Во автобус

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
девојче

:helou:

па не извести колку време поминуваш во автобус така да знам,освен ако,секако,не лажеш.

шо се однесува до старите луѓе не сум загрижена,ако имаат желба да се тркалаат по автобуси нивни проблем,само си кажав дека е опасно зашо сум видела луѓе како кршат кукови у бус.
Оооф колку не ме разбра:tapp:
Не можиш ти да констатираш од два постови...
Јас ретко се возам со автобус ДА, ама то не значи дека не знам како изгледа да си уморен.
Пример во Битола има „диви таксисти“, возат за 15 денари, епа замисли ја иронијата која е да чекаш да се соберат 4 души за да тргни таксито.. на то мислев дека не знајш како се враќам дома.. не е единствено превозно средство автобусот..
И тука има отстапување.. пример се собрале 3ца во таксито, ти и уште еден стар човек сте.. кој ке влези??? Мое е да отстапам, или да си ја гледам маката... ама не е мое да му ја мислам дали излегол од дома за да оди на пазар и да се шутка без везе низ град, или да му ја мислам дали е стар... и така натаму.
Значи моја е одлуката да отстапам место во автобус, во такси.. ама не е мое да го критикувам изборот на старите луѓе
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Оооф колку не ме разбра:tapp:
Не можиш ти да констатираш од два постови...
Јас ретко се возам со автобус ДА, ама то не значи дека не знам како изгледа да си уморен.
Пример во Битола има „диви таксисти“, возат за 15 денари, епа замисли ја иронијата која е да чекаш да се соберат 4 души за да тргни таксито.. на то мислев дека не знајш како се враќам дома.. не е единствено превозно средство автобусот..
И тука има отстапување.. пример се собрале 3ца во таксито, ти и уште еден стар човек сте.. кој ке влези??? Мое е да отстапам, или да си ја гледам маката... ама не е мое да му ја мислам дали излегол од дома за да оди на пазар и да се шутка без везе низ град, или да му ја мислам дали е стар... и така натаму.
Значи моја е одлуката да отстапам место во автобус, во такси.. ама не е мое да го критикувам изборот на старите луѓе
разликата да се возиш во такси 5-10 минути и во автобус 45 мин-саат време е поголема.
+такси има на секој чекор и немој да ми кажеш дека нема зашо детство остив во битола и знам отприлика како стојат работите.
колку што знам кај вас автобусите не се толку активни,и нема некои дестинации така да не верувам дека мн го користиш.
кога ќе дојдеш во скопје качи се од прва до последна 2 да видиш колку ми е забавно секој ден на фаск кога идам,или од последна петка до последна како ми беше кога идев во средно,па после ќе коментираме заедно,ок?

пис:smir:
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
разликата да се возиш во такси 5-10 минути и во автобус 45 мин-саат време е поголема.
+такси има на секој чекор и немој да ми кажеш дека нема зашо детство остив во битола и знам отприлика како стојат работите.
колку што знам кај вас автобусите не се толку активни,и нема некои дестинации така да не верувам дека мн го користиш.
кога ќе дојдеш во скопје качи се од прва до последна 2 да видиш колку ми е забавно секој ден на фаск кога идам,или од последна петка до последна како ми беше кога идев во средно,па после ќе коментираме заедно,ок?

пис:smir:
Не реков дека нема такси ама во никој пост.
Има на секој чекор, кај сатот, кај епинал, веро, кај болницата...
И да порачаш по телефон иди за 3-4 мин, евтино е, дури и да не ти се исплати да чекаш и да се возиш со автобус.
Имаш опција да одиш за поевтино со „диво такси“, кажав за 15 денари.
Има нервози и во Битола, со диспејџерите, некогаш и со таксистите, и ко ќе решиш да одиш со диво такси и чекаш да се соберат...
Исто така, реков дека во Битола можиш да се возиш со автобус најмногу 15 мин (дури ни толку време јас лично се немам возено).
И Скопје се имам возено со автобус, знам дека треба 15 мин порано да порачаш такси.. ја знам разликата меѓу Ск и Бт...
Не можиш да речиш дека само Ск ги има тие нервози.
Ќе ти кажам и зошто.
Јас живеам во центар (поточно кај библиотеката).
Факултетот ми е на 15-20 мин од дома пешки, или 40 денари со такси.
Јас да сакам да одам со автобус на факултет не можам оти не врви нигде во близина автобус.
Најблиску е Шехерзада, а ако се качам од таму треба да ја вртам пола Битола, или од ракометно (а од ракометно до факултетот има 5-10мин)
Што значи единствен избор ми е такси или пешки.
А не секој ден ми се дават 80 ден (да одам и да се вратам).

Е сега, да разјаснам што сакам да кажам.
Јас не судам на никој што НЕ станва за да отстапи место на постар.
Туку имаше мислења од типот: што барат пензионерите/старите да шетат низ пазар, да се качват во автобуси (знам дека не мислеле буквално да седат дома)..
Е јас кажвам дека немам ништо против страите да си шета по пазари, да безделничари, да си се вози во автобусот (макар и без цел)
Колку нас што не нервират, толку и ние нив ги нервираме...
То е то.. се надевам дека сега се разбравме :smir::smir::smir:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
:smir::smir::smir: - спонзорирано од цвеќара Еделвајс, Битола.

Btw нема тука нишо спорно, па што запнавте толку. Воспитувањето и бонтонот ми велат да станам секогаш кога има постара особа во автобусот. Се разбира сето тоа ќе биде остварено ако и особата биде така добра и културна а.к.а имаме заеднички јазик. А, да ќе заборавев... бидејќи ги спомнавте контрол хистеричните олдтајмери, епа штом имаат енергија за расправање имаат и за стоење. То е то.

пис он ју ту.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
шо се карате за тоа какоф бил афтобусо коа темата е каква била бабата и како ќе изреагираш ти :))
шо ќе се карам поарно ќе одам пешки
Шо убаво време надвор ја у афтобус ќе се бутам сите унтре препотени смрдат корнат
на бабата шо ти се дере здиво и корне
земи пешки да те виде Господ
да видеш некое пиче успат :)
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Никој не рече да не излегуваат, ама да не очекуваат дека секој што е помлад од нив мора да им стане.

Има помлади, ама помладите имаат свои причини понекогаш зошто да не станат.
Ооооо Јованооо,црна Јовано,да даде Господ да дојдеш во Скопје да студираш и во Драчево да се сместиш,па да го правиме муабетов!
Станувам на бремени жени и изнемоштени старци.Не станувам на луѓе колку моите,млади се можат да стојат,а и на женички од кои едната седи,а до неа седам јас и влага пријателка и очекуваат да станам за да алапачат,па кај нозе ме болат и глава да ме пукне од муабетите.Исто и на добродржечи стари луѓе кои немаат што да прават и уште по сабајле по автобусите баш како што кажа Мистичен да видат на Зелен пазар како се цените и да направат спроедба со драчевски пазар.Ако толку не можат што бараат по автобуси да се акаат.А кај тоа што се наспани,најадени и средени,а јас цела ноќ над книгата или цел ден по факсон се акам,10 часа не прибрана,не седната.
Не сум до толку безобразна да не станам на старче што едвај стои или на некого ако му е лошо.
Е не ај од 6 ипол од сабајле ке стануваат да пазарат:tapp:Јас се возам со 5 и почнувам од прва станица(Ѓорче Петров-Дексион) и ако станувам на сите боље ич да не седнувам. Многу се нервирам коа ке ги видам посабајлечки како се мавтаат по автобуси и држат лекции како тоа ние младите не сме културни и не стануваме на постари. Па не станувам бе.Јас морам да одам у школо ама ти немораш уште од сабајле да идеш на пазар!!! А уште коа ке ги видам дотерани нашминкани намирисани за на пазар е тек тогаш не станувамСтанувам само кога ке видам дека стварн онекој неможе,мајка со дете,трудница и сл.

абе ај.ме заебаваш??
ти не знам дали имаш баба/дедо ама ако има 60-70 години и едвај стои на нозе сигурно нема да го пратиш на пазар,туку ке појдеш и ти ќе купиш што и да му треба.
+ за стари луѓе стварно е опсано во автобусиве,има секакви возачи,нагло застануваат ќе падне ќе искрши нешто,ќе се лизне ако е мокро од дожд/снег зашо нема црвени теписи во автобусите,има дечишта шо сваштаа праат во автобусине..стар чоек,нека седи дома,телевизија постои во денешно време,у маало нека шета,бавча ако треба нека си одгледува...нека не се акаат по пазари и на места кај шо некој близок може да им заврши работа.
а и стварно не си копметентна да кажуваш зашто не си се возела мртва уморна од работа или од школо 1 саат,смрдат автобусине,може секоја секунда да ти се слоши и уште некоја “дама“ ќе ти се курчи дека немаш култура...
Алал ви вера на вашите препаметни постови.
Немам јас видено попаметни постови, ама нигде на интернет.
Не само шо сте паметни, ами и културни и знаете што е тоа бон-тон.
Па посебно ви завидувам на тоа што се замарате дали старите одат или не одат на пазар. Господе Боже.

И аманте, оладете со то Скопјето. Давите реално кажано.

:smir::smir::smir: - спонзорирано од цвеќара Еделвајс, Битола.

Btw нема тука нишо спорно, па што запнавте толку. Воспитувањето и бонтонот ми велат да станам секогаш кога има постара особа во автобусот. Се разбира сето тоа ќе биде остварено ако и особата биде така добра и културна а.к.а имаме заеднички јазик. А, да ќе заборавев... бидејќи ги спомнавте контрол хистеричните олдтајмери, епа штом имаат енергија за расправање имаат и за стоење. То е то.

пис он ју ту.
Пис мај брадр.
Поздрав од цвеќара Нолина, карши Епинал-:smir: :smir:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Од 57цана гн`сна во животов бел ден не видов, дај више да си положам за возачка и живот да видам. Пополн автобус од 57ца во Скопјево тешко да има, таму меѓу 1 и 4 во најголемите гужви внатре е како во сточните вагони од времето на Холокаустот. И уште место да отстапувам? Со милион души во автобус јас не можам место да фатам, а не па да го отстапам. :)

Тие бабиците што во секое време се расположени да се степаат со тебе и да се раскараат уште во 7 сабајле кога едвај гледаш не можам да ги смислам. Сепак, понекогаш отстапувам место, ама строго селективно, што би значело само на старци што е очигледно дека едвај стојат, на мајки со мали дечиња или на Бит Пазар ако се погоди некој дедо натоварен со илјада кеси. :)

Ама има луѓе без усул, стварно. „Девојче, ај ако сакаш премести се, да седне пријателкава.“ Жити све?! Нека си седне пријателката на друго место, многу битно ако пропуштиш да и раскажеш за лозата на комшијата дур идете накај работа.

Дур бев во средно па имаше една жена што секој ден се враќаше со истиот автобус со кој се враќав и јас и секогаш застануваше до моето седиште и упорно ме маваше со торбата цел пат од Орце до дома за да ми притекне да и станам. :icon_lol: И за инает не и станував, зошто прво не беше стара, второ исто уморна бев и јас после цел ден во школо и трето со насиље не се постигнува ефектот. Еден ден ми пукна филм и и реков: Госпоѓо, мавајте ме до утре со ташната ако сакате, нема да ви станам. После па се пребаци таму на задните седишта и некои други кутри средношколци ги маваше со торбицата :pos:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Јас се возам со 2ка. Од Ѓорче до Автокоманда. Ситуација ваква. Полн автобус, преден дел стари луѓе претежно баби кои имаат зафатено по 2 столици зашто нормално кесите од пазар им се одмараат. Среден дел претежно средношколци кои морат да стојат во круг за да прават муабет и позади секако неизбежните припадници на едно малциство кај нас кои секако не чуле за култура и хигиена. Ситуација која те тера да се отпишеш од факултет.

П.С. Горенаведените припадници на малцинството ја пронајдоа опцијата за пуштање на mp3 од мобилен.
 

The_Freelancer

Хиперактивен интелект
Член од
7 октомври 2008
Мислења
438
Поени од реакции
16
Veruvam deka sekoj od nas se ima vozeno vo aftobus,dali e toa za do grad,ili sekoj den za vo skolo/faks/rabota,ne e bitno. Bitno mi e mislenjeto za ona na koe bef svedok vo aftobus,a niso cudno i na nekoj od vas da mu se ima sluceno.

Se vozam ja vo 15ce od skolo nakaj doma, i sedat site drugari ja stojam posho nemashe slobodno mesto,i si praime muabet, i edno drugarce bash denta nogata si ja sjeba na sport i sedeshe najblisku do 3ta vrata,valjda znaete koj sedishta. I sea,vlaga edna zena,postara,i zastanuva neli pred nego,se drzi za shipkite,i nikoj od retardiranive moj drugari da stane za zenava da sedne,arno ama,posle 5 minuti stoenje,zenava [dosta glasno] mu se obraka na drugarcevo so sjebana noga:
-Dobro be dete! Kako ne ti e sram! Imash li ti domashna kultura? Sto ve ucat u skolo? Sto ve ucat doma? Zar ne ti e sram mene vaka stara zena da ne mi stanesh da sednam? Vaka taka,bla bla bla,mu se isposra [da izvinite] i ostana takva namrshtena.
Drugarcevo celo posrameno stauva "Izvinete bla bla" I morashe da stoi so svitkana noga.

E sea,ja mislam,mene taka da mi se ispodere zena,ima da ja oteram u 3 lepe P***E MATERINE!!!
Prvo sekogash stanuvam na postar u aftobus! SEKOGASH! Ama ako nekogash se sluci da nestanam znaci iam daaaaaaaamn goooood reason da ne stanam. I na kraj kraeva ako e on/ona tolku uctiva ke kaze MNOGU tifko deka saka da sedne poradi nekoj pricini,ili pak kulturno ke stoi nad mene dur ne mi doe preku k** pa da stanam.A ne da se dere pred cel aftobus za bez pricina.
UF arogantni zeni,mi se gadi od takvi luge. -.-
Btw,nakaj 40 godini imashe zenava,a ne 60-70 -.- pa da nemoze da stoi
-.-
Dzabe naprai scena,ti **** narodot ogranicen.
e takvi kokoski batko ti Freelancer specijalizira :pos2::pos2:, sum imal povekje takvi situacii otkolku so bi sakal da se sekjavam, ednas duri mi se ima deseno da si sedam so edna drugarka u eden park i na pozadi mene imalo nekakvo gjubre i edna zena zastanuva i pocna mene da mi drobi kako sum nevospitan oti sum pravel gjubre, i nogo jasno ja oterav u pm...mislam ova bese za da se nadovrzam na toa so pisa oti lugjeto se jako ograniceni.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom