Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
Нема потреба да се глупираш.


Јас лично се идентификувам со мајка ми и татко ми како и со моите дедовци и баби. Ние во Бугарија сме обединети и не се делим. Во Бугарија има повеќе Бугари со македонско потекло отколку Македонци во Северна Македонија. Но вие, малцинството, се обидувате да го наметнете вашето име на мнозинството.

Ајде да ја измериме оваа крв и да видиме дали нема да испадне дека си во роднинска врска со 100+ Бугари од Бугарија.

Кој тврди дека Бугарите и Бугарија сакаат да се дружат со луѓе како вас?
Mire budala eden,
Kako prvo mi odgovarash so nekakvi idiotski komentari bugari sne bile ama srbite vo 43ta ne naprajle da bidime makedonci.

Abe koj retard si be ?
Vtoro si bil Bugarn so makedonsko poteklo
Treto toa bile baba ti i dedoti.

Epa ispran vo mozokot!
Mojot pra pra dedo bil Ilindenec i se borel so dame Gruev vo krushevo i e nositen na ilindenska spomenica. I ZAMISLI retardu so ispran mozok toj vo toa vreme bil 40 god i bil Makedonec od rajganje!

Kako be retardu vo 1860 godina roden i vospituvan da se custvuva Makedonec ??
Ako rachunam deka tatko mu go vospituval koj bil i shto bil zvaci moeto poteklo barem od 1830 god se Makedonci.

Zatoa odi goni se u tri pm I baraj si gi korenite tamu kade shto si gi zaginal.
i brishhi os forumov so tvoite lagi i preseruvanja i odi vo tataristan i tamu preseruvaj po forumi.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.505
Поени од реакции
621
Mire budala eden,
Kako prvo mi odgovarash so nekakvi idiotski komentari bugari sne bile ama srbite vo 43ta ne naprajle da bidime makedonci.

Abe koj retard si be ?
Vtoro si bil Bugarn so makedonsko poteklo
Treto toa bile baba ti i dedoti.

Epa ispran vo mozokot!
Mojot pra pra dedo bil Ilindenec i se borel so dame Gruev vo krushevo i e nositen na ilindenska spomenica. I ZAMISLI retardu so ispran mozok toj vo toa vreme bil 40 god i bil Makedonec od rajganje!

Kako be retardu vo 1860 godina roden i vospituvan da se custvuva Makedonec ??
Ako rachunam deka tatko mu go vospituval koj bil i shto bil zvaci moeto poteklo barem od 1830 god se Makedonci.

Zatoa odi goni se u tri pm I baraj si gi korenite tamu kade shto si gi zaginal.
i brishhi os forumov so tvoite lagi i preseruvanja i odi vo tataristan i tamu preseruvaj po forumi.
1. Не реков дека Србите ве направиле во 1943 година.
2. Ајде да видиме кој е твојот пра прадедо? Наведи 2 имиња и населено место. Покажи му го неговото изводство од раѓање/свето крштевање за да видиме каков бил. Може да се користи и некој друг документ, се додека пишува народност.
3. По истата логика Адам и Ева се Македонци (од татко, по татко и така...)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
1. Не реков дека Србите ве направиле во 1943 година.
2. Ајде да видиме кој е твојот пра прадедо? Наведи 2 имиња и населено место. Покажи му го неговото изводство од раѓање/свето крштевање за да видиме каков бил. Може да се користи и некој друг документ, се додека пишува народност.
3. По истата логика Адам и Ева се Македонци (од татко, по татко и така...)
Abe krshi glava be.
Ti che mi objasnuvash koj sum i shto sum.

Budali se decava ovde shto te ostavaat da palamudish .
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.505
Поени од реакции
621
Abe krshi glava be.
Ti che mi objasnuvash koj sum i shto sum.

Budali se decava ovde shto te ostavaat da palamudish .
Каде кажав кој си? Тоа е твоја работа. Напротив, сакав да видам точно кој е твојот пра прадедо за да видиме кој е и дали навистина бил илинденец.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
Каде кажав кој си? Тоа е твоја работа. Напротив, сакав да видам точно кој е твојот пра прадедо за да видиме кој е и дали навистина бил илинденец.
Abe odi mavni se be, ti da si videl dali bil ilindenec! Da ne sakash i slika od dekretot?
Za koj faktor ti se smetash be ?
Автоматски споено мислење:


Kazhi mi be pleme tatarkso,

Kolku pati vo Srede Sofija e napishano vo Vesnikov makedonski i makedonci i makedonija!

Ebate trevopasen majmun ebete ligush! Toj doshol ovde i ce ni isprava krivi drini!
Abe odi o obesi se oti si prodadena dusha i ti i tatkoti i dedo ti!
Site do eden ste predavnici, zatoa jadish lanja ovde po forumov, te boli ama ne mozhish da go smenish!

Eve ti eden Link pa pri procitaj , mozherbi i ce se opismenish!


229725604_6535175426508292_86642498158192565_n.jpg


229176930_6535175203174981_6666525365559961955_n.jpg

230734283_6535175153174986_1470121476648501834_n.jpg

236291600_6578015462224288_5198092856268796486_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.489
Поени од реакции
3.528
Abe odi mavni se be, ti da si videl dali bil ilindenec! Da ne sakash i slika od dekretot?
Za koj faktor ti se smetash be ?
Автоматски споено мислење:


Kazhi mi be pleme tatarkso,

Kolku pati vo Srede Sofija e napishano vo Vesnikov makedonski i makedonci i makedonija!

Ebate trevopasen majmun ebete ligush! Toj doshol ovde i ce ni isprava krivi drini!
Abe odi o obesi se oti si prodadena dusha i ti i tatkoti i dedo ti!
Site do eden ste predavnici, zatoa jadish lanja ovde po forumov, te boli ama ne mozhish da go smenish!
Олабави малку и скроти го ,,патриотскиот ,, патос.
Не знам што мислиш дека добиваш со повредуване , пцуене и однесуване на селски количар, но во секој случај не внимание и сериозен став.
Саму присмев.
Толку години гастарбајтер со бугарски пасош во Германија мора да си научил европска толеранција и дијалог.:)
Ако сакаш да дебатираш прави го пристојно како 123456 и Vanlok.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.505
Поени од реакции
621
Abe odi mavni se be, ti da si videl dali bil ilindenec! Da ne sakash i slika od dekretot?
Za koj faktor ti se smetash be ?
Автоматски споено мислење:


Kazhi mi be pleme tatarkso,

Kolku pati vo Srede Sofija e napishano vo Vesnikov makedonski i makedonci i makedonija!

Ebate trevopasen majmun ebete ligush! Toj doshol ovde i ce ni isprava krivi drini!
Abe odi o obesi se oti si prodadena dusha i ti i tatkoti i dedo ti!
Site do eden ste predavnici, zatoa jadish lanja ovde po forumov, te boli ama ne mozhish da go smenish!

Eve ti eden Link pa pri procitaj , mozherbi i ce se opismenish!


Прегледај го приврзокот 420568


Прегледај го приврзокот 420569

Прегледај го приврзокот 420570

Прегледај го приврзокот 420571
Овие весници и списанија ги пишувале нашите предци, предците на македонските Бугари. Пра прадедо ти не не бил там. Там бил мојот пр апра прадедо. Немало весници каде што живеел твојот пра прадедо.
Се е напишано на кирилица, на литературен бугарски, а ти пишуваш на латиница, на друг јазик. Не земај заслуги за нечија туга работа.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
Олабави малку и скроти го ,,патриотскиот ,, патос.
Не знам што мислиш дека добиваш со повредуване , пцуене и однесуване на селски количар, но во секој случај не внимание и сериозен став.
Саму присмев.
Толку години гастарбајтер со бугарски пасош во Германија мора да си научил европска толеранција и дијалог.:)
Ако сакаш да дебатираш прави го пристојно како 123456 и Vanlok.
Da ti ebam i tebe se zhivo !
Nitu imam nitu ce imam od toa vashite gnasni kondom pasoshi!
Ebate tatar.
Bash me zaboli dali za tebe sum prijaten ili ne pa ushte da sum debatiral so vas za moeto poteklo. Abe mrsh u tri p.....
I Vanlok i 123456 se sami krivi shto probuvaat so kopita da razgovaraat!
113 strani samo lanja jadete
Автоматски споено мислење:

Овие весници и списанија ги пишувале нашите предци, предците на македонските Бугари. Пра прадедо ти не не бил там. Там бил мојот пр апра прадедо. Немало весници каде што живеел твојот пра прадедо.
Се е напишано на кирилица, на литературен бугарски, а ти пишуваш на латиница, на друг јазик. Не земај заслуги за нечија туга работа.
Da napishano na litaraturen Bugarski i tamu ubavo napishale tie bugarite, MAKEDONIJA; MAKEDONSKI CETI; MAKEDONCI! Nikade ne pishuvaat Bugari!

Aj preseri ushte malce pa mozhi i ce najdish Coshe vo Jajceto
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
680
Поени од реакции
2.824
Со оваа разлика што тогаш имало Бугари, а денес нема Вандали. Ако се прифати вака, тогаш наследникот ќе западне во анахронизам.
Автоматски споено мислење:


Не велам дека цела Македонија била населена со Бугари, туку дека изворите покажуваат дека така се дефинирале луѓето таму и како такви другите ги доживувале.

Според мене, темелот на македонската нација е поставен во 1878 година, кога Македонија, која според прелиминарниот договор од Сан Стефано требаше да биде дел од новоформираната држава Бугарија, беше вратена/оставена на Отоманската империја. Оттогаш започнала пожестоката грчка пропаганда преку Патријаршијата, која на локалното население му објаснувала дека тие не се Бугари, туку словенски потомци на античките Македонци (откако не успеале да ги убедат дека се Грци со словенски јазик). Види ги спомените на Чекалараов - таму тој одлично го објаснува ова. Тогаш почнува српската пропаганда.

Во 1913 година, кога Србите ја примиле Македонија, настанале немири и востание, кое било задушено (Охридско-Дебарско востание). Потоа почнал теророт, до 1915 година, кога бугарската војска и ВМОРО се враќаат во Македонија и ги бркале сбоманите и Србите, кои во периодот 1913-1915 година го малтретирале локалното бугарско и албанско население. Многу сбомани настрадале во периодот 1915 - 1918 година во различни србомански села, најмногу од ВМОРО.

Сите бугарски училишта биле затворени во 1913, црквите конфискувани, а бугарските учители и свештеници, кои главно се од Македонија, биле протерани во Бугарија. Кога ќе ги избркате интелигенцијата и свештенството, полесно е да му го перете мозокот на обичниот народ. Најзначајни личности во селото се кметот, даскалот и попот. Сите се заменети со Срби или сбомани.

По 1918 година, продолжиле обидите за србизирање на населението на јужни Срби. Не случајно Македонија ја прават Вардарска Бановина. Откако стана јасно дека нема да успеат да ги стопат Бугарите, тие преминаа на обидот на македонските Бугари да направат нова нација за да се дистанцираат од другите Бугари и тоа во голема мера успеа, бидејќи со годините регионалниот македонски идентитет полека се претвори во народен и до национален во 1944 г. Меѓутоа се до 1941 година, Србите се погрижија училиштата во Македонија да бидат малку, за населението да остане не многу писмено. Ова се променило со доаѓањето на бугарската администрација, која отвори многу нови училишта.

Кога границите се затворени повеќе од 20 години, а локалното население е тероризирано ако покажат бугарски карактер, луѓето почнуваат да веруваат дека е подобро да се биде Македонец отколку македонски Бугарин. Секако, на ова влијаат и обидите за Независна Македонија. Да не заборавиме дека оваа парола доаѓа со Тодор Александров, којотот има и јасно изразена бугарска самосвест.

По 1944 година Бугарите веќе се „фашисти“, „ѕверови“, „крвопијци“ и границите повторно се затворени. На народот се насадува уште веќе омраза кон Бугарите, а кој се идентификува како таков автоматски се мрази и гази.

Се разбира, тоа е поткрепено со бројни фалсификати, главно во историјата, литературата, уметноста итн. „Бугарски народни песни“ стана „Зборник на Миладиновци“, „Македонска крвава свадба“ беше фалсификувана и сите спомнувања на „Бугари“ беа заменети со други термини, ова продолжува во секоја друга литература. Она што се ослободува е внимателно одбрано.

Она што е објавено е внимателно одбрано и споменувањата на Бугарите се отстранети или заменети. Авторите се декларираат како непријатели на народот и за најмали пробугарски мислења.

Народот заборава... заборави дека градоначалник на Крушево беше Георги Карев - брат на Никола Карев, дека бил во затвор и бил убиен пред да биде пуштен.

абораваат дека над 70-80% од кметовите од 1941 до 1944 г. биле од локалното население. Забораваат дека до 1941 година сите кметови на Куманово биле само Срби, а во 1941-1944 година двајца од Куманово и внукот на Гоце - Милан Делчев (од 1941 до 1944 година).

Останува само српската пропаганда која ја ширите до ден денес. Но, како што вели еден голем руски и советски писател, „Ракописите не горат“. А вие сте заплеткани во ракописи кои ја побиваат пропагандата од Југославија и се чудите како да ги „протолкувате“.
Во ред супер , ете да речиме се согласвам со твоето излагање но што правиме со “бугарите” во беломорска Македонија кој нив ги направил Македонци !? Кога знаеме дека таму србин не влегол? Кој ги прешалтал тие “бугари и ден денес да се кажуваат за Македонци? Ајде ние во вардарска сме со испрани мозоци но што правиме со “бугарите” во Австралија кој се населувале уште пред повеќе од 100 години кој нив ги испрал и ги направил Македонци?
 
Член од
24 август 2017
Мислења
374
Поени од реакции
887
1. Не реков дека Србите ве направиле во 1943 година.
2. Ајде да видиме кој е твојот пра прадедо? Наведи 2 имиња и населено место. Покажи му го неговото изводство од раѓање/свето крштевање за да видиме каков бил. Може да се користи и некој друг документ, се додека пишува народност.
3. По истата логика Адам и Ева се Македонци (од татко, по татко и така...)
1. Не реков дека Србите ве направиле во 1943 година.
2. Ајде да видиме кој е твојот пра прадедо? Наведи 2 имиња и населено место. Покажи му го неговото изводство од раѓање/свето крштевање за да видиме каков бил. Може да се користи и некој друг документ, се додека пишува народност.
3. По истата логика Адам и Ева се Македонци (од татко, по татко и така...)
Emi kato gledas taka I @c i t r o prvo Makedonce pa blgarce pa sea pa ve zaeba I stana Makedonec fale samo usce edna poezija za rodno Kumanovo da napist pa ista sudba kato Braca Miladinocvi, pa onda za nekoi 100 godini od sad ce go praite veliko blgar4e :roker:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
Европската унија многу ни олесни да работиме каде сакаме. Нормално, на почетокот секој сака да си ја проба среќата. Нема ништо лошо во ова.
Новина од денес: ОД 13 ИСТОЧНОЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Македонските граѓани се ПРВИ за да се иселат од сопствената земја

Кога ќе се распадне Европската унија, ќе бидеш одамна мртв, затоа не грижи се.
Па тоа е одлична причина зошто е подобро никогаш да не влеземе во ЕУ. Вие би требало многу добро тоа да го знаете.
А јас да чукнам во дрво, ама планирам да поживеам повеќе од неколку години. :unsure:


Најди ми го тогаш оригиналот. Не треба да ти е тешко, ако ова е фалсификат.
Сакаш да кажеш вие го имате „единствениот оригинал“ и сега као јас треба да најдам мој „оригинал“, па после да се докажуваме дали Македонците биле Турко-Бугари? И сето тоа кажано од роднина јужен Словен со дисфорија на идентитет кој е турски етноним... Лудило навистина, и потребно е некој отстрана да ти (ви) каже колку е лудо сето ова. Вие самите нема да излезете од кутијата, никогаш нема да признаете дека 15 века ви накалемиле да се викате нешто што не сте. Ваљда затоа и толку здушно си ги повторувате старите лаги.


Напротив, наметнувате, а сте сте малцинство, очигледно по албански модел.
Каде тоа ние Македонците сме малцинство? Во „голема Бугарија“? :LOL:
Хаха, значи се наметнуваме на мнозинството Бугари во „голема Бугарија“.

Дисфорија? Ма ова е тешка делузија во која живееш/живеете. Ама што да очекувам од општество каде на нетурци им накалемиле турски етноним, па уште и величање на турска култура (која ја немаат, имаат наша словенска). До останатите: Еј, кој го има она видеото каде полуголи Бугари облечени во некои кожи и со Тарас Буљба фризура кељавица-со-репче, учествуваат на некое дефиле на турски народи и као нешто играат некој примитивен танц со стрелање стрели... Така нешто беше? :D


А вие се самоидентификувате со грчки етноним, но тоа не ни е проблем.
Сега ќе „докажуваш“ дека Македонците (тие старите) биле Грци? Хаха, и тоа кога ни нивните непријатели - Елените (против кои војувале и ги освојувале) - и самите не биле Грци!

FIY Античкиот Македонски јазик и култура биле различни од Елинските. А за денешниве Грци а имаш и куп генетски истражувања кои покажуваат дека денешната доминантна грчка генетика е феникијска/либанска, и дека Грците имаат многу помалку сродност со Елините отколку денешните Македонци со претходниците од времето на Филип и Александар. Најпосле Грција како поим не ни постоела пред западните да ги создадат, се разбира за свои геополитички потреби, а ти со секој нов пост покажуваш колку малку имаш познавање од работиве кои претендираш да ги дискутираш.

Веројатно ти е попаметно да се задржиш на старите фалисификати и пропагандата од претходниците. Мислам освен ако конечно не сакаш да се соочиш со реалноста.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.257
Поени од реакции
6.698
Сакаш да кажеш вие го имате „единствениот оригинал“ и сега као јас треба да најдам мој „оригинал“, па после да се докажуваме дали Македонците биле Турко-Бугари? И сето тоа кажано од роднина јужен Словен со дисфорија на идентитет кој е турски етноним... Лудило навистина, и потребно е некој отстрана да ти (ви) каже колку е лудо сето ова. Вие самите нема да излезете од кутијата, никогаш нема да признаете дека 15 века ви накалемиле да се викате нешто што не сте. Ваљда затоа и толку здушно си ги повторувате старите лаги.



Каде тоа ние Македонците сме малцинство? Во „голема Бугарија“? :LOL:
Хаха, значи се наметнуваме на мнозинството Бугари во „голема Бугарија“.

Дисфорија? Ма ова е тешка делузија во која живееш/живеете. Ама што да очекувам од општество каде на нетурци им накалемиле турски етноним, па уште и величање на турска култура (која ја немаат, имаат наша словенска). До останатите: Еј, кој го има она видеото каде Бугари учествуваат на некое дефиле на турски народи и бугарски ликови со Тарас Буљба кељавица-со-репче као нешто играат некој примитивен танц со стрелање стрели... Така нешто беше? :D



Сега ќе „докажуваш“ дека Македонците (тие старите) биле Грци? Хаха, и тоа кога ни нивните непријатели - Елените (против кои војувале и ги освојувале) - и самите не се Грци!

FIY Античкиот Македонски јазик и култура биле различни од Елинските а имаш и куп генетски истражувања кои покажуваат дека денешната доминантна грчка генетика е феникијска/либанска, и дека имаат многу помалку сродност со Елините отколку денешните Македонци со претходниците од времето на Филип и Александар. Најпосле Грција како поим не постоела пред западните да ги создадат, а ти со секој нов пост покажуваш колку малку имаш познавање од работиве кои претендираш да ги дискутираш.

Веројатно ти е попаметно да се задржиш на старите фалисификати и пропагандата од претходниците. Мислам освен ако конечно не сакаш да се соочиш со реалноста.
Abe shto se raspravash so prazna vodenica. Neli gledash deka e Janichar!
Dedo mu go zaebal i se pobugarchil i sega saka najchi i toj e bugar. Abvo srceto si znae deka e Makedonche i toa mu stvara golema sushevna bolka!
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.179
Поени од реакции
939
Овие весници и списанија ги пишувале нашите предци, предците на македонските Бугари. Пра прадедо ти не не бил там. Там бил мојот пр апра прадедо. Немало весници каде што живеел твојот пра прадедо.
Се е напишано на кирилица, на литературен бугарски, а ти пишуваш на латиница, на друг јазик. Не земај заслуги за нечија туга работа.
Епа твоите претци биле продаени души. Ај мрш во татарстан. Кај ги описменивме, па сега и лаат. Мило ми е што и ти не ја капитализираш б во бугарија, опасно литературно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.963
Поени од реакции
30.699
Abe shto se raspravash so prazna vodenica. Neli gledash deka e Janichar!
Dedo mu go zaebal i se pobugarchil i sega saka najchi i toj e bugar. Abvo srceto si znae deka e Makedonche i toa mu stvara golema sushevna bolka!
Несомнено... Медицински тоа се нарекува кoгнитивнa дисoнaнца, тескоби и проблеми со соочување со реалноста. :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.983
Поени од реакции
8.525
Не велам дека цела Македонија била населена со Бугари, туку дека изворите покажуваат дека така се дефинирале луѓето таму и како такви другите ги доживувале.

Според мене, темелот на македонската нација е поставен во 1878 година, кога Македонија, која според прелиминарниот договор од Сан Стефано требаше да биде дел од новоформираната држава Бугарија, беше вратена/оставена на Отоманската империја. Оттогаш започнала пожестоката грчка пропаганда преку Патријаршијата, која на локалното население му објаснувала дека тие не се Бугари, туку словенски потомци на античките Македонци (откако не успеале да ги убедат дека се Грци со словенски јазик). Види ги спомените на Чекалараов - таму тој одлично го објаснува ова. Тогаш почнува српската пропаганда.

Во 1913 година, кога Србите ја примиле Македонија, настанале немири и востание, кое било задушено (Охридско-Дебарско востание). Потоа почнал теророт, до 1915 година, кога бугарската војска и ВМОРО се враќаат во Македонија и ги бркале сбоманите и Србите, кои во периодот 1913-1915 година го малтретирале локалното бугарско и албанско население. Многу сбомани настрадале во периодот 1915 - 1918 година во различни србомански села, најмногу од ВМОРО.

Сите бугарски училишта биле затворени во 1913, црквите конфискувани, а бугарските учители и свештеници, кои главно се од Македонија, биле протерани во Бугарија. Кога ќе ги избркате интелигенцијата и свештенството, полесно е да му го перете мозокот на обичниот народ. Најзначајни личности во селото се кметот, даскалот и попот. Сите се заменети со Срби или сбомани.

По 1918 година, продолжиле обидите за србизирање на населението на јужни Срби. Не случајно Македонија ја прават Вардарска Бановина. Откако стана јасно дека нема да успеат да ги стопат Бугарите, тие преминаа на обидот на македонските Бугари да направат нова нација за да се дистанцираат од другите Бугари и тоа во голема мера успеа, бидејќи со годините регионалниот македонски идентитет полека се претвори во народен и до национален во 1944 г. Меѓутоа се до 1941 година, Србите се погрижија училиштата во Македонија да бидат малку, за населението да остане не многу писмено. Ова се променило со доаѓањето на бугарската администрација, која отвори многу нови училишта.

Кога границите се затворени повеќе од 20 години, а локалното население е тероризирано ако покажат бугарски карактер, луѓето почнуваат да веруваат дека е подобро да се биде Македонец отколку македонски Бугарин. Секако, на ова влијаат и обидите за Независна Македонија. Да не заборавиме дека оваа парола доаѓа со Тодор Александров, којотот има и јасно изразена бугарска самосвест.

По 1944 година Бугарите веќе се „фашисти“, „ѕверови“, „крвопијци“ и границите повторно се затворени. На народот се насадува уште веќе омраза кон Бугарите, а кој се идентификува како таков автоматски се мрази и гази.

Се разбира, тоа е поткрепено со бројни фалсификати, главно во историјата, литературата, уметноста итн. „Бугарски народни песни“ стана „Зборник на Миладиновци“, „Македонска крвава свадба“ беше фалсификувана и сите спомнувања на „Бугари“ беа заменети со други термини, ова продолжува во секоја друга литература. Она што се ослободува е внимателно одбрано.

Она што е објавено е внимателно одбрано и споменувањата на Бугарите се отстранети или заменети. Авторите се декларираат како непријатели на народот и за најмали пробугарски мислења.

Народот заборава... заборави дека градоначалник на Крушево беше Георги Карев - брат на Никола Карев, дека бил во затвор и бил убиен пред да биде пуштен.

абораваат дека над 70-80% од кметовите од 1941 до 1944 г. биле од локалното население. Забораваат дека до 1941 година сите кметови на Куманово биле само Срби, а во 1941-1944 година двајца од Куманово и внукот на Гоце - Милан Делчев (од 1941 до 1944 година).

Останува само српската пропаганда која ја ширите до ден денес. Но, како што вели еден голем руски и советски писател, „Ракописите не горат“. А вие сте заплеткани во ракописи кои ја побиваат пропагандата од Југославија и се чудите како да ги „протолкувате“.
Ова е суштината на сите твои недорабирања. Па да почнеме со ред:
Во 1913 година, кога Србите ја примиле Македонија, настанале немири и востание, кое било задушено (Охридско-Дебарско востание). Потоа почнал теророт, до 1915 година, кога бугарската војска и ВМОРО се враќаат во Македонија и ги бркале србоманите и Србите, кои во периодот 1913-1915 година го малтретирале локалното бугарско и албанско население. Многу сбомани настрадале во периодот 1915 - 1918 година во различни србомански села, најмногу од ВМОРО.
Кутрите твои Албанци. Србите ги малтретирале.:place:
Познато ли ти е тебе ова:

Clifford Edmund Bosworth - The Encyclopaedia of Islam A-B Vol 1 (Encyclopaedia of Islam New Edition) (1979)

1718652644885.png

1718652869956.png

Албанци, Черкези и останати

Албанците, наречени од Турците и од Словените Арнаути, од Грците Ἀρβανῖται и од самите себе Шкјипетар, отсекогаш биле несреќа на западна Македонија. По првата турска инвазија на Албанија, многу од поглаварите или беговите го прифатиле мухамеданството, но преобратувањето на најголемиот дел од народот се случило во 16 и 17 век. Исповедајќи го кредото на доминантната моќ и имајќи право да носат оружје, на Албанците им беше овозможено да ги поместат своите граници на сметка на беспомошното население околу нив, а нивните навлегувања продолжуваат до ден-денес.

Тие не само што самите напредуваа, туку ги протераа на исток голем број од нивните христијански сонародници и голем дел од некогаш просперитетното влашко население во Албанија. Албанските бунтови и немири беа чести долж западните граници на Македонија, особено во соседството на Дебар: словенските селани беа главните страдалници од овие неволји, додека Портата, во спроведувањето на „исламската политика“ усвоена од султанот Абдул Хамид II, нежно се однесуваше со непослушните верници.

Во јужна Македонија, Албанците од расата Тоск се простираат преку долината на горна Бистрица западно до Костур, и досегаат до јужните и западните брегови на Преспанското и Охридското Езеро: тие се исто така многубројни во соседството на Битола. Во северна Македонија, Албанците припаѓаат на Гегите: тие напредуваа во голем број во областите Дебар, Тетово и Скопје, истерувајќи го словенското население пред нив. Вкупниот број на Албанци во Македонија може да се процени на околу 120.000, од кои околу 10.000 се христијани (главно православни Тоски). Черкезите, кои заземаат некои села во соседството на Серес, сега ги има едвај 3000: нивните грабливи инстинкти може да се споредат со оние на Албанците. Евреите имале колонии во Македонија во времето на Свети Павле, но од овие рани населби не останала трага. Евреите кои сега се наоѓаат во земјата потекнуваат од бегалците кои побегнале од Шпанија за време на прогонствата на крајот на 15 век: тие зборуваат дијалект на шпански, кој го пишуваат со хебрејски знаци. Тие формираат просперитетна заедница во Солун, која брои повеќе од половина од населението: нивните колонии во Битола, Серес и други градови се сиромашни. Мал дел од Евреите, познати како Деунме според Турците, го прифатиле мухамеданството.


1718653729501.png

1718653904237.png
1718653948890.png

Сега првин поплачи над судбината на овие добродушни Албанци, па потоа ќе ги побараме непостоечките локални Бугари во Македонија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom