Германски навивачи се тепаа со полицијата во одбрана на македонското знаме! (ФОТО+ВИДЕО)

Дискусија во форумот 'Навивачки групи' започната од LetMeSea, 23 август 2013.

 1. LetMeSea

  LetMeSea

  Член од:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  3.612
  Допаѓања:
  6.239
  Навивачката група на германскиот фудбалски тим Шалке, популарните „Уге“, имаа жестока битка со полицијата на синоќешниот натпревар против грчки ПАОК во рамки на плејофот од Лигата на шампионите откако застанаа во одбрана на македонското знаме, кое од нивна страна беше поставено на трибините на стадионот во Гелзенкирхен.

  Станува збор за навивачи кои се збратимени со вардаровите следбеници поради што на вчерашниот меч против грчкиот тим било истакнато знаме „Комити Дозелдорф“ на кое било и сонцето од Кутлеш. Претставниците на ПАОК реагирале кај организаторот поради што во 75. минута дошло до вистинска војна на трибините по која 50 навивачи завршиле во болница, а повеќе од 500 биле повредени.

  Управата на Шалке веднаш по инцидентот издаде соопштение во кое ја осудува постапката на полицијата и објаснува дека таа тргнала да го одземе македонското знаме по реакција на грчките навивачи и делегатот на средбата, според кого тоа било надвор од дозволениот кодекс на однесување. Исто така, обидот да се тргне сонцето од Кутлеш бил и поради заканата на навивачите на ПАОК дека ќе тргнат сами да го сторат тоа што би предизвикало огромен инциент и прекин на средбата.

  Полицијата прво усно побарала отстранување на знамето „Комити Дизелдорф“, а кога тоа не било сторено се случила големата тепачка.
  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG][​IMG]

   
  На Roko Dilan, Martyr, kooperativa и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Mark Renton

  Mark Renton I live by the tune, I die by the book

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  4.833
  Допаѓања:
  3.818
  Хитлер наш голем маж.
   
  khz777, UrbanSamurai, kalimer0 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Forrest Gump

  Forrest Gump низа1

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  7.038
  Допаѓања:
  29.594
  Ја како лаик да се избацам, демек на нив стварно им е стало до македонското знаме (знам дека се збратимени со комитите, знам) или си бараат рчка да се шлакаат со полицијата?
   
  На AnFem, Pat Bateman и langelina им се допаѓа ова.
 4. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.660
  Допаѓања:
  7.120
  Е ова веќе ми се допаѓа посебно ова нивно соопштение. Се гледа кој има јаја :)
   
  LetMeSea, buli13, DracevoTheCity и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.438
  Знамето го носат и на други утакмици. Тебе од цела ситуација само тоа ли ти падна во око?
  --- надополнето: 23 август 2013 во 08:21 ---
  Имат јаја и свое јас.
  Денеска повторно даваа за инцидентот на Германската национална телевизија а управата на Шалке повторно го осуди прекумерното употреба на сила од страна на полицијата а по налог на гејовите од Солун.
  Инаку во она што денеска одеше на телевизијата како објаснување беше иритацијата на гејовите околу спорното знаме од Кутлеш на кои и тие сметале нека имат право. Ако е така зошто полицијата не им се убаци и на нивните навивачи кои исто така вееја знаме со ист симбол. Или со други зборови на нив ги вреѓа нашето знаме и нашите симболи а нас кој не ебе.
   
  На Roko Dilan и Martyr им се допаѓа ова.
 6. Forrest Gump

  Forrest Gump низа1

  Член од:
  12 ноември 2009
  Мислења:
  7.038
  Допаѓања:
  29.594

  Кое? Ја си потенцирав лаик сум у навивање. Ја од навивање само хулиганите од зелената улица знам. И оној мадафака сјај шо го добива у очите Илаџа Вуд ко станува еден од нив.

  Шо се тепаш одма? Прашањето ми беше у врска со тоа, дали веста ја заслужува фамата.
   
  На AnFem и Pat Bateman им се допаѓа ова.
 7. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.438
  Не се тепам туку само прашав, затоа што мене еден куп други работи ми паѓат на памет кога го гледам срањето што го направи полицијата по налог на јужните. Патам кажано истите тие кои ги штитат на секој чекор и покрај тоа што поради Германците опстојуват во последната година дена додека овие се чудат како да ги спасат запалија еден куп германски знамиња и направија еден куп карикатури со Ангела Меркел како нацист.
   
 8. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.600
  Допаѓања:
  38.375
  Ова е вратка на Грците бидејќи они ги палат Германските знамиња и прават карикатури. Не почнува со нас, нема ни да заврши со нас. Генерално Германците не ни сакаат финансирање на Грците. Знамето наше е само фитил да се потпалат меѓу себе подобро.
   
  На someonee, Daryl Dixon, tiger22 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.286
  Допаѓања:
  1.266
  Jas posle ova poracuvam tri originalni dresovi od Salke 04, eden za mene i dva za moite dve deca.
   
  На dobramuzika, M-1, Roko Dilan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. ViktorDi

  ViktorDi

  Член од:
  4 јули 2009
  Мислења:
  4.791
  Допаѓања:
  3.490
  Би се тепале они и без македонското знаме.
   
  На Pat Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 11. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.726
  Допаѓања:
  7.576
  Не признавам никаква поддршка додека не чујам на трибината на Шалке:
  „Жими најмило,
  жими најмило,
  жими крст и кандило“
   
  На Daryl Dixon, blue ladybug, LetMeSea и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Dexter

  Член од:
  3 септември 2008
  Мислења:
  4.530
  Допаѓања:
  578
  Еве едно подобро видео кај што е подобро објаснето зошто се случило сето тоа, како полицијата прска солзавец итн..

   
 13. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.908
  Допаѓања:
  41.942
  Везе нема ова :D

  Аман бе преслабо сте инфморани па дури и неколку дена по настанов :D
  Веќе би требало повеќето да знаете дека Комити се збратимени со навивачите на Шалке и дека досега над 20 пати се има гостувано на мечеви на Шалке и се вадело знаме Комити и Македонско знаме. Истото се случи и на мечот Олимпијакос-Шалке сред Грција, кога беа отидени 50-тина наши членови.
  Знамето е извадено од членовите на Комити Дизелдорф, или поточно од еден Македонец и еден Србин :) А го брани цела нивна група. Исто членови на нивната група сто пати имаат дојдено на утакмици во Македонија. Годинава имаше и пријателска Вардар-Шалке организирана благодарение на блискоста на групите, они дојдоа во бројка над 150 души и два дена имаше одслична дружба.
   
  На dobramuzika, Splendora, leandra и уште 11 други им се допаѓа ова.
 14. Steve-G

  Steve-G

  Член од:
  18 март 2009
  Мислења:
  1.120
  Допаѓања:
  343
  Сега сигурно ќе ни ги вратат изгубените делови од Букурешкиот договор :vozbud:
   
  На Pat Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bootboy

  bootboy Skopje Bootboys!!!

  Член од:
  29 декември 2008
  Мислења:
  623
  Допаѓања:
  344
  Сите експерти на темава. :)
   
  На VardarVoSrceto, Dimitar171, buli13 и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: