Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Se zapnale nekoi lugje imam vujko vo avstraija i mi pratil ednas sto dolari:) Pa ne mi e jasnosto sakaat vujce od avstralija da praka pari ovie da trosat? E pa vujce ne pie nafta baska si ima trosoci tamu krediti koli odmori...I ne doagjal vamu pa ne doagja normalno koga ke go otechat za pari:) A za dijasporata konkretno za aus jas mozam da im kazam edno golemo BLAGODARAM zosto bea nesebicni i vo famoznata vojna vo 2001-va mi pratija paricna pomos kako povreden i na tie sto plukaat po niv da im gi zatvoram muckite barem za moment
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
@FARANG
Друже да кажеше нешто околу новата политичка партија WikiLeaks на Асанж- во Австралија
што бараат гејци во таа партија ????? и нешто поопширно
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
По насловот :Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци
И што направиле досега, што издејствувале од австралиската власт??
за разлика од нив гејците грабаат
Australian Government Finances Greek Printing House

- линк
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Македонците во Австралија исто како да не постојат за Македонците во Македонија. Фала и пријатно!
 
F

FARANG

Гостин
Македонците во Австралија исто како да не постојат за Македонците во Македонија. Фала и пријатно!

Па што се замарате тогаш? Абе да не се македонците во австралија пола битола ќе гладува а и вие во струмица не сте ништо подобри ама ајде...

По насловот :Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци
И што направиле досега, што издејствувале од австралиската власт??
за разлика од нив гејците грабаат
Australian Government Finances Greek Printing House

- линк

Има бе кул не е да нема, ме мрзи да ти пишувам овде, ова што си го ставил за гејците е дури и ситно... Не е ни за нивната заедица тоа е повеќе индивидуален бизнис, еве ќе ти кажам има еден наш во западна австралија што има лиценци за риболов и извезува туна за јапонија... До сега од владата има добиено помош за неколку бродови (збориме најмалку 30-40 милјони долари) а има и 2 транспортни авиони (уште најмалку 20 милјони во грантови). Далеку сме од грците, они се сепак 500 000 овде и се навлзени во секоја сфера, дур ние протестиравме во 90тите за да се слушне дека Македонија постои а вие таму си правевте вицови и го продадовте името и знамето (лол фаланга порака хахаха) они овде направија стратегија за да влезат во двете страни на австралиската политика. Нормално се тоа беше финансирано од грција. Фрли рипче да уловиш крапче. Ај сега најди една статија каде Македонија ја има помогнато дијаспората...
 
F

FARANG

Гостин
Ние сме утепани овде , како да ве помогнеме. :)
Ма мене ми е јасно, ние во принцип не ни сакаме нит бараме. Пробувам на некој да му доловам дека за да имаш успешна дијаспора/дипломатија треба тоа да е од некаде координирано а тоа кошта многу пари. Значи грците во 90тите видоа дека ние како македонска заедница овде почнуваме да креваме глава и да бараме права и се организираа да не блокираат политички. За тоа побараа и добија помош во милјони долари да можат да лобираат за грци кандидати да начукаат во сите партии од грција. Таква помош ние немаме нит ќе имаме. Затоа смешно е да се збори за заедница која е оставена сама на себе и која е 5 пати помала од грчката плус во голема мера праќа пари и помош на матичната држава поготово во 90тите кога се формираше таа држава.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
^
се слагам со тебе, но делумно
Сте направиле во 90-те, но што потоа?
велиш гејците се потпомогнати дебело од гејлада. Но , не би рекол дека е баш така- ја направи гејлада златна кока- замисли што и колку треба да дава таа не само за кај вас, тука е и Канада , па дури и нејзината епропска дијаспора. Значи, нивното лоби работи- па дали преку спонзори, преку матична држава, преку кредити.... таа успева и се финансира - не може македонската дијаспора да очекува од МКД да ја потпомага- .Зошто , еве тој што го наведе со авионите и бродовите не го потпомогне финансиски народецот таму да ја шири македонштината? тоа е пи*кин дим за него, а сигурно такви ко него има повеќе-ваљда не е единствениот побогат македонец таму[DOUBLEPOST=1401211429][/DOUBLEPOST]тоа што праќале пари во Б итола - си праќаат на нивните- оти поисплатливо им е така - да ги издржуваат отколку да ги повлечат кај себе.:icon_lol:
 
F

FARANG

Гостин
^
се слагам со тебе, но делумно
Сте направиле во 90-те, но што потоа?
велиш гејците се потпомогнати дебело од гејлада. Но , не би рекол дека е баш така- ја направи гејлада златна кока- замисли што и колку треба да дава таа не само за кај вас, тука е и Канада , па дури и нејзината епропска дијаспора. Значи, нивното лоби работи- па дали преку спонзори, преку матична држава, преку кредити.... таа успева и се финансира - не може македонската дијаспора да очекува од МКД да ја потпомага- .Зошто , еве тој што го наведе со авионите и бродовите не го потпомогне финансиски народецот таму да ја шири македонштината? тоа е пи*кин дим за него, а сигурно такви ко него има повеќе-ваљда не е единствениот побогат македонец таму[DOUBLEPOST=1401211429][/DOUBLEPOST]тоа што праќале пари во Б итола - си праќаат на нивните- оти поисплатливо им е така - да ги издржуваат отколку да ги повлечат кај себе.:icon_lol:

Буџетот на грција за лобирање преку дијаспората е во 100тици милјони годишно и тоа сега, во моменти на криза. Значи има цела мрежа како тоа е направено, и во последните 30-40 години они имаат спукано милјарди за кипарското и македонското прашање и анти турски лобирања. Тоа го прават преку пан македониа, грчки/кипарски банки, нивни милјардери (кој добиваат пари од грција па они ги донираат за да не изгледа како грција да се мешала) итн. Тебе ова може ти звучи како научна фантастика ама само нивниот фудбалски клуб во мелбурн (саут мелбурн хелас) добива годишно по милјонче. Тука е и хајделберг александрос кој има пола милјонче. Тие 2 клуб на пример подржани од други помали грчки клубови излобираа Престон Македониа да се вика сега официјално Престон Лајонс - демек да нема етничко име. Кога они се спремни да дадат такви пари и да одат на што би рекол банални работи (од висока политичка гледна точка) тогаш што мислиш се спремни да направат и како се организирани за други, побитни работи.

Македонската дијаспора не очекува ништо од вас бе. Неспособни сте вие да се средите таму од вас ли да очекуваме нешто? Ние може само да ви праќаме пари, да отвараме бизниси и да се молиме да не не срамите кога ќе дојдете навака или да не не прекрстите затоа што сте неспособни да се изборите за името на државата во која живеете и да се прехраните. Јас ти кажав дека ако сакате да не искористите ПОДОБРО од она што сега е може само со организација и пари од МКД. Друго јаче неможе, све друго би се лажеле. Тоа така се работи, е сега вие што сакате да изигравате сериозна држава со 5 дипломати на контитент како европа е друга работа. Имаме 20 и нешто годишен амбасадор чиј татко е во извршен комитет на ВМРО и конзулка исто кадар на ВМРО (поранешна директорка на градинка бе и тоа во село) која повеќе време губи во дотерување него во конзуларни работи. Додај на тоа дека мегу двајцата имаат буџет мизерија со кој ништо не можат да направат што сакаш понатака да збориме? Од нив очекуваш лобирање? Абе тебе јасно ли ти е дека за да преживеат овде дипломатите на македонски плати работат уште нешто на црно? Имавме прв секретар кој на црно си работеше ко молер, екс амбасадор кој има украдено од луге најмалку 100 000 долари, а и сегашнава гарда не е подобра овие препродавааат цигари кој може да ги купат многу поевтино ради дипломатските пасоши во дипломатскот фри шоп.

Тој со бродовите иначе пред 15 години во МКД дојде и побара да ја купи цела скопска чаршија. Значи сакаше да ја откупи како компекс и да ги исели Албанците. Во тоа време можеше да се направи тоа ама да не се расипува коалицијата му рекоа фала не, и го замолија да не шири опасни идеи.

Незнам што сакаш да направиме друго? Имаш ли ти идеја како сме ние овде организирани? Јасно ли ти тебе дека само во мелбурн имаме 10тина цркви, 12 фудбалски клубови (тоа е ко прва лига во мкд), 6 играорни групи, којзнае колку пензионерски и ред други организации. Има и социјлна канцеларија која запослува 10тина души што ја помагаат заедницата, од студенти од мкд кој немаат каде да престојуваат, до пензионери кој немаат кој да ги гледа итн...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Па што се замарате тогаш? Абе да не се македонците во австралија пола битола ќе гладува а и вие во струмица не сте ништо подобри ама ајде...
Јас воопшто не се замарам, незнам од каде таа идеја... За Битола знам дека многу фамилии зависат од австралијанците, Струмица не баш, повеќето зависат од Струмиченца и Швајцарија. А ако не си ја разбрал поентата на претходниот пост не сум ти јас крив.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Од тие 100.000,50.000 немаат никаква национална свест,од тие 50.000 што имаат каква таква,ни пола незнаат македонски јазик,и од тие неколку десетици илјади што знаат не им чуе за Македонија.До негде се у право,комуњариве тотално ги игнорираа,ко да не постојат,Грујо пробува да покаже грижа(т.е да ги измузе поеќе,ко некое коледарче).А тоа што се бунат дека Македонија грижа не покажувала за дијаспората,па не знам што очекуваат,ние од тука пари да им праќаме?Мизерии
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Од тие 100.000,50.000 немаат никаква национална свест,од тие 50.000 што имаат каква таква,ни пола незнаат македонски јазик,и од тие неколку десетици илјади што знаат не им чуе за Македонија.До негде се у право,комуњариве тотално ги игнорираа,ко да не постојат,Грујо пробува да покаже грижа(т.е да ги измузе поеќе,ко некое коледарче).А тоа што се бунат дека Македонија грижа не покажувала за дијаспората,па не знам што очекуваат,ние од тука пари да им праќаме?Мизерии
И тие 50 000 според твојата математика сепак придонесуваат повеќе за државата иако не живеат кај нас отколку 500 000 кој што се сеуште во Македонија и мислат како тебе и ја уништуваат уште повеќе државата.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.030
Која дијаспора бе, нека седат таму и нека ќутат. Цело лето работев со такви луѓе, воопшто немаат македонско во нив а се постегнати од самите власи и егејци. Тоа клетото им останало и слободно нека си ги носат тие 10-20 долари што ги планирале за независна Македонија во гроб.
Не ми требаат вујковци, тетки, стрини кои ме заборавиле како изгледам и кои ми пропагираат рефриџирејтор со мп3 и слични бљувотини, ко да сме ние од Африка ебаве.
Не сте ни Македонци ко прво и основно.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Значи тие што сме останале овде и се бориме со пот и крв да ја зачуваме државава мачејки се со невработеност,продадени политичари,борци за човекови права,меѓународна заедница ја уништуваме?А тие што ја спраштиле за на газот да им биде поубаво и праќаат по сто долари годинишно на роднините у Прибилци,се прават патриоти по интернет,не ркат и плукаат како сме неспособни,името сме го продале,вакви сме онакви сме придонесуваат за државата повеќе од нас.Машала,машала.Дај сите да се иселиме и масовно да ја помагаме државава,а у меѓувреме ќе нема и кој да ја уништува.Две муви со еден удар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom