Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Лет објасни како тоа армијата имала авиони и тенкови, како сме били први у фудбал нешто што мене ко граѓанин ама уоште ништо не ми мења на мојот квалитет на живот.
некои работи не можам да ти објаснам, јебига не си живеел живот тогаш не си почуствувал општа атмосфера, не си растел се школувал работел имал семејство тогаш. Ти можеш да гуглаш статистики и графикони или читаш и слушаш шо друг кажувал па да бираш од тоа што тебе ти одговара. Јас не можам, јас то сето сум го проживеал.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Moze info Kade ova bravar denes zima 500 evra?
Za drugar prasuvam...
Можеби во ЕВН, или некоја осигурителна компанија, но тоа се само малку... и јас би сакал да знам каде во МК, Кв има 500 Е.
Ама јас и тогаш бев Кв и сега (уште овој месец-два), ама тогаш секое лето на Мореееееееееееееееееееееееееееееееееее,
а сега Мореееееееееееееееееееееееееее сокол пие вода на Вардарот,море ни Вардар не е веќе како порано, не го бива.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
Можеби во ЕВН, или некоја осигурителна компанија, но тоа се само малку... и јас би сакал да знам каде во МК, Кв има 500 Е.
Ама јас и тогаш бев Кв и сега (уште овој месец-два), ама тогаш секое лето на Мореееееееееееееееееееееееееееееееееее,
а сега Мореееееееееееееееееееееееееее сокол пие вода на Вардарот,море ни Вардар не е веќе како порано, не го бива.
затоа соколот се лади со ж`та кавадаречка во разладен двор и сонува за бело море
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Најмала рата сега за стан од 37 квадрати ти е 140 евра/ Тоа ти е едностобно станче дневна, кујна салон купатило, визба и тераса за кое треба да даваш 20 години по отприлика 8500 денари секој месец.
За да можеш да даваш рата од 8500 денари, треба да имаш законски 25.500 денари плата.
За да можеш да преживееш месецот со фамилија ти треба најмалку 30.000 денари, значи, треба семејството да има околу 40.000 плата да може 20 години да отплаќа едностобен стан и целио тоа време живее на раб на сиромаштија. Случајно на децата да им треба фиксна протеза - нема да можат да му стават, не дај боже потешка болест да ги фати - ќе треба да жртвуваат или болниот или станот, во тие 20 години нема свадби нема погреби нема годишни одмори нема кола нема студирања.
Најголемите странски инвестиции денес плаќаат по во просек 12.000 денари по работник што е премалку за да земи таков кредит, треба да е вработен во државна администрација или банкарски сектор или да е во приватен сектор некој раководител, шеф инженер.... за да зема плата над 20.000 денари. Работник - нема шанси.
А проблем е и несигурноста на работата, никој денес не може да е сигурен дека ќе работи следни 5 а камоли 20 години. Проблем е и ако некој период падне фирма во криза и се закасни со 2-3 плати, банката ќе активира хипотека и ќе ти продаи станот.
Ајде кажи во Југославија како беше со кредитите?
Колку што ми кажувале во тоа време после исплатената рата од стамбениот кредит им останувало само за кутија цигари и ништо друго? Или можда ти си имал боље искуство?
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Ајде кажи во Југославија како беше со кредитите?
Колку што ми кажувале во тоа време после исплатената рата од стамбениот кредит им останувало само за кутија цигари и ништо друго? Или можда ти си имал боље искуство?
Кадаиф.
Чудо од човек си.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.770
Поени од реакции
8.277
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Лет објасни како тоа армијата имала авиони и тенкови, како сме били први у фудбал нешто што мене ко граѓанин ама уоште ништо не ми мења на мојот квалитет на живот.
Ти објасни многу убаво и за безгрижниот лагоден живот, слободата, мирот и спокојството. Ама ти селективно читаш.
Само тоа што си однапред програмиран го читаш и идеш контра, останатото го прескокнуваш.
Пишано е не само од него, од многу други во темава дека далеку подобар квалитет на живот имало токму ради овие параметри и да, токму тоа ти „мења“ на твојот квалитет на живот. Тие параметри што денеска ниту еден од нив не е исполнет.
На крајот од краиштата, кога сите работи за мирен и спокоен живот ќе ти се задоволени, ко ќе видиш дури и тие работи (армија, фудбал...) за нијанса придонесуваат за сигурност, задоволство и слично. Денеска едвај четврти во кошарка испаднавме, се рушивме славење како сонда на месечината да сме пратиле. За армијата нема потреба ни од дискусија, јасно ти е ваљда, само не сакаш да признаеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ајде кажи во Југославија како беше со кредитите?
Колку што ми кажувале во тоа време после исплатената рата од стамбениот кредит им останувало само за кутија цигари и ништо друго? Или можда ти си имал боље искуство?
не, грешно си разбрал, и во Југославија законот не дозволуваше ратата на окредит да ти биде поголема од третина плата.
Друго е муабетот, работничките кредити посебно стамбени или за откуп на стан даден од фирмата беа мошне поволни така да не ја следеа инфлацијата не беа врзувани за странски валути... па се случуваше рата од кредит да ти биди колку кутија цигари некогаш и како кутија кибрит)
Можноста за градба можеш да ја видиш па масовна градба на викендички во сфрј, многумина направија на село или надвор од град викендички, тоа се објекти за релаксација, излет одмор, занимација.... значи имаше можност народот да подига и гради такви објекти не за основна потреба за живеење туку за одмор и релаксација, друг фактор е сигурноста на работата и платата, денес е многу несигурно колку ќе се задржиш во фирма и дали ќе имаш редовни примања, така да сега е поголем ризик да земеш кредит на 10 15 години од колку некогаш, во СФРЈ имаше и додатни приходи во вид на бонуси, 13 плата к-15, плус во сфрј 1-2 годишно синдикатот ќе дадеше пакети со кашкавали полутки сувомеснато... еден пакет можеше да го расподелиш на 2 месеци јадење па уште и ако работеше и жената и таа 2 пакети и ти два пакети и ти и таа к-15...
следна погодност беше здравството, тоа беше потполно бесплатно и прегледи и операции и интервенции и лекарства, денес во ставка “лекови“ едно семејство мора да предвиди издатоци и за тоа, дали капки за нос аналгетици витамини пробиотици антибиотици... во сфрј сето тоа и витамин ц и аналгин одеа на рецепт бесплатно и преглед и пломбирање и вадење заб и операција на слепо црево... се беше бесплатно. Исто така и студирањето беше бесплатно така да немаше уплати на една цела плата за семестар,
друга погодност беа детските и работнички одморалишта каде се одеше на летовање или пушташ деца на летовање по поволни услови и плаќања на престој и пат на рати со задршка од плата. Болните деца се пушта беспланто по лекувалишта и одмаралишта јас како многу мал после маки со грло и ангини бев пратен со други деца во хотел во Крвавице на Јадран 15 дена. Со негувателки и сестри и по пат и таму и на идење и враќање.
Овие се дел од погодностите кои ги уживаше работниот народ кои беа за цел да му олеснат живот, затоа и многумина можеа да си дозволат и кредити и станови и викендици работниците купуваа и нови коли додуша фиќио или стоедно но и тие коштаа пари кои денешен работник не може да сеи ги дозволи.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ајде кажи во Југославија како беше со кредитите?
Колку што ми кажувале во тоа време после исплатената рата од стамбениот кредит им останувало само за кутија цигари и ништо друго? Или можда ти си имал боље искуство?
Mnogu interesna diskusija vodish na rekla kazala...MU KAZUVALE:zver:
So takvi diskutanti e bespredmetna ponatamosna diskusija !!!
Ajde kazhi na eden deneshen makedonec so prosechna makedonska plata koj mozhe da mu odobrat kredit za stan??(AKO DOBIE KREDIT)!!!
Kolkav iznos na parichni sredstva bi mu ostanale po isplatata na ratata za kredit????
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Mnogu interesna diskusija vodish na rekla kazala...MU KAZUVALE:zver:
So takvi diskutanti e bespredmetna ponatamosna diskusija !!!
Ajde kazhi na eden deneshen makedonec so prosechna makedonska plata koj mozhe da mu odobrat kredit za stan??(AKO DOBIE KREDIT)!!!
Kolkav iznos na parichni sredstva bi mu ostanale po isplatata na ratata za kredit????
за едно семејство минимум би бил стан од околу 60 квадрати, дневна спална и детска, тоа би дошло негде околу 45.000 евра
под предпоставка дека имал некој да даде 15.000 евра веднаш и да исплаќа 30.000 евра на 15 години се околу 166 евра само главница додека со камати веројатно би било околу 180-190 евра. За да има рата од 190 евра, треба да има плата од 570 евра а тоа е мноооогу над просечни примања во Македонија.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
не, грешно си разбрал, и во Југославија законот не дозволуваше ратата на окредит да ти биде поголема од третина плата.
Друго е муабетот, работничките кредити посебно стамбени или за откуп на стан даден од фирмата беа мошне поволни така да не ја следеа инфлацијата не беа врзувани за странски валути... па се случуваше рата од кредит да ти биди колку кутија цигари некогаш и како кутија кибрит)
Можноста за градба можеш да ја видиш па масовна градба на викендички во сфрј, многумина направија на село или надвор од град викендички, тоа се објекти за релаксација, излет одмор, занимација.... значи имаше можност народот да подига и гради такви објекти не за основна потреба за живеење туку за одмор и релаксација, друг фактор е сигурноста на работата и платата, денес е многу несигурно колку ќе се задржиш во фирма и дали ќе имаш редовни примања, така да сега е поголем ризик да земеш кредит на 10 15 години од колку некогаш, во СФРЈ имаше и додатни приходи во вид на бонуси, 13 плата к-15, плус во сфрј 1-2 годишно синдикатот ќе дадеше пакети со кашкавали полутки сувомеснато... еден пакет можеше да го расподелиш на 2 месеци јадење па уште и ако работеше и жената и таа 2 пакети и ти два пакети и ти и таа к-15...
следна погодност беше здравството, тоа беше потполно бесплатно и прегледи и операции и интервенции и лекарства, денес во ставка “лекови“ едно семејство мора да предвиди издатоци и за тоа, дали капки за нос аналгетици витамини пробиотици антибиотици... во сфрј сето тоа и витамин ц и аналгин одеа на рецепт бесплатно и преглед и пломбирање и вадење заб и операција на слепо црево... се беше бесплатно. Исто така и студирањето беше бесплатно така да немаше уплати на една цела плата за семестар,
друга погодност беа детските и работнички одморалишта каде се одеше на летовање или пушташ деца на летовање по поволни услови и плаќања на престој и пат на рати со задршка од плата. Болните деца се пушта беспланто по лекувалишта и одмаралишта јас како многу мал после маки со грло и ангини бев пратен со други деца во хотел во Крвавице на Јадран 15 дена. Со негувателки и сестри и по пат и таму и на идење и враќање.
Овие се дел од погодностите кои ги уживаше работниот народ кои беа за цел да му олеснат живот, затоа и многумина можеа да си дозволат и кредити и станови и викендици работниците купуваа и нови коли додуша фиќио или стоедно но и тие коштаа пари кои денешен работник не може да сеи ги дозволи.
цели населби се никнати во Битола како Буковска и Брусничка во кои има над 10 000 жители,башка згради,башка викендици во подпелистерието,бистричко,преспанско - СЕ од работнички плати од бившата држава..............во 2015та имаме неосветлени и неприкладни влезови во градот,необележани патни коловози,ископана инфраструктура,куќи и згради како приватни така и државни и општински изградени во бившата држава а моментално се распад систе,спортски колеткиви кои имале респект во бившата држава па и во соседствоѕто ако не во европски и светкси рамки,денес на раб на егзистенција,впрегнати во октоподски пипки итн итн

е мојата чудесна земја.............
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Ајде кажи во Југославија како беше со кредитите?
Колку што ми кажувале во тоа време после исплатената рата од стамбениот кредит им останувало само за кутија цигари и ништо друго? Или можда ти си имал боље искуство?
Лошо тоа ти кажувале некој лпши луѓе.
Еве од мене.
Јас се оженив кога Тито се уште се не беше оладил.Отидов под кирија. Отприлика како сега 100-150 дм, тс 100-150Е.
Ама плата земав во Джава Југославија, Р.Македонија, во Железара плата знам негде околу --или близу 1000дм.
Во 1983 уплатив за стан,преку СИЗОТ за становање(преку оглас и бодирање некое,највеќе бодови ако си под кирија)
Во 1985 се вселив во мој стан, нов, купен само со мој пари, на кредит со 30% учество во готово.
Ратата беше максимум до 30 % од примањата. Првите 2-3 години беше потешко, кирија,2 градинки, превоз,јадење.
Но ништо и не сме штеделе.нормално без луксус но и тие први 2-3 години одевме на одмор на Море Обавезно.
После некоја година, го исплативме цел стан, за мали пари, инфлација а ратата си останува една иста.
Инаму и тогаш цената беше 1000 дм метар кв.
Ама некој земаа,ептен џабе,што живеева во тие општествени станови или оние дадени преку ООЗТ, 60 м кв за 900 ДМ.
Цел стан знам колеги ки кошташе колку една врата или ТВ во боја.
Ако ги најдам книшките и документите би ги доставил тука да се увериш,во ДОБРОТАТА на таа Југославија за работникот.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.255
Поени од реакции
6.955
Лошо тоа ти кажувале некој лпши луѓе.
Еве од мене.
Јас се оженив кога Тито се уште се не беше оладил.Отидов под кирија. Отприлика како сега 100-150 дм, тс 100-150Е.
Ама плата земав во Джава Југославија, Р.Македонија, во Железара плата знам негде околу --или близу 1000дм.
Во 1983 уплатив за стан,преку СИЗОТ за становање(преку оглас и бодирање некое,највеќе бодови ако си под кирија)
Во 1985 се вселив во мој стан, нов, купен само со мој пари, на кредит со 30% учество во готово.
Ратата беше максимум до 30 % од примањата. Првите 2-3 години беше потешко, кирија,2 градинки, превоз,јадење.
Но ништо и не сме штеделе.нормално без луксус но и тие први 2-3 години одевме на одмор на Море Обавезно.
После некоја година, го исплативме цел стан, за мали пари, инфлација а ратата си останува една иста.
Инаму и тогаш цената беше 1000 дм метар кв.
Ама некој земаа,ептен џабе,што живеева во тие општествени станови или оние дадени преку ООЗТ, 60 м кв за 900 ДМ.
Цел стан знам колеги ки кошташе колку една врата или ТВ во боја.
Ако ги најдам книшките и документите би ги доставил тука да се увериш,во ДОБРОТАТА на таа Југославија за работникот.
седи немој да ги ругаш дрекслер и другите странски инвестиции,зашто и германците живеат со таа плата и успеваат да купат автомобил од најновата генерација барем за еден нивни член,да заишат скап факултет и скапо осигурување итн итн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom