Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Серија напади на Руските камиказа дронови "Ланцет" врз возила на ВСУ.

Автоматски споено мислење:

Блиска средба на Руски и Украински квадрокоптер дронови и “битка“ со туркање додека едниот не загуби перка и падна. Победник е Украинскиот дрон.

За оклопот изгледа се надеваат дека ќе се запалат запалливите делови, инаку не гледам што штета може да на прави она. Колкаво полнење може да носат, сигурно не големо.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
За оклопот изгледа се надеваат дека ќе се запалат запалливите делови, инаку не гледам што штета може да на прави она. Колкаво полнење може да носат, сигурно не големо.
Ако добро се сеќавам 3кг експлозив во кумулативна глава. Така што ако удри во горниот оклоп сосем доволно.

ЕДИТ:
Има опција или кумулативна или фрагментирачка глава
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Препорака за гледање на вчерашното видео на Дима, барем првиот дел. Исклучително важно за сите што имате амбиции да разберете што сакаат да направат Русите со последниве напади на енергетската инфраструктура. Сега е малку појасен изборот на целите, што уништуваат а што оставаат. Практично им ја обликуваат електричната мрежа, да не ја уништат целосно (има причини за ова), ама да ги исклучат некои стратешки важни места, посебно железницата и мобилноста на војската/техниката и логистиката.

Уште еднаш препорака за гледање (барем 10-ина минути, а ставив линк не од почеток туку од каде вреди да се одгледа):

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
Препорака за гледање на вчерашното видео на Дима, барем првиот дел. Исклучително важно за сите што имате амбиции да разберете што сакаат да направат Русите со последниве напади на енергетската инфраструктура. Сега е малку појасен изборот на целите, што уништуваат а што оставаат. Практично им ја обликуваат електричната мрежа, да не ја уништат целосно (има причини за ова), ама да ги исклучат некои стратешки важни места, посебно железницата и мобилноста на војската/техниката и логистиката.

Уште еднаш препорака за гледање (барем 10-ина минути, а ставив линк не од почеток туку од каде вреди да се одгледа):

Од прв дена вака да удареа + мостови и имаше шанси да ја добијат војната за релативно кратко време.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Од прв дена вака да удареа + мостови и имаше шанси да ја добијат војната за релативно кратко време.
Знаеш што е најинтересно во овој наратив, што ете ние знаеме, они незнаеле.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.392
Знаеш што е најинтересно во овој наратив, што ете ние знаеме, они незнаеле.
Веќе пишав мое мислење зошто упаднале како што упаднале. Политичка одлука.
Дури и блиску биле до остварување на целта без големи разурнувања на инфраструктура и без огромни жртви, но таман да се заврши се во Киев слетува Борис Џонсон и останатото се знае.

Хендлерите на Зеленко решаваат да се борат до последен украинец и два православни Словенски народи сега се требат додека Европа се врти во круг како мува без глава а Американската воена индустрија трла раце.

На тема: https://twitter.com/UAWeapons/status/1580524457831333889

A Ukrainian Su-24MR dedicated tactical reconnaissance aircraft (59 Yellow/0741612)

Овој.

1665674305556.png

И еден МиГ 29 е загубен https://twitter.com/UAWeapons/status/1580552518446493698

According to some sources, the jet flew into the remains of a destroyed drone or was damaged by the shrapnel of its warhead, causing a loss of control.
Автоматски споено мислење:

ЕДИТ: интересно што рискирале Су-24 во извидничка верзија покрај слилните дронови, НАТО авакси и сателити. Нешто се сменило можеби на фронтот.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
spored tva so go gledam neli ukraina ne e u nato ali ovia gi potpomagat so oruzja razni rab vklucuvajki ne i nas e sea putin najverojatno ke ja napadne i evropa a spored moe mislene prvi na udar ke se polska romanija i bugarija logicki generalno ak razmisluvas si otstapuvat teren nema da dozvolat neprijatelo da se doblize do nih i drugo so gledam imam kolegi od polska moldavija i romanija site kazuvat gledat nekak da gi izvlecat semejstvata rodninite znat unapred od ke pocne vojna u nivnite drzavi i do pred 5 meseca u edna baza germanska beh fleval u natre imase nogo oklopni vozila haubici razni masinerii e sea gi nema dali gi ispratia nakaj polska toa neznam ne mozeh da dobijam odgovor od vojniko
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
190
Поени од реакции
590
Glava secham ako ukraincite upravuvaat so zapadnovo PVO. Toa bara mnogu trening. Sigurno se toa NATO vojnici.

Shtom se prakja PVO, Ukraina sigurno e pri kraj so nivnoto PVO, shto znachi deka za nekoja nedela/mesec ke mozat da letaat rusite so glupi bombi ko vo Sirija.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Од прв дена вака да удареа + мостови и имаше шанси да ја добијат војната за релативно кратко време.
Изгледа се преценија, сакаа ем брзо да завршат работа ем да не уништат инфраструктира. Или којзнае, можеби баш од почеток сакале спора игра каде западот ќе го наебе, со оглед на играта што западот ја почна со обидите пазарот за природен гас да го стават под контрола (и ултимативно, под монопол).
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.744
Поени од реакции
2.668
Им ја пуштија струјата на украинците ? :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Им ја пуштија струјата на украинците ? :)
Zalno sto radi nekoj bolni likovi golem del od obicniot narod ke oseti kakov bil zivotot vo nekoj damnesni vreminja. Vinovni ima mnogu ama ukrainskion zaev treba da se obesi na bandera vo prvata prilika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom