал и графичката.

И btw ќе ти треба 6870 за игрите во иднина, сигурно не купуваш нова графичка секоја година :)
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Епа еве јас на пример сум хардкор стриктно fps гејмер, сум играл и на HD 4650 и почувствував огромна разлика во фрејмажа од HD 4850. Едноставно кога играм онлајн нејќам да ми паѓаат фрејмовите под 50. Стратегии се веќе друга работа тука можеш да имаш и 30 fps. Ако се префрлувам на поголем монитор би ја мењал и графичката.

И btw ќе ти треба 6870 за игрите во иднина, сигурно не купуваш нова графичка секоја година :)
И на крај кој е идеалниот лек да играш добри игри а да не купуваш надоградби на компјутерот? Xbox или Sony? пак фејл е Aim-от и не е чувството како на компјутер.Башка треба и оригинали за тие конзоли што не ти се исплати ако немаш голем џеб.Чаре? Magnum 357. хедчат и тоа е тоа :D
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
Епа еве јас на пример сум хардкор стриктно fps гејмер, сум играл и на HD 4650 и почувствував огромна разлика во фрејмажа од HD 4850. Едноставно кога играм онлајн нејќам да ми паѓаат фрејмовите под 50. Стратегии се веќе друга работа тука можеш да имаш и 30 fps. Ако се префрлувам на поголем монитор би ја мењал и графичката.

И btw ќе ти треба 6870 за игрите во иднина, сигурно не купуваш нова графичка секоја година :)
Всушност купувам :D Претходно имав 5870ка и ја продадов бидејќи немав потреба од истата не ни планирав да купувам 6870ка(која е некои сурови ~5% послаба од 5870ката која ја имав) но имав малку повеќе free time и планирав да изиграм некоја игрица :) но во меѓувреме испаднаа обврски така да малку избрзав со графичкава. Инаку во меѓувреме купив Asus 8800GT TOP (која моментално ми се наоѓа на стариот компјутер), инаку ја купив 6870кава планирајќи 8800-кава да ја искористам за Physx и да купам некоја квалитетна игричка (размислував за Batman Arkham Asylum) и да одвојам некој период да поиграм :) Ама ете бидна што бидна и сега сум со 6870 која неможам да ја искористам целосно т.е. немам време. :)

edit: во било која игра барам миниум 60fps, освен доколку engin-от не е оптимизиран за помал fps. Што се однесува за стратегиите (што спомна дека може и 30fps) не е точно можеби ќе биде игриво за некој кој игра за да му пројде времето, но за некој како мене кој прави ~120-320apm смета и те како можам да приметам кога има загуба во frame rate-от.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
354
Поени од реакции
458
да конечно пристигна ама ценава малку и е "ГОРЕ"
поисплатливо ќе биде да земиш 2 GTX 460 1GB отколку 1 GTX 560 Ti
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
28
Поени од реакции
0
Имам TOSIBA Satelite A505 со NVIDIA GeForce 310M графичка. Дали има можност да се извади оваја графичка и да се смени со друга?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom