Гледање online филмови и серии - KODI XMBC..

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Има има ама поретко се наоѓаат, и најчесто 40ГБ се некои ептен популарни филмови.
Нема везе популарноста со големината на фајлот. Освен ако нема некој Ultra HD телевизор. Па да бара филм со таа резолуција или пак во некомпресирана форма да е филмот што реално како што пиша некој погоре нема видлива разлика пошто алгоритмите се прилично ефикасни.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Задоволен си од пи то ? Сецкање лагирање?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Нема сецкање...лаг, многу ретко се јавува и тоа дури се уклучи филм/серија од HDD. Јас ќе го менувам единствено зошто има многу бавен PVR клиент.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
Задоволен си од пи то ? Сецкање лагирање?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да за филмови серии е топ знае некогаш да кочи , ама вооглавно сум задоволен од него,
а за спорт имам дреамбох па немам потреба барање стримови.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Аман бе луѓе 15 гига па некои 40 јас од 4-5 гига филмови си слимнувам и супер ми е.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Мислам дека треба да се држиме поконкретно за темата за XMBC а некој ако му смета што не се од 40ГБ нема потреба да замара за неговиот истенчен вкус (народски кажано пицајзли), инаку може и ТВ канали да се гледаат во живо така да нема потреба од замарање дали е подобро спуштање на торенти или слично.

Да не одам многу надвор од темата ќе ставам линк за подесување на LiveTV поточно подесување на PVRclient и како да се прават плејлисти рачно не online

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Popocorn Time најдобро е, не се замараш со премногу адони и подесувања. Само инсталираш, пушташ филм, пушташ превод и си гледаш.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Функционира и Popcorn добро. Некогаш знае да сецка филмот, а немаш избор да го смениш изворот. Со KMediatorrent бираш кој торрент да го пуштиш.
Башка имаш можност преку Kodi да гледаш фудбал, вести, livetv итн..
Поедноставен е Popcorn за инсталација, само толку. Не би ги споредувал со Kodi.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Па има плагин на KODI Popcorn незнам дали е истото. Инаку од плагини на кодито мене најдобар ми е Phenix, а за спорт SportDevil кој го вратиа инаку беше DigiSport. Ако некој ги сака плагините нека пише. А и да за син ми супер е и Cartoon до сега сите цртани функционирале и има голем избор.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Да не го заборавиме и плагинот Macedonia on demand, гледање мк вести, клипови од мк телевизии, во живо македонски канали и радио станици..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
на кратко на трчање го инсталирав кодиво зашто од дамна му ја мислев да најдам нешто за лајв тв... се водев според клипот и објаснувањата и си искочи се одлично е сега ме интересира една работа мене - не ја прочитав цела тема на трчање на брзина пишувам но се надевам го нема поставено некој прашањево веќе..


еве вака - сакам да гледам преку торент серија.. конкретно walking dead и што се дешава - кога ке дојде момент да пушти превод ... превод НЕМА... нема затоа што на титлови поднаписи и ред други сајтови за преводи ги аплоадираат малце покасно за разлика од страните што ги има во бс плеарот да ги бара односно subtitles.com.br / opensubtitles.org i bsplayer-subtitles.com


е сега прашањето ми е - дали има опција кај преводите да си додадам јас моја страна од каде што сакам да ми влече преводи а не од постоечките кои веќе се понудени?[DOUBLEPOST=1424048425][/DOUBLEPOST]
Да не го заборавиме и плагинот Macedonia on demand, гледање мк вести, клипови од мк телевизии, во живо македонски канали и радио станици..
дај пообјасни за почетници ко мене како да го инсталирам ова :) пробувам некако да успеам ама не ми оди :)
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
на кратко на трчање го инсталирав кодиво зашто од дамна му ја мислев да најдам нешто за лајв тв... се водев според клипот и објаснувањата и си искочи се одлично е сега ме интересира една работа мене - не ја прочитав цела тема на трчање на брзина пишувам но се надевам го нема поставено некој прашањево веќе..


еве вака - сакам да гледам преку торент серија.. конкретно walking dead и што се дешава - кога ке дојде момент да пушти превод ... превод НЕМА... нема затоа што на титлови поднаписи и ред други сајтови за преводи ги аплоадираат малце покасно за разлика од страните што ги има во бс плеарот да ги бара односно subtitles.com.br / opensubtitles.org i bsplayer-subtitles.com


е сега прашањето ми е - дали има опција кај преводите да си додадам јас моја страна од каде што сакам да ми влече преводи а не од постоечките кои веќе се понудени?[DOUBLEPOST=1424048425][/DOUBLEPOST]
дај пообјасни за почетници ко мене како да го инсталирам ова :) пробувам некако да успеам ама не ми оди :)
Во сетинзите поточно во system има за преводи од кои страни да наоѓа и само од тија мислам дека може. Јас ги имам одбрано titlovi.net и во просек ги наоѓа од истата страна, а ови од bsplayer ги нема како извор или пак толку знам.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Немам идеја, пред некое време и јас се прашував истото. BSPlayer има други изворни страни за титлови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom