Градинки

Дали е добро детето да оди во градинка?

  • Да, зошто да не.

    Гласови: 130 90,9%
  • Не, никако.

    Гласови: 13 9,1%

  • Вкупно гласачи
    143

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Дали сметате дека детето е подобро да оди во градинка, да се дружи со дечиња или да се плати жена да ги чува, или да ги чува бабата?
Кои се предностите на градинките? Знаеме дека има градинки каде воспитувачките не им обрнуваат внимание на децата, некое паднало се искршило од плачење, а тие седат и пијат кафе. Вошки фаќаат децата сите, има градинки во кои не е чисто и слично.

Вашиот став околу градинките?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ne znam iskreno...
Jas ne sum bila vo gradinka i eve me denes zdrava prava i se toa:)
Mene me cuvaa babite pa nemase nekoj problem okolu toa, baska majka mi prestana da raboti dodeka da ne izrasne nas i taka.
Jas moeto dete bi go pratila vp gradinka, ako mu se dopaga neka odi, ako ne da sme zivi i zdravi majka mi ke gi cuva i svekrvata sekako...
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Jas moeto dete bi go nesela u gradinka u slucaj da nema koj da go cuva.
Tamu sekako deka ke nauci poveke nego doma so baba mu,no sepak nekako mi e poubavo doma,znam deka ke bide naspieno,najadeno i cisto.
Sepak zavisi od situacijata.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Па, јас одев многу малку во градинка, бабите ме чуваа а јас ич нејќев да идам во градинка и затоа само пола година одев. Јас би го пратила детето ако нема кој да го чува , но ако не му се свиѓа таму нормално дека нема да оди.
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Jas sum bila samo 1 godina vo gradinka, zatoa sto nemase koj da me cuva, a i mnogu losa bev i zatoa ne sakase nikoj da me cuva.:pipi: Vo gradinka gi tepav site deca i zakon bev( direktorkata na gradinkata mu bese kuma na tatko mi, pa imav privilegii) :kez:. No moeto dete nikogas ne bi go pratila vo gradinka, zatoa sto roditelite ne znaat sto se se slucuva vo gradinkata, barem kaj nas bese taka. Imase nekoi deca sto doma kazuvaa na roditelite, no imase nekoi sto voopsto ne kazuvaa ni sto jadele. :icon_lol:. Vospituvackite voopsto ne se grizea za nas, sami si igravme nadvor na igrackite, se tepavme, si gi kinevme alistata, a tie si piea kafinja vo kancelarija i ogovaraa. Cesto ni gi snemuvase paltinjata i obuvkite, zatoa sto nekoe nase drugarce cesto ni gi kradese ili so nozici gi secese, a i cesto si gi naogavme cizmite frleni vo reka:ija:. I milion drugi raboti, ako pocnam da pisuvam, ke se zaboravam. :icon_lol: Taka da moe dete nema sansi vo gradinka. Ke angaziram bebisiterka i doma video nadzor, pa cel den ke kuliram :kez:
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
па што има лошо да идеш во градинка? па јас идев и супер си поминав..
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
убаво е во градинка контатки со други деца, заебанции играње и се тоа ќе се дружи. Имам чист пример внука што иде и внука што неиде во градинка. И одма се глеа разлика, внуката што не иде во градинка е малце по повлечена и срамежлива а оваа другава нема гајле (ќе те продаде) мада тоа може ама и немора да значи дека е до идење во градинка или не. Шо е до мене секако дека би го пуштил детето да иде во градинка.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Боље е детето да оди во градинка, уште од мало ќе стекне другарчиња, ќе се дружи ќе му биде интересно, отколку баба да го чува.

Јас сум идел у градинка и супер ми беше.... имав другарчиња, но денес појма неам шо праат тие другарчиња... у друга држава се. :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Би ги пратила моите деца во градинка во која претходно ќе се уверам дека е добра во секој поглед. Не верувам дека се многу такви, но сигурно ги има. Мислам дека е подобро градинка од баби дедовци (доколку има потреба да се чува од други моето дете) затоа што има повеќе деца таму со кои би се ослободило повеќе и би се спремало за понатамошното живеење со нив дали на улица или во школо. Особено би било важно тоа ако дотогаш не би имало шанси многу да е во круг на деца, а има такви малишани кои многу тешко потоа се привикнуваат на друштво. Секако ќе му е тешко и нема да го гледа никој како мене, ама подобро за него да се осамостои од порани години.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Мислам дека градинките ги ојачуваат децата, вошки, сипаници, бронхит, се поред ќе поминат :). Мене ме носеле во градинка и ништо не ми фали (волкаво магаре сум станат), Доколку двајцата родители работат и доколку нема кој да го чува детето единствено решение е градинката (је да постојат и дадилки ама тоа кај нас уште не е во мода).

П.С. Мене ме носеа во 5:30 насабајле у градинка и знам дека секое сабајле рикав :).
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
bi go pratila i vo gradinka za da uci i da raste so deca,a mozda i ke go cuvaat babite
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
JA odev i bas mi beshe super samo sto site vospituvacki dignale race od mene. Sum im gi trgal stolcinjata pred da sednat a posebno na edna bas debela, sum im gi kriel patikite na drugite deca abe ziva napast sum bil.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Секако дека во градинка ќе оди детето но не во тоа обичните туку има сега и модерни посовремени градинки каде што пред се е чисто и имаат мал милион современи играчки за децата :)
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Подобро е да оди детето во градинка,ќе развие социјален живот,ќе се дружи со други деца и подобро е за родителите плус-ќе знаат секогаш дека детето им е на сигурно,во добри раце!!!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Зависи од градинката.На пример јас не сум одела во градинка затоа што учителката таму буквално ги фаќаше немирните деца за коса и ги фрлаше по паркет...затоа ќе размислам двапати дали да го пратам моето дете кај такви личности :lud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom