Горан Славковски?

П

Паспарту

Гостин
JeEnU GiRl напиша:
Тој може има талент,но се гледа дека е дигнато створење.3 репрезентации трчаат по него а него му е гајле,дури и можеби шека да види која репрезентација ќе му понуди повеќе пари....За таквите како него важи:ИЛИ ЗЕМИ ИЛИ ОСТАВИ!
ja bi rekol deka ako on ceka pari za nego vazi praviloto - IDI I NE VRAKAJ SE! :) takvi stvroenja ne ni trebaat si gi imame tuka vo ffm na kilo moze da gi prodavame :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Tetovcanec напиша:
Ako e vistinski makedonec ce dojde da igra ako ne da smo zivi i zdrravi
Вакви :nesvest:“неамкоментар„ коментари ми се многу смешни. Дечкото не е ни роден во МКД, не може да биде вистински македонец. :toe:
doolrox напиша:
ja bi rekol deka ako on ceka pari za nego vazi praviloto - IDI I NE VRAKAJ SE! takvi stvroenja ne ni trebaat si gi imame tuka vo ffm na kilo moze da gi prodavame
Во ФФМ баш и немаме 18 годишни момци кои играат за прв состав на шампионот на Италија.:nesum: Знаеш има разлика и треба да ја согледаме понекоаш. Ако вреди да се мољакаме со еден лопов, преварант и лажго како Хари од ФФМ веруј вреди да се молиме и со 18годишен играч на шампионот на Италија...

Немаат иста цена грда девојка со мали цицки и манекенка со големи... океј? :star:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
A za kogo stanue zbor,zlaten maliot?
 
П

Паспарту

Гостин
Викторгг напиша:
Вакви :nesvest:”неамкоментар„ коментари ми се многу смешни. Дечкото не е ни роден во МКД, не може да биде вистински македонец. :toe:

Во ФФМ баш и немаме 18 годишни момци кои играат за прв состав на шампионот на Италија.:nesum: Знаеш има разлика и треба да ја согледаме понекоаш. Ако вреди да се мољакаме со еден лопов, преварант и лажго како Хари од ФФМ веруј вреди да се молиме и со 18годишен играч на шампионот на Италија...

Немаат иста цена грда девојка со мали цицки и манекенка со големи... океј? :star:
abe ja sum prv da se smeni lopovot hari :) ne igra u prv sostav tuku igra vo mladinci ima izigrano 2 - 3 natprevara i toa po 10 tina minuti za prviot tim, eden vo prvenstvo i eden vo kup za ovie znam sigurno :) iskreno ako ne mu se igra koj go e*e kao so kazav i pred ova ima ko nego milion kaj nas samo treba nekoj da go mrdne gzot i da gi najde,a tie se bi dale za da igraat vo svojot tim vo prv sostav,a ne pa vo reprezentacija
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Паметно Маце ја имаше заклучено.... ај уште малку одмор на темава

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.516
Поени од реакции
58.983
Горан Славковски

Горан Славковски, кој е еден од најталентираните напаѓачи во Европа на негова возраст, е роден во шведскиот град Скравлинге на 8 април 1989 година. Иако е роден во Шведска, Горан потекнува од скопското село Бразда, каде што живеело семејството Славковски пред да замине во скандинавската земја на печалба.

Рана кариера
Горан Славковски имал 33 настапи и 24 гола за младинските селекции на Шведска од каде што перманентно одлучил да се префрли за да ја репрезентира селекцијата на Македонија.
Уште како мал Славковски покажувал наклонетост за фудбал, па заминал да тренира во тимот на Балкан, во населбата Росенгард, во градот Малме. Талентот на Славковски го забележале од тимот на Малме, каде што Славковски играл во сезоната 2004/05.
По само една година во Малме, во 2005, Славковски потпишал договор со италијанскиот гигант Интер Милан. Во јануари 2007 за Славковски заинтересираност покажал и славниот Манчестер Јунајтед, па „нераѕурите“ веднаш му ја продолжиле обврската кон Интер. Според актуелната спогодба, Горан ќе му остане верен на тимот од „Џузепе Меаца“ до јуни 2010 година.

Дебитирање
Иако имал само 17 години, Славковски веќе дебитирал за тимот на Интер. Во првенство, на 7 мај 2006, на мечот против Сиена, тренерот на Интер, Роберто Манчини, во 83. минута во игра го внесел Славковски. Тоа било првиот настап на Горан во Серија А лигата. Иако одиграл само 10-тина минути, со тој настап Славковски влегол во историјата на италијанскиот гигант како најмлад фудбалер што настапил за првиот тим на „нераѕурите“ во калчото. Горан тогаш имал само 17 години и еден месец. Претходниот рекорд бил во сопственост на Интеровата легенда Џузепе Бергоми.

Малиот Златан Ибрахимовиќ
Според конституцијата на телото и потеклото, Славковски го споредуваат со Златан Ибрахимовиќ и неговиот прекар е „Малиот Златан“. Двајцата се високи по 191 cm, а потекнуваат од Балканот (Ибрахимовиќ е од БиХ). И Славковски и Ибрахимовиќ имаат иста кариера. Почнале во Балкан, па во Малме, а сега обајцата се членови на Интер. Единствена разлика е тоа што Златан прифатил да игра за Шведска, а Славковски се решил да настапува за Македонија.

Цитат
„Моето име не е ниту Свенсон, ниту Ларсон и не сум сино-жолт. Моето име е Горан и моите родители се од Македонија. Моето срце е црвено-жолто и затоа ќе играм за Македонија“ - неодамна изјавил Славковски, откако во Милано го посетил претседателот на Агенцијата за млади и спорт, Ивица Георгиевски.



Текстот е цитиран од Википедија. Сепак, нашата фудбалска јавност сеуште не знае дали овој млад талент, за кој тренерот на Интер Манчини изјави дека за 7-8 години ќе биде најдобар фудбалер на светот, ќе игра за Македонија или за Шведска. Во меѓувреме, Интер добива понуди за Славковски од екипите на Манчестер Јунајтед, Панатинаикос, Ле Ман... Се шпекулира дека Интер може да го продаде за сума од 2 500 000 евра но поверојатно е дека ќе го даде на позајмица. Пишувајте во оваа тема за се што е поврзано со Горан Славковски.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Има тема за Славко...си требал да погледнеш пред да постираш.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Добри постови имаш, те следам. Ова не ти требаше. Барем вистински интереста го знае/има гледано Славковски. Разочарување големо. Освен евроголот во дебитантската сезона, не се докажа ич. Ама баш ич. Балотели и Наполи ги рангирам далеку пред него иако не постигнале 200 гола во идиотски младински категории.

Ќе пријавам дека темава е дупла. Ќе средат одговорните.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.516
Поени од реакции
58.983
Прегледав низ темите ама не забележав тема за Славковски. Ако е дупла тогаш ќе ја побарам оригиналната, а оваа нека ја избришат :) Моја грешка.

Инаку не гледам зошто е погрешно да се стави ваква тема, нека си каже секој што мисли. Јас на пример никогаш не сум го видел во живо, освен онаа утакмица во која дебитираше за Интер. Ама штом го бараат повеќе клубови има нешто.

Туку, да ја побарам оригиналната тема не ќе е лошо... :)

Поздрав!

П.С.

Ја најдов темата ама заклучена е. Незнам зошто, иако има многу страници и не можам сега да стигнам да прочитам. Не е лошо да се отклучи затоа што кај секој фудбалер има нешто ново што се случува, а мислам дека за овој дури од сега ќе има што да се пишува. И онака немаме многу фудбалери за кои можат да се отворат посебни страници. Апел до администраторите ако ја избришат оваа да ја отклучат оригиналната тема за да може да се пишува.

Извинување од мене за превидот, нов сум на сајтот а теми се многу, па не сум ја забележал предходната. Можеби треба да се бришат неактивните или од поодамна затворени теми, заради прегледност.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Спојувам.... продолжете

Интересна работа е што темите за Славковски (на форумите од Интер) како и темата за Пандев (лацио форуми) се секогаш НАЈчитани и најмногу е пишувано во нив.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.516
Поени од реакции
58.983
Да, баш сега бев на еден форум за младинскиот тим на Интер, темата за Славковски е убедливо најпосетена и најмногу се пишува. Колку што имав време да прочитам, младинскиот тим на Интер играл со формација со еден истурен напаѓач, а Славковски го изгубил првотимскиот статус. Ќе биде интересно да го дадат на позајмица во Јануари во некој тим како Ле Ман каде ќе можеме повеќе да го следиме и да се информираме.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Се надевам на тоа. Балотели е опасен нагаѓач и со право го доби првиот тим во младниците. Но тоа не значи дека Горан не вреди.
Головите против Реџина


Ако замине во некој тим (позајмица), ќе може да го гледаме. Мислам дека Англија би одговарала... но да почекаме
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Не.
Италија е дестинацијата. Сериа Б.

Иначе Горан го изгуби местото од Рибас. Сега Рибас го нема. Потоа дојде времето на Супер Марио и Наполи. Наполи иако не е толку исфорсиран, сепак може лесно да стане новиот Круз. Гол-машина-е. Балотели кажав, новиот мој миленик. :)

Горан не ми се допаѓа. Плус не играме таква игра за да може да игра во Интер. Ќе треба да се менува формацијата, не е вреден до толку. Супер би се снашол во Рома или Тотенхем. Иако Бреша и Пјаченца не се лоши дестинации, засега.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.516
Поени од реакции
58.983
Не е толку важно каде, важно да игра. Пандев играше во Анкона, па таму го собра потребното искуство. Во Интер е многу тешко да заигра фудбалер од младински состав, поготово напаѓач, затоа што има инзвондерни напаѓачи во првиот тим. Во секој случај, се надевам дека брзо ќе го видиме во некоја екипа каде што ќе можеме да го следиме редовно, па да има и што да коментираме :)
 
Член од
8 март 2007
Мислења
1.405
Поени од реакции
20
Убава изјава дал за Македонија.Се надевам дека го мисли тоа што го кажал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom