Гејминг војна

Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
И шо ако? Јас не знам ти шо се радвиш? Или ти плаќаат од Микрософт? Или ќе ти дадат бесплатна конзола? Стварно се чудам шо ти е....
Fanboy brain, неможеш да ги разбереш.
 

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Дали прочита подоле на истиот линк шо го закачи во коментарите шо пишуа, побарај поединечно за секоја игра на нет па ке видиш дека врска нема, туку ова го напишал некој Xbox фанбој за да се палат таквите ко тебе :kesa:
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Tоа ти покажува само колку им е ограничен мозокот на тие што ја имаат купено.......додека на страната на PS3 се продаваат најразнични жанрови на игри(и не значи ако некоја игра е ексклузивка дека јас ке земам да се искршам да ја купам)и што бидна со Alan Wake.........за разлика од нејзе Хеви Рејн подобро е продадена и тоа без некоја си маркетинг кампања како таа на Alan Wake....само така микрософт може да продаде игра.......пример:Halo3 ODST крајот на секоја реклама ке го слушнеш ова "со секоја Halo3 ODST иде бета код за Halo Reach"и луге ја купуваат само за еден бета код....е тоа ти се вика перење на мозок:pos2:
 

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
http://www.tqcast.com/2010/04/14/top-5-best-selling-ps3-exclusive-titles-to-date/

PlayStation 3


PlayStation 3
PlayStation 3 games that have sold or shipped at least one million copies.
Call of Duty: Modern Warfare 2 (4.74 million approximately; 3.531 million in the US,[25][26][27][28] 219,338 in Japan,[117] at least 1 million in UK)[30]
Gran Turismo 5 Prologue (4.65 million)[94]
Uncharted 2: Among Thieves (3.5 million)[118]
MotorStorm (3.31 million)[119]
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (3 million shipped as of December 31, 2009)[120]
LittleBigPlanet (3 million)[121]
Grand Theft Auto IV (2.659 million approximately: 1.89 million in US,[33] 169,000 in Japan,[122] 600,000 in UK)[36]
Final Fantasy XIII (2.6 million approximately: 1.8 million in Japan,[123] 828,200 in US[124])
Uncharted: Drake's Fortune (2.6 million)[125][126]
Resistance: Fall of Man (2.5 million)[127]
Killzone 2 (2 million)[128]
inFamous ("nearly" 2 million)[129]
Resident Evil 5 (1.58 million approximately: 585,000 in US,[130] 508,959 and 226,220 Gold Edition in Japan,[117] 200,000 in UK,[23] 62,040 in France)[131]
Heavenly Sword (1.5 million)[132]
Call of Duty 4: Modern Warfare (1.402 million approximately; 584,000 in the US,[133][134] 122,019 regular and 96,913 The Best in Japan,[117] 600,000 in UK[36]
Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction (1.25 million)[135])
God of War III (1.1 million in the US)[124]
Heavy Rain (1 million)[136]
MotorStorm: Pacific Rift (1 million)[137]
Total PlayStation 3 games sold as of December 30, 2009: 290.5 million.[138
Кај некој игри има промени во бројките не се абдејтирани на пример Resistance: Fall of Man има продадено 3.68 Million а Resistance 2 околу 1 милион.
А конзоли
Xbox360 - Worldwide 40 million as of 23 April 2010
PS3 - Worldwide 35.7 million as of 31 March 2010

Па не е веќе толку голема разликата!
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Tоа ти покажува само колку им е ограничен мозокот на тие што ја имаат купено.......додека на страната на PS3 се продаваат најразнични жанрови на игри(и не значи ако некоја игра е ексклузивка дека јас ке земам да се искршам да ја купам)и што бидна со Alan Wake.........за разлика од нејзе Хеви Рејн подобро е продадена и тоа без некоја си маркетинг кампања како таа на Alan Wake....само така микрософт може да продаде игра.......пример:Halo3 ODST крајот на секоја реклама ке го слушнеш ова "со секоја Halo3 ODST иде бета код за Halo Reach"и луге ја купуваат само за еден бета код....е тоа ти се вика перење на мозок:pos2:
Ејј не збори ... Алан Вејк имаше 100 помала кампања од Хеви рејн или било која пс3 ексклузива зашто сони секогаш сегде го дрват со нивните игри. Хеви рејн шитна 1 000 000 едвај а Алан Вејк сеа за сеа е над 600 000 копии ... А види кога излезе Алан Вејк и со кои игри (Ред Дед Ред.) а види Хеви Рејн ... Бај д веј Јоеу пер неможеш така да споредуваш Хало 3 се знае дека растури затоа што е ФПС легенда факт , дека шитнало над нив што знам можеби зашо Год оф Вор 3 и не се шитна како што заслужува , Анчартед исто ... Reach ја тестирав коа беше бетата пред месец дена и можам да кажам дека е боља од 3ката и тоа многу ... Хало одсекогаш имале добро конструирани мапи тоа имам забележано =)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Алан Вејк ќе ја имаат над 60 % од корисниците, има време ќе правиме муабет, при крај на оваа година.


Xbox360 - Worldwide 40 million as of 23 April 2010
PS3 - Worldwide 35.7 million as of 31 March 2010

Точно, и пс3 највероватно ќе го помине со продажба на хбох тоа сигурно но се прашувате ли зошто? Пс3 е купуван заради блурејот, сега и 3д филмови. Кога мајкрософт изјави дека нема да вгради веб бросер на хбохот сите се чудеа, но си кажаа дека хбох е само за гејминг.

Ако 40 милиони го купиле хбохот го купиле за игри, кај пс3 не е тоа така!!!

А за хало 3 не се радувам, туку е стварно интересно како една експузивна игра ги поминува на 5 од пс3. Не се гордеам со тоа ама сепак е интересен факт, што докажува дека хбох е стварно купуван за гејминг.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Алан Вејк ќе ја имаат над 60 % од корисниците, има време ќе правиме муабет, при крај на оваа година.


Xbox360 - Worldwide 40 million as of 23 April 2010
PS3 - Worldwide 35.7 million as of 31 March 2010

Точно, и пс3 највероватно ќе го помине со продажба на хбох тоа сигурно но се прашувате ли зошто? Пс3 е купуван заради блурејот, сега и 3д филмови. Кога мајкрософт изјави дека нема да вгради веб бросер на хбохот сите се чудеа, но си кажаа дека хбох е само за гејминг.

Ако 40 милиони го купиле хбохот го купиле за игри, кај пс3 не е тоа така!!!

А за хало 3 не се радувам, туку е стварно интересно како една експузивна игра ги поминува на 5 од пс3. Не се гордеам со тоа ама сепак е интересен факт, што докажува дека хбох е стварно купуван за гејминг.

Хахахахахаха:pos2:........ако е амо за игри зш тогаш нудат netflix и пробуваат да го соберат и Hulu...........единствена конзола која направена само за гејминг ти е Wii...............а тоа што PS3 има блуреј ти е само плус.......и wi-fi.........и безплатен онлајн..........така да ако сакаш да си земеш конзола и да не треба да доплатиш за ништо(освен за ХД-кабел)вадиш од кутија,местиш,пушташ и играш......................сакаш да се поврзиш на нет.....имаш безжичен рутер дома нема потреба да си купиш кабел...имаш wi-fi..............................и за на крај.......не си задоволен со големината на харддискот смени си го......................тоа се неколку од причините зш јас имам купено PS3......................

...................а која е твојата причина зш имаш купено хвох360 Joey баш сакам да знам.............................PS3:pehar:
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Хахахахахаха:pos2:........ако е амо за игри зш тогаш нудат netflix и пробуваат да го соберат и Hulu...........единствена конзола која направена само за гејминг ти е Wii...............а тоа што PS3 има блуреј ти е само плус.......и wi-fi.........и безплатен онлајн..........така да ако сакаш да си земеш конзола и да не треба да доплатиш за ништо(освен за ХД-кабел)вадиш од кутија,местиш,пушташ и играш......................сакаш да се поврзиш на нет.....имаш безжичен рутер дома нема потреба да си купиш кабел...имаш wi-fi..............................и за на крај.......не си задоволен со големината на харддискот смени си го......................тоа се неколку од причините зш јас имам купено PS3......................

...................а која е твојата причина зш имаш купено хвох360 Joey баш сакам да знам.............................PS3:pehar:
Пиратски дискови (особено фудбалче со другарите :) )
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Еве да видите што може да се прави на ModNation Racers (деталите на количинњава се правени од обични геометриски фигури):

4466.jpg 4467.jpg 4468.jpg
Mortal Kombat vs DC (Subzero vs Batman)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
4995.jpg
Heavy Rain Origami
-------------------------------------------------------------------------------------
4789.jpg 4790.jpg
Kratos' Eye, God Of War 3

Кога ќе ми стигне играта баш ќе пробам Кајгана карактер и количе да направам :), иако е ептен тешко да се изведе ова шо го има изведено ѕверов.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Алан Вејк ќе ја имаат над 60 % од корисниците, има време ќе правиме муабет, при крај на оваа година.


Xbox360 - Worldwide 40 million as of 23 April 2010
PS3 - Worldwide 35.7 million as of 31 March 2010

Точно, и пс3 највероватно ќе го помине со продажба на хбох тоа сигурно но се прашувате ли зошто? Пс3 е купуван заради блурејот, сега и 3д филмови. Кога мајкрософт изјави дека нема да вгради веб бросер на хбохот сите се чудеа, но си кажаа дека хбох е само за гејминг.

Ако 40 милиони го купиле хбохот го купиле за игри, кај пс3 не е тоа така!!!
Ај не го дрви веќе со ова, те МОЛАМ!

Не можеш ти да знаеш, не па да тврдиш кој за што го купувал PS3-то. Дали ги сметаш луѓето за малоумни, викаат дека сакаат блу-реј, па наместо Блу-реј плеер за $100-150, купуваат PS3?
И на крај краева аман со тие ПРЕГЛУПИ бројки, ајфонот исто е попродаван од HTC ѕверовите, па значи дека има боље камера, екран или GPS од нив?!

Збори за конзолите, можностите, квалитетот на игрите. Политиката на корпорациите (Sony и MS), гејмпадите и онлајн играњето.
А не за продажби, не сме ние овци јеботе. Ај икс-боксот го купиле 15 миљона, пс3-то 10 - заклучок = Вии е најбоље, најголеми продажби на малата конзола.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Ај не го дрви веќе со ова, те МОЛАМ!

Не можеш ти да знаеш, не па да тврдиш кој за што го купувал PS3-то. Дали ги сметаш луѓето за малоумни, викаат дека сакаат блу-реј, па наместо Блу-реј плеер за $100-150, купуваат PS3?
И на крај краева аман со тие ПРЕГЛУПИ бројки, ајфонот исто е попродаван од HTC ѕверовите, па значи дека има боље камера, екран или GPS од нив?!

Збори за конзолите, можностите, квалитетот на игрите. Политиката на корпорациите (Sony и MS), гејмпадите и онлајн играњето.
А не за продажби, не сме ние овци јеботе. Ај икс-боксот го купиле 15 миљона, пс3-то 10 - заклучок = Вии е најбоље, најголеми продажби на малата конзола.

Хахахахаха..........тука си во право Wii е најпродаваната конзола(само незнам дали е попродавана од PS2)................но зошто е тоа така....хмм......можеби е заради одличниот онлајн мултипеер....не...нема шанси мултиплеерот на Wii е тапа има премногу лагг.........сигурно е до блурејот....упс заборавив....нема блуреј.................................па што тогаш го прави wii-то толку привлечна.............ми текна....сигурно е до фактот што има доста ниска цена......и цел куп оригинални и интересни игри.....да....сигурен сум дека е до тоа.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Хахахахаха..........тука си во право Wii е најпродаваната конзола(само незнам дали е попродавана од PS2)................но зошто е тоа така....хмм......можеби е заради одличниот онлајн мултипеер....не...нема шанси мултиплеерот на Wii е тапа има премногу лагг.........сигурно е до блурејот....упс заборавив....нема блуреј.................................па што тогаш го прави wii-то толку привлечна.............ми текна....сигурно е до фактот што има доста ниска цена......и цел куп оригинални и интересни игри.....да....сигурен сум дека е до тоа.
Сеа Џои ќе искочи со теорија како Wii е купувано заради...фитнес пред се, не е тоа за гејминг. Што да праиш, PS3 за филмови гледање е само, Wii за фитнес, PSP за заебанција, компјутериве за работа = неаме избор, само Xbox360 е за игри играње. :(

--- надополнето ---

...................а која е твојата причина зш имаш купено хвох360 Joey баш сакам да знам.............................PS3:pehar:
Џои отишол во Германос (тогаш на времето де), ги прашал "Абе што се продава највеќе овде?" и они му рекле "Пааа, Xbox360 засега".
Иначе тајната е дека Џои отишол со намера да купи мобилен, ама кога видел дека Xbox-от е попродаван од мобилни ОДМА го купил!
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ај уште еднаш да го прочитате во оваа тема.

ЛЕЛЕ морат да ставиме крај на вакви муабети.

ПРВО

Програмерите не се мрзеливи !!!! Пс3 то е премногу тешко за програмирање заради неговиот глупав процесор. Ако игра на хбох се прави игра за 5 месеци, на пс3 треба 2 години за да е исти квалитет. Тоа е ОГРОМНА сума на губење пари, и никој не е будала да се мачи за ништо!!!

Сони си ја признава грешката и го изјавува следново

Kotaku, citing Impress, is reporting today that Sony is considering not using the Cell architecture for the PlayStation 4, and instead moving to a multi-core CPU, one that will be easier to develop for than the Cell. Sony has repeatedly said the PS3 will have a ten year life span but it's interesting to see that the company already has the PS4 on its mind.
Сте се запнале блуреј блуреј. Блурејот си има негови негативни страни. Blu-ray дискови не преносуваат податоци доволно брзо, и знае да прави проблем кај поголемите игри и игрите со подобра графика. Токму заради тоа се повеќе игри се исталираат на хард дискот од пс3. За да се пополни цел блуреј од 50 гига потребно е премногу време и тоа не е исплатливо.
Последно време читам многу си имаат проблем со Moder Warfare 2 им ги заебувал читачите на пс3 токму поради тоа што не исталира ништо.(незнам колку пати е десено и дали е сосема точно).

--- надополнето ---

А и да, не ме интересира како може да изгледаат игрите на пс3 кога веќе 5 години изгледаат подобро на хбох. Можеле вака можеле така. ЕПА НЕ Е ТАКА.
Што мене ме боле дали програмерите не праеле ова она. Дури игрите излгедаат исто а и во огромен дел подобро на хбох јас сум вери хеппи.

ТХЕ ЕНД


Ајде сега очекувам глупи коментари, вака така. Како излгедаат kill-zone 2 uncharted 2, изгледаат ама затоа се прават 3-4 години.

--- надополнето ---

А зошто игрите им исталираат делови на хард диск? Или онака зошто да не а? Можеби за филмови е најбрз ама за игри не е така.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Моја грешка, мислев Blu-Ray-от во PS3 е x4, а тој бил x2 што е малку поспоро од оние брзини на читање на DVD.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Моја грешка, мислев Blu-Ray-от во PS3 е x4, а тој бил x2 што е малку поспоро од оние брзини на читање на DVD.
Не види тоа не е ништо страшно, си исталираш 1 гига на хард диск и фураш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom