Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.506
Поени од реакции
621
И јас имам правено муабет со луѓе од пограничните региони кои за време на Југа можеле да фатат сигнал на југословенски телевизии и радио и со радост се сеќаваат на својата младост кога за разлика од жител на Буграс кој не можел, тие можеле да имаат прозорец кон современиот свет во поглед на популарната култура.
Имавме доволно пристап до квалитетна музика. Југо музиката не беше таква. Вакви дивјачки турбофолк ритми не се произведуваа во земјава. Имаше комисија која го оценуваше квалитетот на музиката. Ова започна по крајот на комунизмот. Дедо ми имаше огромен грамофон (и сега работи) и 100+ плочи, ниту една од југословенски уметник - тој беше учител, а не работник во рудник.


1644575796451.png

Разликата е таква како што најдобро може да се опише со земањето на ЗОИ на Сарајево 1984 а не на Банско или Стара Загора. Југа можеше да организира и изведен еден таков светски настан, Бугарија не.
Бугарија нема ни аплицирано. За организацијата, не биди толку сигурен.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Колку бугарски плочи имаш слушано од 70-тите и 80-тите во продукција на Балкантон?

За книга, прво прочитај ја класиката на Иван Вазов - Под игото. За совренена книги види: Георги Господинов - Физика на тагата – изд. ИЛИ-ИЛИ (на македонски)
Прегледај го приврзокот 321820
Има многу филмови... ако сакаш борбени сцени, види Кан Аспарух (1981). Еве еден "teaser": https://www.youtube.com/watch?v=wS_twJrXOU8
Поврзани со Македонија види Мера според мера (1981), лјубовен - Всичко е лјубов (1979). За најновите филми последно гледав "Петја на мојата Петја" (2021) - ми се допадна. Инаку Източни пиеси (2009), Ст'пки в пјас'ка(2010), HDSP: Лов на дребни хиштници (2010), "Кецове" (2011), Урок (2014) исто ми се допагат.
Сакаш да се кладиме дека имам плочи од БГ продукција од осумдесети? :) Значи не зборувам на памет, имам извесни спознанија за тоа.

Какви се овие филмови, за каков жанр станува збор? Дали има трејлери да се види отприлика што е како е?
Имам гледано неколку БГ филмови и делумно една серија, повторно слаба глума, потпросечна продукција, лошо сценарио...
Мора да земеме предвид што Бугарија постои 144 години а СФРЈ постоеше едвај 48 што значи скоро три пати помалку од БГ. Покрај олимпијарда беше домаќин и на фудбалско ЕП и на финале на ЛШ.
Било кој аспект на популарната култура да се земе, Бугарија е крајно инфериорна према СФРЈ.
Не мора само културата, што и да се земе во предвид скоро секогаш БГ ќе биде инфериорна.

Освен медали на олимпијади, Бугарија е тука супериорна, особено во атлетика, ако не се лажам сеуште важи светскиот рекорд на Костадинова а неодамна падна рекордот на Донкова после 30 години.
Автоматски споено мислење:

Имавме доволно пристап до квалитетна музика. Југо музиката не беше таква. Вакви дивјачки турбофолк ритми не се произведуваа во земјава. Имаше комисија која го оценуваше квалитетот на музиката. Ова започна по крајот на комунизмот. Дедо ми имаше огромен грамофон (и сега работи) и 100+ плочи, ниту една од југословенски уметник - тој беше учител, а не работник во рудник.


Прегледај го приврзокот 321825


Бугарија нема ни аплицирано. За организацијата, не биди толку сигурен.
Не, немавте.
Знам дека имало плочи од најпопуларните изведувачи како Битлси, Квин или ете во случајот Дип Парпл но скоро ништо од Пост-панк ерата, да не зборуваме за панк тоа би биле комедии Бог да чува кралицата
Во време на дедо ти сеуште Ју-сцената била во повој, но затоа татко ти многу веројатно слушал Јужни Ветар, Ханку и Шабана, како што пееја ЗП.

Тоа што југословенската шунд музика најде пласман по источна Европа е интересен феномен.
А самите бугари денес ги имаат најголемите продукции на фолк-шунд на Балкан, освен можеби Пинк. Најголем дел од Бугари откида на полуголи певаљки што повторно говори многу за цивилизациското ниво.

Југа произведуваше квалитет и шунд.
БГ само шунд.


Електрични оргазам на VH-1.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Ако мене ме прашуваш со МКД имаш врска колку јас со мамутите, не гледам зошто имаш потреба и да коментираш на МКД форум.
Ами фрустрациите нема да се излечат сами.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.497
Поени од реакции
3.572
Сакаш да се кладиме дека имам плочи од БГ продукција од осумдесети? :) Значи не зборувам на памет, имам извесни спознанија за тоа.

Какви се овие филмови, за каков жанр станува збор? Дали има трејлери да се види отприлика што е како е?
Имам гледано неколку БГ филмови и делумно една серија, повторно слаба глума, потпросечна продукција, лошо сценарио...
Мора да земеме предвид што Бугарија постои 144 години а СФРЈ постоеше едвај 48 што значи скоро три пати помалку од БГ. Покрај олимпијарда беше домаќин и на фудбалско ЕП и на финале на ЛШ.
Било кој аспект на популарната култура да се земе, Бугарија е крајно инфериорна према СФРЈ.
Не мора само културата, што и да се земе во предвид скоро секогаш БГ ќе биде инфериорна.

Освен медали на олимпијади, Бугарија е тука супериорна, особено во атлетика, ако не се лажам сеуште важи светскиот рекорд на Костадинова а неодамна падна рекордот на Донкова после 30 години.
Автоматски споено мислење:



Не, немавте.
Знам дека имало плочи од најпопуларните изведувачи како Битлси, Квин или ете во случајот Дип Парпл но скоро ништо од Пост-панк ерата, да не зборуваме за панк тоа би биле комедии Бог да чува кралицата
Во време на дедо ти сеуште Ју-сцената била во повој, но затоа татко ти многу веројатно слушал Јужни Ветар, Ханку и Шабана, како што пееја ЗП.

Тоа што југословенската шунд музика најде пласман по источна Европа е интересен феномен.
А самите бугари денес ги имаат најголемите продукции на фолк-шунд на Балкан, освен можеби Пинк. Најголем дел од Бугари откида на полуголи певаљки што повторно говори многу за цивилизациското ниво.

Југа произведуваше квалитет и шунд.
БГ само шунд.


Електрични оргазам на VH-1.
Сакаш да кажеш дека си ги гледал сите бугарски филмови направени од 50 години на минатиот век досега , си ги прочитал сите бугарски автори кои пишувале проза и поезија ,си ги слушал песните на сите естрадни, поп и рок музичари во последните 50 години и на крајот доjде до брилијантниот заклучок дека ништо не чини.:D
Само гледајќи го патосот со кој ја браниш својата теза ми е jaсно дека и поjма си немаш .
Незнаењето не е изговор да тресеш зелени...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Сакаш да кажеш дека си ги гледал сите бугарски филмови направени од 50 години на минатиот век досега , си ги прочитал сите бугарски автори кои пишувале проза и поезија ,си ги слушал песните на сите естрадни, поп и рок музичари во последните 50 години и на крајот доjде до брилијантниот заклучок дека ништо не чини.:D
Само гледајќи го патосот со кој ја браниш својата теза ми е jaсно дека и поjма си немаш .
Незнаењето не е изговор да тресеш зелени...
Не, не сакам тоа да кажам, тоа што го кажувам нема потреба од интерпретација.
Дали си ти нормален? Некој треба да ги гледа сите филмови со Чак Норис за да заклучи дека се шунд, или само 2-3 би биле доволно? Постои нешто кое се вика репрезентативен примерок. Имам за жал гледано неколку бугарски филмови кои беа екстремно лоши. Гледање на 10 такви филма би било опасно по менталното здравје.

Поезија на бугарски би била крајно лоша, затоа што се работи за крајно грд јазик, непогоден за поетика. По угостителски објекти во Софија сум слушал бугарски народњаци, екстремна форма на шунд.
Мојата теза е дека Југославија беше цивилизациски далеку понапред од Бугарија, наведов аргументи и факти во прилог на таа хипотеза. Но, проблемот е на друго место, вие бугарофилите имате ирационална омраза кон покојната СФРЈ изродена од чувство на инфериорност према западниот ви сосед кој пола век ве дразнел со тоа што бил цивилизациски на друга планета од сивото, монотоно, грдо и нечовечко живеење во НРБ. Време е за објективност. А таа укажува дека бугарскиот придонес било кон популарната култура било кон културата општо во регионални рамки е скоро нула.


Песна која предизвикувала помрачување на умот кај просечен бугарски националист :angel:
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Чист пример за ова ти е западна Македонија, целиот наш дијалект е пун со србизми и турцизми, еден збор бугарски ниту има ниту пак имало некад у дијалектот. Културолошки и те како одувек смо биле поблиску до србите и турците отколку што смо биле до бугарите.
Не знам од која дупка си излезен ама ете ти прав западен дијалект од охридско и прилепско а не твојот шопски дијалект:

Од Григор Прчичев, 1762 лето:

Од Марко Цепенков:
Непослушноста на Силјан
Дури го учел Божин Силјана сина си, се се пулел во гредите и во ѕидовите, чунки како крв му се гледаше татко му пред очите кога го учеше.
— Ако се раздени, ќе ти кажам јас тебе клетва ќе добијам и друзи маслаати што ми ги кањараш (читање молитва) ти мене, — си велел сам со себе Силјан, — дури да си појдам в град, да ќе ме видиш ти овде да ме тераш ти на жниење на оваа силна горештина, бидејќи има в град ладни меани, да седам и ќеф да терам со граѓаните.
Блазе си им анасана на граѓаните, ете тие живот поминуваат ја, а не како ние селаните ќе испукаме од горештина, пот да ни тече од челото како река. Утре, дај Боже здравје, одење в град и назад нема да се вратам од овие тешки лакрдии што ми ги рече стариот, да знам оти за вистина клетвата негова ќе ме фати; пиле да се сторам, бело море и црно да прелетам, ама уште еднаш при татка не дојдувам. Ете лели со инаетлак татко ми ме фати, чекај да ме види што маж сум јас. Лели за инает, еден товар сол ќе јадам, ама не му се поклонувам.
Размислувајќи ги овие зборови и друзи ноќта, Силјан уште во темни зори ја праштил в град и си ошол на еден ан кај што си одел секогаш.

Десет пати поблизок јазик до бугарските дијалекти отколку српските за твоја жал и жал на останатите српчиња што те лајкнале. Тоа што имаше обид за србизирање на литераратурниот јазик од џуџето од Небрегово е друга приказна.

И да, Бугарите се поблиску до Македонците и културно и јазично и физички.
Автоматски споено мислење:

Српски водечки политичари:




Бугарски водечки политичари:




И некој ќе ми каже дека сме биле послични со Србите? Види им ги бе тие четвртасти глави и црти кои попрво би рекол доколку не знаев од каде се ори се некакви Пољаци или Унгарци.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Кирил Петков има фаца ко да пуштил звучен прдеж за време на состанок а мислел дека ќе биде тивок.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Кирил Петков има фаца ко да пуштил звучен прдеж за време на состанок а мислел дека ќе биде тивок.
Кирил Петков изгледа како секој трет човек во Македонија. Нема да познаеш дали е бербер, водоводџија или менаџер во некоја мала фирма.
Истото не би го кажал за Вучич и поготово за Додик кој има поинаква фаца од тоа што сум навикнат да гледам. Би рекол има стереотипна српска фаца.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.209
Поени од реакции
25.947
Кирил Петков изгледа како секој трет човек во Македонија. Нема да познаеш дали е бербер, водоводџија или менаџер во некоја мала фирма.
Истото не би го кажал за Вучич и поготово за Додик кој има поинаква фаца од тоа што сум навикнат да гледам. Би рекол има стереотипна српска фаца.
Дај повеќе детали за антрополошките разлики помеѓу Срби и Бугари. :vozbud:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.388
Поени од реакции
36.321
Кирил Петков изгледа како секој трет човек во Македонија. Нема да познаеш дали е бербер, водоводџија или менаџер во некоја мала фирма.
Истото не би го кажал за Вучич и поготово за Додик кој има поинаква фаца од тоа што сум навикнат да гледам. Би рекол има стереотипна српска фаца.
А оваа фаца на кој те потсеќа :D

D804F3E6-1C9C-4A56-8CE6-F7F0CC2A8013.jpeg

Панонска низина или Анатолија?:LOL:

Многу се замарате за некои генетики во ситуација кога триста народи поминале тука и Турците пет века жалеле и палеле во регионов.
 
J

joli1

Гостин
Шопски дијалект може да биде само тој на кој што ти разговараш, а не полошкиот дијалект. :)

Хаха, на каква моја жал, дечко? Тоа што секој македонец знае да чита, пишува и да разбира српски, што не е случајот со бугарски? Тоа што вашиот јазик не го разбираме, тоа што ваши филмови не гледаме, тоа што ваша музика никогаш не сме слушале?

Дарко Гавровски - Гавро - Ја Го Љубим Тетоо

Еве ти изворен тетовски дијалект.

Ја од 'Саат Маало', Ти од 'Поток Маало',
Ама, чим ми даде ишарет, ќе ти дојдем навечер,
Да ти појем дејче подпенџер.
Низ капиџик побегни, на ќушето дојдими
Очи ја да исплакнем, многу да те исцунем,
Да ми пројде мерак за тебе.
Низ 'Два Бреста' рашетав, малу накај 'Певчина',
Низ бавчете јабуќе, по чардаци сардуње, Теферич си прајевте.
На пазар ќе идем ја,
право 'Горна Чаршија',
Да ти купим кадифе,
турско злато прстењче,
Да те верим тебе за мене.
У петок ќе дојдем ја,
да ми прајеш Тава Гра,
Една тава -- два сомуна,
Горко кафе -- слатко од дуња,
Како Паша да ме пречекаш.
Еве, пошо сакаш да знаеш, до дн дншен уште се збори ваќе.

Место на крај И, користиме Е за множинa, како што користат србите.

јаболки (литературен македонски јазик)
јабуке (српски јазик)
јаб'лки / yabŭlki (бугарски јазик)
јабуќе (тетовски дијалект)

во (литературен македонски јазик)
у (српски јазик)
в (бугарски јазик)
у (тетовски дијалект)

Милион вакви примери можем да напишем, ама џабе. Си имате зацртано нешто у тоа главете и мислите дека све знаете, а уствари појма немате.

Не ја гледам таја културолошка сличност со вас, никад немало ни па останало некоја бугарска традиција овде, а за јазиците да, можда се слични, ама слични се сите словенски јазици, нели? Не слушамо ваша музика, не гледамо ваши филмој, ве разбирамо толку колку што би разбрале руси.

Пак ќе ти пишем, кој јазик кому му е поблизок зависи од регионот. Тоа е нешто што вие не сфаќате.

А ова што пробуваш да споредиш политичари се со цел да докажеш дека физички сме биле слични е смешно. :pos:
 
Член од
30 јануари 2022
Мислења
109
Поени од реакции
224
Шопски дијалект може да биде само тој на кој што ти разговараш, а не полошкиот дијалект. :)

Хаха, на каква моја жал, дечко? Тоа што секој македонец знае да чита, пишува и да разбира српски, што не е случајот со бугарски? Тоа што вашиот јазик не го разбираме, тоа што ваши филмови не гледаме, тоа што ваша музика никогаш не сме слушале?

Дарко Гавровски - Гавро - Ја Го Љубим Тетоо

Еве ти изворен тетовски дијалект.









Еве, пошо сакаш да знаеш, до дн дншен уште се збори ваќе.

Место на крај И, користиме Е за множинa, како што користат србите.

јаболки (литературен македонски јазик)
јабуке (српски јазик)
јаб'лки / yabŭlki (бугарски јазик)
јабуќе (тетовски дијалект)

во (литературен македонски јазик)
у (српски јазик)
в (бугарски јазик)
у (тетовски дијалект)

Милион вакви примери можем да напишем, ама џабе. Си имате зацртано нешто у тоа главете и мислите дека све знаете, а уствари појма немате.

Не ја гледам таја културолошка сличност со вас, никад немало ни па останало некоја бугарска традиција овде, а за јазиците да, можда се слични, ама слични се сите словенски јазици, нели? Не слушамо ваша музика, не гледамо ваши филмој, ве разбирамо толку колку што би разбрале руси.

Пак ќе ти пишем, кој јазик кому му е поблизок зависи од регионот. Тоа е нешто што вие не сфаќате.

А ова што пробуваш да споредиш политичари се со цел да докажеш дека физички сме биле слични е смешно. :pos:
Жал ми е да те разочарам, ама треба да бидеш елементарно лингвистички неписмен да мислиш дека македонскиот јазик е посличен со српскиот отколку со бугарскиот.

Еден просечен србин или хрват кој нема учено македонски јазик, скоро воопшто не разбира македонски. Еден просечен бугарин кој исто така нема учено македонски без проблем ќе разбере голем дел од кажаното. Модерниот македонски јазик е на сила направен да личи на српскиот, но џабе, затоа што граматички се многу различни.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom