Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
абе ајде ти на ракија ќе ги потрошиш :pos:
Пффффф, како да не. Си имам ја домашна, убава ракија, шо има да давам пари за ракија. :pipi:
Нека дојдат прво до мене, после ќе мислам како ќе ги трошам. :X3:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.049
Поени од реакции
14.935
Ги немам читано другите постови ,само знам дека еден од моите роднини во Австралија ,кој е иако роден во макдеонија и живееч 12-13 години го има заборавено македонскиот јазик,и воопшто се нема вратено кај нас.Ни видел ни чул за Македонија откако заминал

Затоа оваа бројка треба да се земи во предвид,бидејќи вакви случаи воопшто не и се од корист на нашата држава.Џабе ги сметаме за македонци
 
F

FARANG

Гостин
Ama ne sporeduvaj be prijatele babi i zabi, tie zemji postojat samostojni so vekovi a nie sto se vika do vcera se slepavme vo SFRJ i kolku vreme sme samostojni nie? Za da se pretopat tie razliki sto gi sponuvam treba dobar period vreme da se kalime kako nacija, ama za egoto si vo pravo, tuka ni nema ramni.
Не мислам дека треба време, треба добра воља и пропаганда на двете страни. Во 90тите и те како бевме сплотени. Може глупо ќе звучи ова ама К15 со нивните скечови го направија во голема мера тој раздор. Не намерно знам, ама глуп сеир на крај проблем направи... Шипците исто на времето се лутеа со скечовите на Сељим од мислам театарче лево коше или нннрв како се викаше емислијата...[DOUBLEPOST=1401368272][/DOUBLEPOST]
Ги немам читано другите постови ,само знам дека еден од моите роднини во Австралија ,кој е иако роден во макдеонија и живееч 12-13 години го има заборавено македонскиот јазик,и воопшто се нема вратено кај нас.Ни видел ни чул за Македонија откако заминал

Затоа оваа бројка треба да се земи во предвид,бидејќи вакви случаи воопшто не и се од корист на нашата држава.Џабе ги сметаме за македонци

Во бројката се ЗЕМЕНИ во предвид. Значи на попис овде се изјаснија 84 000 мислам што главен јазик на кој комуницираат дома им е МАКЕДОНСКИОТ. Има многу како братучед ти што си имаат штиклирано англиски или србски или грчки итн итн и нив НЕ ги зимаме во предвид, бар не јас. Со се нив сме може 150-200 000.[DOUBLEPOST=1401368482][/DOUBLEPOST]
Ke ti javam. Za razlika od nekoi jas si priznavam deka sum živa siromaštija, grev. Ama pred se sum čovek, za razlika od nekoi šo so dupnati čorabi sakaat da mi izigravaat robovladeteli. Mada ko šo gledam se poslabo im odi. Vekje i kaj nas se iskurnazija ima bogataši pa ovje so čorabive dupnati izgleda kako da ime padnat standardot vo sporedba so pred 10-15 godini so fičofci ko se vozevme.

Тоа е тоа, такви ко тебе во МКД ги има цел куп.

Замисли која сиромаштија се тие во Австралија со дупнати чорапи што можат да дојдат на другата страна на светот за да те нервираат и да изиграваат робовладители... Плус пари имаат за да ти се курчат. Ептен сиромашно живеат, нема што...[DOUBLEPOST=1401368574][/DOUBLEPOST]
Пффффф, како да не. Си имам ја домашна, убава ракија, шо има да давам пари за ракија. :pipi:
Нека дојдат прво до мене, после ќе мислам како ќе ги трошам. :X3:
мезе тогаш? ти само на уживање мислиш, пропала инвестиција кај тебе :P
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Не е битно од каде доаѓа важно е од НАДВОР. Во 60тите и 70тите било од Америка, во 80тите и 90тите од Австралија во 2000тите од европа, Авганистан и Ирак понатака и веќе има и од Африка (џибути или кај се сега базите на америте)... Поентата е дека пола од буџетот стига од надвор. Тоа ако за тебе не е доволно поразителна статистика тогаш незнам што е... Конкретно од АУС ти кажав 20 000 влеза годишно. Еве нека оставаат по 5000 долари од човек што е смешна сума, тоа се пак 100 милјона годшно или од осамостувањето до сега некој 2 милјарди само од австралиски туристи бе пријателе... Да не забегуваме многу секој долар од надовор треба да е добродојден и да се цени, никој од вас не бара да ни дадете нешто, напротив јас зборувам што треба да се направи за да земете уште повеќе, што е до нас ние сме ок, мене не ми смета да платам и екстра ако добијам услуга како треба, услуга на каква сум навикнат на запад.
Tuka e problemot, tuka lezi zajakot, znaci aj sto ne se ceni i vrednuva devizniot priliv od stranstvo tuku i se gleda samo kako da se ispokrade i da se nasoci vo pogresni pravci (svoite dzebovi)
Dali mozebi znaes deka za poslednite 10 god samo vo Kumanovo se vlezeni okolu 3 milijardi dolari (gruba presmetka), sto mislis za grad so okolu 100k ziteli da dobie takva finansiska inekcija sto znaci toa, a naprotiv kaj se tie pari, kade se prenasoceni?
Gradskite vlasti vo toj grad namesto da organizaraat tribini za biznisi, predavanja od eksperti, pomos pri investiranje, povolnosti, nasocuvanje na kapitalot vo vistinski pravec...sto se sluci namesto toa, se stvori urbana gradezna mafija, se sobraa parite od lugjeto i nikakov ekonomski cekor napred ne se slucil so TOLKAVI PARI EJ, pa normalno li e toa? E tuka doagja do izraz prethodnata moja poenta deka kako nacija treba da se kalime uste dolgi godini Farang, ne e problem da da se napravat inicijativi, sobiri i tribini, ako nema nacionalna svest od vlasta za potik i podrska na takvi proekti ( isto taka i so dijasporata) nema da mrdneme napred na toa pole, ama nacinalnata svest nasa e svedena na patriotizam so lupanje u gradi a ustvari vistinata e uste "da mu umre kozata na komsijata"
Koga bi go dostignale toa nivo na nacionalna razumna i realna svest kako nacija togas ke dojde vistinskoto vreme KOGA NARODOT NAVISTINA KE IZBIRA VLADA I ISTATA KE RABOTI ZA NARODOT a ne obratno kako sto e sega.
 
F

FARANG

Гостин
Tuka e problemot, tuka lezi zajakot, znaci aj sto ne se ceni i vrednuva devizniot priliv od stranstvo tuku i se gleda samo kako da se ispokrade i da se nasoci vo pogresni pravci (svoite dzebovi)
Dali mozebi znaes deka za poslednite 10 god samo vo Kumanovo se vlezeni okolu 3 milijardi dolari (gruba presmetka), sto mislis za grad so okolu 100k ziteli da dobie takva finansiska inekcija sto znaci toa, a naprotiv kaj se tie pari, kade se prenasoceni?
Gradskite vlasti vo toj grad namesto da organizaraat tribini za biznisi, predavanja od eksperti, pomos pri investiranje, povolnosti, nasocuvanje na kapitalot vo vistinski pravec...sto se sluci namesto toa, se stvori urbana gradezna mafija, se sobraa parite od lugjeto i nikakov ekonomski cekor napred ne se slucil so TOLKAVI PARI EJ, pa normalno li e toa? E tuka doagja do izraz prethodnata moja poenta deka kako nacija treba da se kalime uste dolgi godini Farang, ne e problem da da se napravat inicijativi, sobiri i tribini, ako nema nacionalna svest od vlasta za potik i podrska na takvi proekti ( isto taka i so dijasporata) nema da mrdneme napred na toa pole, ama nacinalnata svest nasa e svedena na patriotizam so lupanje u gradi a ustvari vistinata e uste "da mu umre kozata na komsijata"
Koga bi go dostignale toa nivo na nacionalna razumna i realna svest kako nacija togas ke dojde vistinskoto vreme KOGA NARODOT NAVISTINA KE IZBIRA VLADA I ISTATA KE RABOTI ZA NARODOT a ne obratno kako sto e sega.
Знам за куманово, све се авганистанци таму отидени преку KBR. Источна македонија се во италија со бугарски пасоши претежно, тетовчани во швицарска и во поново време во доха, дебарчани исто италија, гостиварчани го германија, битолчани австралија и шведска, скопјани во поново време во австралија углавно виа нов зеланд... Тоа ти е, на народот му скурчи од чекање тоа подобро утре да дојде. За жал национална свест се развива тек некаде во третата генерација, ние само што влговме во втората... Има уште една тура претурања и уште барем 20 години срања да се случуваат помегу партиите пред да си подадат рака и да сфатат дека треба да му служат на народот а не обратно. За македонија да тргне напред треба да се примени ирскиот модел, да се најде начин како капиталот на дијаспората и нашиот домашен капитал и работна сила ќе се здружат... Има луге со пари надвор кој би инвестирале ако видат дека може да успее. Наместо да се концентираме само на големи фирми кој час се во МКД час се во африка некаде треба да се концентираме на помали погони кој полесно ќе може да пребродат криза, полесно ќе може да најдат пласман... Интересна е нашата дијаспора.... Ко црева сме за многу работи. Така на пример на времето во перт некој заминал во рудник па има цели села/бригади рудари наши таму. Во мелбурн на пример некој отворил фабрика за камп приколки па сега има цела индустрија може 20-30 фирми на нашинци кој со тоа се занимаваат и прават огромни пари - зборам профит по 2-3мил годишно. Речиси секаде каде и да сме слична е ситуацијата има 2-3 индустрии во кој некој влегол па повлекол други... Релативно лесно е да се ископира тоа во што они го работат и знаат во МКД. Германија ти е најголем пазар во европа за камп приколки. Ако 80% од трошоците се работна рака, тогаш и те како може да сме конкуренти ако ги произведуваме во Македонија... Лесно да се спои, да се изведе... Има многу вакви можности ама треба тука некој да поработи, имавме економско аташе или како се викаше оној што треба да носи странски инвестиции од овде, типот 2 години си ги пролежа на одмор овде и си отиде без никој да знае дека и бил овде... Луге дознаа за него кога си даде оставка....
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Ни вашите не се многу подобри. Има цел куп празни куќи во западна македонија што зјаат празни преку годината за тие 2 месеци дур се на одмор да им е се ново и наместено... Малку подруго сте организирани и сте посложни ама углавно на балканот сите сме исти гомна. Затоа и лесно не манипулираат и нас и вас и србите и грците сите играме како ќе ни се каже......
Австралиски професор ги нарекол Македонците “лесни за перење мозок“
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Другар, најди си нешто попаметно на кое би си го трошел времето, драгоцено е.

Веста е стара, веродостојноста скоро непостоечка и најважното, на никој не му е гајле. Зошто го рекол тоа? Јасно е и просто, зашто бил на грчки собир. Не дека сигурно лично го мисли тоа. Што и да мисли би го чувал за себе, освен ако не е платен (што и е). Исто такви професори или личност од сите кадри има што ќе се најдат да ни кажат колку личен Македонец Ацета бил, се разбира за некое доларче.

Лично во овие 5 години што сум во Австралија сум запознал многу луѓе од разни националности, вклучувајќи и еден куп Грци. Не само што не сум имал проблеми со нив, нити тие со нас туку и убаво си живееме. Истото зависи и со другите националности. Единствено со такви работи се занимаваат тие диносаурусите што само физички заминале од родните им огништа, но ментално уште си живеат во селцата нивни. Поважно им е да се караат отколку да најдат заеднички јазик. Нормалниот народ уво го боли за конфликти, секој само сака мир и стабилност.

Минатата недела една Гркинка ми направи убава услуга без и да ме знаеше лично (а ми го имаше видено името и знаеше дека сум Македонец). Зошто ми помогна? Затоа што не и беше воопшто гајле кој е, што е и од кај е туку само помагаше на човечко суштество што бараше помош. Ако сите се замаравме со тоа кој рекол што направил никогаш немаше да мрднеме како цивилизација.
 
F

FARANG

Гостин
Сега гледаш како се лобира? Вакви овде на куп ги има на платен список на Пан Македониа и други грчки спонзори... Овој е и ситна риба, премиерот на јужна австралија има исто јадено гомна...Иначе и јас сум со @^Exotic^ преку кур од балкански глупи проблеми, live and let live ако секој си ја брка својата работа сите ќе сме многу посреќни
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Jas ne se soglasuvam deka e RAZEDINETOST, poveke bi rekol deka postojat mnogu razlicni gledista i stavovi vo mnogu sferi, zatoa sto nema teorija da se solasat na primer Dijasporata so mnozisvo naselenie od MK nitu priblizno, ZA BILO STO, toa e ednostavno taka, razlicen zivot, opstestvo, kultura, gradenje licnost itn. Nemoze da se definiraat tie razliki vo razedinetost.
Да не е разединетост, повеќе е комплекс на нижа вредност. Некој во Австралија зема 10к евра, некој во Македонија зема 200Е.
Знаеш што е прво на мисла кај тој од Македонија? Да го видам како он ќе преживее со 200Е во Македонија.
А како треба да мисли? Братучед, секоја чест како ги правиш тие пари, може да ми кажеш некоја финта барем 1000Е да земам.
И секоја чест на дијаспората, јас од тука дознавам колку они се вклучени во помагањето, а не од вестите. Реално, не е проблемот до нив, туку до нашите политичари и бизнисмени, што се луѓе со ситни и егоистични души. Не може директор на фирма во Мкд да зема 60-70к евра, а најдобро платениот работник да му е 1000Е, реално од таквите и не можеме да пркнеме, едноставно мислат дека светот се врти околку нив. А за нив има само еден лек, а тоа е куршум в чело, се друго е излишно
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Чекај малку според статистика има колку-толку македонци ,а што е со оние македонци што се присилени да си менуваат сопствено име на пример чичко ми се вика Костандин Кирков и сега е под грчко име Кастандинос Киркопоулос и тие како се изјаснуваат ? Македонци не верувам ? И сигурно има повеќе над 100 000 ;)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Од тие 100.000,50.000 немаат никаква национална свест,од тие 50.000 што имаат каква таква,ни пола незнаат македонски јазик,и од тие неколку десетици илјади што знаат не им чуе за Македонија.До негде се у право,комуњариве тотално ги игнорираа,ко да не постојат,Грујо пробува да покаже грижа(т.е да ги измузе поеќе,ко некое коледарче).А тоа што се бунат дека Македонија грижа не покажувала за дијаспората,па не знам што очекуваат,ние од тука пари да им праќаме?Мизерии
Незнам само во кој свет живеете вие Македонците тука во Македонија? Македонците од дијаспората да ве ранат и школуваат? Па, ти неспособен си? Твојот другар, брат, сестра неспособни сте да заработувате? Зарем тие Македонци во Австралија немаат свои семејства таму, свои обврски, давачки, трошоци, задоволства во животот? Што треба да направат сите пари тука да им ги донираат на сите лешови со комуњарски мозок да ги поебат на кафиња и шопинг? Незнам што вие воопшто очекувате од дијаспората?

Комуњарите ги игнорираа тотално, затоа што и тие ги набркаа од Македонија со сите приказни дека во Југославија тече мед и млеко. Ете Западот не створи и Западот не стави пак на дното да сфатиме каде навистина припаѓаме.[DOUBLEPOST=1401403206][/DOUBLEPOST]
Prvo site 100 000 imaat nacionalna svest, zatoa se pisale MAKEDONCI na toj popis. Tie sto toa ne go custvuvaat si pisuvaat AVSTRALJANI.

Vtoro mal del (moze 10%) ne go znaat dovolno dobro makedonskiot jazik. Da mnogu ima sto po nesto mesaat AMA toa e vo golem del krivica na maticnata drzava koja ne pokazala ni najmal interes vo poslednite 20 godini za da stvori podobri kontakti. Ovde postojat radio stanici/tv stanica koja e nameneta za etnickite zaednici i skoro sekoja si ima nekoja programa spremena od maticnata drzava osven nie. Nie sme si prepusteni sami na sebe ovde i toa e vo red. Ona sto iritira na primer e deka nema ni sorabotka na primer so MRT zatoa sto sakaat da naplakaat za gledanje MRT ovde pa oni taa programa od pola cas ja gledaa kako konkurencija. So drugi zborovi za sitni pari oni svesno ne kocat.

Treto - kako se vo pravo komunjarite? Ja privatiziraa MKD i eve vidi vo koja mizerija zivees. Pa da se otvorea togas i da dadea dijasporata da gi kupese fabrikite na vremeto znaes li koja razlika ke bese sega? Mesto Alkaloid da ide za ic pari ovde ima eden skopjanec na primer koj pred nekoja godina prodade 10% od LIPA PHARMACEUTICALS za miljoni. Vrabotuva samo 400 dusi vo avstralija inace, i e edna od retkite kompanii so lincensi za prodazba i proizvodstvo vo Kina. Ima mal miljon uspesni nasinci vo dijasporata koj so pravilna strategija mozea i mozat da go krenat stopanstvoto na noze ama toa ne im odgovara na majmunite vo parlamentot... Abe 2 mil narod sme, kolku severnite predgradja na melburn ili sidnej, kolku 2 naselbi vo istanbul a imame 30% nevrabotenost. Misli malku...

Grujo bar se trudi, svesen e za mokta ama neznae kako do nea. Toa e najgolemiot problem, Makedonija nema mid management nekoj da prezeme odgovornost i da go dovrsi proektot. Edno e da se ima vizija i da se napravat uslovi (bezcarinski zoni, industriski zoni itn itn) ama dzabe ako nemas luge do povlecat nekoj da gi napolni tie zoni. Tuka e problemot.

Koj se buni? Pa @Cool@ tuka postavuva prasanja, jas samo probav da mu objasnam nekoj raboti. Sfati deka nie nadvor vo sekoe vreme ja imame opcijata za nazad. Ne sme nazad deka ni e PODOBRO ovde. Nit sakam nit mi treba nesto od tamu, celta na muabetot e kako vie da beneficirate od nas.[DOUBLEPOST=1401336233][/DOUBLEPOST]

[DOUBLEPOST=1401337312][/DOUBLEPOST]


Defakto DA. Vie gi odbravte tie politicari, tie vi go napravija sistemot i vie do den denes se prekutuvate. Sto ste seele toa ke zhneete.

Ne prakaat 100 dolari nego 2 i pol miljardi ili poveke od pola budzet na MKD. Moze ti ne direktno ama indirektno i ti imas nekoj beneficii. Samo od direktni pratki na sredstva znaci vo mkd GODISNO se vlevaat 1250 evra za SEKOJ covek vo MKD. Ako e prosecna plata 300e vo MKD toa ti se 4 prosecni plati za sekoj maz, zena i dete vo drzavata od DIREKTNO smetka na smetka isprateni pari. Ako na toa dodades investicii, odmori taa cifra e mnogu mnogu pogolema. Znaci samo od Avstralija godisno imas nad 20 000 vleza vo mkd so AUS pasos - ova ti e statistika od istrazuvanje na FLY DUBAI i EMIRATES koj pocnaa so eden pa sega ima 4 leta NEDELNO. Da ne e dijsporata prasanje e kolku i aerodromot i red drugi servisi sto ti sega gi uzivas bi gi imal na raspolaganje ama ajde, dzabe zboram..

Ti si patriot deka si ostanal? Ne sfakam sto ustvari e ona borenje i pot posto sve do sega ste izgubile od sporot za imeto, do vojnata vo 2001va kazi mi edno nesto sto ste dobile, so koe ete moze da se gordeeme? Nemoj samo da mi kazes nezavisnosta :), posto toa taka slucajno ispadna, se vide kolku bevme spremni nie za toa, a i togas da ne bese DIJASPORATA koja frlase pari i bukvalno go formira, odrza vo zivot VMRO denes ke si bevme dek od nekoj sojuz so srbija ko sto sakaa togas SDSM...

Potta isto, za 200-300e plata neznam za kakva pot mi zboris, aj sto ne zarabotuvate kako treba eve da receme toa i ne e krivica (mada e) do nekoj stepen na individuata ama pa ni drzavata ne ide napred. Eve i vo kina malku zarabotuva prosecen covek ama vidi kako se dvizat kako drzava...[DOUBLEPOST=1401337634][/DOUBLEPOST]


Se slozuvam za ova. Problemot ne e nastanat od nas, nie sakame da pomogneme. Problemot e ustvari toa sto vie imate odbivnost kon nas. Sakas nekes koga ke pocnes da zarabotuvas dali vo stranstvo dali vo mkd standardot ke ti se smeni. Normalno e da sakas poveke i podobri raboti i tuka se stvara edna dupka koja im smeta na tie sto veke nemozat da pratat cekor. Mislam deka toa e najgolemiot problem i za zal toa doaga poveke od vas vo MKD. Si pravite vicevi i se i se izbacuvate so nekoj glupi tezi deka nie sme vakvi ili onakvi a ustvari nema vrska. Se dur ne dojde do mir megu nas tesko ke ide makedonija napred. Luge nekat da sfatat deka nas nikoj nema da pomogne osven nie MAKEDONCITE. Se krstite vo nekakvi stranci a tie ne ve razbiraat prvo i prvo a vtoro i oni koga sakaat da rabotat so vas prvo sto prasuvaat e zosto vasite od nadvor ne gi vklucite?
Во Австралија има околу 400.000 граѓани коишто имаат македонско потекло, затоа што имам 4-5 пријатели коишто веќе се 4-5 години таму (цело друштво отидоа) во Сиднеј. Шетаа доста низ Австралија и кажуваат буквално секое место има гета македонски ( не мислам гета во права смисла на зборот) со цркви, школи и слично. Не е поентата во тоа дали некој се попишал Австралиец или Македонец, туку колку служи на комуната таму. Ги има еден куп Македонци таму коишто се попишуваат како Австралијци и носат англиски имиња, но се верни на комуната и помагаат. Луѓето таму се попишуваат како Австралијци заради државни и економски бенефиции, а ставаат англиски имиња заради што помала дискриминација.


Луѓето кај нас воопшто не знаат како функционира лобирање. Не можеш да лобираш ти во Австралија со прва генерација градежни работници и молери. Се лобира со капитал, економија, образование, а тоа веќе многу Македонци втора и трета генерација го имаат таму. Македонија како држава треба што повеќе и повеќе да одржува врски со дијаспората, затоа што Македонците живеат во сите светски моќни центри и ако успеваме национално да ги освестуваме можат многу да помогнат. Веќе тие предрасуди и гомна јадење спрема Македонците од дијаспората и Егејците олабавуваат, затоа што реално 60 години тука не учеа така да размислуваме, затоа што истите тие Македонци беа неподобни за системот и нелојални кон Југославија. Ние до пред 10 години немавме никаква претстава за Македонците во Грција, Бугарија и Албанија. Еве денес гледаме дека тие таму правеле свадби, славеле празници, имале новини, организирале панаѓури, селски слави, но кај нас немаше буквално ништо на телевизија или дневен весник за нив. Важно знаевме колку овци, свињи или кога паѓа дожд во Шумадија и Војводина. Еве јас конкретно со развивање и ширење на компјутерската и интернет технологија дознав колку всушност Македонците во Грција се активни, но никогаш не сум за истото слушнал на ниедна македонска телевизија.


Албанците, Турците праќаат пари во Македонија многу повеќе од Македонците, затоа што првенствено до пред 10 години само мажи Албанци и Турци беа на печалба, а семејствата им беа дома. Таму не плаќаа пари за образование, живот, храна, облека на своите деца, туку сите пари ги праќаа дома во Македонија. Еве и Албанците сега праќаат далеку помалку пари од порано, затоа што сега цели семејства живеат таму и нив им се потребни многу, многу повеќе пари за живот таму отколку кога бил само мажот на печалба.[DOUBLEPOST=1401403384][/DOUBLEPOST]
Другар, најди си нешто попаметно на кое би си го трошел времето, драгоцено е.

Веста е стара, веродостојноста скоро непостоечка и најважното, на никој не му е гајле. Зошто го рекол тоа? Јасно е и просто, зашто бил на грчки собир. Не дека сигурно лично го мисли тоа. Што и да мисли би го чувал за себе, освен ако не е платен (што и е). Исто такви професори или личност од сите кадри има што ќе се најдат да ни кажат колку личен Македонец Ацета бил, се разбира за некое доларче.

Лично во овие 5 години што сум во Австралија сум запознал многу луѓе од разни националности, вклучувајќи и еден куп Грци. Не само што не сум имал проблеми со нив, нити тие со нас туку и убаво си живееме. Истото зависи и со другите националности. Единствено со такви работи се занимаваат тие диносаурусите што само физички заминале од родните им огништа, но ментално уште си живеат во селцата нивни. Поважно им е да се караат отколку да најдат заеднички јазик. Нормалниот народ уво го боли за конфликти, секој само сака мир и стабилност.

Минатата недела една Гркинка ми направи убава услуга без и да ме знаеше лично (а ми го имаше видено името и знаеше дека сум Македонец). Зошто ми помогна? Затоа што не и беше воопшто гајле кој е, што е и од кај е туку само помагаше на човечко суштество што бараше помош. Ако сите се замаравме со тоа кој рекол што направил никогаш немаше да мрднеме како цивилизација.
Барем се испразни ли на Гркињата? Ако не си се тогаш џабе пишуваш:D
 
Последно уредено:

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
abe ne znam od kade potrebata da izigravate nekakva si aristokratija. Se znaat familiite koi se što se. Se znae od koi familii se otideni astralija. Plus i gi gledame ko ke dojdat na odmor koi se i kakvi se. Se znae, astralija odele voglavnom bagabonti i radnici so gi brkale od rabota voglavnom radi to so ne znaele da rabotat. I možda po nekoj posaglam inziner so naebal so komunistite pa go isterale od rabota radi politiki teranje.
Pa i koga ke dojdat ovde toa nekultura, frlaat gjubre kaj bilo i kako bilo, decata kako kucinja od sindzir odvrzani im se besneat belji pravat kaj stignat. Abe sramotilaci, da gi gledas i da se cudis so e ova. I ke ti tekne posle od koja familija se i deka malku se 30-40 godini evolucija za da naprednat. A prvo ke si mislis aj otisol astralija covek da stani da se iskulturi, gi gledas dosle so gadgeti, ajpedi i slicna tehnologija, a ustvari corapite im se dupnati i uste selskoto vo nego tlee.
Da ne recite ne bilo taka evo vi edno video da vidite deka taka bilo
http://www.youtube.com/watch?v=phd5sSQY9Hk
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
abe ne znam od kade potrebata da izigravate nekakva si aristokratija. Se znaat familiite koi se što se. Se znae od koi familii se otideni astralija. Plus i gi gledame ko ke dojdat na odmor koi se i kakvi se. Se znae, astralija odele voglavnom bagabonti i radnici so gi brkale od rabota voglavnom radi to so ne znaele da rabotat. I možda po nekoj posaglam inziner so naebal so komunistite pa go isterale od rabota radi politiki teranje.
Pa i koga ke dojdat ovde toa nekultura, frlaat gjubre kaj bilo i kako bilo, decata kako kucinja od sindzir odvrzani im se besneat belji pravat kaj stignat. Abe sramotilaci, da gi gledas i da se cudis so e ova. I ke ti tekne posle od koja familija se i deka malku se 30-40 godini evolucija za da naprednat. A prvo ke si mislis aj otisol astralija covek da stani da se iskulturi, gi gledas dosle so gadgeti, ajpedi i slicna tehnologija, a ustvari corapite im se dupnati i uste selskoto vo nego tlee.
Da ne recite ne bilo taka evo vi edno video da vidite deka taka bilo
http://www.youtube.com/watch?v=phd5sSQY9Hk
So edno video i formiras vakvo globalno mislenje, malku poveke da procitas okolu ova, da se podruzis so domakini lugje, da se informiras DOBRO pa posle da komentiras vaka,
Znaci tie negativnosti sto gi nabrojuvas se odlika na mnooogu lugje i vo nasava Makedonija, znaci isklucoci ima sekade, poradi toa nemozes da lepis etiketi od rakav,
Jas veruvam deka nikoj sto se otselil ne go napravil toa od "tuku taka" no za borba za podobra egzistencija i opstanok, e sega normalno e nekoi i da ne uspeat vo emancipiranjeto kon novoto opstestvo i kulturni razliki pa ke si ostanat kako takvi sto zaminale...no toa e nekoj neznacitelen broj dokolku formiras globalno mislenje za dijasporata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom