Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
треба да направиш споредба со тешката индустрија, воената, петрохемиската, текстилната, прехрамбената, земјоделските агрокомплекси...и воената индустрија, за да кажеш дека тогаш ни биле подарувани пари. Со тоа тврдење дека сме живееле исклучиво од подарувани пари, велиш ништо не работело и ништо не се произведувало?
долговите беа многу мали, имаше голем раст на бдп. Нив ги направија ојлевци дојлевци (Милошевич, Кучан, Изетбегович, Туџман со помош од ММФ и новите администрации на САД и Англија). Истите тие се режисери и на војните на балканот. Југославија им беше трн во око и според пазарот и според индустријата и според мирот, безбедноста и нискиот % криминал. Си се обидел да спиеш на плажа или в парк кај нас тоа време и да кажеме во центарот на Париз?
Дај пример која држава сама од себе се развила, некоја чии граѓани биле способни или работливи
Холандија.....;) така се потфатиле со пилани на ветер , а после трговијата со опијати и робови ги направи крезови....
..може слободно да се донесе заклучок дека , ако во равенката нема робови, таквата е нерешлива, ко онаа на YU.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Холандија.....;) така се потфатиле со пилани на ветер , а после трговијата со опијати и робови ги направи крезови....
..може слободно да се донесе заклучок дека , ако во равенката нема робови, таквата е нерешлива, ко онаа на YU.
Белгија Кога нивниот крал Леополд отвори бизнис со Конго
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Белгија Кога нивниот крал Леополд отвори бизнис со Конго
...добро де, тој ја прескокнал фазата на ветерници и пилани, од одма отишол на робови...;)
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Добро бе луѓе ако беше лошо за времето на СФРЈ зошто младите не бегале во тоа време како што сега од една Македонија со едвај 2 милиони жители на секој втор млад мислите му се да бега од земјава и никогаш да не се врати
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Белгија Кога нивниот крал Леополд отвори бизнис со Конго
Таму му била летната резиденција, со резерват за лов на црнци.:D

...добро де, тој ја прескокнал фазата на ветерници и пилани, од одма отишол на робови...;)
Па не бил глуп ко Шпанија и Португалија што запнале злато па злато. И оп инфлација. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Ќе бегаат младите кога немаат бесплатен превоз јсп. Затоа пензионери не бегаат од државава.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Македонија-рај за пензионери па уште ти се лутат кога се жалиш, те прашуват што ти недостасува
ЖИВОТ ми недостасува јеботе
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Добро бе луѓе ако беше лошо за времето на СФРЈ зошто младите не бегале во тоа време како што сега од една Македонија со едвај 2 милиони жители на секој втор млад мислите му се да бега од земјава и никогаш да не се врати
.....хмм.........и сега на ѕидови на напуштени фабрики по Германија можеш да прочиташ нешто ко : 1968 Драган од Битола...и слично..;)[DOUBLEPOST=1437556505][/DOUBLEPOST]
Македонија-рај за пензионери па уште ти се лутат кога се жалиш, те прашуват што ти недостасува
ЖИВОТ ми недостасува јеботе
...не им е јасно бе чоек , неможат да сватат дека некој кука дека му недостасува ЖИВОТ.. , а жив и здрав, на магаре опаш да откорне.
Тие го живееле својот таков каков можеле да си го средат, не кукале и не чекале некој друг тоа да го направи за нив....и да им го даде на тацна.. :)
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
.....хмм.........и сега на ѕидови на напуштени фабрики по Германија можеш да прочиташ нешто ко : 1968 Драган од Битола...и слично..;)
Тогаш оделе за Германија и се враќале, денес е one way ticket. Вујко ми за време на СФРЈ има работено по Источна и Западна Германија, ама се вратил затоа и што тука си нашол убава работа во МЗТ.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Тогаш оделе за Германија и се враќале, денес е one way ticket. Вујко ми за време на СФРЈ има работено по Источна и Западна Германија, ама се вратил затоа и што тука си нашол убава работа во МЗТ.
Кажи му молим те, овој ке ми каже како да си го средам животот, дојди ти среди го животот со 200 евра плата да те видам а имаш цени на храна, облека, струја, нафта како на Европа па ти сега мисли му ја.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кажи му молим те, овој ке ми каже како да си го средам животот, дојди ти среди го животот со 200 евра плата да те видам а имаш цени на храна, облека, струја, нафта како на Европа па ти сега мисли му ја.
...пробај да заработиш 1000 со толку си цар овде во Македонија...ко со 5000 у Имачка...
Тогаш оделе за Германија и се враќале, денес е one way ticket. Вујко ми за време на СФРЈ има работено по Источна и Западна Германија, ама се вратил затоа и што тука си нашол убава работа во МЗТ.
Па мислам дека и за тоа е и темата, дека во времето на СФРЈ бил рајот на земјата ......;)
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Да бе тоа 1000 многу лесно се заработува кај нас, има разлика помеѓу 5000 евра таму и 1000 евра кај нас, кај нас да заработиш 1000 треба да бидеш гз лижач едно, ако не тоа треба од 24 часа 18 часа да работиш, од 7 дена само еден можеби пола ден да ти биде слободен од 365 дена годишно 10 дена одмор да ти следат и тоа максимум и за тебе тоа е живот???
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да бе тоа 1000 многу лесно се заработува кај нас, има разлика помеѓу 5000 евра таму и 1000 евра кај нас, кај нас да заработиш 1000 треба да бидеш гз лижач едно, ако не тоа треба од 24 часа 18 часа да работиш, од 7 дена само еден можеби пола ден да ти биде слободен од 365 дена годишно 10 дена одмор да ти следат и тоа максимум и за тебе тоа е живот???
..рука на срце, ако веќе детаљизираме, 1000 евра овде се заработуваат полесно со 18 часа работа, 7 дена неделно со пола ден слободен и 10 дена одмор на 365, отколку 5000 евра со истата таа работа у Имачка...
Нормално, ако не си вработен во Франкфуртската подружница на Велешка компанија....или некоја Тетовска или Струшка таква... ;)
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Добро бе луѓе ако беше лошо за времето на СФРЈ зошто младите не бегале во тоа време како што сега од една Македонија со едвај 2 милиони жители на секој втор млад мислите му се да бега од земјава и никогаш да не се врати
Vo vremeto na SFRJ pasoshot nudeshe sloboden vlez vo Zap. Evropa i tolku. I togash zaminuvaa, sekoj so svoi motivi i se snaogjaa na razni nachini.
Denes za mnogu raboti e duri i polesno: vizite gi nema, imash evtini letovi (za 100-tina € povratna do Germanija na primer), najvazhno-imash internet i mozhesh bukvalno sé da najdesh pa i da sredish.
Mozhesh na primer sekoja nedela da idesh na interview vo nekoja ger. firma. Imash evtini hosteli, pak preku internet kje najdesh, kje rezervirash.

Zborot mi e onoj koj e cvrsto reshen i motiviran stalno kje najde nachin da si ja ostvari celta. E, sega nekoi se mnogu silni na zborovi, no ne i na dela.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.711
Поени од реакции
6.879
Чекам само некој тинејџер да се јави и да каже дека сега е многу подобро него во времето на СФРЈ и, дека ние кои го памтиме тој период, всушност не сме знаеле колку лошо сме живееле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom