Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.506
Поени од реакции
621
Како се убеди дека си македонски бугар?
И уште ако имаш блгарски пасош и седиш у МК има две дијагнози

Или си мрднат или татарите од блгарија ти фрлаат евра да мрсиш муда на кајгана
3 то обаче њама.
Јас сум Бугарин со потекло од Македонија. Имам бугарски пасош и живеам во Бугарија.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.550
Јас сум Бугарин со потекло од Македонија. Имам бугарски пасош и живеам во Бугарија.
Како заклучи дека си Бугарин? Имаш ли некаков валиден доказ за тоа?

1644428231873.png

1644428293609.png

Oд табелава можеш да видиш дека практично нема генетска разлика на Y-DNA помеѓу Бугарија, Македонија и Северна Грција. Блиску е и Романија која има повеќе I2а и помалку Е1b1b во однос на претходниве.

Ти како знаеш дека си Бугарин, а не си Грк, Македонец или Романец?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.880
Како заклучи дека си Бугарин? Имаш ли некаков валиден доказ за тоа?

Прегледај го приврзокот 321672

Прегледај го приврзокот 321673

Oд табелава можеш да видиш дека практично нема генетска разлика на Y-DNA помеѓу Бугарија, Македонија и Северна Грција. Блиску е и Романија која има повеќе I2а и помалку Е1b1b во однос на претходниве.

Ти како знаеш дека си Бугарин, а не си Грк, Македонец или Романец?
Интересно... Дај и линкови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.880
Лаички толкувано, според R1a словенскиот карактер на Балканот е интересен. На пример Романците искача дека имаат поголема словенска генетска оставштина од нас, и уште повеќе од Бугарите. Молдавците „растураат“.



А тек кога вака ќе ги наредиме работите...
1644433114905.png

1644433333349.png
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.550
Види:


 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.880
Види:


Фасцинантна е генетиката... Само да не забораваме дека на крајот на краиштата сите ние повеќе од 98% ДНК делиме со шимпанзата. :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Фасцинантна е генетиката... Само да не забораваме дека на крајот на краиштата сите ние повеќе од 98% ДНК делиме со шимпанзата. :D
Dodadi na toa deka vie pokraj 98 % sto delite so simpanzata, preostanatite 2% gi delite so tatarite :toe:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.767
Pa Bugarija, isto ko makedoncite rodeni vo Avstralija sho si ja osekaat aus ko tatkovina.
Индивидуално е тоа, иако би ги разбрал тие што се второ колено (родени таму) да немаат никакви чувства за тука. Истото важи и за Македонците кои се во окупираните делови (Егејска, Пиринска, делот во Албанија).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.113
Поени од реакции
30.880
Генетски гледано, истото било и со Пајонците, Старомакедонците, Тракијците, и неброени други. Културолошки гледано, сите сме продукти на културата и средината во која раснеме... Кој го разбира ова, разбира и зошто е толку погубна за нас влијанието на западната (поп) култура.

Видов некаде во источниот дел практикувале некој стар обичај каде играат окулу маса на која лежи јагне. Не го знам обичајот, ама не го колат не го тепаат... Некој сликал и за два дена Анима Дунди (или слична НВО) искача со тужба заради злоставување на животните. :facepalm:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.960
Парадокс/Нова Генерација (1979 – 1992), Воцек и Чугра (1984 – 1992), Атлас (од 1985), Кале (1985 – 1987), Клас (1986 - 1996 / 2012 - денес), Ревју (1988 - 1995 / 2001 - денес) , ФКНФ/Абсолјутно Начинаешти (1988 - 1991 / 2013 - денес), Виолетов генерал (1989 – 1994), М'ртви поети (1992 – 1999 / 2004 – 2006)... Синтез, Спринт...

Не можете да слушнете подалеку од југословенската завеса, зад која сè беше грдо и нецивилизирано до војните, етничкото чистење, убиствата и силувањата на „цивилизирана Југославија“.

Постоење не е еквивалент на квалитет.
Пошто сум релативно добар познавач на светската пост-панк/њу-вејв/синт-поп сцена, иако знаев што ме чека, сепак пуштив неколку од тие погореопишани несреќи, чисто да бидам изненаден и да признаам како тоа Бугарија имала некаква сцена во тоа време. Имам слушано Советски и чехословачки бендови и изведувачи од тој период па горе долу знаев што може да се очекува.

Што е ова бе? Туѓ срам ме изеде кога ги слушав овие на линкот, како да ти кажам, она кога ти е тужно и тешко во исто време, многу неубаво чувство нешто измеѓу сожалување, блам и одвратност, некои ликови по гаќи се движат како во бунило, соц-реалистичка реа наоколу :icon_lol: живи костури, неисхранетост, жени недепилирани и свиснати како во субсахарска Африка, фризурите им се како правени со миксер за јајца, вокални способности на отепано Магаре...што ми требаше ова ај ај ај.......но добро, интересено е сепак да се види и нешто на тоа ниво.
Само кажи ми дали си тоа сериозен дека овие атонални јадови и беди се нешто на ниво на сцената на екс-Југа?

Ете еден пример од релативно опскурна Ју група од тоа време :


Спореди било што, текст, аранжман, продукција, вокали, рифови...

Интересно е колку бугарофилите имаат омраза кон Југославија, 30 години после распадот, набиени се полувековни комплекси кога во Бугарија животот бил сив, сиромашен, отсечен од светот, никаков, со празни полици по продавници, шверц на мастики за џвакање и винил плочи биле бизнис.
Тоа што маса бугари припаѓале слушајќи Лепа Брена, Миле Китиќ и Јужни Ветар и остала екс-Ју дно продукција доволно зборува за цивилизациската разлика.
Во Југославија не постоеше ниту еден бугарски изведувач, немаше.
Во Бугарија екс-ју изведувачите биле барани и посакувани како леб.


Види ги бе, на националниот стадион Васил Левски на сред Софија со Хеликоптер ја носат Лепа Брена (кој ја прател таа сцена знае кое дно е Лепа Брена), еј со Ми-8 пред 100К (сто мадафакин илјади еееј) радосен бугарски народ кој пее србијански песнички во хор со Лепа Брена.
Дали има нешто слично во обратен смер?
Небитни се војните во смисол на цивилизациски чекори, пример е Австро-Унгарија која започна светска војна, се распадна и исчезна, но во време на своето постоење била цивилизациски на друга планета споредено со земји кои опстанале како Бугарија, Грција и слични.

Припаѓаат на Лепа Брена на сред Софија :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom