Врчак vs Тони Зен

Подобар рапер

  • Тони Зен

    Гласови: 98 62,0%
  • Врчакоски

    Гласови: 60 38,0%

  • Вкупно гласачи
    158

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Ги знам по малко, ако морам да бирам ке го одберам Врчат, добри лирики има. Инаку тој Тони некако не ми е по кејф, а и Врчак не е нешто посебно али еве да одберам.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Глас за Тони Зен, само за тоа дека едно добро далечно време беше во Урбана Димензија иначе сега е сељак.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Не ми се допаѓа ниту еден од нив ама гласав за Тони Зен.
Од него не ми е убава ни една песна,а Врчак има неколку добри,ама онака ме нервира.За Тони Зен не сум многу информирана,ама изгледа сам си ги пишува песните,па барем се труде човекот.:)
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Покажи респект кон Тони Зен <3...Тони е одличен,ги слушам неговите песни кои ми се допаднале но
сепак јас Врчак го слушам подолго време...90% од неговите песни се плагијати,но ми се допаѓаат....Јас не сум експерт да кажувам сега дека не се доволни рапери за да го заслужуваат вниманието на мак.екстрада,кога веќе на нашата сцена се е комерцијала(свака част на исклучоци)..Затоа би го одбрала Врчак без двоумење....Произведува добри текстови,со убави идеи,и некаде прочитав некои коментари дека ни за тоа не го бива(океј,ваше мислење) :D....Но јас ќе си дозволам да ви оставам неколку цитати од неговиот песни кои мене ми се допаѓаат....И верувајте,многумина од вас ќе се пронајдат во неговите текстови....xD

Верувај во себе,не ќе врне ако роси....Само патот на вистината до среќата те носи....

Да е вљубен човек во тебе-руски рулет,зошто никогаш не ќе знаеш што ќе следи на ред

Дали веруваш во љубов што на небото се раѓа
што се претвара во ѕвезда и на земјата паѓа,
но во паѓање за несреќа се дели на две
ѕвезди кој кај нас во срцата се!

Двајцата сме од различни вери
во твоите молитви Алах се слави,
а кај мене Исус е тој што го мери,
гревот што нашата младост го прави.(Mн.ми се допаѓа целиот текст)Тука го имате...
http://www.youtube.com/watch?v=wcKtXBnFTA4

Како да сум вратен пак во времето што најдобро го знам
кога најмногу те сакав, а ме остави сам,
кога не можев да дишам и бев во параноја,
кога љубовта моја ми ја претвори во струја,
која гори сурово се што е пред себе,
секоја девојка по тебе беше казнета за тебе..

Џабе зборувам на Бога,кога Бога не ме слуша
и како нешто да се кине во мојата душа
чувствувам како некој полека да ги брои
последните секунди на улиците твои
како времето да стои кога стојам покрај тебе
како небото да плаче зошто одиш ти од мене
ќе те болат сите солзи што ги пролевам со себе
но така ако сакаш така нека биде...

Не е точно зошто кога те земаа од мене за да не си веќе моја
мојот живот стана пекол мојот пекол доби боја ,
ми беа криви сите неќев никого да видам,
малку фалеше за тебе нов Ромео да бидам..

Но ете пак сите ти ко трофеи ги редиш,
секој тебе што те пробал,ти брзо ќе го средиш..
Брзо знаеш како под кожа да се ставиш
денес најмногу ме сакаш,за утре да ме гњавиш
e тука девојко имаме проблем..
Од такви како тебе
јас сум учел секој ден....♥
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Доека праеше тинејџ рап на сите им беше интересно ама нешто почна да прави ај да кажеме интелектуален рап и оп џеј џеј,медиуми,грујо,мијалков нема правење херој нема глумење чегевара толку од кариерата

Блокада на македонските медиуми за Тони Зен по песната „Под контрола“?

Тони Зен, не толку одамна, беше најголема македонска хип-хоп ѕвезда и секој негов чекор беше следен од медиумите. Но, откако објави песна и видео за слободата на говор, медиумите едноставно го заборавија, пишува Филип Стојановски за порталот globalvoicesonline.org.

Фален заради добриот изглед, интересен и како пријател на (поранешниот) шеф на обезбедувањето на премиерот на државата кој се појави и во негов видео спот, медиумска ѕвезда додека учествуваше во реалното шоу „Преживеан“. Често можеше да се види на насловните страници и на малите екрани, се појавуваше дури и на кориците на училиштени тетратки, а направи и огромен концерт во најголемата скопска сала.

Се чинеше дека новинарите обожуваа да зборуват за него, но сè до 23 мај кога го објави видеото за „Под контрола“. Од тогаш и покрај претходната популарност, се чини дека ретко може да го видиме во македонските и регионалните медиуми.

Песната и спотот реферираат на сè полошата состојба на слободата на говор и социјалната поделеност во Македонија со аудио и визуелни референци на делата на американскиот комичар Џорџ Карлин и на писателот Џорџ Орвел.

Главните медиуми во земјава не го објавуваат видеото, а Тони Зен сè поретко може да се види на било кој јавен настан.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
6.902
Доека праеше тинејџ рап на сите им беше интересно ама нешто почна да прави ај да кажеме интелектуален рап и оп џеј џеј,медиуми,грујо,мијалков нема правење херој нема глумење чегевара толку од кариерата

Блокада на македонските медиуми за Тони Зен по песната „Под контрола“?

Тони Зен, не толку одамна, беше најголема македонска хип-хоп ѕвезда и секој негов чекор беше следен од медиумите. Но, откако објави песна и видео за слободата на говор, медиумите едноставно го заборавија, пишува Филип Стојановски за порталот globalvoicesonline.org.

Фален заради добриот изглед, интересен и како пријател на (поранешниот) шеф на обезбедувањето на премиерот на државата кој се појави и во негов видео спот, медиумска ѕвезда додека учествуваше во реалното шоу „Преживеан“. Често можеше да се види на насловните страници и на малите екрани, се појавуваше дури и на кориците на училиштени тетратки, а направи и огромен концерт во најголемата скопска сала.

Се чинеше дека новинарите обожуваа да зборуват за него, но сè до 23 мај кога го објави видеото за „Под контрола“. Од тогаш и покрај претходната популарност, се чини дека ретко може да го видиме во македонските и регионалните медиуми.

Песната и спотот реферираат на сè полошата состојба на слободата на говор и социјалната поделеност во Македонија со аудио и визуелни референци на делата на американскиот комичар Џорџ Карлин и на писателот Џорџ Орвел.

Главните медиуми во земјава не го објавуваат видеото, а Тони Зен сè поретко може да се види на било кој јавен настан.
Тони Зен си успеа у животчето и се навраќа пред да почне комерцијален рап да прави. Јас му го имам и новиот албум,онака баш чил албумче ми е. Не значи дека ако прекина да прави комерцијала дека ќе ги изгуби слушателите ;). Да,можеби изгуби дел од средношколците и девојчињата шо влажнеа на него,ама тие што пратат МКД рап сеуште го слушаат(јас не сум негов голем фан,општо слушам МКД рап).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom