Гностицизам

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Викторгг напиша:
Јас се колнам дека е вистина иако ретко сум профитирал од оваа “идеологија“. И незнам дали е универзум или Господ или едноставно така се поставени работите да можеме да имаме се што ќе посакаме... во секој случај така е. Немам докази, немам ништо, имам само надеж дека кога ќе користиме преку 50% од капацитетот на мозокот... чуда ќе има.

п.с. Како прилог на целиот муабет, кој има шанса да дојде до “Илузии“ на Ричард Бах, ќе му се допадне... на оваа тема е..:helou:
Верувам дека е вистина и дека се дешава, само не знам ни ја дали Универзумот ни го дава или ние сами си го остваруваме. Како што викаат - привлекуваш тоа на кое што размишљаш. Велат, кога ќе почнеш да ја „креираш“ твојата желба, ако почнеш да се сомневаш можеш тотално да ја негираш, да го уништиш нејзиното остварување или па да го оддолжиш ако успееш да ги пренасочиш мислите и да се убедиш сам/а себе дека навистина ќе се оствари
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Sega te sfakjam Short1, i se slozuvam so toa za silnata zelba pa duri i da e receno i od plagijatorot Koeljo. Toa mu e i najdobrata recenica vo Alhemicarot, a tie drugite knigi sto gi spomena ne sum gi cital. Sum se obiduval i so taa metoda - cuvstvoto na ostvaren uspeh da go dozivuvam no somnezot izgleda ne se predava vo mene, ili pak zelbata mi e slaba, ne znam, uste ne sum rascistil so toa. Bi bilo li neskromno ako recam deka so toa iskustvo sum se vozdignal nad zelbite, sum se prosvetlil, a ne sum svesen za toa, bidejki ne sum miren...? Se sluci li kako vo ljubovna prikazna da se zaljubiv vo nesto, a posle toa go nema pa nisto drugo vekje ne me ispolnuva... Sepak, Gospod ne e isceznat za mene. I posle ova iskustvo, sum se naogjal vo teskotii i dovolno mi bilo da go povikam i vednas da pocuvstvuvam uteha i olesnuvanje. Na primer koga pred nekolku godini prv pat se vozev vo avion, strav sto da ti kazam... nekolku izgovaranja na toa ime i vednas mi bese podobro. Isto i vo slucaj koga ednas mnogu me pecese griža na sovesta, do poluduvanje, vednaš dobivav uteha i mir. Ako ne si vernik, ke rečeš deka e plasibo, seedno e toa na krajot na kraištata bi rekol, važno e da se ima vera, čoveština što bi se reklo, a nea ja imaat i mnogu ateisti, mnogu povekje od mnogu samobendisani vernici. Jas sum sega za sega uste slab za da se ohrabruvam sam bez nekoj drug.
Ednaš toa prekrasno čuvstvo što go opišav prviot pat go doživeav i vo son, kako nekoj derviš da praveše obred vo moja blizina pa pod negovo vlijanie go doživeav toa i padnav na kolena pred nego. Možebi bi trebalo da posetam nekoj takov ako ima, bidejki za hristijanski mistici ne sum čul deka ima. Hmm, osven ovie što po vesnici gataat, odstranuvaat crni magii...
 
S

Sith_Lord

Гостин
Барајте докази. Секако. Но вербата е антитеза на научниот метод. Нема експеримент со кој ќе го докажеш постоењето на Бог. Или веруваш или се сомневаш, а кога има сомнеж нема место за вистинска верба.

Исто како да бараш докази дека сакаш некого кога веќе не си сигурен во тоа. Бесцелно. Не ја сакаш таа личност.

Кога ќе почнеш да бараш докази за постоењето на Господ, не веруваш во Него. Биди сигурен во тоа. Ако не го чувствуваш неговото присуство во секој момент, во се околу тебе, тогаш тој за тебе не постои.

Sith
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
se sto e vnatre toa e nadvor , se sto e gore toa e i dolu pisuvalo na hermesoviot grob koga go otvorile

Ucenje religija koja go gleda Bog kako covek , kako nesto sto e vo nas i samo spoznanieto ke ne doblizi kon nego

Sto znaete vie na ovaa tema ?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Vaka lucky sea ke ti kazam sto e problemot zas ne ti se ostvarila toa loto fantazijata ...

Ne si uplatil.

Sala na strana ima edna tajna vo gnosticizmot da moras da prifatis deka ti si del od univerzumot i deka Bog e vo tebe i deka toj e tvoj kreator i se mozes da napravis . Prvo ti treba jako da se ufuras u ovoj film mozebi so meseci .

E posle sto ti treba ti treba drugar da se opustis da ne razmisluvash za toa. Ednostavno da dojdes do edna tocka na prifakanje kade se e mirno toa e momentot koga si osetil blazenstvo sto si go poistovetil so Boga. Arno ama ne si znael da go zajashesh talasot , i tocno e si forsiral i kurac ne ispadnalo.

Mene poveke pati mi se imaat slucuvano vakvi situacii ko na tebe no za razlika od tebe bile uspesni.

Ama gnozata spoznanieto nemoze nikoj da ti ja opise prvo moras da se informiras da procitas site evangelija , pa da gi sfatis dlaboko filozofski , pa da gi izmesas so drugi religii i toas ke go najdes krajot i spoznanieto ,odnosno toa samoto tebe ke te najde koga neam da razmisluvas za toa .

Vo gnozata ima stepeni na kvantitet koj prerasnuva vo kvalitet i toa se cekori koi kako kocki ako te biva ke ti se otvorat i zivotot nikogas nema da bide kako porano.

Zatoa ostani si open mind i relax ... i site snista sto si gi imal ke ti se otvorat kako na dlanka.

Od licen primer sakav na zapad otidov ko klosar , sakav na more ziveam u kuca so bazen u Spanija , sakav ljubov od osoba koja mislev e nezamislivo da se povtori po 3 godini i toa se ostvari i toa se kako na filmska lenta koga prestanav da se zamaram so toa opsesivno ...
ke recat nekoj ovoj budalava se natripal pak smrknal malce belo filozofira a tamu nekoi kurvi spominja djala bala muabeti ama vistinata e ovaa se sto sakas moze da se ostvari ... i ke se ostvari ama ne ripaj odma so 7 ca na loto jebiga toa ni ja ne mozam . Baska da baras konkretno pari e loso poradi edna druga proekcija na potsvesta koja ne mozam sea detalno da ja objasnuem posto ke mi treba do zadutre da pisuem a me mrzi

e taka veruj u sebe i pij spraj konecen sovet
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Sith Lord, vo red e toa sto go pisuvas deka baranjeto na dokaz e nedostatok na vera, no za da veruvas vo nego treba najprvo da go zapoznaes, da go vidis, ili pocuvstvuvas. Ili smetas deka svesnosta za Boga e cist altruizam? Togas vo red.

Sweden, znam deka e taka, zelbite treba da se podredat na zivotot a ne preku lebot da se bara pogaca. Jas tokmu toa go pravev i stignav do ona sto se vika nocebo efekt, sprotivno na placebo efekt. Mislam deka bese cetvrta Bozja zapoved - ne izgovaraj go imeto moe zaludno bidejki nema da te ostavam nekaznet.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Знае ли некој нешто повеќе од верниците за волшебникот Симон и зошто неговото учење се држело во тајност?

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%BD_%D0%92%D1%80%D0%B0%D1%87
Знам само дека сакал за пари да го добие дарот на Светиот Дух..преку полагање раце...сакал да се офајди преку тоа..па добил потежок прекор
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Наводно поседувал окултна моќ, моќ што секој од нас може да ја развие, содржана во несвесната гноза (мистично знаење) во секој од нас. Неговите методи не се познати, но може да се претпостави дека се тесно поврзани со оние источните медитативни, можеби и со суфиските. Сметам дека иако понекогаш е добро на луѓето да не им се открива вистината за нивно добро, толку е тоа и лошо. Убаво е речено - барајте го напрво Царството Небесно па се друго (што треба) ќе ви се придодаде (ова би можело да вклучува и една таква окултна моќ, индивидуално), но она што денес го имаме од памтивек, луѓето не сакаат Вистина, само сигурност. Од таа страна тогаш е во ред, меѓутоа и неискуствувањето на една таква моќ е лошо.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не сакам да звучам така..ама во оваа "војнa" нема трети страни...моќта ја добиваш само од две места..Едното е преку Светиот Дух..другото...самиот окултизам е јасна слика..инаку гностицизмот влече корени од египетската митологија ако не се лажам..но, не се сомневам дека и источните култури имаат удел...
Обично луѓето пред да го најдат Бог и тој да ги најде нив го допираат дното(не од базен)..не сум сигурен дека искушувањето на едно такво нешто е во ред
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Со тоа се сложувам Маркус, тие методи се многу опасни, може и затоа се апокрифни тие записи, само од друга страна и нивното криење не е во ред, како што во времето на СФРЈ на луѓето им беше давана само дел од вистината, не пали тоа сосема, дури и да е најдобро така. ОК.
 
A

ateist

Гостин
За мене не е чекор понапред да бидеш гностик, туку да бидеш верник. Многу е поголема "тежината" на вербата без доказ, отколку на трагањето по нешто "опипливо".
Ќе го парафразирам Кјеркегор...Највисокиот стадиум е оној религискиот. Оној во кој можеш да веруваш БЕЗ оковите на РАЗУМОТ.
Затоа што, кој може да докаже што е љубов? Кој може да докаже што е бол, тага, радост?...Никој...Но, јас и сите други ги чувствуваме и веруваме дека постојат. И затоа не ми треба никаков доказ или рационално објаснување. А сепак, тоа се нештата кои прават да се осеќаме живи и кои ни се многу поважни од рационалното објаснување и доказ дека, на пример, збирот на аглите у триаголникот изнесува 180 степени.
Гностицизмот ја релативизара и "омлакнува" верата внесувајќи сомнеж каде што нема место за истиот. Може да биде позитивен само кога е подготовка за безусловната вера. Во спротивно е секогаш чекор поназад.
Е ОВА Е КЛАСИЧНА РЕЛИГИОЗНА ИНДОКТРИНАЦИЈА

ДИРЕТНО СПРОТВНА НА БИБЛИЈАТА :

1 )

Римјаните 3:11 нема РАЗУМЕН , нема кој да Го бара Бога;

..
.
.
2 )

Плач Еремиин: 3:25 Добар е Господ за оној, кој се надева во Него, за душата, која Го бара. .

.
.
3 )
Софонија: 2:3 Барајте Го Господа, сите скромни на земјата, сите кои ги извршувате Неговите закони! Барајте ја правдата, барајте ја смиреноста: можеби вие ќе бидете заштитени во денот на Господовиот гнев.

Матеј: 6:33 Но, барајте го првин царството Божјо и Неговата правда, и сè тоа ќе ви се додаде..
.
.
4) .....ВЕРЕН = ДОВЕРЛИВ

1 Солунјани: 5:24 Верен е Оној, Кој ве повикува и Кој и ќе го направи тоа.

2 Солунјани: 3:3 Но верен е Господ, Кој ќе ве утврди и ќе ве запази од лукавиот.

2 Коринтјани: 1:18 Бог е верен,

1 Коринтјани: 1:9 Верен е Бог,

1 Јованово: 1:9 Ако ги исповедаме своите гревови, Тој е верен и праведен: да ни ги прости гревовите и да нè очисти од секоја неправда.

Малахија: 3:10 .... Тогаш ИСПИТАЈТЕ Ме - зборува Господ над Војските - не ќе ли ви ги отворам небесните брани и не ќе ли излеам врз вас благослов со полна мерка;

( испитување нее исто со искушување=првокација )
.
.
ГЛЕДАШ

САМИОТ ГОСПОД ВЕЛИ ДА ИСПИТАШ ДЕКА - ДАЛИ ЈА ЗАСЛУЖУВА ТВОЈАТА ДОВЕРБА

.
.
.
НЕМА ВРСКА ДЕКА СЕ БАРА КАКО ВЕЛИТЕ СЛЕПО ВЕРУВАЊЕ = НАГАЃАЊЕ = ПРЕТПОСТАВКА.
.
.
.
ЗНАЧИ ПРАШАЊЕТО Е :

СО ШТО БОГ - ГОСПОД (како ида е што и да е ) ЈА ЗАСЛУЖИЛ ТВОЈАТА ДОВЕРБА ?

остај ти тие религиски драпешници дека се бара слепа вера ..тоа е лага !

.

.
5 ).....СЕКОЈ ПОЕДИНЕЦ

2 Коринтјани: 13:5 Испитајте се сами себе: дали сте во верата, проверете се сами себе! Или не се познавате себеси, дека е Христос (отелотворен КАКО Нова Личност) ВО вас? Инаку не сте потврдени..
.
.

6 ) И СИТЕ ПРОРОЦИ ГО ПРАВЕЛЕ ИСТОТО ...БЕЗ СЛЕПА ВЕРА - НАГАЃАЊЕ туку ИСПИТУВАЛЕ ИСТРАЖУВАЛЕ

1 Петрово: 1:10 Ова спасение го бараа и го испитуваа пророците, кои пророкуваа за благодатта што ви е наменета;
1:11 тие испитуваа на кое и на какво време посочуваше Христовиот Дух, Кој беше во нив, кога однапред навестуваше за Христовите страдања и за славите по нив.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Гностицизмот не бара слепа вера но не бара ни конкретни докази, гностичките докази се мистични и се на ниво на поединец и никој никому па ни себеси не може конкретно да докаже дека тоа што го осетил е токму тоа, Бог...
Можеби патиштата, мисиите што ги имаме се различни па не може баш да се генерализира кое за кого е добро или не, дал слепа вера или гноза.
Гностик е човек со отворен ум спремен да се менува, само така гнозата избива на површина, за разлика од верските фанатици што гледаат само право, но и од рационалните фанатици, кои бараат само конкретни докази а и самите знаат макар несвесно дека никогаш нема да ги добијат.
 
A

ateist

Гостин
чекај прво да видиме што исчепкав за гностицизмот за после да продолжиме дискусија

Книга Истина о богомилима од Васо Глусац

СТР 28 И 29

2. Гностичка jepec потекла je из незнабожачке религиозне
философије, особито из платонизма и Зороастровог дуализма,
по коме постоји добар и зао бог, бог светлости и бог таме. Ова
фантастична философија продрла je и у хришћанску цркву и
помешала своје ученье са хришћанским веровањем. По овој тео-
рији зао бог створио је овај свет и све што је видљиво, а Христос
је дошао да спасе духовни свет из материје. И Св. Писмо Старога
Завета дело је злога бога, а Нови Завет потиче од доброга бога.
Христос je имао привидно тело и привидну смрт. Својим
учењем открио je духовном свету како ће се спасити из материје
и повратити правоме Богу. Према томе нема ускрса телеса ни
другога доласка Христова. Зао бог измислио je и брак, jep се
њиме распростире материја. Стога се треба уздржавати од свега
што годи телу и тело треба мучити, да би се спасила душа. Ова
је јерес имала више огранака, а почела је опадати од III века, док
је није сасвим несало у VI веку.2


3. Манихејска jepec постала je средином III века, када je
прави гностицизам почео малаксавати. Ову јерес основао је пер-
сијанац Мани, лат. Manes или Manichaeus. Стога се ова jepec и
зове манихејство или персијски гностицизам. Мани је рођен
216. год. у Екбатани, старој престоници Мидије. Васпитан је био
у вавилонско-хришћанској секти. Када му je било 26 година,
почео је самостално проповедати своју науку. Његова je наука
смеса Зороастрове и Будине науке. Он вели за Мојсија и Христа
да су додуше били пророци, али je он (Мани) одређен да
усаврши и објасни ньихово непотпуно ученье. Све противречно-
сти и тешкоће у животу своде се, по њему, на борбу између
светлости и таме. Из смесе елемената светлости и елемената

таме постао је земаљски свет, па и сам човек. Отуда je у овом свету
и светлост и тама, и добро и зло. Једним управл>а Бог, а другим
Сатана. Да би се елементи светлости ослободили од елемената
таме и од Сатане, послао je Бог Исуса на земљу, да својим при-
мером покаже начин спасеньа. У ту сврху Исус је узео на се
привидно тело и привидно страдао и умро. У Манихеју јавио се
Параклит или Утешитељ, кога је Исус обећао послати, и он ће
довршити његово дело. Право Исусово учење искварили су апо-
столи, па се оно не може наћи у њиховим списима, него само у
списима Манихејевим. Стога он одбацује цео Стари Завет, а из
Новога признаје само неке делове. Елементи светлости могу се
спасити из таме само строгим аскетским животом, али како сви
људи не могу бити аскети, то је Манихеј поделио своје верне на
изабране (electi) и слушаоце (auditores). Изабрани муче своје
тело и уздржавају се од жене, вина, меса и анималне хране.
Слушаоци су у томе нешто слободнији и брак им је дозвољен,
али ни једни ни други нису имали крштења ни причести, а
служба им се састојала из молитава, песама и проповеди без
икаквих церемонија. Поглавар цркве звао се je Имам и седео у
Багдаду, a касније у Самарканду. Под н>им je било 12 апостола
(магистри) и 72 епископа. Ова се jepec била раширила не само у
Персији, него и у неким деловима Римскога царства, тако да je
и цар Диоклецијан издао против ње врло строге расписе. A још
раније, 277. год., персијски je владар осудио Манихеја на смрт и
то тако, да су га стрмоглав разапели, а потом одерали. Његовом
кожом плашили су његове вернике. Али и покрај свих тих про-
гона секта се je тако добро држала, да je почела опадати истом у
V веку. Спорадично се је јављала још и у VII веку. Манихејеви
оригинални списи нису нам се сачували, а вели седа их je било
седам књига. Оно што знамо о његовој науци, сачувано je у
Делима Архелаја Хегемонија из прве половине IV века. Интере-
сантно je овде споменути, да је уз његову науку у младости
пристајао и Св. Августин, који се крстио истом у 33. години и
постао je велики црквени писац и проповедник против манихе-
јаца и осталих јеретика..
.
.

значи успатно се гледа дека

БУДИЗМОТ НЕ ИМ БИЛ НЕПОЗНАТ НА БЛИСКОИСТОЧНИТЕ НАРОДИ
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Да, многу храбро звучи гностиката. Била забранета од Црквата поради тоа што сметала дека само избрани ќе се спасат, оние кои ќе ја извадат гнозата од несвесно на свесно ниво, кои ќе доживеат ширење на свесноста, а човек кога ќе ја отвори свеста сфаќа дека светот, стереотипите во кои живее се илузија, дека е всушност пекол, болка, незнаење омраза насекаде. Тоа сознание како кому делува, за слаби луѓе какви што гностиците ги сметаат повеќето обични луѓе, тоа би можело да доведе до лудило. Гнозата сите ја имаме на несвесно ниво, но кој ќе ја ископа на свесно и ќе се просветли тој е избран. D)
Не знам јас што да мислам, како кому, не може да се генерализира за сите. Инаку имам многу симпатии према гностиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom