Во Струмица ќе се гради плоштад во вредност од четири милиони евра

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Струмица-живеаат 100% Струмичани-горе доле
Скопје-од година на година се повеќе и повеќе население населено од провинција(не мислев никога да навредам)

колку пати треба ЈАС да објаснам ДЕКА се гради за ЦЕЛ НАРОД,а не само за Скопјаните:nenene:
Струмица - се слушна гласот на народот (проектот за полштадот беше во предизборната кампања како еден од главните адути за кој се кандидира по втор пат З.З.), со тоа што го изгласаа повторно за радоначалник народот се согласи за тој проект, го одобрија и членовите и симпатизерите на двете спротиставени партии = тоа го кажуваат гласовите.

Скопје - не се сеќавам дека постоеше кампања за проектот (unknown)

Целиот народ не гласаше за проектот 2014 туку за подобрување на економијата, влез во ЕУ и НАТО и друи ланци и тракатанци...

па скоро сите што одат шетаат во Европа се воодушевени од тие скулптури и градби,па не гледам причина и зашто кај нас да нема такви скулптури па да можеме и ние сиромашните да се сликаме пред такви знаменитости:toe:(и не е ова априлска шега)

3)Сите скулптури ќе бидат дел од Македонската историја,нешто што сите европски градови со векови го имаат!!!!!

Ако некој има читано доволно историја нема да се восхитува, бидејќи се што го гледаме низ европските метрополи било срамнето со земја, буквално во текот на втората светска војна. Значи стари се (реконструирани) околу 50 години.

Голема работа ако и ние имаме исти реконструирани објекти, кога новите изгледаат постаро од нив.

Дали Скопје има капацитет за град-држава???Дали само Скопје е град во Македонија,па што сите доаѓаат да студираат,живеаат и работат во Скопје?? .....ЕПА НЕ Е,да не беше Скопје "ветената земја" тогаш не треба Владата на РМ да го финансира овој проект,а се додека Скопје е тоа-тогаш ДЕФИНИТИВНО треба да го финансираат
Скопје ветена земја ? ЊТФ?

Нека финансираат проекти (Универзитети, нови модерни болници, фабрики) па да видиме дали еден провинцијалец ќе остане во Скопје.

Се додека Скопје е "тоа" не треба да се финансираат вакви проекти бидејќи треба да направиме и други градови-држави. А Скопје какво такво како град држава си е совршен и затоа си го доби тој епитет на град-држава и нема потреба да се доградува повеќе нели? :smir:
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
И едните и другите се, ОК е тоа, АМА едните даваат пари за да си ги решат собраќајните проблеми во градот, а сите даваме за да ми стават украси на плоштадот во Скопје (иако 50%-50% го подржувам проектот).

Мислиш дека на некого од некое затунтано село од Мариово му е гајле за плочките што ќе се вратат на плоштад или за Алекс Македонски или сака да му асфалтират пат со тие средства кои преку давачките редовно ги подмирувал со години?



Токму така, убаво ќе изгледа поради тоа што ќе биде ново и ненатрупано.

Единствени украси (ако ги сметаме) се гранитните плочки од кој ќе биде направен и сонцето Вергина.


Na ploshtadot vo Strumica ke go stavat i sonceto od Kutlesh? Siguren si? Ne znaev.
ODLICNO,:aplauz: (ako e tocno toa).
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Хахахаахахаха......
само шо скулптурите низ европа се пред век и векови затоа се интересни, сега се градаат модерни градби со функции за 21 век, сега никаде не се прават скулптури од минатато, туку се модернизира општеството.....
Подобро да ги направат сите патишта низ Македонија како шо треба со тие пари, отколку за коњи и лавови...... бидејќи од патот имаме повеќе корист......:smir:
кој е крив што 55 години живеевме и се восхитувавме на некоја друга општествена култура???(се форсираа борците и знаменитостите на НОБ демек они ги избркале Германците:pos2:)
....споредуваш држави кои се независни со векови и држава која со години била окупирана:toe:
што мислиш внуците наши што би рекле после 50 годи за тие скулптури????
п.с. нека се градат и патишта не сум против тоа.......но видовме колку направија сите влади од 1990 патна инфракструтура-поврзаност со Бугарија и Албанија никаква(воз и автопат):kesa:

Струмица - се слушна гласот на народот (проектот за полштадот беше во предизборната кампања како еден од главните адути за кој се кандидира по втор пат З.З.), со тоа што го изгласаа повторно за радоначалник народот се согласи за тој проект, го одобрија и членовите и симпатизерите на двете спротиставени партии = тоа го кажуваат гласовите.

Скопје - не се сеќавам дека постоеше кампања за проектот (unknown)

Целиот народ не гласаше за проектот 2014 туку за подобрување на економијата, влез во ЕУ и НАТО и друи ланци и тракатанци...




Ако некој има читано доволно историја нема да се восхитува, бидејќи се што го гледаме низ европските метрополи било срамнето со земја, буквално во текот на втората светска војна. Значи стари се (реконструирани) околу 50 години.

Голема работа ако и ние имаме исти реконструирани објекти, кога новите изгледаат постаро од нив.



Скопје ветена земја ? ЊТФ?

Нека финансираат проекти (Универзитети, нови модерни болници, фабрики) па да видиме дали еден провинцијалец ќе остане во Скопје.

Се додека Скопје е "тоа" не треба да се финансираат вакви проекти бидејќи треба да направиме и други градови-држави. А Скопје какво такво како град држава си е совршен и затоа си го доби тој епитет на град-држава и нема потреба да се доградува повеќе нели? :smir:
кој го оспорува проектот во Струмица???нека се изгради сепак работници ќе работат на тој проект.........
а што е со Скопје 2014-СИТЕ ПРОТИВ-причина државни пари,што правиме ако проектот се прави со општински пари???
и да на проектот му се потребни одредени корекции

п.с. Каде беа другите градови и нивните жители да се бунат за децентрализацијата???/ нели со нивни пари се правеше референдумот,90% од народот беше против таа децентрализација хмммммммм интересно НИКОЈ НЕ ГО ПРАШУВА НАРОДОТ

кои се тие нови:Лумикс,Кинескиот Ѕид,узурпација на Водно,шаренило од полузгради во Дебар Мало,урбана мафија на секоја раскрсница.............секој странски космопилитен би дал се за да живее во денешно Скопје
се гордеам со моето минато и сакам споменици која допринеле за нашава држава.............

п.с.КАЈ бевте да рипате за спомениците во Куманово и Тетовско,истите кои му наштетија на нашиот народ и држава

да да ВЕТЕНА ЗЕМЈА,како што за секој Скопјанец Њујорк е WOWWWWWW,така Скопје е за секој провинцијалец(не мислам никого да навредам но таа е реалноста)

дисперзни факултети имаш во секој град-но сепак СИТЕ сакаат во Скопје да студираат,универзитет во Битола во Штип...........
болниците во Скопје не се модерни не па во другите градови-ете сега Тетово,Штип мислам дека и Битола за неколку години ќе станат клинички центри......но пак матичните лекари упат ќе даваат за Скопје,а богами и идните доктори и сестри ќе сакаат во Скопје да живеаат......
за фабрика да не отварам уста
која е причината поради секој Македонец од внатрешноста сака да живее и работи во Скопје,иако задниве години се прават напори Скопје да се растерети..

гледај ги само албанските села во тетово,гостивар,скопје,кичево кои достигнуваат бројка и од неколку илјади,зашто е тоа така???????
зашто сами прават СЕ(голем дел од заработувачката илегално),додека ние чекаме партијата или државата да ни направи нешто:tapp:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
И кога немаше што да кажеш - тропаш глупости. Или глупави првоаприлски "шеги".

Ете бе, одговорот е даден, за Струмица зошто се реновира плоштадот:



Ај сега фино, објасни ми ти зошто се прави во Скопје?
Чекај малку кискин не се брзај толку. Од каде си ти 100% сигурен дека некој нема пак да си стави пари во својот џеб, како што беше случајот со Трговскиот "Глобал"? Ти ако за ова можеш да кажеш дека си сигурен, тогаш и јас можам да ти кажам со сигурност дека ако З.З не добиеше аболиција од Б.Ц и се спроведеше комплетна истрага за Трговскиот Центар ќе излезеа многу неправилности, вклучувајќи ги тука и парите што некои "лица" од општината и оние што го градеа "Глобал" си ги ставија во џеб. Не се брукајте јавно подржувајќи некоја партија или политичар и велејки дека нема да стави нешто во џеб. Овде во Македонија таков е животот и навиките на сите луѓе вклучувајки ги тука и политичарите, секој сака да дојде до пари без разлика дали ги украл или чесно ги заработил. Да, и јас сум за некоја партија и политичар, но само за неговите идеи и начинот на водење политика, но кога станува збор за пари не му верувам на ниту еден политичар па макар тоа биле и моите родители. Биди ми поздравен:salut:
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Чекај малку кискин не се брзај толку. Од каде си ти 100% сигурен дека некој нема пак да си стави пари во својот џеб, како што беше случајот со Трговскиот "Глобал"? Ти ако за ова можеш да кажеш дека си сигурен, тогаш и јас можам да ти кажам со сигурност дека ако З.З не добиеше аболиција од Б.Ц и се спроведеше комплетна истрага за Трговскиот Центар ќе излезеа многу неправилности, вклучувајќи ги тука и парите што некои "лица" од општината и оние што го градеа "Глобал" си ги ставија во џеб. Не се брукајте јавно подржувајќи некоја партија или политичар и велејки дека нема да стави нешто во џеб. Овде во Македонија таков е животот и навиките на сите луѓе вклучувајки ги тука и политичарите, секој сака да дојде до пари без разлика дали ги украл или чесно ги заработил. Да, и јас сум за некоја партија и политичар, но само за неговите идеи и начинот на водење политика, но кога станува збор за пари не му верувам на ниту еден политичар па макар тоа биле и моите родители. Биди ми поздравен:salut:


абе друже и да украл сепак го направи глобал како што кажа и се од тој глобал лугето вадат за леб ...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
абе друже и да украл сепак го направи глобал како што кажа и се од тој глобал лугето вадат за леб ...
Тоа во ред, дека се направи Глобал се направи. Ама муабетот беше за кој си става пари во џеб и колку се краде. Ама нема веза, мене не ме интересира кој крадел и колку крадел бидејќи тоа ни е во крвта на сите Македонци. Ако не крадеме нема да вирееме.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Чекај малку кискин не се брзај толку. Од каде си ти 100% сигурен дека некој нема пак да си стави пари во својот џеб, како што беше случајот со Трговскиот "Глобал"?
Јас сум сигурен дека нема криминал. Дедо ми бил во тимот (мислам дека бил и главен проценител) при проценувањето на имотот при национализацијата во далечната 1960 и некоја мислам.

Дури два пати е платено земјиштето, цели тим на проценители можеле да завршат в затвор поради таа грешка.

Освен тоа, друг криминал неможе да има бидејќи проектот е од странски инвеститор и не е граден со средства од општината. Од каде ќе краде З.З.?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Јас сум сигурен дека нема криминал. Дедо ми бил во тимот (мислам дека бил и главен проценител) при проценувањето на имотот при национализацијата во далечната 1960 и некоја мислам.

Дури два пати е платено земјиштето, цели тим на проценители можеле да завршат в затвор поради таа грешка.

Освен тоа, друг криминал неможе да има бидејќи проектот е од странски инвеститор и не е граден со средства од општината. Од каде ќе краде З.З.?
Човече 1960 е далеку зад нас. Криминал немора да значи дека бил извршен само со земјиштето на Глобал, има и многу други начини. Ама да го оставиме случајов настрана ние не сме експерти ниту пак сме надлежни да го ставиме случајот под истрага, тоа требаше да го направат други институции и лица кои беа спречени од Б.Ц уште пред да ја отворат истрагата.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Човече 1960 е далеку зад нас. Криминал немора да значи дека бил извршен само со земјиштето на Глобал, има и многу други начини.
Кои други начини бе човече (за Глобал)?
Ако нема за земјиштето друг нема... освен Заев да ги краде тоалетните хартии и сапунчињата низ кафичите во Глобал...
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Кои други начини бе човече (за Глобал)?
Ако нема за земјиштето друг нема... освен Заев да ги краде тоалетните хартии и сапунчињата низ кафичите во Глобал...

друже ости го нели гледаш дека само на криминал и лошо мисли за градот позз
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Човече 1960 е далеку зад нас. Криминал немора да значи дека бил извршен само со земјиштето на Глобал, има и многу други начини. Ама да го оставиме случајов настрана ние не сме експерти ниту пак сме надлежни да го ставиме случајот под истрага, тоа требаше да го направат други институции и лица кои беа спречени од Б.Ц уште пред да ја отворат истрагата.
АХа...... значи БЦ беше тој што ги менеше судиите, обвинителите......... супер..........
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Аман... години поминаа од кога се изгради Глобал и уште урлате за нив... Земјиштето е платено и тоа 2-3 пати (незнам точно), еден поточно едната од тие што имаа земјиште таму и беше плаќано... па бараше и по 3-4 пат да и се плаќа... е шо к*р е она? И престанејте веќе со тај мабет, не е интересен...

Глобал биде шо биде, сега да се усредочаме на плоштадо шо ќе почне да се граде од следната недела :).
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
абе друже и да украл сепак го направи глобал како што кажа и се од тој глобал лугето вадат за леб ...
И сега вадат за леб ама со малце поскапи кирии...:tapp:
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
И сега вадат за леб ама со малце поскапи кирии...:tapp:


па приватно е как ке се договорат за кириита тка ке се плаке ама как шо гледам баш и не ги коче таа поскапа кирии как шо викаш оти скоро едно 98% се шо е отворено у глобало работе и ти друже как него ти ги читам сите постови само лошо говораш за градо...ак не ти чине толко земи преселисе
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
па приватно е как ке се договорат за кириита тка ке се плаке ама как шо гледам баш и не ги коче таа поскапа кирии как шо викаш оти скоро едно 98% се шо е отворено у глобало работе и ти друже как него ти ги читам сите постови само лошо говораш за градо...ак не ти чине толко земи преселисе
Да да, лошо говорам нели? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom