Гејминг маус

Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
I love this video :)


PS: како CS:S играч (и тоа еден од најдобрите во Македонија), од прва рака ти кажувам дека ласерски маус е боље од оптички. Тоа што MX-518 е ЕДИНСТВЕН исклучок за добар оптички маус, не значи дека у глобала оптичките се подобри од ласерските.
Значи вака, ако одиме според тоа што ти го кажуваш како CS играч дека ласерот е подобар, да ти кажам сега јас нешто...

Дури играв јас, сите, ама баш СИТЕ од најдобрите светски играчи користеа оптика, т.е Intelli, MX518 итн.

Ако си ти убеден дека оптиката е полоша, немора да значи дека е така, еве јас лично мислам дека Македонија е најдобра во фудбал, и сега така е пошто ја го мислам тоа? А и чекај малку, со тоа шо ми викаш дека МХ-от е единствен исклучок, викаш дека Intelli 3.0 не чини?

И да уште нешто, подолго време не играм, пишав уште во првиот пост на темава, сега не играм, можеби сега има добри ласерски мауси, али дури играв јас, од Intelli-от немаше подобар.

--- надополнето ---

I love this video :)


PS: како CS:S играч (и тоа еден од најдобрите во Македонија), од прва рака ти кажувам дека ласерски маус е боље од оптички. Тоа што MX-518 е ЕДИНСТВЕН исклучок за добар оптички маус, не значи дека у глобала оптичките се подобри од ласерските.
Значи вака, ако одиме според тоа што ти го кажуваш како CS играч дека ласерот е подобар, да ти кажам сега јас нешто...

Дури играв јас, сите, ама баш СИТЕ од најдобрите светски играчи користеа оптика, т.е Intelli, MX518 итн.

Ако си ти убеден дека оптиката е полоша, немора да значи дека е така, еве јас лично мислам дека Македонија е најдобра во фудбал, и сега така е пошто ја го мислам тоа? А и чекај малку, со тоа шо ми викаш дека МХ-от е единствен исклучок, викаш дека Intelli 3.0 не чини?

И да уште нешто, подолго време не играм, пишав уште во првиот пост на темава, сега не играм, можеби сега има добри ласерски мауси, али дури играв јас, од Intelli-от
немаше подобар.

И да, не ми чини нетов нешто неможам да гледам видеа, али според насловот, гледам зошто го сакаш толку, сигурно се пронајдуваш во него ^_^
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи вака, ако одиме според тоа што ти го кажуваш како CS играч дека ласерот е подобар, да ти кажам сега јас нешто...

Дури играв јас, сите, ама баш СИТЕ од најдобрите светски играчи користеа оптика, т.е Intelli, MX518 итн.

Ако си ти убеден дека оптиката е полоша, немора да значи дека е така, еве јас лично мислам дека Македонија е најдобра во фудбал, и сега така е пошто ја го мислам тоа? А и чекај малку, со тоа шо ми викаш дека МХ-от е единствен исклучок, викаш дека Intelli 3.0 не чини?

И да уште нешто, подолго време не играм, пишав уште во првиот пост на темава, сега не играм, можеби сега има добри ласерски мауси, али дури играв јас, од Intelli-от немаше подобар.

--- надополнето ---



Значи вака, ако одиме според тоа што ти го кажуваш како CS играч дека ласерот е подобар, да ти кажам сега јас нешто...

Дури играв јас, сите, ама баш СИТЕ од најдобрите светски играчи користеа оптика, т.е Intelli, MX518 итн.

Ако си ти убеден дека оптиката е полоша, немора да значи дека е така, еве јас лично мислам дека Македонија е најдобра во фудбал, и сега така е пошто ја го мислам тоа? А и чекај малку, со тоа шо ми викаш дека МХ-от е единствен исклучок, викаш дека Intelli 3.0 не чини?

И да уште нешто, подолго време не играм, пишав уште во првиот пост на темава, сега не играм, можеби сега има добри ласерски мауси, али дури играв јас, од Intelli-от
немаше подобар.

И да, не ми чини нетов нешто неможам да гледам видеа, али според насловот, гледам зошто го сакаш толку, сигурно се пронајдуваш во него ^_^
Може е подобар ЗА ТЕБЕ, ама во перформанси и реалност и технологија - не е.

Ласер - асоцира на перфектна прецизност, точност... Оптика?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Може е подобар ЗА ТЕБЕ, ама во перформанси и реалност и технологија - не е.

Ласер - асоцира на перфектна прецизност, точност... Оптика?
А како тврдиш дека е подобар само за мене? Со тоа шо е подобар за тебе ласерот значи дека во реалност е подобар?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А како тврдиш дека е подобар само за мене? Со тоа шо е подобар за тебе ласерот значи дека во реалност е подобар?
Pentium 2 подобар ли е од i7?

Одговорот на ова прашање е одговорот на твоето.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Значи вака, ако одиме според тоа што ти го кажуваш како CS играч дека ласерот е подобар, да ти кажам сега јас нешто...

Дури играв јас, сите, ама баш СИТЕ од најдобрите светски играчи користеа оптика, т.е Intelli, MX518 итн.

Ако си ти убеден дека оптиката е полоша, немора да значи дека е така, еве јас лично мислам дека Македонија е најдобра во фудбал, и сега така е пошто ја го мислам тоа? А и чекај малку, со тоа шо ми викаш дека МХ-от е единствен исклучок, викаш дека Intelli 3.0 не чини?

И да уште нешто, подолго време не играм, пишав уште во првиот пост на темава, сега не играм, можеби сега има добри ласерски мауси, али дури играв јас, од Intelli-от немаше подобар.
Аааа, значи ти ми збориш за пораноооо....
Епа чисто информација, веќе неколку години најдобрите светски играчи користат Steel Series опрема, или Razer. Порано многу повеќе се користеше Logitech (не дека и сега не се користат, али намалена е нивната употреба).

И околу Microsoft Intelli 3.0... Не викам дека не чини, туку дека има ДАЛЕКУ подобри мауси од него. Во конкуренција со оптички мауси - да, добар е. Како што реков, само MX-518 па еве и овој - 2 единствени оптички мауси што ги бива. Ама пак се послаби од ласерските. Послаби се дури и од мојот: A4Tech XL-750-F...
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Pentium 2 подобар ли е од i7?

Одговорот на ова прашање е одговорот на твоето.
Како шо ти кажав и претходно, ако е поново не е автоматски и подобро. Е сега фала богу во повеќе случаи е подобро, но немора да значи дека во сите е така.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве ќе го пишам најпростото:

Ласерски маус работи беспрекорно на СЕКАКОВ ВИД површина (дури и проѕирно стакло)
Оптички.... или на бело не иде, или на црно праи далавери, или на нешто сјајно врти кругови...

Прецизност? Ласерски.
Осетливост? Ласерски.

Што друго ти треба?
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Аааа, значи ти ми збориш за пораноооо....
Епа чисто информација, веќе неколку години најдобрите светски играчи користат Steel Series опрема, или Razer. Порано многу повеќе се користеше Logitech (не дека и сега не се користат, али намалена е нивната употреба).

И околу Microsoft Intelli 3.0... Не викам дека не чини, туку дека има ДАЛЕКУ подобри мауси од него. Во конкуренција со оптички мауси - да, добар е. Како што реков, само MX-518 па еве и овој - 2 единствени оптички мауси што ги бива. Ама пак се послаби од ласерските. Послаби се дури и од мојот: A4Tech XL-750-F...
Еве да ти појаснам под тоа порано шо мислев - до пред една година, еве година и пол нека биди, тогаш престанав. А за тоа дека користат SteelSeries, да, али SteelSeries IME 3.0 (Intelli 3.0, со мали подобрувања од страна на S&S) или обичнио Intelli, MX518 итн.

Шо значи дека сепак јас сум во право, т.е целата про CS сцена преферираше оптика, но сепак, ти и Корун сте во право, поново е подобро :(

--- надополнето ---

Еве ќе го пишам најпростото:

Ласерски маус работи беспрекорно на СЕКАКОВ ВИД површина (дури и проѕирно стакло)
Оптички.... или на бело не иде, или на црно праи далавери, или на нешто сјајно врти кругови...

Прецизност? Ласерски.
Осетливост? Ласерски.

Што друго ти треба?
Значи за делот со подлогите, јас сигурно нема да купам скап и гејминг маус и да играм на мушама со него. А за другиот дел, до утре можиме да прајме муабет, мене нема да ме убедиш дека ласер > оптика
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еве да ти појаснам под тоа порано шо мислев - до пред една година, еве година и пол нека биди, тогаш престанав. А за тоа дека користат SteelSeries, да, али SteelSeries IME 3.0 (Intelli 3.0, со мали подобрувања од страна на S&S) или обичнио Intelli, MX518 итн.

Шо значи дека сепак јас сум во право, т.е целата про CS сцена преферираше оптика, но сепак, ти и Корун сте во право, поново е подобро :(

--- надополнето ---



Значи за делот со подлогите, јас сигурно нема да купам скап и гејминг маус и да играм на мушама со него. А за другиот дел, до утре можиме да прајме муабет, мене нема да ме убедиш дека ласер > оптика
Не те убедувам, ти кажувам за да знаеш.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.759
Еве да ти појаснам под тоа порано шо мислев - до пред една година, еве година и пол нека биди, тогаш престанав. А за тоа дека користат SteelSeries, да, али SteelSeries IME 3.0 (Intelli 3.0, со мали подобрувања од страна на S&S) или обичнио Intelli, MX518 итн.

Шо значи дека сепак јас сум во право, т.е целата про CS сцена преферираше оптика, но сепак, ти и Корун сте во право, поново е подобро
Маусов баш и не ми личи на IME 3.0 :smir:.
PS: Availability: Out of stock. :pos2:

И многу битен дел кажуваш. ПРЕФЕРИРАШЕ. Значи во минатото нормално дека се играло со оптика (дур да се развие ласерот и да сфатат гејмерите дека е боље). Сега веќе многу ретко се користи оптика.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Не те убедувам, ти кажувам за да знаеш.
Добро, сега знам, фала на советот, зеленко сега ти давам :$

И самиот гледаш дека нема смисла муабетов шо го тераме, мислам дека нема потреба за понатамошна дискусија на темава, ако продолжиме, утре ќе има 200 страни само од мене и тебе, и сите 200 контрање за џабе.

Поздрав
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Добро, сега знам, фала на советот, зеленко сега ти давам :$

И самиот гледаш дека нема смисла муабетов шо го тераме, мислам дека нема потреба за понатамошна дискусија на темава, ако продолжиме, утре ќе има 200 страни само од мене и тебе, и сите 200 контрање за џабе.

Поздрав
Ако де, јас само кажав во што ласер Е ПОДОБРО од оптика. Се што ми треба е да ми го докажеш спротивното.

Еве да ти помогнам (со глуп пример):
Со тоа што за ласерски не треба специјален гејм пад, а за оптички треба, автоматски е подобар (за тоа).
Сакам да знам зашто е подобро оптички од ласерски ама општо и реално, а не според тебе.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Маусов баш и не ми личи на IME 3.0 :smir:.
PS: Availability: Out of stock. :pos2:

И многу битен дел кажуваш. ПРЕФЕРИРАШЕ. Значи во минатото нормално дека се играло со оптика (дур да се развие ласерот и да сфатат гејмерите дека е боље). Сега веќе многу ретко се користи оптика.
А овај
ти личи?

За вториот дел, потенцирав дека до пред една година беше како шо ти кажувам, а не неколку години како шо кажуваш ти. Прво се закопа со тоа, а после дека користеле S&S, а ти кажав кој маус всушноост го користеа.

За последнава година незнам, можеби сите користат ласер, али јас уште во првиот пост на темава си кажав дека сега незнам баш и како е, прочитај го убаво првиот пост.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Сакам да си земам нов маус, па ако може некој да ми каже дали се добри A4 XL7 серијата... и кој модел е најдобар од овие. Негде читав дека доста се расипувале, па би сакал да знам дали е точно тоа. Ако има некој искуство со овие мауси нека каже.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Земи си mx 518 и не се замарај, можеш да го најдеш за 1600 само незнам во која продавница беше, јас го користам веке година дена и супер е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom