Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека...

Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
На овој ден пред една година, во таа ладна октомвриска ноќ те запознав тебе. Девојката која ме освои со само една насмевка, која за толку кратко време успеа да навлезе длабоко во моето срце. За жал не можам денес да ти го кажам ова тебе. Засекогаш ќе имаш посебно место во моето срце!
19.10.2013
 
Л

Лигеја

Гостин
Ритамот,стиховите,виолината...преубава песна а предоцна напишана.Ми изнуди насмевка кога за прв пат ја слушнав пред неколку дена,затоа што сега освен овде,не можам да ти ја посветам и да ти докажам дека понекогаш и судбината се поместува само за да не ги опфати душите кои не се судени една за друга иако се необични затоа што не знаат дека не бараат ниту љубов,ниту среќа туку да го гледаат светот со еден пар очи што ќе го делат.А јас мило,штета што ќе бидам премногу стара пред да дознаеш дека отсекогаш сум те љубела само тебе.Штета што ќе дознаеш дека повеќе не ти посветувам стихови ни свои,ни на Браунинг,ни на Петрарка,ниту на Блејк,па и од Лорка,не ти посветувам повеќе ниту една соната од Шопен туку ноти кои оддекнуваат низ широките сокаци на Стара Чаршија и низ радијата во Скопје,стари и нови.Затоа што ти ја познавам душата,затоа што ти го познавам ритамот на срцето и која мелодија го возбудува.А ти нема никогаш да дознаеш дека те познавам како што се познавам себе си.Затоа ќе се сретнуваме секогаш меѓу странци или секвенци од туѓи животи.

 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ми недостасуваат сите тие ситни работи кои ги правиш и ме нервираат. Значи не само што сум ти ги прифатила маните, ами и сум ги засакала, ко дел од тебе.
Да ти ебам глупиот.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
На факултет у глобала се вртиме околу јајце клетки, сперма, репродукција, и она шо цело време го мислам е како имаме бебе. Океј, може и две.


Знам оти ја мразиш песнава. И јас ја мразам. :D
 

Cymbaline

Wallflower
Член од
14 август 2014
Мислења
323
Поени од реакции
1.281
Посакувам да ги слушнев оние зборчиња изговорени пред последното збогум, додека очите ми беа полни со надеж, а тебе душата со гнев, но дождот околу нас токму тогаш најсилно шумолеше.
А тие зборчиња вечерва би смениле.. речиси се.

Сега седам сама, препуштена на својата имагинација и треба да одлучам во кој правец да тргнам од среде пустина, знаејќи дека ќе стигнам било каде, но изморена, без волја за ништо друго освен себе..
Себично, нели?
Ти би ме прашал што е битно дали кон север или југ, што би те направило уште посебичен од мене.
И онака нештата не ти менуваат ништо.
А ништото треба да биде заменето со нешто.



 
Последно уредено:

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
They amputated
your thighs off my hips.
As far as I’m concerned
they are all surgeons. All of them.
They dismantled us
each from the other.
As far as I’m concerned
they are all engineers. All of them.

A pity. We were such a good
and loving invention.
An airplane made from a man and wife.
Wings and everything.
We hovered a little above the earth.

We even flew a little.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084

Ritamot na pesnava... mi pravi da mi cuka srceto koga prv pat te vidov.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom