Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А барањето формирање на самостојна македонска држава?

Зашто го осудија Ченто, Ристо Шишков, Драган Богдановски?
Исто зато шо ги осудија Туѓман Изетбеговиќ Шешељ, Тоа беа поединци кои околу себе имаа грст луѓе и сакаа да направат отцепување на уставна и законска држава. Македонија си имаше и свое собрание и претседател и устав и закони. На ист начин можеш да прашаш оти војувавме и се пукавме со Албанци кои сакаа своја самостојна држава?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.971
Поени од реакции
18.716
А барањето формирање на самостојна македонска држава?

Зашто го осудија Ченто, Ристо Шишков, Драган Богдановски?
Се покажа ко погрешно. Еве и еден од главните баратели знае на кај иде целата работа

http://grid.mk/read/news/510640323/10263437/georgievski-do-2021-godina-makedonija-so-mnozinsko-muslimansko-naselenie
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Исто зато шо ги осудија Туѓман Изетбеговиќ Шешељ, Тоа беа поединци кои околу себе имаа грст луѓе и сакаа да направат отцепување на уставна и законска држава. Македонија си имаше и свое собрание и претседател и устав и закони. На ист начин можеш да прашаш оти војувавме и се пукавме со Албанци кои сакаа своја самостојна држава?
И Ристо Шишков се залагал за отцепување ? Абе ај
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Одговори ми на последниот пост.
А кај е твојот одговор, дали искрено си потпишал дека си Бугарин и како Бугарин по националност и со Бугарски пасош со заминал Германија или си лажел кога си барал пасош дека си Бугарин
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
А кај е твојот одговор, дали искрено си потпишал дека си Бугарин и како Бугарин по националност и со Бугарски пасош со заминал Германија или си лажел кога си барал пасош дека си Бугарин
Каде сум рекол дека имам бугарски пасош?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И Ристо Шишков се залагал за отцепување ? Абе ај
Искрено не знам точно она што јас го слушнав е дека бил пријавен дека пијан пцуел срби и српска нација. Исто ко што слушнав е дека имал проблеми со алкохол и бил неколку пати пријавуван од соопругата за семејно насилство.
Денес Кили го споредуваат со шишков, човек кој е фатен во недозволено производство на марихуана па осуден и сега е дисидент и херој оти бил угнетуван од власта... Колку што знам Шишков од ко излезе од затвор доби главна улога и во филмот Црвениот Коњ и Нели ти реков.
Како тоа таа крвава комунистичка тиранија да му дозволи на еден осуденик да игра главни улоги во филмови ??
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.135
Поени од реакции
3.898
А барањето формирање на Македонска држава?
И јас мислев така, дека не се во право тие што некои луѓе ги нарекуваа бугарофили, но времево изгледа дека во многу што ме демантира. Излегувањето на РМ од федерацијата на широко ги отвори вратите за делување на бугарофилите чие дејствување во спрега со албанскиот сепаратизам сериозно го загрозува нашиот опстанок како држава. Колку луѓе доброволно потпишаа дека се бугари независно што тоа е во најголем дел од економски причини? Кажи ми една друга држава од ЕУ која тек така дава пасоши? Зошто Бугарите ни даваат? Дали во случај на веќе сепоизвесен внатрешен конфликт со Албанците од кој секако нема да излеземе како цела држава, Бугарите нема да го извадат списокот и со него на некоја мировна конференција на која нема ни да присуствуваме, ке побараат да станеме дел од нивната територија? Дали некои од луѓето кои работеа на растурање на СФРЈ и оделување на РМ тоа не го правеле во интерес на Бугарија со визија дека на долг рок нема да опстанеме како држава и внатрешно ке се распаднеме? Дали луѓето кои таквите ,,македонци,, ги нарекувале бугарофили не биле во право? Секоја чест на искрените Македонски патриоти, но меѓу нив има и такви кои само се нарекуваат патриоти а во суштина работат за туѓи интереси....
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.135
Поени од реакции
3.898
Видовте ли колку се возбудија Бугарите на инцидентот во куманово, веднаш распоредиле војска на границата, направиле план за прифат на бегалци и Борисов даде изјава дека сиет СО БУГАРСКИ ПАСОШ ке бидат прифатени и ке им се помогне. Не е тоа случајно.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А барањето формирање на самостојна македонска држава?

Зашто го осудија Ченто, Ристо Шишков, Драган Богдановски?
Затоа што размислувале различно од тие на власт, нешто за што и денес ќе добиеш осуда
Единствената т.е најлошата работа од СФРЈ што ни остана
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не е оф топик
Во СФРЈ си бил малечко дете, сега си Бугарин кој живее во Германија а ни кажуваш нам кои сме живееле и живееме и во СФРЈ и во Македонија самостојна и сме вделе двата системи и школство и здравство и работа и социјала... како било тогаш а како сега
Тоа ми беше поентата
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Не е оф топик
Во СФРЈ си бил малечко дете, сега си Бугарин кој живее во Германија а ни кажуваш нам кои сме живееле и живееме и во СФРЈ и во Македонија самостојна и сме вделе двата системи и школство и здравство и работа и социјала... како било тогаш а како сега
Тоа ми беше поентата
Тресеш глупости
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Уште ли се замарате со темава аман веке.Ме нема 7 дена а тие пополниле 100 страници......Кој од кој се аналитичари тешки бреееееј......

80% од нив биле во пелени кога постоела,10% и не ја паметат,а остатокот демек живееле убаво,па сега со фанфари и труби се разгласува на големо како една банкнотирана држава во 83-та била поубаво место за живеење.......
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.761
Поени од реакции
7.593
Јас не велам дека е подобро, него дека во тоа време не било тоа за кое трубите сите, дека се живеело на висока нога.
Си кажа човекот, нема потреба да го напнувате уште.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom