Гностицизам

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
A

ateist

Гостин
Да, многу храбро звучи гностиката. Била забранета од Црквата поради тоа што сметала дека само избрани ќе се спасат, оние кои ќе ја извадат гнозата од несвесно на свесно ниво, кои ќе доживеат ширење на свесноста, а човек кога ќе ја отвори свеста сфаќа дека светот, стереотипите во кои живее се илузија, дека е всушност пекол, болка, незнаење омраза насекаде. Тоа сознание како кому делува, за слаби луѓе какви што гностиците ги сметаат повеќето обични луѓе, тоа би можело да доведе до лудило. Гнозата сите ја имаме на несвесно ниво, но кој ќе ја ископа на свесно и ќе се просветли тој е избран. D)
Не знам јас што да мислам, како кому, не може да се генерализира за сите. Инаку имам многу симпатии према гностиката.
има сличности со библијата

Лука
16:16 ”Законот и Пророците беа (минато свршено време ) до Јована Крстител. Оттогаш се проповеда Евангелието за Божјото Царство, и секој насила влегува во него.
( Мојсеевиот Закон е Религиозен - Немисловен туку механички рутински )

17:20 А кога фарисеите Го прашаа: „Кога ќе дојде Божјото Царство?” Тој им одговори и рече: „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;
17:21 ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство Е ВО ВАС..
.
.

Евангелие по Јован
2:25 и немаше потреба некој да Му сведочи за човекот, зашто Самиот ЗНАЕШЕ што има во човекот .
( непишува дека Исус бил хирург па да знае што има во човекот...иако библијата дава знаења и по анатомија и кај човекот и кај животните ).
.

2 Петар 1 - РЕД 5 заради тоа вложете ја сета ревност, и исполнете ја својата вера со добродетел, а добродетелта со ЗНАЕЊЕ - ПРИРОДНИ И ОПШТЕСТВЕНИ НАУКИ;.
.
.
Тит 2:1 А ти говори за она што се сложува со здравата наука:

ЗДРАВА НАУКА И ТОГАШ БИЛЕ ПРИРОДНИТЕ И ОПШТЕСВЕНИ НАУКИ
кој и те како постоеле пред 300 год кога царот Константин и компанија решиле се да уништат и да го вратат човештвото во камено доба.
.
.
Евреите: 12:3 Имено, РАЗМИСЛЕТЕ за Него, .
.
.
Римјаните 1:28 И бидејќи не се обидоа да Го имаат Бога во нивните МИСЛИ,

2:15 Тие покажуваат дека делото на Законот е напишано во нивните срца, за што сведочат: нивната совест и нивните МИСЛИ , што меѓусебно се обвинуваат или се бранат,( ОВА Е ЗА СОВЕСТА ЗА ТИЕ ШТО ЈА ИМААТ ЗА СОВЕСНИТЕ ЛУЃЕ))
..
.
1 Коринќаните 14 - ред 20 Браќа немојте да бидете деца во УМОТ .........ТУКУ ЗРЕЛИ ВО УМОТ

УМОТ Е ЛОГИЧКА МАШИНА КОЈА РАЗРАБОТУВА ЛОГИЧНИ ВАРИЈАНТНИ РЕШЕНИЈА

ЕТЕ НИГДЕ НЕ СЕ БАРА СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ КАКО ШТО БАРААТ РЕЛИГИСКИ ИЗМАМНИЦИ ЗА СВОЈ ПРИВАТНИ КАПИТАЛИСТИЧКИ ИНТЕРЕСИ ДА ГИ ПРЕТСТАВАТ КАКО НАВОДНО БОЖЈИ

.
..
ДАЛИ ИСУС БИЛ ИСКЛУЧОК

ДАЛИ И САМИОТ СЛЕПО ВЕРУВАЛ


Лука: 2:52 А Исус напредуваше во мудрост, ( мудра одлука , мудра размисла...МИСЛА...а никако слепо верување )
.
.
ПА АКО ИСУС СЛЕПО ВЕРУВАЛ НЕМАЛО ДА ГО УКИНЕ МОЈСЕЕВИОТ ЗАКОН

ТУКУ ЌЕ ИМ ВЕРУВАЛ НА МОЈСЕЕВИТЕ ДРАПЕШНИЦИ ОД РЕЛИГИЈА

ЌЕ СИ ОСТАНЕЛ РЕЛИГИОЗЕН ! КАКО И СЕКОЈ РЕЛИГИОЗЕН !

ateist напиша:
..
.
1 Коринќаните 14 - ред 20 Браќа немојте да бидете деца во УМОТ .........ТУКУ ЗРЕЛИ ВО УМОТ

УМОТ Е ЛОГИЧКА МАШИНА КОЈА РАЗРАБОТУВА ЛОГИЧНИ ВАРИЈАНТНИ РЕШЕНИЈА

ЕТЕ НИГДЕ НЕ СЕ БАРА СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ КАКО ШТО БАРААТ РЕЛИГИСКИ ИЗМАМНИЦИ ЗА СВОЈ ПРИВАТНИ КАПИТАЛИСТИЧКИ ИНТЕРЕСИ ДА ГИ ПРЕТСТАВАТ КАКО НАВОДНО БОЖЈИ
очигледно и апостолот Павле како и сите други дава равенство :

СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ = НАИВНОСТ = ГЛУПОСТ
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Првпат ја читам темава ..
добри постови Cool hand Luke
и многу вистина во нив според мене :smir:

незнам оти сите мислат дека е потребно да најдат физички докази за „Бог“.
многу е важно вербата во себе и внатрешно самозапознавање лично ...
секој кој верува во себе може да го најде „Бог“ во себе ... и да постигне се што сака ...
незнам дали сум гностик .. но досега не ни знаев што е гностик :)
само знаев дека слепото буквално верување у учењето на било која црква не е у ред, а и атеистите не се у ред затоа шо и тие и тие се ограничени до некаде со сфаќањата ...

*„Бог“ во наводници затоа шо не е нешто опипливо и можеби не се вика „Бог“ којзнае :) и не е она буквалното кое црквата или „големите“ верници го мислат/знаат.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Магот Симон и Аполониј од Тијана се веројатно најпознатите представници на гностицизмот кој исто како и херметизмот (без тупење, можеби станува збор само за различни имиња за една иста работа) нуди индивидуално спознавање на Бога, без официјални посредници. Гноза по сечиј вкус и мерка. Она што се нуди како знаење обично се криело од повеќето, како од некои елитистички побуди така и од страв. Малку се знае за нив, а тоа што е познато ни е пренесено од главно, незаинтересирани или непријателски расположени извори, кон горе спомнативе мистици.
Денес секоја книга која промовира некаква „помија фрлена од небото“ претендира дека е наследство од Хермес Трисмегистос (хеленско - египетски микс меѓу божествата Хермес и Тот, карактеристичен за доцната антика) кој напишал неколку илјади книги па зошто не и оние кои ги читаме ние.
Немам ништо против гностицизмот. Но сигурен сум дека има многу повеќе скапани отколку здрави плодови на тоа дрво.
Значи треба нешто многу да го сакаме, да бидеме уверени дека ќе го добиеме и да сме стрпливи? А ако не го добиеме: не сме сакале доволно, вишата сила има други планови за нас или не сме некои верници. Волшебен круг!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Магот Симон и Аполониј од Тијана се веројатно најпознатите представници на гностицизмот кој исто како и херметизмот (без тупење, можеби станува збор само за различни имиња за една иста работа) нуди индивидуално спознавање на Бога, без официјални посредници. Гноза по сечиј вкус и мерка. Она што се нуди како знаење обично се криело од повеќето, како од некои елитистички побуди така и од страв. Малку се знае за нив, а тоа што е познато ни е пренесено од главно, незаинтересирани или непријателски расположени извори, кон горе спомнативе мистици.
Денес секоја книга која промовира некаква „помија фрлена од небото“ претендира дека е наследство од Хермес Трисмегистос (хеленско - египетски микс меѓу божествата Хермес и Тот, карактеристичен за доцната антика) кој напишал неколку илјади книги па зошто не и оние кои ги читаме ние.
Немам ништо против гностицизмот. Но сигурен сум дека има многу повеќе скапани отколку здрави плодови на тоа дрво.
Значи треба нешто многу да го сакаме, да бидеме уверени дека ќе го добиеме и да сме стрпливи? А ако не го добиеме: не сме сакале доволно, вишата сила има други планови за нас или не сме некои верници. Волшебен круг!
Малку оф топик муабет.
Не дека не се сложувам, само не ти се чини тоа “инквизизциски“ муабет. Ако е вештерка ќе се ослободи, ако не е Господ ќе ја спаси. Eather way ur fucked. Верувам дека ако нешто доволно сакаш ќе го оствариш, но едноставно некои работи се невозможни, па колку и да ги посакуваш.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Малку оф топик муабет.
Не дека не се сложувам, само не ти се чини тоа “инквизизциски“ муабет. Ако е вештерка ќе се ослободи, ако не е Господ ќе ја спаси. Eather way ur fucked. Верувам дека ако нешто доволно сакаш ќе го оствариш, но едноставно некои работи се невозможни, па колку и да ги посакуваш.
И јас верувам во тоа. Само искрено не знам дали остварувањето на некоја желба се должи на некаква визуелизација, позитивност, трудољубивост или нешто сосем десетто. Можеби е потребно сето тоа за да се дојде до резултат. Немам досега, некаков јасен став. Се разбира дека има некаква алтернатива, но законитостите се разликуваат кај сите нас. Сум се соочил со ситуации кога навистина ми се случило нешто крајно невообичаено (ништо спектакуларно, секако) и кога сум бил принуден да ја отфлам случајноста или сопствениот удел.
Но не верувам во „рецепти“, дефиниции и аксиоми за подобар живот или за некаква реализација. Тука најчесто станува збор за одредени гуруа кои продаваат муда за бубрези, за некаква духовна „топ шоп“ пропаганда на идеи кои изгледат многу привлечно. Демек се (ама баш се) е остварливо ако се има вистинска техника на мислење. Се она што умот е способен да го испорача како желба, вселената, Бог, се во состојба да го остварат. Од нас зависи дали ќе подигаме мртви или ќе летаме на черги :) . Деновиве разгледував една книга (Esther i JerryHicks-Trazi i bit ce ti dano) во која авторите се обидуваат да продадат малку магија од ваков тип.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Mistično učenje spored koe spoznavanjeto na Boga i drugi ezoterični znaenja se slučuva so pomoš na dlaboko samozapoznavanje. Osven hipotetička filozofija, asketski život, podrazbira i meditativni vežbi koi se graničat so okultizmot. Od hristijanstvoto e proglaseno za eres ako ne se lažam, a postojat i hindu gnosticizam - maya vada, islamski - sufizam so koj se bavat sufii ili derviši i drugi. Razlikata pomegu vernik i gnostik bi bila vo toa što vernikot živee život so vera vo Boga za koja ne mu e potreben dokaz, a gnostikot go bara toj dokaz da go sretne. Onie što se vernici sigurno znaat deka imeto na Boga deluva utešno i smiruvački koga se izgovara so potreba. A dali nekoj osetil potreba da odi podaleku, da stane gnostik?
Верник ќе рече „Јас Верувам...“
Гностик ќе рече „Јас Знам...“
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Верник ќе рече „Јас Верувам...“
Гностик ќе рече „Јас Знам...“
Може и - Јас сум свесен, - тоа е многу повеќе од знам, тоа е најмногу. Бидејќи од лично искуство, свесноста за Бог ми се покажала ко многу минлива. Сега само знам, но не сум свесен. Свесен сум дека мислам на неа...
:)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Може и - Јас сум свесен, - тоа е многу повеќе од знам, тоа е најмногу. Бидејќи од лично искуство, свесноста за Бог ми се покажала ко многу минлива. Сега само знам, но не сум свесен. Свесен сум дека мислам на неа...
:)
хм :)
Правев муабет со Гностик, човек кој дооолго време е во таа насока, изучува итн, и го прашав каков е нивниот поглед/став околу „Бог“, какво верување има ... ми одговори ... „Јас не верувам во Бог, јас знам за Бог“ ... хм ..
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Абе црквата многу го има оцрнето Гностицизмот , а пак нивните главни аргументи се во забранетите книги од соборот во Nicaea у 325 н.е.(сега реоткриени во Nag hammadi)
Имаме ситуација кога некој некого гони , по правило тој е "лошиот" .
Јас не зимам никакви лоши и добри страни , имам принцип да "учам" од се , и добро и лошо (секоја информација е добра информација).
И до душа имам и мали симпатии спрема гностицизмот заради Богомилите и нивното учење.
А за тоа дали можеш да го осознаеш Бог , мислам дека да. Само што никој нема да ти верува.:)

--- надополнето ---

Posebno ako slusam nekoe dobro mix-ce od Matthew Dekay , kako sega.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
Здраво дечки таков ми е некако последниов период и решив да ви споделам лично искуство. Скодо 2 години неформално се занимавав со спихологија, доста читав, анализирав и размислував и откако дознав прилично доста и ми здосади ми требаше нешто како книгата "Моќта на подсвеста" која ја прочитав до половина и веќе од предходно знаев дека е вистина тоа што го пишува внатре. Иало јас лично сум (ај да не претерам ) добар со психата и нејзината контрола почнав навистина да го применувам тоа. Пред година дена почнав да размислувам прилично атеистички но длабоко во мене дознав дека тоа не е за мене и сепак немам некоја потреба од тоа да бидам сам на светов без верба во нешто. ( ИАКО ЧОВЕКОТ Е ТАКВО КРЕИРАНО СУШТЕСТВО ДА НЕ МОЖЕ ДА НЕ ВЕРУВА ВО НИШТО како што се атеистите ) иако сметам дека може ама за тоа треба преголем психички напор да се стигне до тоа.. али за мене И НЕВЕРУВАЊЕТО значи ДА СЕ ВЕРУВА бидеќи со самото тоа што стануваш атеист почнуваш да веруваш во тоа дека не треба да се верува во ништо.

Moјата лучката оди вака:
Еден ден после вежбање почувствував болка кај градите. Никако не ми поминуваше ни со загревање, истегнување, магнезиум... како и да се помрднам Таа болка траеше 2 дена, се додека почнав да ја читам "Моќта на подсвеста". После неа ми станаа појасни некои работи и мојата лична психологија си ја зациментирав. Во вечерните часови чувствував топлина во рацете и некаков знак дека нешто постои налик на некоја космичка енергија. Кога легнав двете дланки ги ставив на градите каде што ме болеше и со цврста верба дека на тој начин се регенерирам и дека ќе ми промине болката .. после 5 минути јас пучувствував некакво мрдање како да крцна нешто во градите. Си реков леле се излеков, се помрднав пак но тоа ме болеше уште и ми дојде мислата дека сега ме боли пошто местото е надразнето и дека сабајле кога ќе станам нема да имам болка и тоа ќе се среди. И така заспав со тие мисли, сабајлето кога се разбудив прво што ми дојде на памет беше болката во градите која исчезнала. Тоа беше доволен мотив дека мојата цврста верба работела.


И така дечки за темава има да слушнете секакви мислења и ПРОТИВ и ЗА, но во едно е вистината АКО КАЈ НЕКОЈ РАБОТЕЛА НЕКОЈА СТВАР НЕ МОРА ДА ЗНАЧИ ДЕКА ИСТОТО И КАЈ ВАС ЌЕ РАБОТИ, пронајдете си го својот пат ЗАТОА ШТО КАЈ СЕКОЈ РАБОТИ САМО НА РАЗЛИЧЕН НАЧИН.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Здраво дечки таков ми е некако последниов период и решив да ви споделам лично искуство. Скодо 2 години неформално се занимавав со спихологија, доста читав, анализирав и размислував и откако дознав прилично доста и ми здосади ми требаше нешто како книгата "Моќта на подсвеста" која ја прочитав до половина и веќе од предходно знаев дека е вистина тоа што го пишува внатре. Иало јас лично сум (ај да не претерам ) добар со психата и нејзината контрола почнав навистина да го применувам тоа. Пред година дена почнав да размислувам прилично атеистички но длабоко во мене дознав дека тоа не е за мене и сепак немам некоја потреба од тоа да бидам сам на светов без верба во нешто. ( ИАКО ЧОВЕКОТ Е ТАКВО КРЕИРАНО СУШТЕСТВО ДА НЕ МОЖЕ ДА НЕ ВЕРУВА ВО НИШТО како што се атеистите ) иако сметам дека може ама за тоа треба преголем психички напор да се стигне до тоа.. али за мене И НЕВЕРУВАЊЕТО значи ДА СЕ ВЕРУВА бидеќи со самото тоа што стануваш атеист почнуваш да веруваш во тоа дека не треба да се верува во ништо.
И бидејќи не си поивеќе атеист, во кој бог почна да веруваш? Во Озирис?
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
И бидејќи не си поивеќе атеист, во кој бог почна да веруваш? Во Озирис?
Не. верувам во Оз бидејки Нуит е во Рам а Оназис отиде за Америка,.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Здраво дечки таков ми е некако последниов период и решив да ви споделам лично искуство. Скодо 2 години неформално се занимавав со спихологија, доста читав, анализирав и размислував и откако дознав прилично доста и ми здосади ми требаше нешто како книгата "Моќта на подсвеста" која ја прочитав до половина и веќе од предходно знаев дека е вистина тоа што го пишува внатре. Иало јас лично сум (ај да не претерам ) добар со психата и нејзината контрола почнав навистина да го применувам тоа. Пред година дена почнав да размислувам прилично атеистички но длабоко во мене дознав дека тоа не е за мене и сепак немам некоја потреба од тоа да бидам сам на светов без верба во нешто. ( ИАКО ЧОВЕКОТ Е ТАКВО КРЕИРАНО СУШТЕСТВО ДА НЕ МОЖЕ ДА НЕ ВЕРУВА ВО НИШТО како што се атеистите ) иако сметам дека може ама за тоа треба преголем психички напор да се стигне до тоа.. али за мене И НЕВЕРУВАЊЕТО значи ДА СЕ ВЕРУВА бидеќи со самото тоа што стануваш атеист почнуваш да веруваш во тоа дека не треба да се верува во ништо.

Moјата лучката оди вака:
Еден ден после вежбање почувствував болка кај градите. Никако не ми поминуваше ни со загревање, истегнување, магнезиум... како и да се помрднам Таа болка траеше 2 дена, се додека почнав да ја читам "Моќта на подсвеста". После неа ми станаа појасни некои работи и мојата лична психологија си ја зациментирав. Во вечерните часови чувствував топлина во рацете и некаков знак дека нешто постои налик на некоја космичка енергија. Кога легнав двете дланки ги ставив на градите каде што ме болеше и со цврста верба дека на тој начин се регенерирам и дека ќе ми промине болката .. после 5 минути јас пучувствував некакво мрдање како да крцна нешто во градите. Си реков леле се излеков, се помрднав пак но тоа ме болеше уште и ми дојде мислата дека сега ме боли пошто местото е надразнето и дека сабајле кога ќе станам нема да имам болка и тоа ќе се среди. И така заспав со тие мисли, сабајлето кога се разбудив прво што ми дојде на памет беше болката во градите која исчезнала. Тоа беше доволен мотив дека мојата цврста верба работела.



И така дечки за темава има да слушнете секакви мислења и ПРОТИВ и ЗА, но во едно е вистината АКО КАЈ НЕКОЈ РАБОТЕЛА НЕКОЈА СТВАР НЕ МОРА ДА ЗНАЧИ ДЕКА ИСТОТО И КАЈ ВАС ЌЕ РАБОТИ, пронајдете си го својот пат ЗАТОА ШТО КАЈ СЕКОЈ РАБОТИ САМО НА РАЗЛИЧЕН НАЧИН.
Ај објасни го малце повеќе првиот болд. Ништо е многу опширен поим. И потоа надоврзи го со вториот болд.
Не се работи за контрадиција туку за кардинална грешка. :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
150
Поени од реакции
38
И бидејќи не си поивеќе атеист, во кој бог почна да веруваш? Во Озирис?
Нешто сакаш да глумиш духовит ? А кој рече дека верувам во бог ? Иначе јас во што верувам немам некои зборови и нешто конкретно што можам да ти кажам. Така да и да знам не би ти кажал затоа што нема да направи никаква промена на ситуацијата. Можеш комонтно да се опуштиш.[DOUBLEPOST=1403446181][/DOUBLEPOST]
Ај објасни го малце повеќе првиот болд. Ништо е многу опширен поим. И потоа надоврзи го со вториот болд.
Не се работи за контрадиција туку за кардинална грешка. :)
Не знам што сакаш да ти објаснам за првиот болд али во зборот НИШТО може да ти биде широк онолку колку што мислиш дека треба да биде. Иако е јасна поентата на тоа што го мислев, сега ако одиме да бараме влакно во јајце, подобро да не го губиме времето за понатамошна дискусија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom