Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека...

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Понекогаш сакам да ја разбијам монотонијата која ја носи обичниот човек како мене, кој разговара на најсекојдневни теми за фудбалот, владата и времето, па се наоѓам себе си како размислувам за многу посериозни нешта и додека ги правам тие Далај Лама филозофии имам фаца на надежен интелектуалец, со имиџ брада и мајца од Џој Дивижн. А јас, пак, ни сум интелектуалец, ни обликувам брада ни пак ги слушам Џој Дивижн.

Често доаѓав до заклучок дека големите нешта кои го менуваат животот можат да им се случат на сите луѓе освен мене. Секогаш кога ќе слушнев дека некој добил кола на грепка, кога некој спасил нечиј живот, кога некој добил десетка на факултет со една вечер учење, кога некој постигнал решавачки гол во финале, кога некој доживеал голема љубов... секогаш мислев - не сум тој човек. Не би можел да го извадам Екскалибур од прв обид. Ни од последен.
Но ете сепак, се случи ти. Се случуваат и ноќите како оваа кога копнеам по тебе. Па од некој џез концерт се префрлам на Брус д бос, па земам густ сок од праска, проверувам дали мачката е најадена, пуштам филм за кој имам големи очекувања, го исклучувам за да мразам навивачи на манчестер и барселона на интернет, ставам слушалки и се гушам во меланхолијата која ми ја приредуваат нашите песни, нашите филмови, местата на кои поминавме и сите спомени што ги создаде притоа.

Љубов. Нели ти кажав дека човекот на почеток го памети само датумот на раѓање, за потоа да си придодава свои датуми кои ги памети по нешто и живее со цел да ги исполни сите празни места во календарот. Сите тие бројки и датуми сега веќе ме потсеќаат на нешто. Затоа што се сеќавам буквално на се, од првиот момент па се до сега. На утринското капучино, на пецивата од Лепи и петтата сезона од Сајнфилд. На неколку плажи и кафиња во 7 навечер. На твојот град без слаткарници и двосмерни улици. На долгите разговори во кои доаѓавме до заклучок дека ни еден пар на светот не чини освен нас. Yeah, right?

И сето тоа ми остава блага насмевка на лицето поради сликата која се појавува пред мене - оној момент кога за прв пат те видов. И како секогаш кога ќе те погледнам го имам она чувство од првиот пат. Знам дека тоа никогаш нема да ме напушти, затоа што ми е убаво и ме исполнува. Како што ќе те потсетувам на него, секој нареден пат.
Ете, и Брус полека негде заврши. А утрата не ми претставуваат проблем затоа што наместо да се будам со аларм, се будам со тебе. И додека ти кажувам дека те мразам поради тоа што не сум наспан, знај дека живеам за тебе и твојата љубов, како што мојата љубов немаше да постои ако не беше ти.

 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.633
Поени од реакции
14.429
Не знам што да ти кажам... Само сакам сите глупости да престанат и да сме заедно, знам дека го заслужуваме тоа.
 
M

Mussolini

Гостин
оди... биди среќна со некој друг и само една работа имам да ти кажам за крај: следниот никојпат не ке може да те гледа како шо јас те гледах оти ЈАС бев првиот тој кој те научи на се шо треба да знаеш за љубовната игра. колку и да ти вика оти ке ти верува, секојпат ке има сомнеж во него за тоа дека би можела да го изневериш од проста причина шо не е тој со кој за прв пат имаш делено постела. а сега оди и биди среќна... го заслужуваш тоа и ти посакувам се најдобро...
 
Член од
13 ноември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
5
Ми се допаѓа кога можам слободно да пишувам за тоа како се осекам.Сакам да ти кажам многу работи а една од нив,најбитна од сите е дека ми недостигаш.Иако сум многу далеку,дел од срцево ми остана во собата твоја.Знам дека се секираш,добра сум,само инает ме има фатено.Ќе ти пишувам некој ден,кога ке пропатиш уште малку.До тогаш читај ме,ако можеш.
Засекогаш твоја,
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Не давај да ти ја пунат главата со глупости, башка ни најмалце не им верувај, ако се твои блиски друарки или слично.
Ај, ај, бацка.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Те сакам бе, те сакам.
Пола живот со тебе го поминав.
Верувам дека ти требаа(т) не нерви, кабли за да издржиш покрај мене 5 ипол години.
Секоја ти чест за тоа, озбилно.

Башка, ќеифи ми тераш. Не е дека не ме нервираш, ама сакам да те гушкам.
И ми го сакаш кучето.

Ете реков, и не прашувај више.
Нејќам лигавешки. Нај си друга за тоа.
 
Член од
13 ноември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
5
Љубов не е да си до мене кога сум среќна и кога се сите околу мене.љубов е да си тука кога ќе нема никој околу,кога ќе избегаат сите бидејки станало "тесно".покажи ми дека ме сакаш искрено и дека ме сакаш назад.Еве ти шанса да не е се само празни зборови од твоја страна.Сакаше-доби.Да видиме како ке се поставиш сега љубов моја..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.129
Јас не ќе бев јас, денешниов вљубеник на сето она што не потклекнува на секакво резонско размислување, да не беше ти. Не ќе постоев помеѓу два збора напишани вон секаков разум, со боја на сето она што некогаш го чувствував кон тебе. Ќе бев можеби поразличен, потактичен... попретпазлив... поплашив.
Кога се зборува во името на она што сакам да ти го изјавам, љубовта не би имала место тука. Не повеќе... не понатаму. ПА сепак пишувам... Се прашувам, зошто, после толку долго време. Не дека ми недостасуваш. Одамна се помирив со загубата. Едноставно има доба во годината кога се потсетувам на тебе. Можеби затоа што тогаш ја почувствував последната твоја воздишка. Или ја видов првата твоја насмевка. Сеедно. Не, овие спомени не раѓаат чувства на меланхолија, желба да го вратам времето и да изменам некои мои постапки... Тие раѓаат среќа поради она што денес сум... вљубеник на сето она што потклекнува кон духовното сонување.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Епа изминатиов период доста врска се срушија, шо значи судено било и оваа да се сруши, мојата. 9 месеци отидоа у курац, а колку само ми го смени животот. Ме направи една од најсреќната личност на планетата, за на крај и то да го растуриш.

Се ти подарив што можев, СЕ, во секоја смисла на зборот и пак не ми веруваше.

Еден совет од еден другар што ми го даде, а не го послушав: Брат, што и да праваш, џабе ќе ти биде. Ќе се разочараш повеќе.

... барем вие послушајте го.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Сакам да ти кажам да идеш да пушиш к........ац....ЕТЕ ТОА САКАМ ДА ТИ КАЖАМ !!!!!


IM MAD AND I KNOW IT!!!
 
R

Rockstar90

Гостин
Сакам да ти кажам дека те сакам најмногу, дека ти си моето сонце, и мојата среќичка, и едвај чекам утре да те видам и да те гушнам силноооооооо !
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Sega sum povtorno sama na bregot na rekata, se srusi mostot sto ne povrzuvase ...ostanav sama so tisinata,vo nejzinata pregratka....A tolku mnogu ti veruvav, gi spodeliv so tebe i moite tajni, pomisliv deka si poinakov,covek na kogo mozam da se potpram....no se bilo laga...Samo edna golema gorcliva laga. Sedam i razmisluvam,kolku bi bilo ubavo da bese ti toj so koj bi mozela da porazgovaram, da ja podelam celata moja bolka, celata moja taga...Zosto li te sretnav povtorno, zosto li ti ja prativ ona prokleta poraka....kako da pobarav samata da se povredam....Milo moe go slusam Leonard za posleden pat od tvoeto cede, a pred mene ja gledam samo vodata koja sto trebase i mene da me ponese, gi gledam samo moite solzi...Znam deka ce zavrsi kade i site moi spomeni, a mi kazuvase ; si raskazuval za nasata ljubov, pa zaplakal tvojot drugar..Da, mozebi si raskazuval za mojata ljubov, za ljubovta na edna glupava zena ..i sigurno slatko ste se smeele...Ja ti go ponudiv moeto srce no ti go zgazna, ti ja ponudiv neznosta na mojata dusa, ti ja ponudiv mojata beskrajna ljubov.., no milo moe se bilo zaludno..Jas ne postojam vo tvojot svet, ednostavno me nema,..mozebi sredbata bese da si go zadovolis egoto deka seuste te jubam.....I vecerva vo temninata posakuvam se da bese poinaku, posakuvam da bev vo tvojata pregratka....nezno da me miluvase po kosata, a jas da ja potprev glavata na tvoite gradi, da gi zatvorev ocite i da ja sonuvam ljubovta kako e zaednicka...A potoa da ti gi doprev usnite,nezno i beskrajno da gi ljubev, da gi ostavev moite baknezi vo tvoite race za da mozese da gi ponesis daleku so tebe, i tamu nekade da gi otvorese dlankite i povtorno da te baknev......Sakav samo da me ljubis , sakav samo ednas da me baknese so ljubov dlaboko od tvoeto srce....barem ednas da poveruvam deka postoi ljubov.....Samo zaboravime,kako da me nemalo nikogas,zaboravime kako da nesum postoela,adnostavno kako da sum bila samo eden los son....SAMO JAS ZASEKOGAS CE TE LJUBAM.....
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
TE BARAM POMEJGU OBLACITE, SONUVAM DEKA TE BAKNUVAM...NO TE NEMA,
VISOKO NA NEBOTO GO BARAM TVOJOT POGLED
DA SE SRETNIME
KADE SI...TE NEMA...
KOPNEAM, TE SAKAM
CESTO MU SE MOLAM I NA BOGA
ZA TEBE, ZA NAS
PONEKOGAS MOLAM NA CEL GLAS,
NO TE NEMA,
KADE SI...
TE SAKAM
GI SAKAM TVOITE BAKNEZI,TVOITE MILUVANJA...
NO SEGA SAMO SE SECAVAM,
VECE DOLGO KOPNEAM...
SONUVAM
SONUVAM I KOGA SUM BUDNA...
SAMO USTE EDNAS NA KRAJOT
JAS TE SAKAM
I VCERA , I DENES,A SIGURNO I UTRE.....
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Ако сакам/треба да те видам, зависи од друг.
Хмм, немам трпение, сигурно мислиш и ти така?
Кога ке се поправи сето тоа? Ај се надевам у скоро време.
бацка.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Страшно ме нервираш, ми иди од кожата да си излезам понекогаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom