Графички карти

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878

Elm13

Maximus
Член од
16 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
Ми треба совет околу графичка картица,сакам да си купам нова,па ако има некој совет да ми каже што да земам дали ATI ili NVIDIA за околу 100 eu? A имам машина:

processor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2220 @ 2.40GHz 2.40GHz

Installed memory (RAM): 2.00 GB

System type: 32-bit Operating System

Јас лично се двоумам за ATI RADEON 5750 1GB RAM DDR 5 само не знам дали ќе ми одговара DDR 5

Добродојдени се сите мислења :D
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
5750 е одлична ( ја имам истата, читај во потпис :) ). Него, кажи што матична и напојување имаш.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ми треба совет околу графичка картица,сакам да си купам нова,па ако има некој совет да ми каже што да земам дали ATI ili NVIDIA за околу 100 eu? A имам машина:

processor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2220 @ 2.40GHz 2.40GHz

Installed memory (RAM): 2.00 GB

System type: 32-bit Operating System

Јас лично се двоумам за ATI RADEON 5750 1GB RAM DDR 5 само не знам дали ќе ми одговара DDR 5

Добродојдени се сите мислења :D
Не би ти советувал нова графичка на таа платформа, имаш слаб процесор, а изгледа немаш некое квалитетно напојување. Мислам дека подобро би било да го продадеш овој компјутер и да земеш нов. (т.е. нова платформа (процесор/матична/рам) и ново напојување)

Инаку што се тиче до 5750 одлична е графичката за цената.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Пфф,случајно вести за хардвер гледам и налетав на нова графичка од EVGA,GTX 460 2WIN,дјуал гпу,појака од 580..
http://www.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=02G-P3-1387-AR&family=GeForce 400 Series Family&sw=
Ништо ново тука. Две картички споени да одат преку еден приклучок, нормално да бидат појаки од 580ка.
Туку колку е долга оваа, пола метро?
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Ништо ново тука. Две картички споени да одат преку еден приклучок, нормално да бидат појаки од 580ка.
Туку колку е долга оваа, пола метро?
Па би требало да е пола метро,само штознам како гром од ведро небо дојде графичкава,сите ја чекаат 590 како дуал гпу и одеднаш ова :) може ќе биде исти шит ко ASUS ARES нешто екслузива за пари ама ќе видиме,свежо е искочено.Околу должината скоро сите графички се толку негде.. XD
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Дечки, ми збореше еден другар дека можело да се спојат ати и нвидиа графичка за да се добиат подобри ефекти (physics од nvidia, како и 3d исто од nvidia), дали е ова стварно возможно, и ако да, како се праи ова, пошо претпоставувам ,дека неможе да се стават у crossfire или пак у sli... aко слушнал некој за ова, и ако знае, нека ми даде подетален опис (туторијалче некое)

јас иам Ati Radeon HD 5870, и ако е возможно ова би сакал да зеам да речеме 9800GT или нешо сл...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Дечки, ми збореше еден другар дека можело да се спојат ати и нвидиа графичка за да се добиат подобри ефекти (physics од nvidia, како и 3d исто од nvidia), дали е ова стварно возможно, и ако да, како се праи ова, пошо претпоставувам ,дека неможе да се стават у crossfire или пак у sli... aко слушнал некој за ова, и ако знае, нека ми даде подетален опис (туторијалче некое)

јас иам Ati Radeon HD 5870, и ако е возможно ова би сакал да зеам да речеме 9800GT или нешо сл...
Да, може ама ќе треба да користиш стари кракувани драјвери. И не земај 9800GT земи GTS450 за да се осигураш дека воопшто нема да имаш лаг при играње со упален PhysX.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Да, може ама ќе треба да користиш стари кракувани драјвери. И не земај 9800GT земи GTS450 за да се осигураш дека воопшто нема да имаш лаг при играње со упален PhysX.
Не морат кракувани драјвери пак и ти :P нека ја земит плочава и ке можит да вкрстит и ati и nshtia заедно.Плочава имала некој си Lucid Hydra chip.

--- надополнето ---

Едит:Цената е малце соленка ама само дадов пример дека можит и на тој начин да сврзит две графички.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Не морат кракувани драјвери пак и ти :P нека ја земит плочава и ке можит да вкрстит и ati и nshtia заедно.Плочава имала некој си Lucid Hydra chip.

--- надополнето ---

Едит:Цената е малце соленка ама само дадов пример дека можит и на тој начин да сврзит две графички.
јас само што купив матична од 200 евра, сигурно нема да дадам пак толку за друа матична, а башка шо воопшто нема допирни точки со мојата конфигурација.. за ова барав софтверско решение, и Master ми го кажа =)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
јас само што купив матична од 200 евра, сигурно нема да дадам пак толку за друа матична, а башка шо воопшто нема допирни точки со мојата конфигурација.. за ова барав софтверско решение, и Master ми го кажа =)
Епа тогаш не фрлај пари за џабе, PhysX не е којзнае што. Ако пак токлу сакаш PhysX продај ја 5870 и додај пари и купи GTX570. :)

Сепак имаш моќна графичка којашто ќе те служи добро уште доста време и не би ти препорачувал да ја менуваш.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Дечки, ми збореше еден другар дека можело да се спојат ати и нвидиа графичка за да се добиат подобри ефекти (physics од nvidia, како и 3d исто од nvidia), дали е ова стварно возможно, и ако да, како се праи ова, пошо претпоставувам ,дека неможе да се стават у crossfire или пак у sli... aко слушнал некој за ова, и ако знае, нека ми даде подетален опис (туторијалче некое)

јас иам Ati Radeon HD 5870, и ако е возможно ова би сакал да зеам да речеме 9800GT или нешо сл...
moze ako imas 2 pci-e slota moze i 4x ne mora da e x16 ili 2.0 x16 a 9800 gt e dobra graficka za taa rabota
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
moze ako imas 2 pci-e slota moze i 4x ne mora da e x16 ili 2.0 x16 a 9800 gt e dobra graficka za taa rabota
Со оглед на тоа што имам компјутер од 1000+ евра, има 2 pci-e слота, знам како се ставаат две графички у sli/crossfire, ама незнаев за две графички од различна марка... како и да е фала на одговорите на сите....
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
25
Поени од реакции
4
Koja e podobra graficka? Momentalno ja imam ova graficka GeForce 6600LE 256MB. Sakam da ja zemam GeForce NX8400 512MB... dali e podobra od 6600LE?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom