Градежен факултет

Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
Ај малку и јас да се вклучам во оваа тема. За тие што прашуваат дали ќе бидат примени на градежен, најчесто барем до пред неколку години кога се запишвав и јас квотите не беа пополнети имаше и студенти со по 40-50 вкупно поени шо влегуваа во државна квота, последните две години имаме поголем број запишани студенти ама верувам дека со 80-85 поени сигурно ќе бидат примени. Ако има некој од матурантите нешто нејасно слободно нека праша знам дека овај период за нив е доста мачен.
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
Ај малку и јас да се вклучам во оваа тема. За тие што прашуваат дали ќе бидат примени на градежен, најчесто барем до пред неколку години кога се запишвав и јас квотите не беа пополнети имаше и студенти со по 40-50 вкупно поени шо влегуваа во државна квота, последните две години имаме поголем број запишани студенти ама верувам дека со 80-85 поени сигурно ќе бидат примени. Ако има некој од матурантите нешто нејасно слободно нека праша знам дека овај период за нив е доста мачен.
Како да пресметам поени за насока геодезија , имам полагано македонски и англиски екстерно со 4 и и 5 ; и географија и социологија со 5 и 5 ...
 

zxcv

tu ti tu rum tu
Член од
23 октомври 2010
Мислења
133
Поени од реакции
139
Како да пресметам поени за насока геодезија , имам полагано македонски и англиски екстерно со 4 и и 5 ; и географија и социологија со 5 и 5 ...
ke te primiv tebe u drzavnu kvotu :)
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
Како да пресметам поени за насока геодезија , имам полагано македонски и англиски екстерно со 4 и и 5 ; и географија и социологија со 5 и 5 ...

Најверојатно ќе влезиш во државна квота гледам имаш добри оцени од матура, сигурно имаш и добар успех низ годините, инаку за точна пресметка имаше во конкурсот како се пресметуваат бодовите. Еве го конкурсот барај под точка 5.
 
Член од
31 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
imam edno prasanje, ako moze nekoj da mi pomogne
znaci se raboti za toj sto sakam da se zapisam na gradezen fakultat ama nz dali internite predmeti mi se vo red, jas imam polagano geografija i filiozofija :tapp:
vo konkursot pisuva deka treba eden opstoobrazoven predmet :cenzura:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
imam edno prasanje, ako moze nekoj da mi pomogne
znaci se raboti za toj sto sakam da se zapisam na gradezen fakultat ama nz dali internite predmeti mi se vo red, jas imam polagano geografija i filiozofija :tapp:
vo konkursot pisuva deka treba eden opstoobrazoven predmet :cenzura:
Па филозофија ти е таков, а географија го рачунаш како предмет од природните науки? Не знам дали таму спаѓа, нека одговори некој што знае поточно...:confused:
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Па филозофија ти е таков, а географија го рачунаш како предмет од природните науки? Не знам дали таму спаѓа, нека одговори некој што знае поточно...:confused:
Природна наука е Географијата. D'oh :D
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
Значи соодветен е географија како интерен...?
Јас сакам да се запишам на геодезија, а како интерни имав земено географија и информатика.
Сега пресметував бодови, ако е соодветна гео. тогаш имам 84.99, а ако не е соодветна имам 80.21.
Лани последниот примен во државна (на геодезија) бил со 82 бода.
Страв ми е да не не ми ја бодуваат географијата и да не влезам во државна.

П.С. Ако има некој геодет тука нека ми пиши ПП, имам неколку прашања. :)
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
Географија е и природна и општествена наука така да мислам дека е соодветна .. ;)
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Знае ли некој кои документи се потребни за запишување на факултетов (без разлика на смер)? Дали изводот мора да биде нов, не постар од 6 месеци? Други документи??? :гик:
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
Знае ли некој кои документи се потребни за запишување на факултетов (без разлика на смер)? Дали изводот мора да биде нов, не постар од 6 месеци? Други документи??? :гик:

Потребните документи можи да се најдат на овај линк, за тоа дали можи постари документи не можам да ти кажам, најдобро јави се во студентски прашања и најточно ќе те информираат. А и за некои други прашања доколку имате ви препорачувам да ја разгледате веб страната на градежен, можи многу да ви помогни а и добро е организирана.
 
Член од
11 јули 2012
Мислења
10
Поени од реакции
1
хелп
што е подобро конструктивна или геодезија????
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
43
Поени од реакции
1
хелп
што е подобро конструктивна или геодезија????

Зависи ти шо сакаш. Прво прашање дали знајш шо ќе работиш откако ќе дипломираш со едната струка а шо со другата. На кратко ако сакаш да се занимаваш со градежништво во вистинска смисла на зборот, проектирање, изградба и надзор на градежни објекти - куќи, згради, магацини, спортски сали, стадиони, мостови тогаш избираш конструктивна насока. Додека геодезијата ќе ти овозможи да работиш на проекти кои се однесуваат на мерење на земјиштето, определување на граници на сопственост, исто можи да работат на проекти од градежништвото кога се бара поголема прецизност во позиционирањето на објектот и неговото градење.
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
Зависи ти шо сакаш. Прво прашање дали знајш шо ќе работиш откако ќе дипломираш со едната струка а шо со другата. На кратко ако сакаш да се занимаваш со градежништво во вистинска смисла на зборот, проектирање, изградба и надзор на градежни објекти - куќи, згради, магацини, спортски сали, стадиони, мостови тогаш избираш конструктивна насока. Додека геодезијата ќе ти овозможи да работиш на проекти кои се однесуваат на мерење на земјиштето, определување на граници на сопственост, исто можи да работат на проекти од градежништвото кога се бара поголема прецизност во позиционирањето на објектот и неговото градење.
дали пријавувањето е можно без државјанство бидејќи надлежните веќе доцнат ...
и дали е задолжително електронски пријавување ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom