Генерална дискусија за запалено Македонско знаме во Косово

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Откако ленка
остави кошула тенка
ленена
И на налани отиде
тутун да реди в монопол....

Откако косово ова
откако бугарите она
откако грците тоа
откако македонците воа...
Откако (рандом нација)...

Откако ги знанемариме нациите, светот ќе биде поубаво место за живеење.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Откако ленка
остави кошула тенка
ленена
И на налани отиде
тутун да реди в монопол....

Откако косово ова
откако бугарите она
откако грците тоа
откако македонците воа...
Откако (рандом нација)...

Откако ги знанемариме нациите, светот ќе биде поубаво место за живеење.
тоа го сакаат илуминатите. а госпдо ги создал народите и поделил земја каде на културен начин ќе се натпреваруваат.
 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
Полека но сигурно западот почнува да слабее, ќе биде интересно еден ден кога Русија ќе удри на Балканот.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Албанија не ја мешајте нема никаква врска со овие инциденти, но Косово е најголемиот можен чир што и се случи на Европа... Интересот на западот е голем, единствено што можеме е да играме на нивниот танц, овие инциденти се длабоко поврзани со ред други работи што се случуваат тука во Македонија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.659
Косово е реалност, без разлика дали ни се допаѓа тоа или не, и неговото признавање значи прифаќање на таа реалност. Ако земеме во предвид дека ни е и добар трговски партнер, признавањето е потребно и оправдано.

Овие нивни испади, кои стануваат се почести, не одат во прилог кон зголемување на и онака ниското ниво на доверба кое Македонците го имаат кон Косово како држава што не би се мешала во внатрешните проблеми на Македонија. Тоа може да биде нивен сериозен проблем откако ќе ги прележат детските болести од кои сега патат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: LMC
H

HITCH

Гостин
Проблемот е што Македонија влегува во изборна година, па сега се користи можноста за партиите да си покажат заби. На Косово, пак, слават годишници од независност, но свесни се дека периодов им помина без никаков успех. Ние со Косово си имаме убава трговска размена. Проблемот се вакви девијантни појави, со кои го покажуваме степенот на цивилизираност. Ние сме рекле ова - тие ни рекле она, па за да се смират страстите одма се пали знаме. Мене, лично, многу ми смета што група неписмена раја си игра политика и што од нив зависи мојата иднина. Потрешко ми е што ги гледам како си играат индијанци - каубојци, а јас не можам ништо да сторам.

Кога веќе почнавме да се искажуваме и со поезија, би сакала да го споделам извадоков од „Очи“ од Ацо Шопов, сметам дека е најсоодветен:

Последната вечер в планинското село,
кај борците беа со дрипава дреа,
со пликови жешки на стапал тешки,
и смрштени чела - згасени, мразни,
`ко нивните пушки укочени, празни,
и нечујно, глуво, `ко здушена реја
се точеше шепот од уво до уво:
„Утре, друже, в зори, страшен бој не чека,
а ние сме малку, - сал неколку души...“
Пријатен ден!​
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.130
Откако ленка
остави кошула тенка
ленена
И на налани отиде
тутун да реди в монопол....

Откако косово ова
откако бугарите она
откако грците тоа
откако македонците воа...
Откако (рандом нација)...

Откако ги знанемариме нациите, светот ќе биде поубаво место за живеење.
Не е баш така само ме мрзи да дискутирам сега. Барем од тебе не очекувам да станеш апологет на онаа багра општествени паразити-анархисти, нихилисти, космополит(ен)и, феминисти, неолибералисти барем не без добра основа за тоа. Ќе правиме муабет.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не е баш така само ме мрзи да дискутирам сега. Барем од тебе не очекувам да станеш апологет на онаа багра општествени паразити-анархисти, нихилисти, космополит(ен)и, феминисти, неолибералисти барем не без добра основа за тоа. Ќе правиме муабет.
Јас паразитирам по рабовите на општеството, и поприлично сум нихилистички настроен...

Багра?

:(

Ќе видиш кога ќе дојдеш на Битолската собиранка...

:нинџ:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Иронија. Немаат никакво производство, здравство ( читај се живо набавуваат од кај нас, а болниците се полни со косовари) ем пази мајката признати од нас ( за мене невидена грешка ама нејсе политика е .....) и наше знаме палат. Цивилизираноста им е светлосни години далечен поим.
 
Член од
30 јануари 2012
Мислења
56
Поени од реакции
54
на косоварите им е повеќе од јасно дека ние ги признавме само поради притисокот кој го врши дуи како партнер во владата, знаат дека ние македонците никогаш не би го признале косово доброволно, туку во интерес на мир во нашата држава го признавме. Од друга страна и нас македонците ни е јасно што косоварите мислат за нас и нашата држава и не треба да не чудат вакви испади. Сега ќе излезат косовските власти и ќе го осудат инцидентот, а можеби ќе ги обвинат вевчанци, којзнае ?!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
на косоварите им е повеќе од јасно дека ние ги признавме само поради притисокот кој го врши дуи како партнер во владата, знаат дека ние македонците никогаш не би го признале косово доброволно, туку во интерес на мир во нашата држава го признавме. Од друга страна и нас македонците ни е јасно што косоварите мислат за нас и нашата држава и не треба да не чудат вакви испади. Сега ќе излезат косовските власти и ќе го осудат инцидентот, а можеби ќе ги обвинат вевчанци, којзнае ?!
Косово го признавме под притисок на САД, исто како што тоа го направи Црнагора...
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Imaat proizvodstvo .... semi-hemicari se , amfosi , ckart tablici trefche .. toa e nivnoto proizvodstvo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom