Гностицизам

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.767
Во последно време сум на мнение дека и ова е киднапирано и извртено. Обично луѓето со гносис ова место го перцепираат за убаво, рај, па нешто во учењево не ми штима.
Биди појасен-што не штима?...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Биди појасен-што не штима?...
Пред се зошто го употребуваат името Гностицизам за нивниот религиозно - спиритуален светоглед. Гоза, Гносис е знаење, значи само они знаат, у старт е утната работава. Они знаат дека овој материјален свет е лош. дека Јехова е лош, Демиург и сите овде не заробил и сега сите ние треба да си ја ослободуваме душата од оваа заебанција. Нек си се филмаат мене не ми пречи али зборот Гносис со нив не смее да се поврзува. Исто ко Анархија шо некој не убедил дека е безредие и вандализам а уствари е природниот ред на нештата, немаш господар. Исто ко Хитлер со свастиката која е прекрасен симбол, се тука е нешто извртено, убавите термини, симболи се лепат на уфилмани идеологии, религиозни погледи и така натаму.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.653
Поени од реакции
3.767
Пред се зошто го употребуваат името Гностицизам за нивниот религиозно - спиритуален светоглед. Гоза, Гносис е знаење, значи само они знаат, у старт е утната работава. Они знаат дека овој материјален свет е лош. дека Јехова е лош, Демиург и сите овде не заробил и сега сите ние треба да си ја ослободуваме душата од оваа заебанција. Нек си се филмаат мене не ми пречи али зборот Гносис со нив не смее да се поврзува. Исто ко Анархија шо некој не убедил дека е безредие и вандализам а уствари е природниот ред на нештата, немаш господар. Исто ко Хитлер со свастиката која е прекрасен симбол, се тука е нешто извртено, убавите термини, симболи се лепат на уфилмани идеологии, религиозни погледи и така натаму.
Не е тоа ништо ново или чудно-одредени заедници, кои претендираат на нудење духовност кон нивното членство, а и чисто ради убедливост кон надворешниот свет, редовно користат милозвучни „фирми„ за своите заедници, за да бидат убедливи и незлобливи, барем кога власта треба да ги регистрира судски, а тоа што нивните псевдо-духовни учења се погубни за ннивното членство, е тоа се остава на совеста и на слободната одлука на нивните членови за припадност кон тие заедници.

Токму таков е случајот со Хитлер и неговиот нацизам, кој ја злоупотреби „свастиката„ за свој симбол, глумејќи блискост со христијанството, а во пракса делуваше геноцидно кон „инфериорните„ народи и погубно по дел од своето членство.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не е тоа ништо ново или чудно-одредени заедници, кои претендираат на нудење духовност кон нивното членство, а и чисто ради убедливост кон надворешниот свет, редовно користат милозвучни „фирми„ за своите заедници, за да бидат убедливи и незлобливи, барем кога власта треба да ги регистрира судски, а тоа што нивните псевдо-духовни учења се погубни за ннивното членство, е тоа се остава на совеста и на слободната одлука на нивните членови за припадност кон тие заедници.

Токму таков е случајот со Хитлер и неговиот нацизам, кој ја злоупотреби „свастиката„ за свој симбол, глумејќи блискост со христијанството, а во пракса делуваше геноцидно кон „инфериорните„ народи и погубно по дел од своето членство.
Токму тоа, и сега пример ако ти си го осознал бога ја тебе место верник треба да те наречам гностик, ти си знаач ама не можам ради нив оти го киднапираа терминот. Да не прајме муабет тоа што ги тераат луѓево уште повеќе да се занимаваат со себе, егоцентризам, душата да си ослободуваме од ова зло. Екстра лепи на некој шо не ја хендла оваа реалност баш.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...човеколикиот го привлекува мистиката(нештата за кои нема логично објаснување)и симболите што се нејзин плод
...сето тоа го покажува вечниот стремеж на човеколикиот за доминација и моќ :)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Gnosis is the common Greek noun for knowledge (γνῶσις, gnōsis, f.).The term was used among various Hellenistic religions and philosophies in the Greco-Roman world. It is best known for its implication within Gnosticism, where it signifies a spiritual knowledge or insight into humanity's real nature as divine, leading to the deliverance of the divine spark within humanity from the constraints of earthly existence.

Значи ако сум депресивен и не ми се свиѓа кај живеам ова може да ми фати око, како јас сум заробен овде и не е до мене ами Јехова ме поробил у оваа ертли егзистенс.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Значи ако сум депресивен и не ми се свиѓа кај живеам ова може да ми фати око, како јас сум заробен овде и не е до мене ами Јехова ме поробил у оваа ертли егзистенс.
Вака лошо разбраа некои во минатото и фатија распнаа човек заради тоа што мислеа дека ги заробува. Наместо да одминат!
Немој такви мисли...

Или подлабоко ако сакаш да размислуваш, да го поврзеш со карма јога и наследството што го носиш низ еоните... и како искуството и само искуството го трга мракот и маглата на верувањето како врв на човековата способност, човековата депресија за денес размислувајќи за никогаш непостигнатото утре каде се раѓаат боговите :)

Исто така „гнозис“ или „знаење кое е поткрепено со искуство“ може да го поврзеш и со Џнана јога - Единство со Знаење!

Во гностицизмот гнозата е разбирање дека постојат хиерархии и дека она што сега го гледа човек како „врвот“, „божеството“ - НЕ Е. Истата „гноза“ ја има на истокот, со зборување при јога праксите дека „тоа не е тоа“ што треба да се постигне - што и да е постигнувањето во умот, тоа протклето мрзливо чудо кое го влечкаме наоколу како да е нешто совршено.
Се додека не успее преку гноза и искуство преку пракси да се надминува умот и да се бара искуство преку ритуали и пракси, се има работа.

А ритуали кој сака денес? Кој има време за тоа? Некои измислија дека нема потреба од тоа... и такви се многу, но мноштвото е небитно за овие работи.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Хмм нешто ми познато...
Gnostička jevanđelja uče da suštinski greh ne postoji.
Што е „суштинскиот грев“ за кој велат дека не постои?

И мислам дека и кај гностиците има поим за „грев“.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Не Хепта, правилно преведено би било " во суштина грев не постои. "
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Што е „суштинскиот грев“ за кој велат дека не постои?

И мислам дека и кај гностиците има поим за „грев“.
Ваљда се мисли на оној на Ева со змијата и забранетото овошје...:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Ваљда се мисли на оној на Ева со змијата и забранетото овошје...:coffee:
Да, од таму ги влечат идеите за демијург и богот на евреите и тој концепт за гностиците е зло, а Змијата ја сметаат за иницијатор која што овозможила луѓето преку „забранетото овошје“ (кое и да е тоа, никаде никој не зборува и кое сигурно и денес функционира на различни начини по се изгледа) да станат како боговите.

Што вели еврејскиот бог во стариот завет откако „змијата“ го подучува човештвото, ADM?

Ајде да ја избркаме од Едемската градина човечката двојка бидејќи сега станаа како нас, имаат разбирање за доброто и лошото - ако каснат и од дрвото на животот, кај ќе ни е крајот на нас, вечните? :coffee:

Затоа змијата е зло кај оние кои се од стариот еон и кои го прифатија еврејскиот закон како основа, бидејќи таму истите тие на портите пролеаа невина крв за да анѓелот на смртта не ги посети и така се одвоија од светот со црна магија бидејќи се плашат од сопствената крв мислејќи дека зачувувањето на овој живот вреди колку една бесконечност.

Понекогаш ми се одвратни гностиците бидејќи на моменти сакаа да бидат поголеми христијани од христијаните и забораваа на суштинските разлики и учењата од каде доаѓа сето тоа. И што некои секти премногу се заморуваа со Исус, а не со побитни нешта...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
"Little that we know it was about to come back with a bang..."

Ами тоа е - ве учеа да проповедате дека старите учења „се мртви и лажни“, а не дека заради забрани и омраза преминале во „илегала“ и во тајност за да испливаат повторно меѓу човештвото кога ќе им дојде времето...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom