Геноцидот Врз Македонците

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Abgeschickt von Milka Gumajlieva am 16 Juni, 2003 um 21:42:10:
Milka Gumajlieva od Strumica, R. Makedonija bila pionerska vaspituvacka vo Valandovo 1952 godina vo "Dom za deca begalci od Egejska Makedonija" i ima zelba da doznae nesto za niv, ako nekoj ja prepoznae na slikata, neka i se javi na domasna adresa :
Milka Gumajlieva
Ul. Zagrebacka br. 11 - 2400 Strumica - R. Makedonija.
Tel. : 034 - 326 376

 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Само за информација, умре еден од крвниците кој беше водач на грчката хунта -- Димитрис Јоанидис -- на 87 годишна возраст.

Јоанидис е тро помлад кадар, но не помалку крвожеден од своите ментори кој после геноцидиот врз Македонците хараше преку воената полиција ЕСА.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Само за информација, умре еден од крвниците кој беше водач на грчката хунта -- Димитрис Јоанидис -- на 87 годишна возраст.

Јоанидис е тро помлад кадар, но не помалку крвожеден од своите ментори кој после геноцидиот врз Македонците хараше преку воената полиција ЕСА.
Нека му е тешка црната земја :cug:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Прво еден предлог.
Темата да се закачи најгоре со сите други во "Важни", и ако е можно да се преименува во = "ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ"
Во неа да собереме автентични и потврдени сведоштва и документи за "прекрасниот однос кон нас од страна на сите наши мили соседи" низ вековите до ден денеска.
Мислам дека ќе се најдат и лични-семејни искази од членови на форумот или од нивни блиски, затоа што ретко да има македонско семејство што не пострадало во еден или друг период од нашата историја.

Во продолжение ви доставувам нешто што е толку нечовечно и одвратно што ме доведе во искушение дали воопшто да го постирам...
Ама сепак мислам дека секој МАКЕДОНЕЦ стар и млад треба да го прочита ова од збор-до-збор, и добро да размисли пред да помисли дали "да се менувало Македонското име" или во директна корелација со документиве подолу = дали ќе земе бугарски пасош.















Набргу ќе додадам уште вакви "убавини" од другите наши "браќа и мили соседи"...
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Темава како да ја подзаборавивме... Ајде малце да ја обновиме.

Зошто на википедиа во 2008 е избришана статијата од страна на администратор "Macedonian Genocide" ? Кој има материјали и би сакал да се нафати да ја обновиме пак?

Весникот Њујорк тајмс 1947 вади статија во која дава апел до европа да се спречи геноцидот врз македонците, но место да се спречи Англија и Франција ја подржуваат Грција и Англија праќа авиони кој фрлаат напалм бомби(специјални бомби за против пешадиска војска) врз цивилно население(македонците).
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Hero made a life in Oz

WORLD War II veteran Iane Turpin has lived in Mt Lawley for more than 40 years but walked a hard road to resettle his family there.

Mr Turpin (85), originally from Macedonia, migrated to Australia after fighting alongside the British in the Balkans in 1944.

Nazi soldiers shot him three times in his leg and back.

“I had to fight at 17, my mum cried but I had no choice,” he said.

“In 1941 I joined the Greek Democratic Battalion and in 1944, the Macedonian Active Battalion.”

He said that after his village was bombed in 1948, he had no choice but to leave.

“When I came to Australia with my wife Crisa in 1950 with the International Red Cross, I was a war victim,” he said.

This is my country. I was born there and fought for freedom, but no freedom. I stay here in democratic Australia and I don’t complain.” After his arrival, Mr Turpin moved his family to Manjimup to find work.

“I went to the mill and they said that they couldn’t put me in a mill if I don’t speak English. I said please, please, please Macedonians are good workers, they said yes and I stayed there 15 years,” he said.

“It was a hard job.”

He moved to Mt Lawley in 1964, buying their family home for 2300 pounds.

The veteran, who has 30 grandchildren and great-grandchildren, also worked at the Perth GPO for 20 years.

He received a WWII 60th anniversary commemorative medallion from the Australian Government in 2007.

Now living in North Perth residential care, he recently celebrated his birthday with family, friends and local dignitaries.

- The Guardian Express is looking for local identities, volunteers and people passionate about their communities to profile in this section. Email suggestions to guardianexpress@community news.com.au or call 6389 8016.

http://www.inmycommunity.com.au/news-and-views/local-heroes/Hero-made-a-life-in-Oz/7577531/
 
Ф

Флеш

Гостин
Некако запре темава,дајте малце активација ... Има ли нешто ново ?! Ме интересира,која е отприлика бројката на умрени во Македонскиот геноцид ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom