Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563

Од Левков станал Левкович :popce:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.427
Поени од реакции
4.257
...а од Монгол и Татар, станал Словен...
Питање дали бил монгол, дали татар, дали словен, дали византиец, дали ТРАКИЕЦ, ама битно станал и останал што швабите им одговарало:анти-словен програмиран да биде послушно куче на кои и да нуди две червени
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
тезата ми е дека твојата теза - чарето да го бараме кон русија/исток смрди.
Но мене не ми е тезата „чарето да го бараме кон русија/исток смрди“. Не знам како тоа воопшто го заклучи.

пак те прашувам дали сериозно мислиш дека држава у која минималната плата е помала него у нашава може да ни понуди подобри услови за живот?
Ниту тие ни нудат нешто, ниту па очекувам некој однадвор да ни „даде“ било што. Самото очекување на такво нешто е заблуда (и резултат од пропаганда).

за да изберам нечија страна треба таа страна да ми дае причина или во нашиов случај да не напраи зависна.
од парите кои се влеваат од другата страна (западот) ние не само шо сме зависни, туку и би немале доволно пари за тековни трошоци ако им го свртиме грбот.
„Чарето“ си е наше сопствено, и само ние можеме да го заслужиме. Русија не ја гледам како „спас“ од бедава, ниту тие се нешто „должни“ да ни понудат нешто.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.613
Поени од реакции
6.044
златен руските 'мега' ѕвезди прават дуети со косовски пејачки - Ера Истрефи, она пеј на шкип, тој на руски.
Путин поздравува химна на Косово во Сочи. Разбуди се, со хиени си имате работа. Во хиени лојалност нема. Тие трзаат и се лакомат само на тој што има моќ - типично олигархиски, ако тоа во нивните очи е некој албански кримос, а не некој за нив просечен Србин, тогаш че го откачат овај вториов. За греота сте.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.734
златен руските 'мега' ѕвезди прават дуети со косовски пејачки - Ера Истрефи, она пеј на шкип, тој на руски.
Путин поздравува химна на Косово во Сочи. Разбуди се, со хиени си имате работа. Во хиени лојалност нема. Тие трзаат и се лакомат само на тој што има моќ - типично олигархиски, ако тоа во нивните очи е некој албански кримос, а не некој за нив просечен Србин, тогаш че го откачат овај вториов. За греота сте.
glej si ja ti siptarkata sto ti prdi u zgrada da ne te zbrca nekoj nejzin "sonarodnik" u helvetika ili kaj kur da si... zivees so niv, muzikata eve im ja znaes, sigurno smrdis i na loj... :toe:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
ако стварно мислиш дека македонија може да продуцира и да се оддржава сама онда или живееш у wonderland или нечија пропаганда страшно те има испрано и тебе, ти кој етикетираш кој е жртва на пропаганда а кој не.
Македонија минус странските сметања и мешања - и тоа како има потенцијал да биде пристојно место за живеење и просперитетна држава. Под странските сметања и мешања ги ставам и нивните марионети и петтоколонаши, првин со нив мора да се разреши работата. А ако ти мислиш поинаку, тогаш или загубен во дефетизам или си еден од подвлечените. Не само што не нудиш никаква алтернатива, туку и сегашното ропство го претставуваш како нешто добро.


западот преку разни фондови, невладини, кредити од свои банки и курчеви карики не напраила зависна од нив.
Ова е нешто за што треба да се залагаме, можеби и бориме, за да го здржиме?
Не гледам што друго препорачуваш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Oна кога ќе помислиш дека ништо веќе подолно не може да се деси во државава...

 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.180
Поени од реакции
16.035
Oна кога ќе помислиш дека ништо веќе подолно не може да се деси во државава...

И имаше овде по форумов некои шо ги бранеа МПЦ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Oна кога ќе помислиш дека ништо веќе подолно не може да се деси во државава...

Тоа е дел од договорот со СПЦ.

Не можеш ти да се договориш со СПЦ, а притоа да го игнорираш Вранишковски. СПЦ него го признава како валиден овде.
Србите си бараат он да се интегрира.

Да, сите ебани отстапки, цело време, ние ги праиме како најдолни безрбетници, што и сме како држава.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.312
Поени од реакции
46.086
Од една страна ова спонзорирано од Србија и Русија, од друга Вартоломеј со којзнае што спонзорирано од Америка.
Ќе си го бараме назад расколот, гледам ја.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.776
Поени од реакции
8.063
Тоа е дел од договорот со СПЦ.

Не можеш ти да се договориш со СПЦ, а притоа да го игнорираш Вранишковски. СПЦ него го признава како валиден овде.
Србите си бараат он да се интегрира.

Да, сите ебани отстапки, цело време, ние ги праиме како најдолни безрбетници, што и сме како држава.
Oд поодамна е ова.

Srpska patrijaršija u budućim pregovorima o konačnom statusu autokefalne Makedonske pravoslavne crkve - Ohridske arhiepiskopije trebalo bi da dobije najmanje jednu eparhiju za Srbe, odnosno za svoje vernike u Severnoj Makedoniji, prenose Večernje Novosti.
Uz to, dva ili tri srednjovekovna manastira na tlu današnje Severne Makedonije trebalo bi da dobiju status "stavropigijalnih". To znači da bi bili izuzeti iz eparhija MPC, na čijem prostoru se nalaze, a njima bi upravljao direktno - srpski patrijarh.

Ovakvu pregovaračku platformu Srpske patrijaršije zastupa profesor Pravnog fakulteta u Kragujevcu Zoran Čvorović, uoči dijaloga koji će dvojica crkvenih poglavara - patrijarh Porfirije i arhiepiskop Stefan, zajedno sa sinodima SPC i MPC, otvoriti na temu nerešenih administrativnih pitanja, koji će prethoditi formalnom proglašenju autokefalnosti pravoslavne crkve u Makedoniji.


Кои ќе бидат тие манастири кои ќе се отстапат на Србија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom