Во Австралија живеат околу 100 илјади Македонци

Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Абе нека си живеат убаво, нема никој ништо против, само нека бидат потивки кога е во прашање животниот стандард во Македонија. Иритантно е.

Македонија е далеку од svecka zemja.

Значи тие што сме останале овде и се бориме со пот и крв да ја зачуваме државава мачејки се со невработеност,продадени политичари,борци за човекови права,меѓународна заедница ја уништуваме?
Ти си у Мк заради тоа што немаш избор или? Зошто мислам дека би ја здувал при прва прилика? Поправи ме ако грешам.
 
F

FARANG

Гостин
Од тие 100.000,50.000 немаат никаква национална свест,од тие 50.000 што имаат каква таква,ни пола незнаат македонски јазик,и од тие неколку десетици илјади што знаат не им чуе за Македонија.До негде се у право,комуњариве тотално ги игнорираа,ко да не постојат,Грујо пробува да покаже грижа(т.е да ги измузе поеќе,ко некое коледарче).А тоа што се бунат дека Македонија грижа не покажувала за дијаспората,па не знам што очекуваат,ние од тука пари да им праќаме?Мизерии
Prvo site 100 000 imaat nacionalna svest, zatoa se pisale MAKEDONCI na toj popis. Tie sto toa ne go custvuvaat si pisuvaat AVSTRALJANI.

Vtoro mal del (moze 10%) ne go znaat dovolno dobro makedonskiot jazik. Da mnogu ima sto po nesto mesaat AMA toa e vo golem del krivica na maticnata drzava koja ne pokazala ni najmal interes vo poslednite 20 godini za da stvori podobri kontakti. Ovde postojat radio stanici/tv stanica koja e nameneta za etnickite zaednici i skoro sekoja si ima nekoja programa spremena od maticnata drzava osven nie. Nie sme si prepusteni sami na sebe ovde i toa e vo red. Ona sto iritira na primer e deka nema ni sorabotka na primer so MRT zatoa sto sakaat da naplakaat za gledanje MRT ovde pa oni taa programa od pola cas ja gledaa kako konkurencija. So drugi zborovi za sitni pari oni svesno ne kocat.

Treto - kako se vo pravo komunjarite? Ja privatiziraa MKD i eve vidi vo koja mizerija zivees. Pa da se otvorea togas i da dadea dijasporata da gi kupese fabrikite na vremeto znaes li koja razlika ke bese sega? Mesto Alkaloid da ide za ic pari ovde ima eden skopjanec na primer koj pred nekoja godina prodade 10% od LIPA PHARMACEUTICALS za miljoni. Vrabotuva samo 400 dusi vo avstralija inace, i e edna od retkite kompanii so lincensi za prodazba i proizvodstvo vo Kina. Ima mal miljon uspesni nasinci vo dijasporata koj so pravilna strategija mozea i mozat da go krenat stopanstvoto na noze ama toa ne im odgovara na majmunite vo parlamentot... Abe 2 mil narod sme, kolku severnite predgradja na melburn ili sidnej, kolku 2 naselbi vo istanbul a imame 30% nevrabotenost. Misli malku...

Grujo bar se trudi, svesen e za mokta ama neznae kako do nea. Toa e najgolemiot problem, Makedonija nema mid management nekoj da prezeme odgovornost i da go dovrsi proektot. Edno e da se ima vizija i da se napravat uslovi (bezcarinski zoni, industriski zoni itn itn) ama dzabe ako nemas luge do povlecat nekoj da gi napolni tie zoni. Tuka e problemot.

Koj se buni? Pa @Cool@ tuka postavuva prasanja, jas samo probav da mu objasnam nekoj raboti. Sfati deka nie nadvor vo sekoe vreme ja imame opcijata za nazad. Ne sme nazad deka ni e PODOBRO ovde. Nit sakam nit mi treba nesto od tamu, celta na muabetot e kako vie da beneficirate od nas.[DOUBLEPOST=1401336233][/DOUBLEPOST]

[DOUBLEPOST=1401337312][/DOUBLEPOST]
Значи тие што сме останале овде и се бориме со пот и крв да ја зачуваме државава мачејки се со невработеност,продадени политичари,борци за човекови права,меѓународна заедница ја уништуваме?А тие што ја спраштиле за на газот да им биде поубаво и праќаат по сто долари годинишно на роднините у Прибилци,се прават патриоти по интернет,не ркат и плукаат како сме неспособни,името сме го продале,вакви сме онакви сме придонесуваат за државата повеќе од нас.Машала,машала.Дај сите да се иселиме и масовно да ја помагаме државава,а у меѓувреме ќе нема и кој да ја уништува.Две муви со еден удар

Defakto DA. Vie gi odbravte tie politicari, tie vi go napravija sistemot i vie do den denes se prekutuvate. Sto ste seele toa ke zhneete.

Ne prakaat 100 dolari nego 2 i pol miljardi ili poveke od pola budzet na MKD. Moze ti ne direktno ama indirektno i ti imas nekoj beneficii. Samo od direktni pratki na sredstva znaci vo mkd GODISNO se vlevaat 1250 evra za SEKOJ covek vo MKD. Ako e prosecna plata 300e vo MKD toa ti se 4 prosecni plati za sekoj maz, zena i dete vo drzavata od DIREKTNO smetka na smetka isprateni pari. Ako na toa dodades investicii, odmori taa cifra e mnogu mnogu pogolema. Znaci samo od Avstralija godisno imas nad 20 000 vleza vo mkd so AUS pasos - ova ti e statistika od istrazuvanje na FLY DUBAI i EMIRATES koj pocnaa so eden pa sega ima 4 leta NEDELNO. Da ne e dijsporata prasanje e kolku i aerodromot i red drugi servisi sto ti sega gi uzivas bi gi imal na raspolaganje ama ajde, dzabe zboram..

Ti si patriot deka si ostanal? Ne sfakam sto ustvari e ona borenje i pot posto sve do sega ste izgubile od sporot za imeto, do vojnata vo 2001va kazi mi edno nesto sto ste dobile, so koe ete moze da se gordeeme? Nemoj samo da mi kazes nezavisnosta :), posto toa taka slucajno ispadna, se vide kolku bevme spremni nie za toa, a i togas da ne bese DIJASPORATA koja frlase pari i bukvalno go formira, odrza vo zivot VMRO denes ke si bevme dek od nekoj sojuz so srbija ko sto sakaa togas SDSM...

Potta isto, za 200-300e plata neznam za kakva pot mi zboris, aj sto ne zarabotuvate kako treba eve da receme toa i ne e krivica (mada e) do nekoj stepen na individuata ama pa ni drzavata ne ide napred. Eve i vo kina malku zarabotuva prosecen covek ama vidi kako se dvizat kako drzava...[DOUBLEPOST=1401337634][/DOUBLEPOST]
Абе нека си живеат убаво, нема никој ништо против, само нека бидат потивки кога е во прашање животниот стандард во Македонија. Иритантно е.

Македонија е далеку од svecka zemja.



Ти си у Мк заради тоа што немаш избор или? Зошто мислам дека би ја здувал при прва прилика? Поправи ме ако грешам.

Se slozuvam za ova. Problemot ne e nastanat od nas, nie sakame da pomogneme. Problemot e ustvari toa sto vie imate odbivnost kon nas. Sakas nekes koga ke pocnes da zarabotuvas dali vo stranstvo dali vo mkd standardot ke ti se smeni. Normalno e da sakas poveke i podobri raboti i tuka se stvara edna dupka koja im smeta na tie sto veke nemozat da pratat cekor. Mislam deka toa e najgolemiot problem i za zal toa doaga poveke od vas vo MKD. Si pravite vicevi i se i se izbacuvate so nekoj glupi tezi deka nie sme vakvi ili onakvi a ustvari nema vrska. Se dur ne dojde do mir megu nas tesko ke ide makedonija napred. Luge nekat da sfatat deka nas nikoj nema da pomogne osven nie MAKEDONCITE. Se krstite vo nekakvi stranci a tie ne ve razbiraat prvo i prvo a vtoro i oni koga sakaat da rabotat so vas prvo sto prasuvaat e zosto vasite od nadvor ne gi vklucite?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
FARANG samo ovoj del ke go citiram bidejki e ogromen postot,
"""Ne prakaat 100 dolari nego 2 i pol miljardi ili poveke od pola budzet na MKD. Moze ti ne direktno ama indirektno i ti imas nekoj beneficii. Samo od direktni pratki na sredstva znaci vo mkd GODISNO se vlevaat 1250 evra za SEKOJ covek vo MKD. Ako e prosecna plata 300e vo MKD toa ti se 4 prosecni plati za sekoj maz, zena i dete vo drzavata od DIREKTNO smetka na smetka isprateni pari. Ako na toa dodades investicii, odmori taa cifra e mnogu mnogu pogolema. Znaci samo od Avstralija godisno imas nad 20 000 vleza vo mkd so AUS pasos - ova ti e statistika od istrazuvanje na FLY DUBAI i EMIRATES koj pocnaa so eden pa sega ima 4 leta NEDELNO. Da ne e dijsporata prasanje e kolku i aerodromot i red drugi servisi sto ti sega gi uzivas bi gi imal na raspolaganje ama ajde, dzabe zboram"""
Od vkupnata suma na devizni direkni stranski prilivi vo MK 85% se od proektite vo Irak, Afghanistan, i drigi zemji od bliskiot istok. Pozzz
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Se gleda deka si od klosarska familija :)
Оооо сонце искомплексирано, премногу си долу за мое ниво. И тебе и на твојата фамилија ви посакувам повеќе памет, мозок, што и да е, акал во главата. Со лесно нека ви е зошто гледам се мачите по туѓи дворови за црни пари проклети.
А следниот пат кога ќе дојдеш овде дојди да те прошетам со мојата клошарска фамилија да видиш што е рај, зошто очигледно си заостанат и не прифаќаш туѓо мислење.
Чао адио.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Оооо сонце искомплексирано, премногу си долу за мое ниво. И тебе и на твојата фамилија ви посакувам повеќе памет, мозок, што и да е, акал во главата. Со лесно нека ви е зошто гледам се мачите по туѓи дворови за црни пари проклети.
А следниот пат кога ќе дојдеш овде дојди да те прошетам со мојата клошарска фамилија да видиш што е рај, зошто очигледно си заостанат и не прифаќаш туѓо мислење.
Чао адио.
Така вие со разединетост никаде нема да успеете.
Нашите ни праќаат од швицарска пари, ни даваат коли ... Ни помагаат
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Оти бе мене никој не ми пуштил 1250 евра годишно? Па и повеќе од доволно ќе ми бидат. Ваљда оти неам роднини по Австралија, а? :icon_lol:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Оти бе мене никој не ми пуштил 1250 евра годишно? Па и повеќе од доволно ќе ми бидат. Ваљда оти неам роднини по Австралија, а? :icon_lol:
Зошто некој да ти пушти? Што ти си се потрудил во животот за да добиеш награда од некој?[DOUBLEPOST=1401356533][/DOUBLEPOST]
Така вие со разединетост никаде нема да успеете.
Нашите ни праќаат од швицарска пари, ни даваат коли ... Ни помагаат
Можеш да видиш во секое време каков гнасен народ сме ние.. Можеш да замислиш додека биле востанијата колку вакви дебили тропале глупости дека се бореле.

Знаеш што сме ние како народ? Да му умре козата на комшијата и рани куче да те лае.

Дијаспората и дупло повеќе пари да праќа пак нема да чини, пошто тие патриотите " се борат " секој ден за македонија :facepalm:[DOUBLEPOST=1401356712][/DOUBLEPOST]
Ние сме утепани овде , како да ве помогнеме. :)
Знаеш како? Најпросто.. Да бидеме сложни како нација и за секој проблем да најдеме решение. Ете така..
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Така вие со разединетост никаде нема да успеете.
Нашите ни праќаат од швицарска пари, ни даваат коли ... Ни помагаат
Jas ne se soglasuvam deka e RAZEDINETOST, poveke bi rekol deka postojat mnogu razlicni gledista i stavovi vo mnogu sferi, zatoa sto nema teorija da se solasat na primer Dijasporata so mnozisvo naselenie od MK nitu priblizno, ZA BILO STO, toa e ednostavno taka, razlicen zivot, opstestvo, kultura, gradenje licnost itn. Nemoze da se definiraat tie razliki vo razedinetost.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Зошто некој да ти пушти? Што ти си се потрудил во животот за да добиеш награда од некој?
Како прво женско сум. :)
Како второ се зезав, пошто некој погоре пишал толку пари влегувале од дијаспората за секој човек во МКД. Најди го сарказамот у мојот пост.
А како трето, се што сум заработила во мојот живот е со мој труд, знаење и способност. Гратис од никој не ми треба, ниту пак сакам да имам нешто што не сум го заслужила и заработила самата. Не сум ни гребатор, ни газолижач.
Фала, пријатно. :pipi:
 
Последно уредено:

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Како прво женско сум. :)
Како второ се зезав, пошто некој погоре пишал толку пари влегувале од дијаспората за секој човек во МКД. Најди го сарказамот у мојот пост.
А како трето, се што сум заработила во мојот живот е со мој труд, знаење и способност. Гратис од никој не ми треба, ниту пак сакам да имам нешто што не сум го заслужила и заработила самата. Не сум ни гребатор, ни газолижач.
Фала, пријатно. :pipi:
Погрешно те сватив тогаш.. Обично сите чекаат некој нешто од страна да им даде, а забораваат за некој да им даде морал да се избори за тоа. Без разлика што е и парче земја нека биде.

Да размислуваа како тебе повеќето добро ќе беше :)[DOUBLEPOST=1401362616][/DOUBLEPOST]
Jas ne se soglasuvam deka e RAZEDINETOST, poveke bi rekol deka postojat mnogu razlicni gledista i stavovi vo mnogu sferi, zatoa sto nema teorija da se solasat na primer Dijasporata so mnozisvo naselenie od MK nitu priblizno, ZA BILO STO, toa e ednostavno taka, razlicen zivot, opstestvo, kultura, gradenje licnost itn. Nemoze da se definiraat tie razliki vo razedinetost.
Може бе пријателе. Англија, Америка, Австралија, Кина не се изградени од 1 човек. И тие имале проблеми и несогласувања само нашле решенија за се. Ние ако треба очи ќе си ископаме само за да си го зачуваме егото.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Погрешно те сватив тогаш.. Обично сите чекаат некој нешто од страна да им даде, а забораваат за некој да им даде морал да се избори за тоа. Без разлика што е и парче земја нека биде.

Да размислуваа како тебе повеќето добро ќе беше :)[DOUBLEPOST=1401362616][/DOUBLEPOST]

Може бе пријателе. Англија, Америка, Австралија, Кина не се изградени од 1 човек. И тие имале проблеми и несогласувања само нашле решенија за се. Ние ако треба очи ќе си ископаме само за да си го зачуваме егото.
Ama ne sporeduvaj be prijatele babi i zabi, tie zemji postojat samostojni so vekovi a nie sto se vika do vcera se slepavme vo SFRJ i kolku vreme sme samostojni nie? Za da se pretopat tie razliki sto gi sponuvam treba dobar period vreme da se kalime kako nacija, ama za egoto si vo pravo, tuka ni nema ramni.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.895
Поени од реакции
10.517
Оти бе мене никој не ми пуштил 1250 евра годишно? Па и повеќе од доволно ќе ми бидат. Ваљда оти неам роднини по Австралија, а? :icon_lol:
абе и да имаш џабе, со потеценување ке ти потфрлаат нешто а уедно ке ти ја полнат главата колку е таму тешко едвај се преживувава и од работаа цркнуваат
 
F

FARANG

Гостин
FARANG samo ovoj del ke go citiram bidejki e ogromen postot,
"""Ne prakaat 100 dolari nego 2 i pol miljardi ili poveke od pola budzet na MKD. Moze ti ne direktno ama indirektno i ti imas nekoj beneficii. Samo od direktni pratki na sredstva znaci vo mkd GODISNO se vlevaat 1250 evra za SEKOJ covek vo MKD. Ako e prosecna plata 300e vo MKD toa ti se 4 prosecni plati za sekoj maz, zena i dete vo drzavata od DIREKTNO smetka na smetka isprateni pari. Ako na toa dodades investicii, odmori taa cifra e mnogu mnogu pogolema. Znaci samo od Avstralija godisno imas nad 20 000 vleza vo mkd so AUS pasos - ova ti e statistika od istrazuvanje na FLY DUBAI i EMIRATES koj pocnaa so eden pa sega ima 4 leta NEDELNO. Da ne e dijsporata prasanje e kolku i aerodromot i red drugi servisi sto ti sega gi uzivas bi gi imal na raspolaganje ama ajde, dzabe zboram"""
Od vkupnata suma na devizni direkni stranski prilivi vo MK 85% se od proektite vo Irak, Afghanistan, i drigi zemji od bliskiot istok. Pozzz
Не е битно од каде доаѓа важно е од НАДВОР. Во 60тите и 70тите било од Америка, во 80тите и 90тите од Австралија во 2000тите од европа, Авганистан и Ирак понатака и веќе има и од Африка (џибути или кај се сега базите на америте)... Поентата е дека пола од буџетот стига од надвор. Тоа ако за тебе не е доволно поразителна статистика тогаш незнам што е... Конкретно од АУС ти кажав 20 000 влеза годишно. Еве нека оставаат по 5000 долари од човек што е смешна сума, тоа се пак 100 милјона годшно или од осамостувањето до сега некој 2 милјарди само од австралиски туристи бе пријателе... Да не забегуваме многу секој долар од надовор треба да е добродојден и да се цени, никој од вас не бара да ни дадете нешто, напротив јас зборувам што треба да се направи за да земете уште повеќе, што е до нас ние сме ок, мене не ми смета да платам и екстра ако добијам услуга како треба, услуга на каква сум навикнат на запад.
 
F

FARANG

Гостин
Оооо сонце искомплексирано, премногу си долу за мое ниво. И тебе и на твојата фамилија ви посакувам повеќе памет, мозок, што и да е, акал во главата. Со лесно нека ви е зошто гледам се мачите по туѓи дворови за црни пари проклети.
А следниот пат кога ќе дојдеш овде дојди да те прошетам со мојата клошарска фамилија да видиш што е рај, зошто очигледно си заостанат и не прифаќаш туѓо мислење.
Чао адио.
Не се лути, сам си кажа во твојот пост дека не ти требаат вујковци, тетки, стрини што те заборавиле... Ако си ти исфрустиран и игнориран од роднините не значи дека се сите такви.

2 поста и ништо конкретно не кажа, само плукаш а бараш да се прифатело некакво мислење? Ако немаш нешто паметно да кажеш бар не коментирај[DOUBLEPOST=1401366916][/DOUBLEPOST]
Abe sobrale 3000 dolari i dosle na leto so dupnati čorabi da mi se pravat aristokrati. Ebati semenkata ebati. Mamata im ebavale onamu vo bušojne ama leb ne jadele i sobrale nekoe dolarče pa sea mislat feudalisti da ni se pravat, jaki biznismeništa. Gazdi žimi kurov. Takvi gi ima so lopata da gi rineš.

Јави се кога ќе собереш 3000 долари и ќе купиш карта до австралија...[DOUBLEPOST=1401367095][/DOUBLEPOST]
Така вие со разединетост никаде нема да успеете.
Нашите ни праќаат од швицарска пари, ни даваат коли ... Ни помагаат
Ни вашите не се многу подобри. Има цел куп празни куќи во западна македонија што зјаат празни преку годината за тие 2 месеци дур се на одмор да им е се ново и наместено... Малку подруго сте организирани и сте посложни ама углавно на балканот сите сме исти гомна. Затоа и лесно не манипулираат и нас и вас и србите и грците сите играме како ќе ни се каже...[DOUBLEPOST=1401367165][/DOUBLEPOST]
Оти бе мене никој не ми пуштил 1250 евра годишно? Па и повеќе од доволно ќе ми бидат. Ваљда оти неам роднини по Австралија, а? :icon_lol:
абе ајде ти на ракија ќе ги потрошиш :pos:[DOUBLEPOST=1401367718][/DOUBLEPOST]
Jas ne se soglasuvam deka e RAZEDINETOST, poveke bi rekol deka postojat mnogu razlicni gledista i stavovi vo mnogu sferi, zatoa sto nema teorija da se solasat na primer Dijasporata so mnozisvo naselenie od MK nitu priblizno, ZA BILO STO, toa e ednostavno taka, razlicen zivot, opstestvo, kultura, gradenje licnost itn. Nemoze da se definiraat tie razliki vo razedinetost.
Многу интересен пост. Значи разлики стално ќе има. Како да се намалат или како подобро да се разбираме? Потребно е градење мостови од двете страни. Од нас што ви треба да дадеме ние и од вас што ни треба да дадете вие. Само така ќе идеме напред. Проблемот е што од таму ништо не добиваме дури и кога бараме а од друга страна кога вие барате и кога ќе ви се даде се на крај нема завршница затоа што или нема соодветен кадар или сака пари или тој кадар ја користи таа прилика да кидне во странство. Ова е бар мое искуство. За во МКД да успее нешто потребно е буквално да се окози некој од работа а такви нема многу бар од таму. Незнам колку ке ме сфатиш мислам дека треба дискусија баш на таа тема, како да се зближиме....

За почеток би било добро да се укине она МКТВСАТ срањето со се иселенички џубокс и сите срања што ги снимате за дијаспората. Дајте ни да гледаме тоа што гледате вие. Ќе се буни раја овде ама барем ќе знаеме што зборите било тоа да се турски серии било тоа да се шпонски емисии. Колку и да не го сакаме тоа овде, подобро е да сме на иста бранова должина, бар јас така мислам....
 
Последно уредено од модератор:

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Јави се кога ќе собереш 3000 долари и ќе купиш карта до австралија...
Ke ti javam. Za razlika od nekoi jas si priznavam deka sum živa siromaštija, grev. Ama pred se sum čovek, za razlika od nekoi šo so dupnati čorabi sakaat da mi izigravaat robovladeteli. Mada ko šo gledam se poslabo im odi. Vekje i kaj nas se iskurnazija ima bogataši pa ovje so čorabive dupnati izgleda kako da ime padnat standardot vo sporedba so pred 10-15 godini so fičofci ko se vozevme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom