Горан Славковски?

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Jakov напиша:
Од вакви мрдени копилиња скраја да е. Носот не знае да си го избрише па ќе играл за Хрватска. Каква карикатура е се гледа од тоа што, пази молим те ја одбил Шведска(уз пат и Македонија) за да игра за Хрватска.
Шведска му е татковина и ја одбил
Македонија му е земја на потекло ја одбил
за да игра за Хрватска земјата на неговиот менаџер.
Лузер,.
ја како шо знам Славковски доби корпа од Шведската репрезентација тренерот на Швеганите беше изјавил дека нема место за Славковски во Шведската реп..
 

manijak

Full of shit!
Член од
15 април 2006
Мислења
1.219
Поени од реакции
1
Еве у македонски спорт што пишува:

Нови бранувања за Горан Славковски, чудото од дете кое игра во првиот тим на Интер, а истите повторно доаѓаат од Хрватска. Во вчерашното издание на весникот "24 часа" стои дека Славен Билиќ, новиот селектор на "коцкастите", го посакува Славковски. Во целата таа сторија стои и изјава на Јозо Палац, менаџерот на фубалерот, кој вели дека Славковски е ставен на располагање. Тоа беше причина за наша експресна реакција и нова војна со сите оние кои сакаат да го украдат нашиот голем талент."Ништо не е точно тоа што го најавува таблоидот од Загреб. Јас им давам едни, а тие пишуваат други изјави. Тоа не ми е јасно. Нема врска дека сум дал изјава од типот дека Славковски сака да игра за Хрватска", се зборовите на Палац за "Македонски спорт". "Најавите дека Славковски ќе игра за Хрватска се глупости. И самите тие што пишуваат во тој весник знаат дека тоа не е изводливо. Се уште е акуелно тоа што беше договорено во Скопје", додава Палац, кој се уште тврди дека за многу брзо време Славковски би можел да го облече дресот на Македонија. Тој со зборовите: "Горан сега игра за сениорите на Интер и тоа значи дека е подготвен и за репрезентација", менаџерот како да сака да каже: ЗОШТО НЕ ГО ВИКНЕТЕ!? И кога сме кај ова прашање следи одгворот: КОЈ ДА ГО ВИКНЕ!? ФФМ, селекторот или новиот премиер, а можеби и претседател на државата. Барем досега од стручниот штаб на Катанец никој не појавил интерес за феноменот за кој други држави би влегле во "војна". Можеби Славковски не е толку добар да игра за Македонија!?
Само да потсетиме дека тој веќе има настап за првиот тим на Интер со кој е на подготовки, даде два гола на три тест средби и утре е во стартниот тим на тест дуелот со Тотенхем во Лондон. "Најважно е тоа што Славковски оди добро. Во денешно време лесно може да се проверат вестите од Интер и да се види што прави овој 17-годишен напаѓач", потврдува Палац, кој се надева дека во новата сезона Славковски за Интер ќе одигра околу 15 натпревари. И по едни вакви најави дека "детето" се уште е наше да се потсетиме што најавуваа вчера од Хрватска. Во сторијата пишува за желбата на Славен Билиќ, а повторните бранувања доаѓаат откако член на ХНС го следел дуелот Интер-Монако на кој Славковски одиграл одличен натпревар. По ова почнува новиот обид за "кражба" на Славковски, кој пред неколку месеци ни изјави дека ќе му биде чест да го облече дресот на Македонија и да игра заедно во тандем со Горан Пандев.

ФИФА е на наша страна!!!

Славковски НЕ МОЖЕ да игра за Хрватска. Така велат прописите и правилата на ФИФА. Во моментов фудбалерот може да бира само меѓу Македонија и Шведска,
но од декември во игра ќе влета и светскиот првак Италија. За еден "странец" да биде натурализиран и да има право да игра за друга држава треба да се исполни главното правило на ФИФА, кое гласи:
*Фудбалерот има право за настап за друга држава само доколку веќе имал двегодишен престој во земјата која бара дозвола за негов настап.
Ова правило е на сила од пред две години кога ФИФА донесе нов закон по барањето на Катар за нивната селекција да игра Аилтон, но и други ѕвезди кои немаат настап за матичните репрезентации.
Славковски можеби не ни стапнал во Хрватска, но од Загреб се упорни и велат дека ќе бараат друг начин, а таков не постои.

По сето ова следи заклучокот:

1. Може да игра за Македонија затоа што неговата фамилија потекнува од тука, а тоа го најави и неговиот татко (мора согласност од родител затоа што станува збор за малолетен фудбалер).
2. Може да игра за Шведска затоа што таму е роден и има пасош од оваа земја.
3. Може да игра и за Италија откако во декемви ќе има двегодишен престој во оваа земја.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.197
Поени од реакции
34.431
Горан, регистрирај се на форумов, пиши и реши ги сите дилеми брачко. :wink:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Drugar e na sestrami i posledno onaka vrz muabet beshe nejkam da igram za Svedska poso ne e ok prifaten , uste go smetaat za mlad i ne iskusen a za Mk se dvoumii poradi ne timsko igranje , sekoj gledal za sebe vo Mk reprezentacija...
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
deneska citav u makedonski sport deka slavkovski moze ke igra za mladincite protiv danska na 2. septemvri u skopje
 
Член од
10 јули 2006
Мислења
77
Поени од реакции
0
pa i da igra za mladincite , pak ke moze da ja smeni reprezentazijata ako saka
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
Somebody напиша:
pa i da igra za mladincite , pak ke moze da ja smeni reprezentazijata ako saka
i zabraev da pisem deka katanec se interesiral za nego za natprevarot protiv anglija. znaci moze ke igra i za seniorite
 
Член од
8 август 2006
Мислења
11
Поени од реакции
0
znam se

detevo od mal e navivac na inter forca inter
roden e na 8 april 1989 cudo e ke igrat narednata godina prva postava jas i ke igrat za makedonija ke vidite to 100%
neka prodolzit taka
alal da mu e
to e od mene
i
FORZA INTER
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Somebody напиша:
pa i da igra za mladincite , pak ke moze da ja smeni reprezentazijata ako saka
Ако одигра макар еден официјален натпревар за една репрезентација, потоа нема право да игра за друга. Значи, доволно е и да одигра еден квалификационен натправар со младата селекција и потоа нема да има право да игра за друга, освен за македонската репрезентација.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Thief напиша:
Ако одигра макар еден официјален натпревар за една репрезентација, потоа нема право да игра за друга. Значи, доволно е и да одигра еден квалификационен натправар со младата селекција и потоа нема да има право да игра за друга, освен за македонската репрезентација.
Грешка си... за младите може да игра 5 пробни натпревари за младите, и потоа да појде во друга сениорска селекција...!!! СИГУРНО!
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Jakov напиша:
Од вакви мрдени копилиња скраја да е. Носот не знае да си го избрише па ќе играл за Хрватска. Каква карикатура е се гледа од тоа што, пази молим те ја одбил Шведска(уз пат и Македонија) за да игра за Хрватска.
Шведска му е татковина и ја одбил
Македонија му е земја на потекло ја одбил
за да игра за Хрватска земјата на неговиот менаџер.
Лузер,.
Veruvaj ti si ovde najgolem luzer zatoa nie makedoncite nikogas nema da odime napred e bas zaradi vakvi kako tebe vo hrvatskite mediumi izlegla informacija deka ce igra za Hrvatska i vie odma po nego so kamenja.Cekajte be malku dajte malu podrska dodeka ne bese pisuvano vo hrvatska deka ce igra za niv site vikavte neviden talent wonder kind i t.n a sega odma jadetee gomna deka ne znae da igra imal vrski u inter i takvi sranja.Cekajte neka pokaze vremeto za kogo ce igra pa posle zborite a ne na svako samo da ocrnite nekogo ili narodski receno da mu crkne kozata na komsijata.Zatoa makedonija nema napredok e bas zatoa SRAMOTA!!
ABRE MAKEDONCE:nenene:
 

runBABYrun

Секој ден НЕ е Велигден
Член од
1 февруари 2007
Мислења
724
Поени од реакции
0
mnogu dobar talent e ce go zameni pandev sigurno!!!
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
А знае некој што се случува сега со Славковски.. некои нови информации дали ќе игра за Македонија.. дали настапува за младиот тим на Интер.. или нешто слично?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom