Гитара (почетник)

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Третата акорда како оди бе? Неможам да ја сфатам и која е ...

Значи:

G, D, (која е оваа), C

Така мислам дека е редоследот ... но која е оваа што ја барам..
Само 3 акорди се. Значи идеш прво G, D, C па после идеш G,D,Am
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Третата акорда како оди бе? Неможам да ја сфатам и која е ...

Значи:

G, D, (која е оваа), C

Така мислам дека е редоследот ... но која е оваа што ја барам..
А - мол е тоа. (Am)



Ама рефренот иде без тоа. Така да моеш ти да ги научиш само другите 3, и свири си го рефренот.
 
I

Intex

Гостин
Колку ќе ме кошта да зеам акустична гитара за почетник? Колку да научам да свирам, па после ќе ја мислиме за нешто поквалитетно.
 

Golube

неам појма
Член од
9 ноември 2009
Мислења
116
Поени од реакции
5
3000-4000

Kako za pocetnik.

Koa ke se uhodas posle,mozes da kupis i poskapa i pokvalitetna.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Колку ќе ме кошта да зеам акустична гитара за почетник? Колку да научам да свирам, па после ќе ја мислиме за нешто поквалитетно.
Можеш и на старо да побараш, по огласи или ... може ќе најдеш нешо ко за да ги научиш акордите, и ритам да фаќаш.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Колку ќе ме кошта да зеам акустична гитара за почетник? Колку да научам да свирам, па после ќе ја мислиме за нешто поквалитетно.
100евра...Земај си една Јамаха(класична) и ќе ти служи долго време :))
 
Член од
4 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
И јас исто така сакам да земам електрична гитара. Инаку почетник сум ама веќе свирам на акустична гитара некое време, инаку ја купив од Турција за 50-60 евра не знам точно колку беше. Ги научив акордите за брзо и со 2 сати вежбање на ден, а и помалце научив 30тина песни по акорди да ги свирам па и некое соло ама уште ми се проблем солата малце бавно ми оди преместувањето на прстите, па пробав на електрична кај другар и многу лесно ми одеше. Епа сеа да дојдам до главново, сакам да купам електрична докај 150 евра вкупно сосе појачало и се шо ми треба. Дај кажете дали Stratocaster тело или SG оти јас си бендисав SG и евтина е ама ми рекоја рано ми било за таква поубо било со стратокастер. Па и кажете кои копии од стратокастер се подобри или да си земам сепак SG (инаку та шо ја гледав е Stagg SG G300)... фала однапред :smir:
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
И јас исто така сакам да земам електрична гитара. Инаку почетник сум ама веќе свирам на акустична гитара некое време, инаку ја купив од Турција за 50-60 евра не знам точно колку беше. Ги научив акордите за брзо и со 2 сати вежбање на ден, а и помалце научив 30тина песни по акорди да ги свирам па и некое соло ама уште ми се проблем солата малце бавно ми оди преместувањето на прстите, па пробав на електрична кај другар и многу лесно ми одеше. Епа сеа да дојдам до главново, сакам да купам електрична докај 150 евра вкупно сосе појачало и се шо ми треба. Дај кажете дали Stratocaster тело или SG оти јас си бендисав SG и евтина е ама ми рекоја рано ми било за таква поубо било со стратокастер. Па и кажете кои копии од стратокастер се подобри или да си земам сепак SG (инаку та шо ја гледав е Stagg SG G300)... фала однапред :smir:


Има разлика.. Зависи што ќе свириш. Сосема различен звук вадат гитарите..
 
Член од
4 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Има разлика.. Зависи што ќе свириш. Сосема различен звук вадат гитарите..
Знам дека вадат сосема различен звук, јас иначе не свирам хард рок или хеви метал, претежно нешто помек. Значи сепак стратокастер е поуниверзален од SG така? Пошто неќам да земам SG и да се ограничам, ама сепак изгледот ми е многу поубав спрема стратокастерот...:toe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Хм... мислим дека со 150 евра гитара + појачало не можеш да се ограничиш никако. :wink:
 
Член од
4 март 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Хм... мислим дека со 150 евра гитара + појачало не можеш да се ограничиш никако. :wink:
Јбг колку пари толку музика... Иначе колку е минимум за "солидна" почетна гитара и појачалце 15тина W (нови од продавница :))?
 

Ошо

I like to disturb people.
Член од
23 септември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
5
Јбг колку пари толку музика... Иначе колку е минимум за "солидна" почетна гитара и појачалце 15тина W (нови од продавница :))?
Затоа постојат гитарските процесори ... и најефтиниот процесор може да ти вади квалитетна дисторзија сум свирел и Беринџер од тие ефтините од по 5-6000 ден и Стратокастер ... Више ако сакаш да осетиш разика у квалитет ја бапаш у појачало гитарата и то ....
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Може некој да ги пише акордите за Криво је море - Дивље Јагоде ... :D:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom