Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.506
Поени од реакции
621
Која ја сметаш за твоја татковина?
Секако Бугарија.
Автоматски споено мислење:


Постоење не е еквивалент на квалитет.
Пошто сум релативно добар познавач на светската пост-панк/њу-вејв/синт-поп сцена, иако знаев што ме чека, сепак пуштив неколку од тие погореопишани несреќи, чисто да бидам изненаден и да признаам како тоа Бугарија имала некаква сцена во тоа време. Имам слушано Советски и чехословачки бендови и изведувачи од тој период па горе долу знаев што може да се очекува.

Што е ова бе? Туѓ срам ме изеде кога ги слушав овие на линкот, како да ти кажам, она кога ти е тужно и тешко во исто време, многу неубаво чувство нешто измеѓу сожалување, блам и одвратност, некои ликови по гаќи се движат како во бунило, соц-реалистичка реа наоколу :icon_lol: живи костури, неисхранетост, жени недепилирани и свиснати како во субсахарска Африка, фризурите им се како правени со миксер за јајца, вокални способности на отепано Магаре...што ми требаше ова ај ај ај.......но добро, интересено е сепак да се види и нешто на тоа ниво.
Само кажи ми дали си тоа сериозен дека овие атонални јадови и беди се нешто на ниво на сцената на екс-Југа?

Ете еден пример од релативно опскурна Ју група од тоа време :


Спореди било што, текст, аранжман, продукција, вокали, рифови...

Интересно е колку бугарофилите имаат омраза кон Југославија, 30 години после распадот, набиени се полувековни комплекси кога во Бугарија животот бил сив, сиромашен, отсечен од светот, никаков, со празни полици по продавници, шверц на мастики за џвакање и винил плочи биле бизнис.
Тоа што маса бугари припаѓале слушајќи Лепа Брена, Миле Китиќ и Јужни Ветар и остала екс-Ју дно продукција доволно зборува за цивилизациската разлика.
Во Југославија не постоеше ниту еден бугарски изведувач, немаше.
Во Бугарија екс-ју изведувачите биле барани и посакувани како леб.


Види ги бе, на националниот стадион Васил Левски на сред Софија со Хеликоптер ја носат Лепа Брена (кој ја прател таа сцена знае кое дно е Лепа Брена), еј со Ми-8 пред 100К (сто мадафакин илјади еееј) радосен бугарски народ кој пее србијански песнички во хор со Лепа Брена.
Дали има нешто слично во обратен смер?
Небитни се војните во смисол на цивилизациски чекори, пример е Австро-Унгарија која започна светска војна, се распадна и исчезна, но во време на своето постоење била цивилизациски на друга планета споредено со земји кои опстанале како Бугарија, Грција и слични.

Припаѓаат на Лепа Брена на сред Софија :pos:
Прво, цитирав бендови од „new wave“ од 80-тите, не само рок бендови. Овој нов стил не беше објавуван од државата, а немаше ниту приватни студија. И покрај сите пречки и неможности за вистинска концертна активност, овие групи создаваа музика.

Второ, Бугарска рок музика од 80-тите може да се види на YouTube и квалитетот и продукцијата не се полоши во однос на југословенската.

Трето, тие што слушале „new wave“ не ја слушаат Лепа Брена. Лепа Брена е за обичниот народ (простолјудие). Интересно е како во недостиг на аргументи за музички вкусови секогаш ги допирате Лепа Брена и стадионот Васил Левски. Мислев дека барем некој што ми кажува за new wave ќе го пропушти ова.

Кога во Бугарија масовно се произведуваше квалитетен поп (естрандна музика), Југославија масовно произведуваше турбо-фолк „за пијанство на маса“ за простолјудието.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Ne be nie, na bugarite mislev :)
Иронијата е дека ако гледаме само според според R1a (и ако јас добро разбирам) Бугарите имаат помалку словенска генетика од Татарите. А ние ги рачунаме за Словени (Македонци малтене) со дисфорија дека се Татари. Пошто нели името го земале од Старобугарите кои се Татари. А Татарите според процентот на R1a испаѓа дека се повеќе Словени од Бугарите. :)
(повеќе и од нас Македонците) :D


Генетика и антропологија се незгодни работи. :LOL:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Секако Бугарија.
Автоматски споено мислење:


Прво, цитирав бендови од „new wave“ од 80-тите, не само рок бендови. Овој нов стил не беше објавуван од државата, а немаше ниту приватни студија. И покрај сите пречки и неможности за вистинска концертна активност, овие групи создаваа музика.

Второ, Бугарска рок музика од 80-тите може да се види на YouTube и квалитетот и продукцијата не се полоши во однос на југословенската.

Трето, тие што слушале „new wave“ не ја слушаат Лепа Брена. Лепа Брена е за обичниот народ (простолјудие). Интересно е како во недостиг на аргументи за музички вкусови секогаш ги допирате Лепа Брена и стадионот Васил Левски. Мислев дека барем некој што ми кажува за new wave ќе го пропушти ова.

Кога во Бугарија масовно се произведуваше квалитетен поп (естрандна музика), Југославија масовно произведуваше турбо-фолк „за пијанство на маса“ за простолјудието.
abe ajde... jas samo gumenite glavi gi priznavam od bug... shat na patkata glavata
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Иронијата е дека ако гледаме само според според R1a (и ако јас добро разбирам) Бугарите имаат помалку словенска генетика од Татарите. А ние ги рачунаме за Словени (Македонци малтене) со дисфорија дека се Татари. Пошто нели името го земале од Старобугарите кои се Татари. А Татарите според процентот на R1a испаѓа дека се повеќе Словени од Бугарите. :)
(повеќе и од нас Македонците) :D


Генетика и антропологија се незгодни работи. :LOL:
Edni nezgodni so da ti raspravam. Ako togasnite bugarki se ko denesnite, nisto cudno i od mamut geni da im najdes , ili mongolski konji i magarinja :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351

Постоење не е еквивалент на квалитет.
Пошто сум релативно добар познавач на светската пост-панк/њу-вејв/синт-поп сцена, иако знаев што ме чека, сепак пуштив неколку од тие погореопишани несреќи, чисто да бидам изненаден и да признаам како тоа Бугарија имала некаква сцена во тоа време. Имам слушано Советски и чехословачки бендови и изведувачи од тој период па горе долу знаев што може да се очекува.

Што е ова бе? Туѓ срам ме изеде кога ги слушав овие на линкот, како да ти кажам, она кога ти е тужно и тешко во исто време, многу неубаво чувство нешто измеѓу сожалување, блам и одвратност, некои ликови по гаќи се движат како во бунило, соц-реалистичка реа наоколу :icon_lol: живи костури, неисхранетост, жени недепилирани и свиснати како во субсахарска Африка, фризурите им се како правени со миксер за јајца, вокални способности на отепано Магаре...што ми требаше ова ај ај ај.......но добро, интересено е сепак да се види и нешто на тоа ниво.
Само кажи ми дали си тоа сериозен дека овие атонални јадови и беди се нешто на ниво на сцената на екс-Југа?

Ете еден пример од релативно опскурна Ју група од тоа време :


Спореди било што, текст, аранжман, продукција, вокали, рифови...

Интересно е колку бугарофилите имаат омраза кон Југославија, 30 години после распадот, набиени се полувековни комплекси кога во Бугарија животот бил сив, сиромашен, отсечен од светот, никаков, со празни полици по продавници, шверц на мастики за џвакање и винил плочи биле бизнис.
Тоа што маса бугари припаѓале слушајќи Лепа Брена, Миле Китиќ и Јужни Ветар и остала екс-Ју дно продукција доволно зборува за цивилизациската разлика.
Во Југославија не постоеше ниту еден бугарски изведувач, немаше.
Во Бугарија екс-ју изведувачите биле барани и посакувани како леб.


Види ги бе, на националниот стадион Васил Левски на сред Софија со Хеликоптер ја носат Лепа Брена (кој ја прател таа сцена знае кое дно е Лепа Брена), еј со Ми-8 пред 100К (сто мадафакин илјади еееј) радосен бугарски народ кој пее србијански песнички во хор со Лепа Брена.
Дали има нешто слично во обратен смер?
Небитни се војните во смисол на цивилизациски чекори, пример е Австро-Унгарија која започна светска војна, се распадна и исчезна, но во време на своето постоење била цивилизациски на друга планета споредено со земји кои опстанале како Бугарија, Грција и слични.

Припаѓаат на Лепа Брена на сред Софија :pos:
Иронично, но на толку new wave, рок, поп музика тоа што најмногу запали во Бугарија беше турбофолкот. Нивниот планета турбофолк започна и така како копија на српските за денес тоа да е доминанта продукција/музички стил.

Инаку што сум зборел со луѓе од Бугарија ју музиката многу зависи регионално. Пример некој од Видин, Ќустендил би ја знаел цела дискографија и 10 песни на памет од Брена, а некој од Варна тек би знаел дека постои и можеби некој рефрен. Исто што имам забележано сличен феномен во помал обем имало и во Романија. Пример имав колеги од Темишвар и тие ми кажуваа дека таму Темишвар сеуште српски турбофолк се слуша до некаде, а Лепа Брена е познато име и голема ѕвезда во комунизмот што и ден денес полни сали таму.


 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.797
Секако Бугарија.
Јас сум Бугарин со потекло од Македонија. Имам бугарски пасош и живеам во Бугарија.
Ако мене ме прашуваш со МКД имаш врска колку јас со мамутите, не гледам зошто имаш потреба и да коментираш на МКД форум.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.578
Иронијата е дека ако гледаме само според според R1a (и ако јас добро разбирам) Бугарите имаат помалку словенска генетика од Татарите. А ние ги рачунаме за Словени (Македонци малтене) со дисфорија дека се Татари. Пошто нели името го земале од Старобугарите кои се Татари. А Татарите според процентот на R1a испаѓа дека се повеќе Словени од Бугарите. :)
(повеќе и од нас Македонците) :D


Генетика и антропологија се незгодни работи. :LOL:
Немаат врска денешниве таканаречени Бугари со Татарите, Чувашите и Башкирите. Кај првите отсуствува N1c1 хаплогрупа, додека овие покрај Волга имаат многу помал процент на мезолитската европска хаплогрупа I2a, доминантна во Босна и Херцеговина и Хрватска.

1644505431714.png

1644505490252.png
1644505756702.png
1644505601695.png
1644505666859.png

1644507078869.png
1644507181272.png


Наводната поврзаност на денешниве таканаречени Бугари со Осетите преку иранската теорија за нивното потекло е уште понеоснована. Кај првите хаплогрупата G се јавува незначително, која кај Осетите е доминантна, додека кај вторите хаплогрупите I,
R1a и Е се многу поретки во однос на балканскиве современи Бугари.

1644506394922.png

1644506455270.png
1644506483033.png



1644506511097.png

1644507405109.png


1644507481841.png
1644507389991.png

 

Attachments

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.042

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.135
Поени од реакции
30.917
Немаат врска денешниве таканаречени Бугари со Татарите, Чувашите и Башкирите. Кај првите отсуствува N1c1 хаплогрупа, додека овие покрај Волга имаат многу помал процент на мезолитската европска хаплогрупа I2a, доминантна во Босна и Херцеговина и Хрватска.
Па јасно е дека Старобугарите биле малубројни и се претопиле во локалното население (словенско, од аспект на културна идентификација). Генетски не оставиле многу, културно скоро ништо освен името Бугари и неколку лични машки имиња. Теоријата е дека дел од старобугарите мигирале покрај Волга и таму се измешале со тие финскоунгарските племиња староседелци (нешто на М беа, ме мрзи да барам сега).
Веројатно од таму им е N1c1 на денешните (оригинал) Бугари од Волга. Иронијата беше дека и како такви имаат повеќе R1a отколку балканските „словенски“ Бугари.

Уште поголема иронија е дека слични (по процентот на R1a) сме и ние Македонците, а ни Србите/Хрватите не се многу различни (интересно е дека Словенците/Словаците имаат многу поголем процент на R1a. Веројатно на времето словенските племиња кога мигрирале на Балкан, едноставно културно ги асимилирале староседелците но колку појужно толку помалку генетски доминирале. На југот генетски во голем процент староседелците си останале но Словените го наметнале јазикот и културата.

Старобугарите кога дошле во Добруша и североисточна денешна Бугарија, веројатно биле премалку за да наметнат татарскобугарса култура и јазик. Наместо тоа воспоставиле воена елита и династија, но културно се асимилирале со Словените (кои на шала може да ги викаме Македонци, пошто многу пореално е тоа отколку Бугари).
Автоматски споено мислење:

Наводната поврзаност на денешниве таканаречени Бугари со Осетите преку иранската теорија за нивното потекло е уште понеоснована. Кај првите хаплогрупата G се јавува незначително, која кај Осетите е доминантна, додека кај вторите хаплогрупите I,
R1a и Е се многу поретки во однос на балканскиве современи Бугари.
Аланите (Остеијците) се иранско племе. Задржале идентитет на иранска култура, јазикот им е во иранска група (и во индоевропски јазици). Таа бугарска теорија не држи вода ни по генетика ни по позната историја. Ни по лингвистика/култура.

Старобугарите според сите познати историјсти податоци (најмногу византиски) биле во татарска групација, или она што денес го нарекуваме Татарство. Името само по себе не е толку важно (веројатно е егзоним), повеќе за сродноста зборуваме.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Секако Бугарија.
Автоматски споено мислење:


Прво, цитирав бендови од „new wave“ од 80-тите, не само рок бендови. Овој нов стил не беше објавуван од државата, а немаше ниту приватни студија. И покрај сите пречки и неможности за вистинска концертна активност, овие групи создаваа музика.

Второ, Бугарска рок музика од 80-тите може да се види на YouTube и квалитетот и продукцијата не се полоши во однос на југословенската.

Трето, тие што слушале „new wave“ не ја слушаат Лепа Брена. Лепа Брена е за обичниот народ (простолјудие). Интересно е како во недостиг на аргументи за музички вкусови секогаш ги допирате Лепа Брена и стадионот Васил Левски. Мислев дека барем некој што ми кажува за new wave ќе го пропушти ова.

Кога во Бугарија масовно се произведуваше квалитетен поп (естрандна музика), Југославија масовно произведуваше турбо-фолк „за пијанство на маса“ за простолјудието.

Не знам како да ти кажам, продукцијата на бугарските песни е толку нискоквалитетна што е страшно, има демо снимки на Ју бендови кои делуваат како да се свежо изрежани во винил во Вирџин споредено со бугарските неоригинални, досадњикави, репетитивни, лишени од смисла текстови и ужасно лошо, ако и воопшто, продуцирани песнички.

Интересна појава, има неколку ликови тука на форумот кои го прават истото со цел да одбранат некоја позиција започнуваат со ставање рамка на муабетот, во случајов требало да занемариме 100К народ и Лепа Брена испорачана со хеликоптер на стадион пошто тоа демек не било валиден аргумент, а тоа не само што е валиден туку е и необорив факт, огромен и масивен како накрцан национален стадион со секој 8-ми жител на главниот град на некоја земја :icon_lol:
Сум сретнал ИРЛ исти такви ликови, обично се работи за крајно ограничени лица со сомнително познавање на одредена тема или струка кои сакаат да продадат некое срање некому.
Да напишев нешто за литература, пример Иво Андриќ твој одговор ќе беше "vo nedostik na argumenti sekogas toj ivo andric" избегнувам комуникација со такви карактери пошто се крајно напорни и се обидуваат својата ограниченост да ја пласираат како нешто вредно. (вредно по нашки, не по бугарски)

Крајно време е на уредниците на Википедија некој да им укаже за постоењето на бугарска њу-вејв сцена и да ги стави и нив на список, да не биде вака крајно потиштувачки за бугарска душа кога ќе види дека југословенските изведувачи се наведени во иста листа со англиски и амерички.
Ако ова не ти кажува колкав бил квалитетот на екс-ју сцената (Нови Вал) може да те подучиме со линкови, но се плашам дека тоа ќе делува крајно негативно.

Автоматски споено мислење:

Иронично, но на толку new wave, рок, поп музика тоа што најмногу запали во Бугарија беше турбофолкот. Нивниот планета турбофолк започна и така како копија на српските за денес тоа да е доминанта продукција/музички стил.

Инаку што сум зборел со луѓе од Бугарија ју музиката многу зависи регионално. Пример некој од Видин, Ќустендил би ја знаел цела дискографија и 10 песни на памет од Брена, а некој од Варна тек би знаел дека постои и можеби некој рефрен. Исто што имам забележано сличен феномен во помал обем имало и во Романија. Пример имав колеги од Темишвар и тие ми кажуваа дека таму Темишвар сеуште српски турбофолк се слуша до некаде, а Лепа Брена е познато име и голема ѕвезда во комунизмот што и ден денес полни сали таму.


И јас имам правено муабет со луѓе од пограничните региони кои за време на Југа можеле да фатат сигнал на југословенски телевизии и радио и со радост се сеќаваат на својата младост кога за разлика од жител на Буграс кој не можел, тие можеле да имаат прозорец кон современиот свет во поглед на популарната култура.
Разбирливо дека до некаде одговорноста за страшно лошиот квалитет на таа култура е последица на идеолошките рамки во кои живеел тој народ, но тоа може да се каже и за Југославија, иако можеби не до таа мера како во земјите од "лагерот".
Но и покрај тоа тешко е да се долови монотонијата и сивилото на секојдневниот живот во Бугарија во тоа време.

Разликата е таква како што најдобро може да се опише со земањето на ЗОИ на Сарајево 1984 а не на Банско или Стара Загора. Југа можеше да организира и изведен еден таков светски настан, Бугарија не.

Заборавив да прашам штипјанецот за препорака за бугарски филм или роман, од било која ера, не мора да биде стриктно од 20.век :icon_lol:
 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.506
Поени од реакции
621
Не знам како да ти кажам, продукцијата на бугарските песни е толку нискоквалитетна што е страшно, има демо снимки на Ју бендови кои делуваат како да се свежо изрежани во винил во Вирџин споредено со бугарските неоригинални, досадњикави, репетитивни, лишени од смисла текстови и ужасно лошо, ако и воопшто, продуцирани песнички.


Заборавив да прашам штипјанецот за препорака за бугарски филм или роман, од било која ера, не мора да биде стриктно од 20.век :icon_lol:
Колку бугарски плочи имаш слушано од 70-тите и 80-тите во продукција на Балкантон?

За книга, прво прочитај ја класиката на Иван Вазов - Под игото. За совренена книги види: Георги Господинов - Физика на тагата – изд. ИЛИ-ИЛИ (на македонски)
1644573626717.png
Има многу филмови... ако сакаш борбени сцени, види Кан Аспарух (1981). Еве еден "teaser": https://www.youtube.com/watch?v=wS_twJrXOU8
Поврзани со Македонија види Мера според мера (1981), лјубовен - Всичко е лјубов (1979). За најновите филми последно гледав "Петја на мојата Петја" (2021) - ми се допадна. Инаку Източни пиеси (2009), Ст'пки в пјас'ка(2010), HDSP: Лов на дребни хиштници (2010), "Кецове" (2011), Урок (2014) исто ми се допагат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom