"Градски Ривалства" Епизода: Охрид - Струга

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
кога мислев на албански град не мислев на град во албанија туку на град каде преку 70% од населението е албанско
Ти убаво кажа дека не е Македонски град и треба да се засрамиш поради тоа, а не да земаш дополнителна сила и да се пушташ со уште дополнителни статистики и барања за истите.
Иначе тоа што има толку многу Албанци е последица од луѓето кои за пари продаваат се` свое и заминуваат во Охрид или подалеку. Јас ќе живеам тука и ако е обратна бројката на жители. Без оглед некои како тебе од страна што мислат, тука е добро и живееме сите заедно сеуште во Македонија.
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Ти убаво кажа дека не е Македонски град и треба да се засрамиш поради тоа, а не да земаш дополнителна сила и да се пушташ со уште дополнителни статистики и барања за истите.
Иначе тоа што има толку многу Албанци е последица од луѓето кои за пари продаваат се` свое и заминуваат во Охрид или подалеку. Јас ќе живеам тука и ако е обратна бројката на жители. Без оглед некои како тебе од страна што мислат, тука е добро и живееме сите заедно сеуште во Македонија.
јас да се застрамам или тие кои продаваа дукани и куки?помисли малце ако дојде странец во струга шо ке речит?нема ниту еден излог на македонски,нема да слушнит македонски по чаршија и сл.
 
K

KomitaMKD

Гостин
јас да се застрамам или тие кои продаваа дукани и куки?помисли малце ако дојде странец во струга шо ке речит?нема ниту еден излог на македонски,нема да слушнит македонски по чаршија и сл.
Сигурен си дека не има ниеден излог на Македонски.Ај и така си блиску дојди и погледни подобро.Не само во чаршија прошетај низ цел град ќе слушниш дали има Македонци или не.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Сигурен си дека не има ниеден излог на Македонски.Ај и така си блиску дојди и погледни подобро.Не само во чаршија прошетај низ цел град ќе слушниш дали има Македонци или не.
Во чаршија македонски се само кафичите на крајот и 2-3 продавници. Се е друго продадено.
Како што гледам македонците бегаат сега кај улицана со кафичите (адмирал и компанија) а кејот и чаршијата останува на албанците

Знам боли ама тоа е:smir:
 
Член од
8 април 2007
Мислења
725
Поени од реакции
6
јас реков дека за 5 години ке е албански град а да те потсеетам при толку македонци имате албанец градоначалник,претседател на суд албанец и на сите јаки места албанци
Охрид вака охрид така, охрид се градат цркви, охрид се средуваат патишта, охрид има спонзорства од секаде зш е град на унеско..
Па сигурно дека ке биде среден и уреден сигурно дека ке биде посетуван од туристи. Струга е таква каква што е, најубава, со река и езеро. Иако никој ништо не прави за да го подобри нејзиниот изглед. Во струга да се вложуваше барем пола од она што се вложува во охрид ке беше друга приказна.. А ич не сме ви љубоморни зш со тој ваш менталитет и свакање нигде не ојте, наротив сами ги бркате луѓето кои ви идаат. Зато си идет струга, зш сме најубај луѓе :smir:. Слушам езерото било охридско, вие охриѓаните дан го напрајвте случајно пак ваше е хахахахаха...глупости и смешки. Ај жити се кажи ми само со е разликата во езерото меѓу струга и ох и псоле викај дека е охридско? Или да, знам сигурно појче вода имате таму :tapp:
Во однос на албанците.. Сигурно дека ги имат во Струга, ама сите се од по селата. Гледајки времиња наназад тие беа оние кои воопшто не изегвеа од дома и чуваа деца. Во струга беа оние старите албанци кои се различни од оние дојдените. Никој не е крив шо и тие се измодернизираа па секој ден слегвет в град на шетање. Налето пак сите и од по странство исподојдени со 5 деца и како да немат кога сега си земает слобода и прает со сакет? И не сме ние криви што на сите места ставија албанци, не беше наша одлука, крив е тој со ни ги спои селата со новата територијална поделба.
И молимте не треси глупости дека од струга се селеле во ох, тој шо си е струга си живејт струга и немат зш да се селит, а уште помалце заради албанците. Да беше така досега че требеше сите да се иселиме и да ви дојдиме нагости, охриѓани ке се праевме и ке се капевме во езерото ваше охридско хахаха.
Не гледаш ние сите се испотепавме за ох да се преселиме. Свашта.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Самоил, самоил голем п.дере, лихнида ја е.евме иста к.рва е........ПОздрав паткари Струга
 
K

KomitaMKD

Гостин
Самоил, самоил голем п.дере, лихнида ја е.евме иста к.рва е........ПОздрав паткари Струга
Абе Драле ти си море?Кај ти текна песнава баш пред некој ден ми дојде си ја пеев.:pos2::pos2::pos2:Јаки сме...На Охриѓаниве стално во све сме ги тепале колку сакет нека зборвет
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Тешите се. Само тоа можам да ви го кажам.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Pa koj mojt da e ore kraker.Ovie ohrigjanive za ku. ne gi bivat a kamoli za sport.Najjaki sme

јас реков дека за 5 години ке е албански град а да те потсеетам при толку македонци имате албанец градоначалник,претседател на суд албанец и на сите јаки места албанци
вие далеку не ојте и не заради мене или некој од охрид туку заради вас кои се преселувате во охрид или кои останавте и гледате како градот се албанизира и му ги шитнавте сите дукани и куки на албанци
Pa ti si bil jasnovidec be, ist si kako SABINA od na NTV, barem prijavise..zarabotuvaj so toa :tapp:
ajt tamu
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
pa fakt e deka struzanite nikako ne mozat da ne trpat :) ama fakt e deka i poubav grad od ohrid ne postoi, barem vo evropa :D, no moram da priznavam deka i struzanite se super luge, tamu ucev sredno i struga ima posebno mesto za mene:helou:
 

toiise

Паско Кузман
Член од
17 декември 2007
Мислења
661
Поени од реакции
93
Охрид вака охрид така, охрид се градат цркви, охрид се средуваат патишта, охрид има спонзорства од секаде зш е град на унеско..
Па сигурно дека ке биде среден и уреден сигурно дека ке биде посетуван од туристи. Струга е таква каква што е, најубава, со река и езеро. Иако никој ништо не прави за да го подобри нејзиниот изглед. Во струга да се вложуваше барем пола од она што се вложува во охрид ке беше друга приказна.. А ич не сме ви љубоморни зш со тој ваш менталитет и свакање нигде не ојте, наротив сами ги бркате луѓето кои ви идаат. Зато си идет струга, зш сме најубај луѓе :smir:. Слушам езерото било охридско, вие охриѓаните дан го напрајвте случајно пак ваше е хахахахаха...глупости и смешки. Ај жити се кажи ми само со е разликата во езерото меѓу струга и ох и псоле викај дека е охридско? Или да, знам сигурно појче вода имате таму :tapp:
Во однос на албанците.. Сигурно дека ги имат во Струга, ама сите се од по селата. Гледајки времиња наназад тие беа оние кои воопшто не изегвеа од дома и чуваа деца. Во струга беа оние старите албанци кои се различни од оние дојдените. Никој не е крив шо и тие се измодернизираа па секој ден слегвет в град на шетање. Налето пак сите и од по странство исподојдени со 5 деца и како да немат кога сега си земает слобода и прает со сакет? И не сме ние криви што на сите места ставија албанци, не беше наша одлука, крив е тој со ни ги спои селата со новата територијална поделба.
И молимте не треси глупости дека од струга се селеле во ох, тој шо си е струга си живејт струга и немат зш да се селит, а уште помалце заради албанците. Да беше така досега че требеше сите да се иселиме и да ви дојдиме нагости, охриѓани ке се праевме и ке се капевме во езерото ваше охридско хахаха.
Не гледаш ние сите се испотепавме за ох да се преселиме. Свашта.
охрид е град на унеско пошо е град со историја,култура,традиција за разлика од вас.
незнам чиво е езерото ама сигурно е познато како Охридско/
знам многу души што од струга се преселија во охрид
 
K

KomitaMKD

Гостин
Мојов потпис кажвит све во врска со односите Струга-Охрид:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Мкаедонија работи охрид се гради. . . исто како со ПОКОНЈА Југославија- Југославија работела србија се градела.
п.с. Се надевам доволно кажав.
п.п.с КАКО СТРУГА немаТ друга:)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Мислам дека нема споредба Охрид - Струга.
Не само што ми се одбивни Албанците во Струга [што не викам дека ги нема и во Охрид али процентот е многу поразличен], туку е и многу несреден некако, помал, се е така збутано, плажите катастрофа [со некои исклучоци], скоро на сите дуќани или слично или прво е албанското име па потоа македонското, или македонското воопшто го нема, во сред градот има споменици на борци од 2001 [на албанци секако]...
Не викам дека нема позитивни работи и во Струга - на пример имаат неколку спомен куќи, музеј, кејот на Дрим ми се свиѓа како е уреден...
Ама со оглед на многуте негативности што во Охрид ги нема и повеќето убаво работи во Охрид што во Струга не ни може да се замислат... Стварно е излишна споредбата :toe:
П.С. Да не се сфатиме погрешно јас немам ништо против Албанците, само се знае чим е Македоски град кој треба да има предност во него.

Ова е мое мислење што не значи дека е така :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom