Гејминг војна

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Hahaha SONY se otkazal od proizvodstvo na LCDa...Sto e sledno McDonalds ne pravi vise sendvici samo milkshake?:rolleyes:

Sto se odnesue za toa od IGN...obicen komercijalen bullshit.
Neznam koj lud covek bi pomislil deka nema da ima sleden Xbox Next Gen ili PS 4?

Ostavete toa vlaznite sonista na Џoи....

Vo Las Vegas momentalno se odrzue CES 2012....SONY pretstavija ogromna paleta na proizvodi. Masaki Tsuruta glaven CEO na Sony Computer Entertainment izjavi deka odlozuvanjeto na nova PS konzola se dolzi pred se na :
-zgolemenata prodazba,
-ogromnata podrska na razni developeri,
-padot na cenata na proizvodstvo
-prodolzuvanjeto na zivotniot vek preku novi uredi (Move, 3D etc etc)

Za slednata generacija vo tek e razvoj na SoC - System on chip, CPU i GPU vo edno koe najverovatno ke bide nekoja naprednata verzija na segasniot CELL CPU vo koj bea vlozeni ogromni pari za negov razvitok

е и ја викам дека ке има пс4, ама што има везе мекдоналдс со сони???
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Едно прашање вака кое не само што ме интересира мене туку ги интересира и останатите кои сеуште неможат да изберат една од овие две конзоли.
Со оглед на тоа дека и на двете веќе може да се игра „пиратски“ игри дали доколку играш само офлајн од време на време ќе треба да го апдејтираш софтверот и да му удриш re-flash за да можеш да ги играш најновите наслови.
Ако треба и сопственикот не знае како сам да го изведе тоа колку тоа би чинело и отприлика на колку време ќе треба тоа да го прави.
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Едно прашање вака кое не само што ме интересира мене туку ги интересира и останатите кои сеуште неможат да изберат една од овие две конзоли.
Со оглед на тоа дека и на двете веќе може да се игра „пиратски“ игри дали доколку играш само офлајн од време на време ќе треба да го апдејтираш софтверот и да му удриш re-flash за да можеш да ги играш најновите наслови.
Ако треба и сопственикот не знае како сам да го изведе тоа колку тоа би чинело и отприлика на колку време ќе треба тоа да го прави.
X360 е комплетно пиратизиран, ако сакаш пиратерија најдобар избор ти е иксбокс, скоро да нема игра што неможе пиратски да се игра.

PS3 беше хакнат но до одреден firmware update, 90 посто од новите игри неможат да се играат, за некои има fix, ама за повеќето нема. Подобар избор е за онлајн играње, бидејќи PSN е бесплатен сервис, кај X360 мора да се купува Live.

Еве јас купив PS3 во моментот кога излезе 3.55 CFW и мислев готово е, хакната е конзолата, ама после неколку месеци тотално запре сцената и откако ги изиграв PS3 екслузивите си се вратив на PC гејминг, а сони 3-ката ми фаќа прашина и ја немам уклучено 8-9 месеци, дури ни за блу-рај филмови, PC-то и за тоа го користам.

tl;dr: Ако сакаш пиратерија иди со X360, ако сакаш подобри екслузиви и онлајн play со оригинални игри PS3 е подобар избор.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
X360 е комплетно пиратизиран, ако сакаш пиратерија најдобар избор ти е иксбокс, скоро да нема игра што неможе пиратски да се игра.

PS3 беше хакнат но до одреден firmware update, 90 посто од новите игри неможат да се играат, за некои има fix, ама за повеќето нема. Подобар избор е за онлајн играње, бидејќи PSN е бесплатен сервис, кај X360 мора да се купува Live.
Колку што знам PS3-ката моментално е пиратизирана комплетно поради тоа што по гугл се наоѓа jailbrake за последниот firmware ( 4.11 ) додека XBOX 360 кои имаат Corona MoBo ( Се произведуваат од август 2011 па наваму ) сеуште не се пиратизирани. Прашањето беше друго - дали ќе мора да update-ираш за да ги играш најновите игри или можеш да ги цепаш на stock update и со првиот флеш за да ги избегнеш новите заштити кои MS ги воведува ?
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Колку што знам PS3-ката моментално е пиратизирана комплетно поради тоа што по гугл се наоѓа jailbrake за последниот firmware ( 4.11 ) додека XBOX 360 кои имаат Corona MoBo ( Се произведуваат од август 2011 па наваму ) сеуште не се пиратизирани. Прашањето беше друго - дали ќе мора да update-ираш за да ги играш најновите игри или можеш да ги цепаш на stock update и со првиот флеш за да ги избегнеш новите заштити кои MS ги воведува ?
Fake. На главните страни каде што има легитимни информации од сцената не пишува ништо за working CFW 4.11. Мртва е сцената, нема чаре. Дури и да искочи некоја нова верзија на CFW, Сони веднаш ќе почнат нови фирмвери на секои недела дена да вадат и пак исто ќе биде.

Ако биде заштитата на следната генерација на конзоли јака како оваа на PS3, тогаш не и се пишува добро на пиратеријата.

Иначе ги спомна новите Corona плочи, сето тоа можеш да го избегнеш со купување на X360 Arcade, имаш во Нико компјутери и во ИДЦ веќе хакната, понатака напрај си JTag, купи си еден надворешен диск и тоа е тоа.

Иначе ќе треба редовно 1-2 годишно да ја флешаш конзолата за да можеш сите најнови игри да ги играш, барем знам другари што имаат X360 редовно еднаш годишно го носат на update.

Многу ќерефеќии има ова генерација на конзоли, константни апдејти, комплицирани CFW-а, на крај и на конзола ќе мораш 500-600 евра да потрошиш за да ја направиш homebrew-able и потоа по 50 евра годишно на апдејти да трошиш.

Затоа тотално ја баталив генерацијава, за тие пари се прави гејмерска платформа која ќе ја надоградуваш еднаш годишно со 100-150 евра, ем ќе имаш далеку подобра графика, hassle-free пиратски игри и кога ќе ти мавне мерак ефтини оригинали на Steam и ред други сајтови за он-лајн игра.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Ако биде заштитата на следната генерација на конзоли јака како оваа на PS3, тогаш не и се пишува добро на пиратеријата.

Иначе ги спомна новите Corona плочи, сето тоа можеш да го избегнеш со купување на X360 Arcade, имаш во Нико компјутери и во ИДЦ веќе хакната, понатака напрај си JTag, купи си еден надворешен диск и тоа е тоа.

Иначе ќе треба редовно 1-2 годишно да ја флешаш конзолата за да можеш сите најнови игри да ги играш, барем знам другари што имаат X360 редовно еднаш годишно го носат на update.

Многу ќерефеќии има ова генерација на конзоли, константни апдејти, комплицирани CFW-а, на крај и на конзола ќе мораш 500-600 евра да потрошиш за да ја направиш homebrew-able и потоа по 50 евра годишно на апдејти да трошиш.

Затоа тотално ја баталив генерацијава, за тие пари се прави гејмерска платформа која ќе ја надоградуваш еднаш годишно со 100-150 евра, ем ќе имаш далеку подобра графика, hassle-free пиратски игри и кога ќе ти мавне мерак ефтини оригинали на Steam и ред други сајтови за он-лајн игра.
Дека ќе се батали скроз пиратеријава да ти кажам не верувам поради тоа што годишн повеќе се заработува на пиратерија него на оригинали. Е сеа не верувам дека шупчето на Гејтс и Ален им е до толку отворено за кеш чисто ради тоа што MS константно донира по земјиве од третиот свет поради икс причини. Причината кај нив може е во заштита на издавачите на игри за истиве да не се свртат комплетно кон PS3 на кои баш според мене политикава им е да извлечат гаден кеш.

И по се ( поготово ова болдираново ) доаѓа дека како и да се свртиш газот ти е од позади..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Cekaj kako toa piraterijata vrti poveke pari od orginali? Piratebay znaci vrti poveke pari od eden Amazon da receme :)
Microsoft ne se trudat tolku protiv piraterija radi toa sto go drzat primarniot US pazar i imaat sredstva za konstantno investiranje vo gaming industrijava.
Sony od druga strana e daleku poogranicen i ako saka da zarabotuva kvalitetno mora da ja drzi prodazbata na softver.
Se nadevam deka i ponatamu SONY ke ja drzi taa politika zatoa sto toa znaci pokvaliteten softver, samite developeri i publisheri koga ke imaat pogolem obrt na pari toa ke znaci i zgolemen kvalitet na softver.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Cekaj kako toa piraterijata vrti poveke pari od orginali?
Баш тие торент сајтови како kickass и tpb и останатите да не ги редам плаќаат на skidrow, addiction и останатите кракери со цел да ги кракнат игрите.. истите сајтови претходно плаќаат на издавачите да ги добијат порано игрите со цел да ги објават да речеме 2 саата по излегувањето. Еве да речеме ти си издавач и земаш 20 долара од игра, а ја сум тракер и ти давам 1 долар по даунлоад... На 10 игри ти имаш 200 долара ( без даноци ) а ти додека ги продадеш тие 10 од кај мене ќе спуштат 500 и фактички ти имаш 500 долара ( без даноци ). Круг е, некој трет им дава пари на тракерите некој му дава нему па издавачите на друг некој вакво такво и се прави обрт на истите пари.
Со цените издавачите не можат да покријат толкав пазар ( Неможат да го покријат скоро цел балкан и 50% од Азија, а да не речам Африка ) со што губат нешто повеќе од да речеме 500 милиони потрошувачи. Е на тие 500 милиони потрошувачи ти имаш 500 милиони долари и имаш профит од 200 милиони долари од 10 милиони шо ги зеле тие игрици оргинал. Е сеа тие сакаат на тие 500 милиони да имаат 10 милијарди профит али немаат доволно пари за силна кампања и парите шо ги трошат за кампањата против пиратеријата се токму истите кои ги земаат од пиратите. А исто е и со филмовите.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Баш тие торент сајтови како kickass и tpb и останатите да не ги редам плаќаат на skidrow, addiction и останатите кракери со цел да ги кракнат игрите.. истите сајтови претходно плаќаат на издавачите да ги добијат порано игрите со цел да ги објават да речеме 2 саата по излегувањето. Еве да речеме ти си издавач и земаш 20 долара од игра, а ја сум тракер и ти давам 1 долар по даунлоад... На 10 игри ти имаш 200 долара ( без даноци ) а ти додека ги продадеш тие 10 од кај мене ќе спуштат 500 и фактички ти имаш 500 долара ( без даноци ). Круг е, некој трет им дава пари на тракерите некој му дава нему па издавачите на друг некој вакво такво и се прави обрт на истите пари.
Со цените издавачите не можат да покријат толкав пазар ( Неможат да го покријат скоро цел балкан и 50% од Азија, а да не речам Африка ) со што губат нешто повеќе од да речеме 500 милиони потрошувачи. Е на тие 500 милиони потрошувачи ти имаш 500 милиони долари и имаш профит од 200 милиони долари од 10 милиони шо ги зеле тие игрици оргинал. Е сеа тие сакаат на тие 500 милиони да имаат 10 милијарди профит али немаат доволно пари за силна кампања и парите шо ги трошат за кампањата против пиратеријата се токму истите кои ги земаат од пиратите. А исто е и со филмовите.
Hmm sakas da kazes Blizzard ke bide radosen ako ja ja spustam Diablo III, toj ke zaraboti 1$ a ja ke ja dobijam za dzabe? Ne mi e jasen toj krug sto go vikas ti...koga kako kraen korisnik se naogam jas i za toa sto ke go zemam ne plakam nisto!!! a defakto pravam steta na toj sto ja pravel....Nelogicno e malku toa sto go vikas ti....Moze trackerot kako tracker da ima benefit od scenite koi gi pustaat igrite megutoa deka tuka se involvirani i samite developeri i publisheri toa ne veruvam
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Hmm sakas da kazes Blizzard ke bide radosen ako ja ja spustam Diablo III, toj ke zaraboti 1$ a ja ke ja dobijam za dzabe? Ne mi e jasen toj krug sto go vikas ti...koga kako kraen korisnik se naogam jas i za toa sto ke go zemam ne plakam nisto!!! a defakto pravam steta na toj sto ja pravel....Nelogicno e malku toa sto go vikas ti....Moze trackerot kako tracker da ima benefit od scenite koi gi pustaat igrite megutoa deka tuka se involvirani i samite developeri i publisheri toa ne veruvam
Издавачи да во голема мерка, но не и развивачите кои тука обично и не се голем играч. И да тој близард ќе е среќен кога ќе заработи $1 на тебе ама уште посреќен ако ти потрошиш 60 евра и си ја купиш у Нико...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Човече новиве гејмери ич не се интересни :pos::pos::pos::pos:


Ајде доаѓа Е3 за 4 дена, ќе ја живнеме малце :icon_lol:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Aaa na Joey mu smeta normalna diskusija. On saka da se rasprava so Ps3 Fanboys...
Onda neznam dali znaes deka MS ovaa godina ke predstavi najmalku igri na svojata konferencija, edini higlight ke bide Halo AGAIN!
Nasproti toa ke se zbori za multimedia Internet Explorer HBOGo bla bla bla :sleep:
Od druga strana Sony najavuva 20 ekskluzivi za PS3 i Vita....20 naslovi sto Xbox 360 konzumentite nema ni da gi opipaat.

I uste nesto

Globalna prodazba na konzoli izminatava nedela
137,034 prodadeni PS3
119,057 prodadeni XBOX 360

Vaka e veke nekolku meseci :P
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Microsoft врти пари од Live и слично, а таму играат доста играчи со пиратерија. Мене само тоа ми се гледа како легитимна причина за игнорирањето на пиратеријата. :)

Ако ја скинат и кај нив пиратеријата, која будала ќе купи Xbox360, кога на PS3 има боље ексклузиви (освен Forza) и бесплатно нет играње?

Него, на кој од PS3 гејмериве му се свиѓаше ептен, ама ептен, Max Payne 3 како single-player искуство? Онака, после Uncharted или MGS :)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Вака, се мислам дали да земам Xbox 360 или PS3?
По дома умирам од досада и се мислам дали да си земам една од овие конзоли, или да чекам ако наскоро излезе Xbox 720 или PS4?
Според вас, која конзола е подобра и со која подобро и поудобно се игра, која подобро прифаќа пиратски игри и дали и двете се чипуваат?
Очекувам позитивни одговори. :)
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Вака, се мислам дали да земам Xbox 360 или PS3?
По дома умирам од досада и се мислам дали да си земам една од овие конзоли, или да чекам ако наскоро излезе Xbox 720 или PS4?
Според вас, која конзола е подобра и со која подобро и поудобно се игра, која подобро прифаќа пиратски игри и дали и двете се чипуваат?
Очекувам позитивни одговори. :)
Земи си. Ќе се утепаш од чекање за нова конзола, 1-2 години е долг период за чекање, плус ако чекаш и пиратерија за нив уште повеќе ќе се изначекаш.

Ако ти е за пиратерија земај Xbox 360 Arcade во Анхоч и Нико за 15.000 денари можеш да го купиш. После само иди чипувај го во ИДЦ или во Буњаковец за околу 1600 денари и толку. После или ќе си купуваш игрици или сам ќе си ги режеш на Dual-Layer DVD со некој LiteOn режач, ако сакаш директ на хард-диск да ги ставаш ќе си купиш еден обичен екстерен ќе платиш 6000 денари за JTag и после ќе си ги ставаш најнормално како на компјутер.

За оригинал игрици PS3 ја има тука поголемата предност, бесплатен онлајн плеј и огромен избор на одлични екслузивни игри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom