Гејминг маус

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Introduced 2005-03-09

Source: http://en.wikipedia.org/wiki/Logitech_MX-518

Иначе имам MX 510 од 2004-та, епик маус :)

Знаев дека Корун или се збунил или мати нешто...иначе Mx 510 вистина е многу добар маус...и заедно со Интелито се на водечка позиција по издржливост...имав можност на едно турнирче кога мојов тогашен (Razer Salmosa ) се сјеба со Mx510 играв..страшен маус
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Си ги осетил ли на рака? и двата мауси?
А играше со нив Кантер или рандом користење...?
Морам пак да се вмешам...
Бидејќи користам X7 веќе неколку години, а имам користено и MX-518 (значи и 2та користено за секакви намени, ама првенствено кантер). На рака далеку подобар за користење мене ми е X7. МХ-518 е многу гломазен и малце тежок и не ми одговара доволно на раката. Плус, самите перформанси на Х7 се подобри. Првенствено - ласер е, скоро сите Х7 имаат повеќе DPI од МХ-ов, подобар софтвер, поефтин е....
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Морам пак да се вмешам...
Бидејќи користам X7 веќе неколку години, а имам користено и MX-518 (значи и 2та користено за секакви намени, ама првенствено кантер). На рака далеку подобар за користење мене ми е X7. МХ-518 е многу гломазен и малце тежок и не ми одговара доволно на раката. Плус, самите перформанси на Х7 се подобри. Првенствено - ласер е, скоро сите Х7 имаат повеќе DPI од МХ-ов, подобар софтвер, поефтин е....

Затоа и реков.. јас имам прилично голема рака така да емиксот кул ми лежи...иначе DPI то нема врска...јас коа имав х7 на 400 DPI ја играв...а сеа емиксов на 1800 си е фиксно..оно може да се намали али треба да инсталирам од цедево драјвери...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Затоа и реков.. јас имам прилично голема рака така да емиксот кул ми лежи...иначе DPI то нема врска...јас коа имав х7 на 400 DPI ја играв...а сеа емиксов на 1800 си е фиксно..оно може да се намали али треба да инсталирам од цедево драјвери...
Всушност DPI-то има НАЈГОЛЕМА врска. Заради тоа гејмерите купуваат мауси со поголем DPI. Еве како да го направиш тестот.

Прва работа, во Windows/Mouse сензитивити мора да тие на средина. Потоа пушти некоја Valve игра. Пиши во конзола cl_showpos 1. Горе на екранот ќе имаш координати. Намести го sensitiivity на 1 и DPI на најмало. Мрдај со маусот лево десно ПОЛЕКА (значи најбавно што можеш) и запазувај ги ang координатите како се мењаат. Потоа зголеми DPI и пак направи го истото. Сега стави sensitivity 10 и DPI најмало. Мрдај го маусот и читај ги координатите. Зголеми DPI и направи го истото. Можеш да пробаш и со sensitivity 0.1. Приметуваш разлика?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Всушност DPI-то има НАЈГОЛЕМА врска. Заради тоа гејмерите купуваат мауси со поголем DPI. Еве како да го направиш тестот.

Прва работа, во Windows/Mouse сензитивити мора да тие на средина. Потоа пушти некоја Valve игра. Пиши во конзола cl_showpos 1. Горе на екранот ќе имаш координати. Намести го sensitiivity на 1 и DPI на најмало. Мрдај со маусот лево десно ПОЛЕКА (значи најбавно што можеш) и запазувај ги ang координатите како се мењаат. Потоа зголеми DPI и пак направи го истото. Сега стави sensitivity 10 и DPI најмало. Мрдај го маусот и читај ги координатите. Зголеми DPI и направи го истото. Можеш да пробаш и со sensitivity 0.1. Приметуваш разлика?

Не можам сега да го изведам тестов пошо сум откажан од кантер...ама сепак мене DPI то и на х7 и на емиксот не ми праеше разлика..а па ни на Razer Deathadero шо има 3500 дпи...јас па ќе речам:Нај битно е да ти лежи на рака..остали глупости се регулираат од после...воа за х7 држи вода,но кај рандом играчите..кај нашите професионалци и цела светска сцена е сосем различна сликата...единствениот тим шо игра со х7 опрема се China x7 Girls :pos2:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај за првенството и така и така...ама MX 518 во 2000 година не ми е за веруење..гарант 100 евричи бил тогаш..(ако веќе било мх 518
Накај 3500 или 4000 го земав (тогаш) и да, баш MX-518

--- надополнето ---

Да се поправам, грешка во годините (јбг, и 1998 ми е ко пред 5 години да било :) ) ама 100% беше МХ-518
 

Kajgana Shop

На врв Bottom