Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Само ако веќе гледате, држете се стрикно до тој дел од каналот, другите видеа на авторот, политичките и политичко-историските, да не навлегувам тука во детали, ма нема врска гледајте ги повеќето па донесете сами суд дали се небулози или чисти факти.
 
Член од
5 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
4
Темата втора светска војна, Германија и спомен дела. Во Берлин е може да се видат споменици поставени за жртвите од втората светска војна. По социјалните мрежи ама често забележувам како некои Македонци (па и други националитети) прават селфи, се сликаат гушнати со партнерот или се бакнуваат на вакво место.
Не знам како може луѓето да имаат толку ниска свест...Herunterladen.jpg
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Темата втора светска војна, Германија и спомен дела. Во Берлин е може да се видат споменици поставени за жртвите од втората светска војна. По социјалните мрежи ама често забележувам како некои Македонци (па и други националитети) прават селфи, се сликаат гушнати со партнерот или се бакнуваат на вакво место.
Не знам како може луѓето да имаат толку ниска свест...Прегледај го приврзокот 321314
Не верувам дека тие што си прават селфи знаат воопшто за симболиката на споменициве, едноставно интересно им е :)
Автоматски споено мислење:

Само ако веќе гледате, држете се стрикно до тој дел од каналот, другите видеа на авторот, политичките и политичко-историските, да не навлегувам тука во детали, ма нема врска гледајте ги повеќето па донесете сами суд дали се небулози или чисти факти.
Да не е некаков нео-нацист...или сосема друго? :unsure:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.867
Поени од реакции
77.469
Да не е некаков нео-нацист...или сосема друго? :unsure:
Он има холистички пристап кон Војната и сака да ја тумачи по сите параметри. Не само воени туку и економски, социолошки и политички и слично.

Дур се држи до битките е ОК, прилично, но ја лично не го пратам кога ќе почне политика и економија да теоретизира. Некои се слагаат со него, некои не.

По тема војна, битки и слично, е прилично океј и не, не е нацист, баш обратно. Ја мислам дека е прилично објективен у тоа, но не го пратам кога ќе почне да збори за Капиталот на Маркс, зашто национал-социјализмот е социјализам и сл.
 
Член од
5 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
4
Не верувам дека тие што си прават селфи знаат воопшто за симболиката на споменициве, едноставно интересно им е :)
Автоматски споено мислење:Да не е некаков нео-нацист...или сосема друго? :unsure:
Не не, мислам дека станува збор за луге кои не го знаат значењето, ама сепак ме чуди како имаат на фејсбук и инста по 200 и нешто лајка а никој од тие 200 пријатели не им кажува дека тоа што го прават не е во ред...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838


Германскиот ББ Бизмарк пронашол место и во популарната музика :angel:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.867
Поени од реакции
77.469


Германскиот ББ Бизмарк пронашол место и во популарната музика :angel:
Сабатон имаат многу песни поврзани со Втора Светска. И по разни документарци за војната ги глеам често.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Сабатон имаат многу песни поврзани со Втора Светска. И по разни документарци за војната ги глеам често.
Благодарејќи на алгоритамот на Јутјуб дознав за нив, како би дошло тоа, Хисторикал Метал или нешто така :D и онака има милион субжанрови во металот.
Изненаден бев од солидниот квалитет на песните, еден од подобрите бендови во 2010-те.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838

Дали знаете за овие лудаци? ЕЕј две илјади факин петта година :facepalm: кој левел на испран мозок е потребен за да повеќе од пола век мислиш дека војната сеуште трае и дека не смеат да се предадат?
Имало буквално илјаднци вакви случаи но повеќето биле поразумни и се предале до 70-ти, но имало и исклучоци како овие.
Често се говори за прање мозок во Германија 33-45 но се занемарува јапанскиот пандан со пропаганда која започнувала од основно школо па понатаму.
Некои лудаци со години го тормозеле локалното становништво по Филипини пошто имале автоматско оружје и краделе храна и остало за да опстанат.


Непобедливиот војник, Адриан Де Виар, ирско-белгиски лик кој бил ранет преку 100 пати и учестувал во куп војни вклучително и прва и втора светска. Полската болница на западен фронт ги чувале пиџамите на Виар пошто знаеле дека за брзо време пак ќе дојде во постела како и многу пати пред тоа.
Никогаш не сум читал за нешто слично на овој, очигледен зависник од адреналин што е една од одликите на психопатологија.
Лудак или Херој?

А дали знаете за нацистичките Врколаци? :icon_lol:

П.С. Врколак е од влашки varcolac, некако не звучи ок на македонски, југословенскиот израз Вукодлак е подобар поим.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.867
Поени од реакции
77.469
Не ми е за верување дека навистина се работи за ваков случај. Затоа што многу време поминало. Заради тоа што, условите за тоа да се деси, е фантастично да се погодат.

Но, дали е можно јапонски војници од Втора Светска ова да го сторат, у тоа сум убеден.

Гардијан, имиња (и на војниците и на тој што ги проверувал)... све тоа укажува дека сепак е можно ова.

Работата е што се вратиле назад у планина и не се знае дали ќе дојдат пак.

Ваљда ги сликале, пошто имало и новинари. (у ствари секој денес е новинар некаков, со камерите на телефоните)
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.671
Поени од реакции
2.485
Има некој книга или да знае за таква книга каде што се набројувани Македонските заробеници во Германија во втора светска војна од Демир Хисарскиот регион?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.671
Поени од реакции
2.485
Има некој книга или да знае за таква книга каде што се набројувани Македонските заробеници во Германија во втора светска војна од Демир Хисарскиот регион?
Ја најдов. BTW, Дедо ми бил испратен во германскиот логор Сталаг како заробеник во 41-ва.

 
Последно уредено:

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.378
Поени од реакции
544

Kajgana Shop

На врв Bottom